čef čef komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Dýchá to atmosférou pohraničí, kde se náplavy z různých koutů Evropy teprve poznávají, nenávidí a také sem tam milují. Také na nějakou tu vraždičku, zadávené daňky a ztraceného pejska dojde a kupodivu to na stálé napětí docela stačí. Styl autorky mi sedí a rád si zase něco od ní přečtu.

05.09.2021 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další z řady „dokonalých“ knih a opět velmi dobré. Organizovaní sérioví vrazi se vyskytují v literatuře více než v reálném světě a tak je opravdu těžké přijít s něčím novým. V tomto románu je možná trocha inovací v náboženské lince, ale té je také už v různých podobných románech více než dost. Hrůza z pomalého vraždění a stahování z kůže může leckoho i znechutit, ale čtenáři vražedných thrillerů tohle vše berou s velkou rezervou a vychutnávají si dokonalou stavbu příběhu a vedlejší motivy, zde boj hlavní hrdinky se svou nadřízenou a místními papaláši a musí být proto docela spokojeni.

25.11.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Velmi dobrá detektivka. Události můžeme sledovat lineárně, zbavené balastu přílišných slov a nezajímavých událostí. Zápletka super, ornitologie jako chutný přídavek. Postav tak akorát, ve jménech se tedy můžete těžko zamotat jako někdy i jinde. Kniha mi tedy vyhovuje po všech stránkách a vidím, že nejsem sám.

27.05.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Detektivka z našeho prostředí vždy potěší. Čtenář může lépe porovnávat své zkušenosti s těmi zde popsanými a vesele pátrat po vrahovi. Zde mu to možná nebude připadat tak složité, ale kdo ví. Hlavně, že se děj neutápí v podružnostech, vztahových problému je zde jen tak akorát, aby probarvily děj. Jen tak dál.

01.05.2023 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Této detektivce se z mého pohledu těžko nacházejí slabá místa. Vyprávění je bez různých časových skoků a změn vyprávěčů, takže se dobře sleduje vyšetřovací linie. Rafinovanost zde tedy moc není, ale to mne vůbec nemrzí. Ba naopak oceňuji zajímavé prostředí a méně frekventovanou zápletku. Také znalost problematiky nám dává šanci se dovědět něco nové. Spisovatelku si tedy píši do hledaných.

28.05.2021 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Výborná detektivka - z poslední doby to nejlepší z tohoto žánru, co jsem četl. Detektiv ze Skandinávie asi musí být umanutý, aby překonal všechny překážky, které mu staví do cesty jeho nadřízení a samozřejmě, že i superpachatel. Scény jsou drsné, pátrání zamotané, pachatel opravdu nezvyklý a závěr drastický - co si přát více!

04.06.2020 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Profi práce s daným tématem sériového, organizovaného vraha-stalkera, jehož úsilí vynaložené na vraždění se ani nesnažte pochopit, autor vám to v pěkně napínavém závěru vysvětlí. Nic zvláště nového se tedy ovšem nedozvíme, ale určitě se pobavíme zejména Hunterovým psychologickým umem - jak ten se umí vžít do mysli pachatele!

20.04.2021 5 z 5

Opravdu velký román o první lásce, hlubokém přátelství, složitých rodinných problémech, životě v Paříži očima dospívajícího, citlivého chlapce a musím se připojit ke všem superlativům, které zde v komentářích zazněly. Krásně postaveny do protikladu naivní představy mládeže 60. let o vítězství revoluce a skutečných výsledků revoluce v Rusku se všemi krutými dopady do životů všech, kteří si užívali vítězství pracujícího lidu v praxi. No, někdo stejně nepochopí nejen po přečtení tohoto skvělého díla, ale ani kdybys ho do hlavy kopal.

16.03.2021 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Několikrát v tomto příběhu zasáhla dost nepravděpodobná náhodička, ale snad to moc nevadilo. Mně tedy ne, ocenil jsem spád příběhu a zašifrovanost pachatelů, měl jsem alespoň v průběhu čtení co luštit. Předchozí romány této řady bych tedy hodnotil jako o trochu lepší, ale i tento je určitě dobrý průměr.

23.11.2020 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Možná je trochu frustrující, jak úžasně pracuje autorka s napětím. Vždycky něco nakousne, nahodí háček, a zase popustí, nakonec tím tak čtenáře utahá, že odhalení drobných tajemství přímo hltá. To už je však bravurně vtažen do dalších a dalších takovýchto pastiček. Začátek, do nalezení první mrtvoly, je možná trochu rozvláčný, ale pak už to jde ráz na ráz. Závěr je však opět otevřený, Gamache je pořád něčím ohrožený, zase nevíme kdo je přítel a kdo proti němu kuje pikle, a tak se zase určitě máme v dalším díle na co těšit.

29.05.2020 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Také tato kniha od této autorky mne nezklamala. Příběh ukazuje hrůzu zneužívaného dítěte s jakoby matkou, ve skutečnosti hrozným psychopatickým monstrem. Napětí se dá po celou dobu čtení krájet, jeden zvrat následuje ihned po přecházejícím. Odhalení je komplikované, nechybí ani drsný závěr. Skvělý nadprůměr.

14.11.2022 5 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Pátrání v prostředí bigotních amišů v Pensylvánii bylo opět zajímavé. Hrdinka se dostává do nebezpečí života, ale nevzdává to, dokud se nedobere pravdy. Styl vyprávění mi sedí, hlavně, že se autorka příliš nebabrá v citech a nepřipravuje zdlouhavě kávu tak, jak to někteří její kolegové v spisovatelském byznysu umějí. Přečtu si samo i další díly.

14.06.2021 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Série s Kim je opravdu výborná a tento díl jakbysmet. Po minulém dílu s hororovým závěrem se musíme vyrovnat se smrtí jednoho člena týmu a s přijetím nového detektiva a není to vůbec jednoduché. Přitom pátráme po velmi organizovaném seriáči, který umí mnohá kouzla a falešné stopy vedou tým kamsi špatně. Zase se mi to tedy líbilo a určitě je nás takových mnogo.

22.01.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

No jo, je to opět starý rozervaný Harry Hole, stále na pokraji ožralosti a sebevraždy, ale také geniálně řešící překombinované záhady. Vždy jsem romány této řady chválil, ale u tohoto mám trochu problém. Nějak toho bylo na mne moc, možná až příliš. Stále se objevující nové motivy, mnohdy však pouze vedlejší a nepříliš podstatné. Spousta dlouhých psychologických rozhovorů a sebezpytování. Ďábelský nadsamec starší sedmdesáti let. Pohyb příběhu tam i zpět by nemusel být na škodu, ale na mne to spíše působilo jako nafukování obsahu, zejména když se pořád opakovaly již dříve uvedené věci. Celkově snad vše zaklaplo, ale v tom rozsahu skoro 600 stránek mne jich několik desítek bohužel až tak nepobavilo. Nechtěl bych tímto nikoho odrazovat, je to určitě výborný kriminální román a chyba je tedy asi jen ve mně resp. v mém přílišném očekávání.

26.11.2019 5 z 5

Robert Šlachta je určitě zajímavá postava, ale jeho způsob života nějak nemohu obdivovat. Rozhovor s ním mi leccos osvětlil, nicméně je to jen jeden úhel pohledu a to člověka, který téměř vše obětoval na pronásledování různých hajzlů a tak má prostě trochu problém někomu nebo něčemu důvěřovat. Takové lidi jsou určitě potřeba zrovna tak, jako takovéto knihy odhalující trochu více z naší nedokonalé reality.

25.05.2021 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Hezké shrnutí našich spasitelů v různých sektách po roce 1989, jakož i podobných vychčionů ve světě. Spasitelů peněz, které se jen tak nečinně povalovaly u hloupých až blbých nebo psychicky nemocných chudáků, kteří potřebovali nějaké vysvětlení své podivné existence. Často se však dočkali něčeho úplně jiného než vytržení ze svých omylů a nespokojenosti, často takového, jaký je opravdu pěkně popsán v této knize.

13.06.2021 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Miko narazil na dalšího šmejda, který ovládl celou jeho rodnou vesnici. No, nebyla to jenom jeho zlá vůle, ale i blbost dalších zúčastněných. Miko zase pátrá a pátrá, a chlastá a chlastá. Závěr mi připomněl jednu skutečnou kauzu ze zlatých devadesátek, ale to je určitě jenom náhoda. Kniha stojí za přečtení, o tom není určitě žádná pochybnost.

29.05.2021 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Miko opět řeší problém svého bývalého parťáka a je přitom patřičně rozerván. Oproti předchozím příběhům se mi zdá, že je zde více různých textových výpomocí, aby to vyšlo na celou knihu. Napětí také trochu vyprchalo a tak příběh podle mne spadl do dobrého průměru. No nic, budu dále v sérii pokračovat a doufat, že se vše opět ještě zlepší.

14.05.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Příběh má spád jako snad všechny s DCI Kim Stone. Několik dějových linií se nakonec spojují a ejhle – jsou zde zločiny z nenávisti a mnoho rasistických, xenofobních a homofobních fanatiků neštítících se ničeho zlého. Dnes už skoro obvyklé nasazení lesbičky a k tomu černé, aby se dodal říz úvahám nad povahou Britů v dnešním světě s promíchanými kulturami a jako obvykle z toho vychází nejhůře bílý muž. Tím nijak nesnižuji kvality románu – je to jistě čtivý a napínavý kousek.

12.01.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Styl příběhů autorky je takový uměřený, bez zbytečných fíglů a nesmyslných zvratů. Tím se podle mne více blíží reálnému životu než mnohé jiné. Platí to i pro tuto knihu, kde se hlavně řeší pátrání po vrahovi neznámé ženy v zapadlém městečku v Norsku s geniální spoluprací našeho krajana, což česká srdce určitě potěší. Potěší toho však více a tak neváhejte.

23.03.2023 5 z 5