carcassonna carcassonna komentáře u knih

Calvin a Hobbes Calvin a Hobbes Bill Watterson

Najlepšie! Kúpila som synovi na Vianoce ( ale tu nebudem klamať a priznávam, že som to kupovala hlavne pre seba, a s ďalšími dielmi, to bude to isté).

07.01.2017 5 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Strašne ma štvala tá kniha a hlavne som nenávidela hrdinku - neskutočne mi liezla na nervy. Ani som to nedočítala.
Snáď jediné pozitívum v tej knihe bola časť, keď vypukol mor a Ambra prestala byť na chvíľu do seba zahľadená, sebecká, povrchná, hlúpa ženská a ukázala trochu súcitu a starosti aj o niekoho iného, než o seba.

04.01.2017 2 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

"Jediná generace hluboce milujících rodičú, múže změnit myšlení příští generace a tím celý svět." Charles Raison.
Vyššie uvedený citát v úvode skvele vystihuje obsah knihy a ja sa s ním absolútne súhlasím. Naozaj perfektná kniha, ktorá jednoduchým spôsobom vysvetľuje, učí, pomáha a otvára oči -jeden by neveril, čo všetko, my rodičia, môžme na našich deťoch napáchať. Pravdivá, výstižná, plná inšpiratívnych myšlienok, výskumov, zistení.
Odporúčam prečítať každému, kto sa nad výchovou svojich detí skutočne zamýšľa a chce
dať spoločnosti plnohodnotných, vyrovnaných jedincov.

04.01.2017 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Vraha som tipla hneď na začiatku, pri strane 120 som preskočila na posledných 30 strán, kde sa mi to potvrdilo (moje novoročné čitateľské predsavzatie - neplytvať časom na knihy, ktoré ma nebavia).
Práve pre toto nečítam rada detektívky, všetky sú o tom istom a toto bola "klišoidná" nuda rozťahaná na skoro 500 strán - 200 strán by stačilo. Veď koho už len zaujíma čítať: "Zapálil si. Sadol si k oknu, na ulici jazdili autá, v kancelárii bola tma ..." atď. J.K.Rowlingová zabudla, že knihu tentokrát nebudú čítať deti, a že dospelý čitateľ s priemernou inteligenciou nepotrebuje opísať každý detail, ktorý s dejom nesúvisí. Strašne to nemám rada!

03.01.2017 2 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

"To, co se tady odehrává...je akt pravé dobročinnosti..."
TO TEDY NENÍ
"Cože? Jak se odvažuješ -"
KDE JSI BYL MINULÝ MĚSÍC? BUDEŠ TADY PŘÍŠTÍ TÝDEN? NE. ALE DNES V NOCI CHCEŠ UVNITŘ CÍTIT TO PŘÍJEMNÉ TEPLO SPOKOJENÉHO JÁ. CHCEŠ, ABY O TOBĚ DNES VEČER ŘEKLI -JAK DOBRÉHO TO MÁME KRÁLE.

Perfektný príbeh na Vianoce. Tento diel sa mi zdal viac filozofický a obsahoval oveľa viac skrytých významov. Hlavne to však bolo o viere, fantázii, aké je pre nás dôležité, všetky tie vymyslené príbehy uchovať - tie tu boli už odpradávna, a ak by sa vytratili, stratili by sme časť samých seba - hlavne čaro detstva. Vraj už odmala by sme sa mali učiť veriť týmto malým klamstvám, aby sme neskôr v dospelosti mohli uveriť v tie veľké, ako je morálka, spravodlivosť a podobne.
"TOHLE NESMÍ BÝT SMUTNÝ ČAS. PŘEDPOKLÁDÁ SE, ŽE ČAS SVÁTKU PRASEČÍ HLÍDKY BUDE ČASEM RADOSTI, HOJNOSTI A MÍRU. A SLÁB TEN, KDO ZTRÁCÍ V SEBE VÍRU! A MALÝ TEN, KDO MALÝ MÁ JEN CÍL!"

02.01.2017 5 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Veľmi ľahké a jednoduché čítanie - také, ktoré si vezmete na dovolenku (je to letné čítanie). Netreba veľa premýšľať, dej je predvídateľný a chvíľami nudný. Je to také klišé - hrdina zdedí majetok vo vysnívanej krajine, nič mu nestojí v ceste a presťahuje sa, všetko mu tam padá k nohám a problémy sa riešia v podstate sami od seba - bez jeho pričinenia...jediné, čo vo mne tá knižka vzbudila, bola neustála chuť na víno a vycestovať na juh Francúzska :-)

25.12.2016 3 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Tento diel asi nebude patriť medzi moje najobľúbenejšie, ale aj tak to bola zábava. Ja len nemusím Hollywood a tento diel sa zameral na "filmarčinu" a všetko okolo toho, takže je možné, že aj preto som nevedela oceniť použité referencie. Avšak je to len moja chyba a toto hodnotenie nemá nič spoločné s obrovským talentom Sira Pratchetta a jeho skvelým spracovaním danej tematiky.

19.12.2016 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Pravdepodobne tu budem asi jediná, ktorá túto knihu nemusí. To, že dávam knihe dvojku, je len preto, že to bolo vsadené do Afganistanu a malo to zopár svetlých momentov. Je to pozliepané z mnohých príbehov so snahou dodať príbehu, ktorý je úplne o ničom, trochu "šťavy". Autorka je kaderníčka a namiesto toho , aby popremýšľala nad niečím, čo dodá príbehu hĺbku (sem tam sa v knihe objavil námet, na ktorý sa stačilo viac zamerať a rozviť ho) opisovala tam hovadiny, ako sú účesy, make-up, látky a podobné - totálne nepodstatné- veci. Postavy boli stereotypné, ploché, nezaujímavé (Haladžán mala potenciál, ale autorka "zvrzala" aj to), bez bielych Američanov a jednej Britky, by sa asi tí chudáci Afganci nevedeli ani najesť, ak sa tam aj nejaký problém vynoril, nedotiahol sa a celé to bolo tak "presentimentalizované" a hlúpe, že to musím označiť za brak.

19.12.2016 2 z 5

Dvojí život Dvojí život Diane Chamberlain

Velmi dobre napísaná kniha, originálny príbeh plný zvratov..
Ale aj ke%d som prvú tretinu preletela ani neviem ako, druhá už išla pomalšie, trochu sa to tam motalo -stále tam však boli chvíle kvôli ktorým som čítala ďalej,ale už som približne vedela,ako to skončí (ale nie zasa všetko)...
Záver bol tak trochu zrýchlený a čakala som asi viac,ale stále je to kniha, ktorú by som odporúčala, je to "rýchlovka - oddychovka" a bavila.

02.11.2016 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Za mňa určite perfektná - a to som ju kupovala mame k narodeninám s tým,že ja také nečítam,ale nechcela som jej dať niečo, o čom nič neviem, tak som to jedného dňa otvorila, a už nepustila.
Autorka vykreslila postavy (aspoň v tejto knihe-ďalšie sa chystám ešte len kúpiť) tak, že ich pred sebou vidíte, plus používa humor a od začiatku ma vtiahla do deja a držala až do konca, lebo som vôbec netušila, kto to zomrel...
Zábavné, príjemné, oddychové čítanie..odporúčam... a chcem aj ďalšie knihy od tejto autorky!

02.11.2016 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Môj prvý Pratchett a musím povedať, že úžasný. Že som ho neobjavila skôr!!! A pritom to vraj nie je ani jeho najlepší diel, no mne sa páčil a nemôžem si sťažovať, rozhodne som čakala menej a tentokrát som dostala viac! Myslela som, že to bude oddychovka jednoduchšieho zamerania, ale núti premýšlať a zaujímavým spôsobom podáva pohľad na náboženstvo, filozofiu, vieru. A humor fantastický.
Strach je podivná půda. Rodí hlavně poslušnost, která se podobá kukuřici, protože roste v řadách, a tak umožňuje snadno odstranit plevel. Jenže občas zplodí odpor, a ten, stejně jako brambory, roste a dozráva pod zemí.

"To je velký býk", řekla želva.
"To je podoba Velkého boha Oma v jednom z jeho božských vtělení! A ty budeš tvrdit, že jsi On!"
"V poslední době jsem se necítil dobře", zabručela želva.

Bohové nemají rádi lidi, kteří moc nepracují. Lidé, kteří nejsou dostatečně zaměstnaní, by mohli začat přemýšlet.

Om, který se nepohodlně kýval v Brutově mošně, začal propadat hluboké depresi, která se většinou zmocňuje realisty v přítomnosti optimisty.

17.07.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Skôr 3 a pol hviezdy. je to dobrá kniha, núti Vás čítať, lebo chcete vedieť, ako to dopadne, je aj napínavá, ale myslím, že dosť skoro je tam jasné, kto je vrah. Je to taká nenáročná jednorazovka, keď sa Vám veľmi nechce premýšlať nad ťažkým textom.
Moja prvá od Nesba, chcela som skúsiť detektívky,ale myslím, že to asi nebude môj obľúbený žáner.

Gejša Gejša Arthur Golden

Knihu som čítala už veľmi dávno, hneď ako u nás vyšla, takže pamätám si len dojem, ktorý z nej mám a ten je hodne dobrý. Mám rada knihy iných kultúr, kde sa môžem niečo zaujímavé dozvedieť a tento príbeh k nim určite patril.
Kniha bavila a po prečítaní ma napadlo, že chcem natrafiť na viac takýchto podobných.

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Pozoruhodná a veľmi dobre prepracovaná kniha. Rozsiahly román, surový (potraty, zneužívanie detí), autentická atmosféra, neprikrášlené a vtipné. Postavy sú komplexné a príbeh núti
k zamysleniu. Je to ten typ knihy, na ktorý myslíte ešte nejakú dobu po prečítaní.

17.07.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Veľmi dobrá kniha, dej plynul rýchlo, postavy boli sympatické, miestami to bolo veselé a miestami smutné, ale rozhodne povzbudivé a poučné.
Určite odporúčam prečítať, aj keď v slovenskom vydaní môže odradiť stupídna obálka a názov. Keby som nevedela, o čom tá kniha je, v kníhkupectve by som jej nevenovala pozornosť.
Aj film sa mi páčil, ale kniha bola lepšia...

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

U mňa táto kniha nefungovala. Určite ju netreba čítať s očakávaním, že Vám dá veľa. Je to kniha pre ženy, dievčatá, ktoré majú radi "rozprávky" - napriek tomu, že je načatá vážna téma a zabŕda do trošku depresívnych vôd, nie je to ničím výnimočné, väčšinu času ma dosť nudila a bojovala som s tým, či ju mám dočítať. Nakoniec som to dala do konca a myslím, že tam už sa aspoň niečo dialo/udialo, ale inak ma to neočarilo, nebavilo, bolo to predvídateľné a väčšinou sa opisovali úplne zbytočné veci, ako tá dievčina vkuse len upratovala alebo sa prechádzala po meste - autorka naťahovala text nasilu. Pre mňa nepochopiteľné, že je to bol bestseller.
V tomto prípade bude podľa mňa lepšie spracovaný film než kniha - už snáď len kvôli tomu, že tam hrá Emilia Clarke.

17.07.2016 2 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Dávam tomu štyri, lebo jedna hviezda patrí ilustráciám - keď mi prišla kniha, bola som z toho nadšená, tak krásnu knižku som už dlho nevidela, farebná, veselá, skvost...
Ale samotné písanie už je za tri hviezdy, najskôr som bola očarená aj písaním a jednotlivými príbehmi,ale časom sa mi to začalo prejedať, a aj keď to nebolo tak úplne "na jedno kopyto", začínala som z toho mať taký pocit ... fantáziu má dobrú, aj myšlienky vie hravo sformulovať, len mi vadilo "preumelkované" opisovanie vecí - niečo na štýl, tak teraz si sadnem a nechám myšlienky voľne plynúť,aj keď budú nesúrodé,nekonkrétne, a aj keď sa veta bude skladať len zo samých prídavných mien. Také vypľúvanie, že čo myseľ dá.
No nič, skúsim radšej Radku Treštíkovú a jej Bábovky - je teraz okolo toho veľký hype, tak uvidím.

15.07.2016 3 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

"Hlavný problém-presnejšie jeden z hlavných problémov, lebo ich je viac-, jeden z hlavných problémov vlády nad ľuďmi spočíva v tom, koho na to môžete získať, či skôr, kto dokáže presvedčiť ľudí,aby ho získali a nechali si od neho vládnuť.
Aby sme to zhrnuli: Je známym faktom, že tí čo najviac chcú vládnuť ľuďom, sa na to práve z tohto dôvodu hodia najmenej.Aby sme zhrnuli zhrnutie: Ktokoľvek, kto je schopný nechať sa zvoliť, by tento post nemal v žiadnom prípade zastávať. Aby sme zhrnuli zhrnutie zhrnutia: S ľuďmi sú problémy!"

Arthur a Trillian mali na tvári výraz zajaca, ktorý v noci na ceste dospeje k presvedčeniu, že blížiacim sa reflektorom auta sa dá najlepšie čeliť tak, že ich pohľad opätuje.

"Vy ste vyhlásili vojnu susednému kontinentu?!"
"Presne tak!Totálnu vojnu! Vojnu, ktorá navždy ukončí všetky vojny!"
"Ale veď tam ešte nikto nežije!"
"To viem,ale raz tam niekto bude žiť.Nechali sme im otvorené ultimátum."

15.07.2016 5 z 5

Jeeves a svatební zvony Jeeves a svatební zvony Sebastian Faulks

Od P.G.Wodehousa som, proznám sa, nečítala nič,ale táto kniha ma navnadila, aby som si ho vyhľadala. Celkom vtipný príbeh, zvlášť obľúbený bol samozrejme Jeeves, veľmi sympatická postava a inteligentná. Inak jednoduchá zápletka, samozrejme predvídateľná,ale dobre sa to čítalo a nezabralo to ani dva dni :-)

11.07.2016 4 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Slušné. Celý obsah, alebo odkaz knihy, by som zhrnula - "Čo ak by ste zmenili jedinú vec...?"
V podstate sa toto sa tiahne celým príbehom, preto asi zomiera a stále sa rodí a dookola prežíva jeden a ten istý život, avšak vždy s nepatrným rozdielom, až neskôr sa ho naučí priamo sama ovládať, ale záver ostane aj tak otvorený a nenapovie Vám , čo presne sa stalo. Rozhodne pútavé čítanie, i keď sa miestami opakuje, drží Vás to, lebo chcete vedeť viac... len trochu mätie skákanie v časoch a miestach. A niektoré veci nie sú dotiahnuté, len nadhodené a ponechané tak.

04.07.2016 4 z 5