Bublinka78 Bublinka78 komentáře u knih

Kořeny Kořeny Alex Haley

Výborná kniha, za kterou stojí neuvěřitelné množství mravenčí práce a hledání střípku mozaiky. V českém překladu mne rozčilovala snaha nějak zdůraznit černošský dialekt. Text je velmi hustý,.ale člověk se nenudí. Knihu jsem si chtěla zařadit do výzvy, ale protože jsem na ni čekala víc jak 3/4 roku, musela jsem ji nahradit jinou.

18.12.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dva dny a kousek mi stačily k přečtení této nádherné knihy. Nesmírně poetický a poutavý příběh. Rafinovaně kratinké kapitoly vám nedovolí přestat a vy ani nechcete. Osudy jednotlivých aktérů se splétají dohromady jako prameny vlasů do copánku. Popisy scén jsou tak barvité (nebo šedivé), že je zkrátka vidíte. Jsou knihy, které mne znepokojují; knihy, které si přečtu a jen pokrčím rameny; a pak jsou knihy, které se stanou mými přítelkyněmi, hned jak je dočtu. Takové si kupuji. Tohle je další z mých přítelkyň.

18.11.2017 5 z 5

Stvoření Stvoření Eugen Liška jr.

Strhující kniha, kterou mohu jen doporučit. Mám ráda knihy, které dovolí čtenáři dokreslovat a dotvářet děj. Kniha je znepokojivá, má mnoho rovin, je plná fantazie. Těším se, až si ji přečtu znovu, protože podle mne se její vnímání mění i podle toho v jakém rozpoložení ji čtete. Já měla takovou melancholickou podzimní náladu, takže jednu chvíli to pro mne bylo velice niterné, ponuré. Jazyk je brilantní a bohatý, autor se nebojí sprostých slov, která ale neruší, spíš pomáhají působit víc reálně. Nesmírně vyzrálá kniha. Autor nechť píše dál, umí to.

16.11.2017 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Nečetlo se to úplně špatně, ale že bych z toho nedýchala. To teda ne. Závěr mi přišel takový roztříštěný a rozuzlení poněkud zvláštní. Četla jsem tuto knihu v rámci výzvy. Sci-Fi není můj šálek kávy, ale četla jsem pár dobrých knih. Tuhle bych k nim nepřiřadila. A děsně mně iritovala ruská jména

08.11.2017 3 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Jedním slovem strhující. Výborně napsáno a doslova jsem se nemohla odtrhnout. Líbilo se mi, že samotné dějiny byly prokládány rodinnou historií. Kniha si neklade za cíl být 100% objektivní, takže je dobré nahlédnout i do jiných zdrojů (např. Kauza Čurda). Odpouštím autorce i poněkud nelichotivé komentáře k prezidenti Háchovi. Z hodnocení dopadu některých událostí je patrné, že autorka větší část života žila v zahraničí, ale její láska k její vlasti je upřímná a vřelá.

08.10.2017 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Moc jsem se bavila. Autorka píše velmi živě, barvitě. Věty jsou krátké a je v nich dynamika. Až po přečtení jsem se dozvěděla v jakém období se děj odehravá a dost mne to překvapila. Původně jsem si myslela, že to jsou padesátá léta. Těším se na pikračování jejích osudů.

16.09.2017 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Milovala jsem televizní zpracování. Knihu jsem četla až teď svým dětem, máme na chatě vydání po babičce. Dětem i mně se moc líbila. Starší dcerka se dost vyptávala, bavilo mne vysvětlovat některé výrazy a to nejen ty zastaralé. Jsme spíš věřící rodina, ale i na mně byla ta nekritická a bezbřehá poslušnost trochu moc. Mrtvých broučků mi tam také přijde hodně. Na druhoustranu se mi líbí s jakou samozřejmostí broučkové smrt berou. Tady mi ta poslušnost vůbec nevadila. Kniha se dobře čte, ale dnešním dětem je třeba řadu věcí objasnit. Jazyk je půvabný.

02.09.2017 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Výborná a nadčasová kniha. Chtěla jsem si ji zadat v rámci výzvy, až pak jsem si uvědomila, že jsem ji četla. Byla skvělá.

02.09.2017 4 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Těžko hodnotit takovou knihu. Pokud budu hodnotit knihu: Velmi dobře se čte, děj má spád, jazyk je však jednodušší, což je u tohoto žánru spíš žádoucí. Celkově, velmi dobře napsaná kriminálka. Obsahově: ideologická masírka od začátku do konce. "Kopečkáři" budí úsměv, ale nikdo ze strážmistrů se nepozastavuje nad tím, proč vlastně nesmí odejít. Prostě vůbec si nekladou otázky. Je tam jen jediná Beranova otázka a proč teda ti lidé odchází? Doteď nechápu autorovu zaslepenost a zápal. A nejen jeho. Lidí jako byla Polednová, Vaš a ti další. Je to děsivé.

02.09.2017 4 z 5

Jak Čapka miluji, tak pro mne nejnáročnější čtení. Hordubal mi odsýpal. Všech mi jich bylo líto. Hordubala nejvíc. Ne proto, co se mu nakonec stalo, ale proto jak byl ztracený. Do Povětroně jsem bohužel nepronikla, ač jsem myslím pochopila velmi brzy oč autorovi jde. Ovšem Obyčejný život mne pohltil cele. Užasně zpracováno. To odkrývání temného já bylo až děsivé a přitom tak pochopitelné a vlastně obyčejné. Čapek mne nepřestává uchvacovat.

27.08.2017 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Nevím. Tato kniha mne nijak zvlášť nezaujala. Nějak jsem čekala víc humoru. Místy je kniha nedomyšlená, velmi často jsem se nudila. Mnoho lidí ji oslavuje a já nevím proč.

06.07.2017 2 z 5

Mahulena, krásná panna Mahulena, krásná panna Jaroslav Seifert

Mamka nám z ní četla. Kdy jsme se segrou dospěly, tak nás občas poprosila, abychom přečetly zase my jí. Nejraději mela Dej pánbůh štěstí, lávko.

21.05.2017 5 z 5

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

Pro mne velmi náročná kniha. Taková rozporuplná. Autor je přísně objektivní, píše věcně. Neexistuje zde vysloveně kladná ani záporná osoba. Oppenheimer nebyl sympaťák, ale ke konci jsem byla na jeho straně, protože byl zásadový. Vlastně mi ho bylo líto.

18.05.2017 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Skvělá a velmi čtivá kniha. Bohužel jsem ji četla až teď, kdy už jsem několikrát viděla film, ke kterému se stejně jako ke knížce vždy ráda vrátím. Roztomilý humor a prvorepublikový bonton.

19.03.2017 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Když jsem knihu četla, přemýšlela jsem, jestli tam bude nějaká zápletka. Ale nenudila jsem se. Líbila se mi Colasova bezstarostnost, jeho přístup k životu. Většinou dopředu tuším, o čem kniha bude, ale tady jsem tedy nevěděla. Knihu jsem si půjčila v naší neveřejné knihovně v práci. Jak říkám, nenudila jsem se, ale prostě tomu chyběla nějaká vetší zápletka.

11.03.2017 3 z 5

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

Bachtali tiro drom, Andrejko, ťaves bachtali. Velmi citlivě napsaná kniha, která nejenže popisuje osudy jednoho člověka, ale i mentalitu jednoho národa. Neomlouvá, neodsuzuje, prostě jen popisuje. Byly chvíle, kdy jsem měla chuť křičet, nevracej se tam, nedělej to. Andrejko se řítil do průšvihu, neměl stání a ve chvíli, kdy začínal být šťastný, tak ho začalo pálit dobré bydlo. Jazyk autora je dynamický a to knize prospívá.

05.01.2017 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Čapek je můj nejoblíbenější autor. Všechny jeho knihy jsou pokladem. Chtěla bych to vidět v divadle.

05.01.2017 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Není co dodat. Prostě Čapek, jedno který.

02.01.2017 5 z 5

Sourozenecké konstelace Sourozenecké konstelace Kevin Leman

Není to špatná kniha, ale nějak mi úplně nesedl ten styl. Na mne to bylo trochu moc americké a autor mi připadl poněkud egoistický. Na mne moc často popisoval to, jaký byl on a jak hloupě se choval. A pak to fantastické prozření.

23.12.2016 3 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Číst tuto knihu bylo neuvěřitelným zážitkem. Měla jsem překlad od Mikeše a zdálo se mi to hodně srozumitelné. Dost mi pomohly i úvody na začátku. V té knize je věda, filozofie, náboženství, politika, symbolika. Tato kniha by se neměla číst, ale studovat. Rozhodně bych ji nevnucovala středoškolákům jako povinnou četbu. Do této knihy člověk musí dozrát a chtít si ji přečíst. Pak ji lze přečíst jedním dechem. Do Ráje jsem se zprvu nemohla začíst, ale pak musím říct, že to bylo vskutku vyvrcholení celé knihy. Když jsem četla Peklo, tak obrazy, které mi vyvstávaly, byly velmi ostré, měly jasné kontury. Byly děsivé a ponuré. Ráj naproti tomu byl takový mlhavý, prozářený nejasným světlem a plný blaženosti. Jen si člověk na konci připadá jako nehodný.

15.11.2016 5 z 5