Burák Burák komentáře u knih

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Knihu jsem znala jen z hodin literatury na střední a pak jsem měla povědomí o filmovém zpracování, ale vlastně jsem pořádně nevěděla o čem vypráví. Jen to jako vlnu pobouření ve své době vyvolala. Nedivím se. :)

Musím říct, že jsem byla velmi překvapená jak je vyprávění nadčasové a jak jazyk a zápletka bez problémů obstojí i téměř sto let od prvního vydání.
Opravdu se mi to líbilo, bavilo mě to a s radostí to doporučím nejen budoucím maturantům.

27.02.2022 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Vsadím se, že kdyby se mi tahle kniha dostala do ruky v mých teenage letech, kdy jsem louskala jeden hor za druhým, okamžitě by se Vězněná dostala na první příčku toho nejlepšího. Já jsem to ale četla více jak 20 let později a i když musím uznat, že šlo sice o čtivý příběh s velmi autentickou mrazivou atmosférou, je z toho až příliš vidět snaha čtenáře šokovat a vyžívání se v nechutnostech. Historická skutečnost, která autora inspirovala je sama o sobě děsivá a obstála by i jako hororový příběh, tak moc nechápu tu potřebu ještě tolik "přilévat olej do ohně".

"Zdlouhavý začátek", mě ale bavil a líbila se mi i zdánlivá nesouvislost dějových linek - ovšem jen do chvíle kdy se začalo docházet k propojení, tam pak vyprávění dost ztrácelo na kvalitě. Škoda. :(

27.02.2022 2 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Klasický detektivní příběh z pera královny detektivek. Nemůžete udělat chybu, když po téhle knize sáhnete a zpříjemníte si tak třeba vaši dovolenou. Stejně tak to ale bude fungovat i pro potěšení z všedních dní.

23.02.2022 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Nestává se mi moc často, že bych beletrické knihy četla vícekrát. U téhle knihy jsem udělala vlivem okolností výjimku (nic jiného jsem po ruce ke čtení neměla) a jsem za to ráda. Po těch 10 letech od prvního čtení se na to dívám trochu jinýma očima. Příběh mi přijde pořád hodně nosný, líbí se mi tíživá atmosféra i prolínání různých časových dějových linek. S postavou Nancy z osmdesátkových Sudet jsem měla o dost větší problém než 10 lety, přišla mi už prostě "moc". Oproti tomu postavu Oleho jsem docenila pořádně až teď. V každém případě jde o velmi dobrou knihu, která vás přesvědčí že žit jen "no future" fakt nechcete.

23.02.2022 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Docela se stydím, ale možná ještě víc se divím, že se mi tahle kniha oceněnou Magnesií Literou dostává do rukou až 20 let po jejím vydání. Nemůžu říct, že bych o ni do letošního roku neslyšela, ale prostě strašně málo na to, aby mi to uvízlo v hlavě.
Další co mě překvapilo bylo, že styl psaní se velmi podobá třeba knížkám Aleny Mornštajnové. Vsadím se, že kdybych nevěděla kdo je autorem, klidně bych věřila, že čtu nějakou další její knihu.
Každopádně je to vážně dobré. Čtivé, zajímavé, historicky věrohodné, emotivní a psané krásnou češtinou.
Určitě si kniha zaslouží víc zviditelnit, aby se dostala i k další generaci čtenářů.

16.02.2022 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nejsem úplně fanynkou díla S. Kinga, takže to, že je Kříďák takovou poctou jeho příběhům, mi vlastně vůbec nepřišlo jako motivace, proč se do knihy pustit. Nakonec mě nalákala zdatná marketingová kampaň, zajímavý název a ocenění za Debut roku. Jo, a taky příjmení autorky, které snad víc britské být ani nemůže. :)

Upřímně, je v rámci žánru detektivek a krimi, je to takovej průměr. Ale zároveň to nebylo nudné a neměla jsem potřebu knihu odkládat před dočtením. Líbilo se mi střídání dějových linek, kdy se stejnými postavami potkáváme v době dospívání i na prahu středního věku. Pozitivně hodnotím i vykreslení atmosféry anglického městečka, které je sice zajímavé pro turisty ale bydlet v něm už žádná idyla být nemusí. A bavila mě i postava Kříďáka.

Vyřešení případu už bylo trochu na sílu, taky mi tam vadilo pár nelogických kroků (ale je možné, že jsem jen nepozorně četla). Každopádně nebudu mít problém dát šanci i nějaké jiné knížce od této autorky.

10.02.2022 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Komorní příběh, odehrávající se v několika desetiletích kolem členů jedné rodiny.
Už jen po přečtení anotace mi bylo jasné, že tohle si chci přečíst celé. A to, že je autorkou Alena Mornštajnová, to byla víceméně záruka, že to bude dobrá volba. Byla. Opravdu se mi Tiché roky moc líbily, byl to čtenářský zážitek, kdy jsem si šetřila každou stránku. Vyprávění není nijak strhující nebo napínavé, ale je tak realistické, že máte pocit, že všechno prožíváte s postavami jako byste stáli vedle nich. To Aleně Mornštajové jde skvěle. Velké plus dávám za námět důležitosti komunikace mezi členy rodiny!!!

10.02.2022 4 z 5

Břehy nejsou na dohled Břehy nejsou na dohled Marek Uhlíř

Jsem obrovský fanoušek práce Lékařů bez hranic a hltám všechny rozhovory v médiích, které se tomuto tématu věnují. Četla jsem už knížky od doktorů Trachty i Šebka, a byť nepopisují nic moc optimistického, vždycky jsem byla ráda za osvětu a za realistické přiblížení situace formou jejich deníkových zápisků.
Jitku Kosíkovou jsem už taky z několika rozhovorů znala, takže informaci, že bude vydávat knihu, kde se podělí zase o své zkušenosti, jsem měla a byla jsem ráda, že jsem si ji mohla pořídit tak rychle po vydání.
Je to opravdu výjimečná kniha, už jen proto, že popisuje životní příběh výjimečné ženy.
Nápad na kombinaci zápisků z mise MSF a terénní hospicové péče v ČR považuji za velmi povedený.
Popis otřesné situace a zážitků z lodi, kde se dostane nezištně pomoci lidem, kteří by jinak jistojistě umřeli a která se nacházela relativně geograficky velmi blízko našim hranicím, je šokující a rozhodně si zaslouží mnohem větší pozornost celé naší společnosti.
Tím se kontrastně prolínají zápisky a přiblížení co to vůbec znamená domácí paliativní péče, její důležitost a nenahraditelnost a jak moc náročné může být takovou službu vůbec uvést do provozu (a to v českých podmínkách, kde zdravotnictví opravdu funguje).
Osobní rovina knihy, která je spojená s životem na misích, případně s velmi nepravidelnou pracovní dobou a velmi psychicky náročným zaměstnáním v kombinaci s hledáním životního partnera a vlastního štěstí, už to jen celé krásně dokreslovala.
Přeju knize i autorce (respektive oběma autorům - Marek Uhlíř odvedl na redigování textu skvělou práci) hodně štěstí a úspěchů!

A pokud váháte nad přečtením, neváhejte a jděte do toho! Není to typ knihy u které vypnete, ale rozhodně vás donutí nad spoustou věcí přemýšlet a třeba i změnit názor.

08.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Už když jsem poslouchala rozhovor s Karin Lednickou v DVTV, věděla jsem, že tohle si prostě musím přečíst. Jen jsem čekala, až na to bude dostatečný klid, takže letní dovolená byla ideál. Je to opravdu velmi čtivé, velmi zajímavé a hlavně realistické. I bez větších historických znalostí se v textu ani samotném příběhu neztrácíte, protože tu dobu prožíváte společně se všemi postavami a velmi nenásilně tak získáváte informace o událostech, o kterých se dneska vůbec nemluví - jako například jak se stalo, že máme v Česku tak početnou polskou komunitu a co to znamenalo být havířem a žít život v oblasti, kde je těžba uhlí téměř jediným možným zdrojem obživy. Rodinná sága na pozadí 1. světové války a  hospodářské krize, vás prostě pohltí a není lepší pocit pro čtenáře, než když víte, že tyhle příběhy budou mít své pokračování v dalším díle. Nemůžu se dočkat!

07.02.2022 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Na Otčinu jsem dostala doporučení od jednoho staršího člena rodiny a jsem za to moc ráda. Je škoda, že ke spoustě starších knih se v dnešní době ke čtenáři vůbec nemají šanci dostat, protože knižní trh i nabídka knihoven je zavalena novinkami s obrovskou mediální masáží a marketingem. Přitom spousta z nich kvalitou jistě hravě překoná současnou tvorbu.

Otčina (Fatherland) má štěstí, že podle ní byl natočen i film (z produkce HBO a navíc z velké části natáčen v Praze) - ten jsem zatím neviděla, ale určitě se na něj chystám, takže na sebe lépe poutá pozornost. Navíc ten skvělý námět!!!
Bavilo mě všechno, alternativní vývoj historických událostí, charaktery postav, napínavá zápletka i skvělá atmosféra.

Rozhodně doporučuju nejen milovníkům krimi a špionážně-konspiračním thrillerům.

05.02.2022 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Předchozí dva díly (V lese visí anděl a Sova) mi sice v rámci žánru severské krimi nepříšly nikterak výjimečné, ale nasadily laťku dostatečně vysoko na to, abych si udělala čas na další pokračování. Což o to, rozjezd knihy byl opravdu slušný, životní příběhy postav vyšetřovatelů pokračovaly stejně zajímavě jako v předchozích knihách a vyšetřovaný případ nepostrádal napětí i originalitu. Jenže čím víc se děj posouval k závěru, bylo jasné, že si tuhle kvalitu nezvládne udržet. Ostatně celé zakončení mi přišlo jak od někoho jiného, celkově to působilo strašně odbytě, zmateně a nepromyšleně. Strašně moc mě to zklamalo. Bohužel, jedna z nejslabších knih, které jsem za poslední roky četla.

03.02.2022 2 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Krásné čtení, u kterého jsem se několikrát opravdu dojala. Tentokrát jsou cílovkou asi trochu odrostlejší děti, teenageři, ale i jako dospělý čtenář se rozhodně u čtení nenudila a bavila se různými skrytými narážkami, které prostě člověk pochopí až s nabitými zkušenostmi a věkem. Moc mě potěšila přítomnost postavy Britt-Marie, kterou znám ze skvělé knížky Tady byla Britt-Marie a dodala mi tak další dílek do skládačky jejího příběhu. Stejně tak jako postava babičky, která by si taky zasloužila vlastní knihu - alespoň tedy já bych si něco takového s chutí přečetla. Velké plus mají ještě pohádky, které pomáhají dovysvětlit různé události z minulosti a jsou vážně velmi nápadité. Natahované ani kýčovoté mi to nepřišlo, prostě to je kniha určena i mladším čtenářům, tak může mít své limity.

03.02.2022 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Velké zklamání. Dočteno jen z až přílišného optimismu, že se to "ještě zlomí", pramenícího z přání, že můj oblíbený autor se přece nemohl ve své tvorbě tak moc odvrátit od svého standardu kvality, na který jsem u něj zvyklá. Bohužel, v případě Karantény můžu obdivovat jen to dokonalé načasování vydání knihy a námět, který byl skutečně trefou do černého.
Jinak to ale bylo celé strašně přitažené za vlasy, povrchní a povětšinou dost nudné. Nad Mayem rozhodně hůl nelámu, ráda si od něj v budoucnu zase přečtu, ale touhle knížkou mu u mě ubylo dost bodů.

01.02.2022 1 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Ani já se nepřidám k nadšeným čtenářům této knihy. Neměla jsem sice potřebu knihu odložit jako nedočtenou, ale musím se přiznat, že hlavním důvodem byla hlavně moje zvědavost nakolik najdu v příběhu autobiografických prvků. Děj se odehrává v atraktivním, nijak zvlášť okoukaném prostředí, v době, kdy rozdíly mezi Českou republikou a Západem byly ještě obrovské. To si myslím, že je na Bohemii nejcennější, protože z dnešního pohledu už je to tak trochu pravěk, který si představím paradoxně hůř než domu před rokem 1989. Za ztrátu času to nepovažuju, ale velká očekávání bych předem radši neměla.

26.01.2022 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Od Jakuby Katalpy jsem četla knihu Němci, která patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy vůbec četla, takže očekávání od Zuzanina dechu jsem měla obrovská.
Rozhodně jsem zklamaná nebyla, líbilo se mi to dost, byť mi časem asi příběh splyne s mnoha jinými, které jsem na podobné téma četla.
Každopádně je to skvěle napsané, hodně se mi líbí čeština, kterou je ta kniha napsaná. A pro příběhy, které se odehrávají na pozadí pohnutých dějin 20. století, kdy můžeme postavy sledovat i několik dekád, já mám prostě slabost. Takže doporučuju!

26.01.2022 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Moje první kniha od Roberta Bryndzy - velmi vychvalovaném a doporučovaném autorovi v žánru thriller a krimi. Asi jsem čekala až příliš, ale tohle mě vlastně dost zklamalo. Čtivě napsané to sice je, ale některé úseky v knize jsou až šablonovité, nedalo velkou práci uhádnout kam se bude děj posouvat. Postavy vyšetřovatelů jsou ale vesměs sympatičtí, ještě jim dám šanci v dalším díle z této série.

26.01.2022 3 z 5

Zločin jak ho pamatuju Zločin jak ho pamatuju Josef Klíma

O porevolučním zločinu jsem toho přečetla a viděla/naposlouchala v různých dokumentech a filmech hodně. Je to moje opravdu oblíbené téma. Josefa Klímu mám taky hodně ráda, takže tohle byla taková sázka na jistotu. Nových informací jsem se dozvěděla jen pomálu, navíc celá kniha slouží jako osnova velmi povedeného podcastu České podsvětí, ale i tak jsem se nenudila a ráda jsem si některé souvislosti osvěžila.

26.01.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Tohle bylo jedno z nejmilejších knižních překvapení. Romantické knihy moc často nečtu, párkrát do roka ale dělávám výjimku a výsledný dojem je v lepším případě neutrální, v horším případě je mi líto času, který jsme s knihou strávila.
V tomto případě jde sice o pořádnou nálož romantiky, ale musím sama uznat, že napsanou velmi vkusně, citlivě a čtivě.
Dějová linka ze současnosti byla sice o dost slabší a poměrně prvoplánová a lehce předvídatelná, ale ta druhá, historická, to velmi snadno vyvážila.

Opravdu velmi povedená kniha - v rámci žánru románů pro ženy určitě, ale myslím, že zklamaní nebudou ani ti, co obvykle tento typ knih nečtou.

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Povedený výběr povídek mých oblíbených současných českých autorů. Příběhy se mi líbily všechny, nemám pocit, že by mezi nimi byly výrazně povedenější nebo naopak slabší kusy. Jsem taky ze zdravotník, tak mi témata udělala ještě o to větší radost, navíc mi přišla vyprávění dost realistická, všem autorům tleskám za skvělé pozorovací schopnosti.

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Životopis Emila Zátopka jsem si chtěla přečíst ještě před shlédnutím dlouho očekávaného filmu Davida Ondříčka.
Film jsem dosud neviděla, takže nemám srovnání, ale tahle knížka se mi líbila moc. Nejsem moc zběhnutá v memoárech a Emilu Zátopkovi jsem věděla jen to, co je obvykle všeobecně známo, plus jsem v minulosti četla několik rozhovorů s jeho ženou Danou.

K objektivitě a úplnosti zpracování životopisu se tedy vyjádřit nemůžu, ale co se týče čtivosti a zajímavosti pro čtenáře - laiky, hodnotím tuhle knihu Pavla Kosatíka jako velmi povedenou.

Kromě velmi zajímavých pasáží popisující běžecký trénink a závodní strategii, jsem obzvlášť ráda za vysvětlení celého Baťova systému vzdělávání a kariérního postupu - poslední roky na to často v knihách narážím a tohle přiblížení mi dost pomohlo. Body má kniha i za velmi důstojný a citlivý popis posledních let Zátopkova života, na kterých bylo asi těžké najít cokoli kladného.