Bublinka78 Bublinka78 komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Fuj teda takovou tíseň jsem dlouho nepociťovala. Autorčin styl psaní mi sedí, její knihy prostě nechci odkládat, takže toto jsem četla 3 dny, ale jen proto, že jsem to musela prodýchávat.

Prožívala jsem stejnou beznaděj jako Maja. Iritovala mě Lenka svou oddaností, která ale byla tak pochopitelná až to děsilo. Jediné co bylo v příběhu poněkud zjednodušené a působilo to pak ne moc uvěřitelně, byl výklad událostí bezprostředně po 27. listopadu.

Prostě zajímavá kniha, ještě zajímavější myšlenka. Teda ale jestli se k této knize vrátím, tak jedině dobře připravená na to, jak děsivě reálné pocity strachu a beznaděje dokáže vyvolat.

27.04.2021 4 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Tato kniha ve mně zanechala velmi silný dojem a rozhodně se k ní vrátím. Přiznám se, ze jsem na konci brečela. Popis ztráty milované osoby, která už vámi nechce být milována je hodně osobní, interní a pro mne velmi přesný, protože ho sama právě prožívám.Taky se z toho snažím vypsat, ale tak dobře jako tautor, to nedokážu. Ta posedlost hledáním vltavínů, všemu navzdory. V duchu jsem si přála happy end, který ale nepřišel, a to je nakonec dobře, protože by to bylo strašně patetické. Prázdno a smíření se sa sebou samým. To jsem na konci knihy cítila a ten pocit byl velmi intenzivní. Stejně jako kniha. Pavel se stal Simonem.

27.02.2021 5 z 5

Na krásné modré Dřevnici Na krásné modré Dřevnici Antonín Bajaja

Tato kniha mi připomněla vynikající film Unaveni sluncem. Podobně jako film, tak poklidně plynule a jen čas od času vylezlo na povrch něco ošklivého. Kniha plná nostalgických vzpomínek na dobu která se už nikdy nevrátí. Jednu hvězdičku ubírá zbytečná rozsáhlost díla. K tomuto autorovi se ale ještě vrátím. Píše hezky.

14.02.2021 4 z 5

Kniha je určena především mladým čtenářům a přesto jsem bohužel osudy mnohých žen vůbec neznala. Medailonky byly hodně stručné, někdy opravdu až moc. Díky tomu se ale kniha hodně dobře čte a člověka to donutí dozvědět se ještě něco navíc. Vazba i ilustrace jsou opravdu moc pěkné. Ten doslov byl přehnaně patetický, knize trošku ke škodě.

14.02.2021 4 z 5

Hebtyl Hebtyl Cyril Podolský

Jaký by asi byl ten můj Hebtyl? Kniha se velmi dobře čte, má spád. Přináší zajímavou představu, kterak si lidé chovají vlastní povahové rysy a přijímají je takové jaké jsou. Koneckonců byli všichni se svými Hebtyly spokojeni.

08.02.2021 5 z 5

Příběhy ze staré zahrady Příběhy ze staré zahrady Jitka Tokárová

Knihu jsem dostala darem přímo od nakladatele a je to vskutku skvost. Zaujala i moji neposednou šestiletou dcerku, ta osmiletá byla zase okouzlena nádhernými ilustracemi. Kniha v krásné vazbě, na Bio Top papíře s bohatou slovní zásobou. To bude kniha, která se snad bude v naší rodině dědit. Učitelky v MŠ i rodiče jistě ocení i didaktické karty, které k ní lze koupit.

08.02.2021 5 z 5

Nícení Nícení Ivana Myšková

Tato kniha je více básní než příběhem. Proud myšlenek, který se valí ze stránek. Na tuhle knihu musíte mít náladu. Vytříbený jazyk, ale také znepokojivé. Toto není kniha davu.

22.11.2020 4 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Strhující. Kniha o tom, jak pracovali agenti-chodci. Zároveň však ukazuje, jak neuvěřitelně paranoidní byly obě strany, tedy Západ a Východ v dobách krátce po válce. Bez příkras a pozlátka. Nesmírně zajímavé je závěrečné zamyšlení, zda to celé mělo vůbec smysl. Kniha opravdu stojí za přečtení a výborně se čte.

04.10.2020 5 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Kniha se četla docela dobře, ale nevyvolala ve mně nějaký zvláštní dojem. K této knize se asi vracet nebudu.

04.10.2020 3 z 5

Študáci a kantoři Študáci a kantoři Jaroslav Žák

Milá, nadčasová a nehorázně vtipná knížka, která se dá číst kdykoliv znovu. Četla jsem si ji na koupališti a řehtala se jak blázen. Krásná zastaralá čeština, kde i ty nadávky znějí tak nějak hezky. A oba filmy jsou rovněž skvělé a taky je můžu vidět 2x ročně.

22.08.2020 5 z 5

Výlučná vlastnost člověka Výlučná vlastnost člověka Robert Merle

V hodnocení jsem poněkud rozpolcená. Knížka se mi dobře četla, měla spád. Jazykově mne ale nijak zvlášť nezaujala. Vlastně tuctová, oddechová kniha. Co mně ale časem vysloveně rozčilovalo byly ty vsuvky v podobě milostného oďobkávání. To si mohli fakt odpustit a vložit tam více odborné polemiky.

19.08.2020 3 z 5

Kobold Kobold Radka Denemarková

Znepokojivé a iritující čtení, od kterého jsem se nemohla odtrhnout, i když mi zprvu trvalo, než jsem pochopila, kdo je Kobold. Připadal mi jako nějaká sci-fi postava. Děsivá, manipulující, ale zároveň postava, která vás přitahuje. Jako by to byl jen výplod Helliny mysli. Knížky Denemarkové se mi prostě líbí. Líbí se mi, jak píše. V tom, co mně ale na jejich knihách fascinuje, je něco zvráceného.

07.08.2020 5 z 5

Syrové, autentické, nesmírně smutné. Kniha je psána metodou orální historie, ovšem bez jakékoliv analýzy. Tady totiž snad ani analýza udělat nejde. Tisíce lidí, které z oblasti odvezli, a tisíce jiných tam nahnali. Genocida celého národa. A lidé? Ti buď nevěřili "A kde je ta radiace? Já ji nevidím" nebo věřili "Jste hrdinové. Splníte úkol" Obraz mentality "sovětského" národa. I to je Modlitba Za Černobyl.

13.06.2020 5 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Kniha, která mne na iritovala, znepokojovala, útočila na mně, ale svou zvráceností a syrovou nahotou zároveň fascinovala a přitahovala. Protože v každém z nás je něco zvráceného, jen se to bojíme přiznat? Upřímně, co se asi honí hlavou člověku, co napíše takovou divnou knihu? Asi bych se bála zeptat. Nic to nemění na tom, že ta kniha je velmi dobrá. Vyvolává neskutečné množství emocí. Určitě jsem s touto autorkou neskončila. Musím to ale nejprve prodýchat.

18.04.2020 4 z 5

Letos musíme být spokojenější než loni Letos musíme být spokojenější než loni Lenka Krátká

Teda mně se to hodně líbilo, ale může to být tím, že 16 let pracuji v korporátu. Výstupy zcela korespondují s mými pocity, je to napsáno velmi čtivě a tím jak tam jsou přímé citace narátorů, tak jsem se mnohdy od srdce zasmála. Zajímavé byly přepisy celých rozhovorů dvou narátorek na konci knihy. Velké množství zdrojů dává tušit, že studie je velmi pečlivě připravená. Myslím, ze pro management korporátu je tato kniha k nezaplacení.

16.04.2020 5 z 5

Paměti Paměti Edvard Beneš

Nesmírně zajímavé čtení, které se těžko hodnotí, ale je třeba ho číst. Být prezidentem Československa v této době bylo neskutečně těžké. Každý stát chránil hlavně sebe. Snadné čtení to není.

31.03.2020 5 z 5

Paměti II Paměti II Edvard Beneš

Kniha, která určitě stojí za přečtení pokud se o tuto etapu zajímáte. Ovšem je to náročné čtení. Není a nemůže být objektivní a ani netvrdí, že takovou je. Edvarda Beneše vnímám jako významného politika, skvělého diplomata. Překvapilo mne jak neskutečně dokázal v prvních chvílích odhadnout Němce, aby pak vzápětí totálně podcenil Rusko. Jenže je třeba dívat se okem tehdejším a ne dnešním. Úplně jsem hltala závěr, který nevychází z pera Edvarda Beneše a který se týká jeho styků s protektorátní vládou. Hácha byl pro mně vždy hrdinou, který obětoval sebe a zachránil mnohé. Nechápala jsem postoj Benešův. Po přečtení se s pokorou skláním před oběma pány. Byla to neskutečně složitá doba a netroufám si soudit kohokoliv, kdo v té době žil.

31.03.2020 5 z 5

Nepřítel lidu Nepřítel lidu Henrik Ibsen

Neskutečně aktuální. Nejen o tom, že v politice je na prvním místě vždycky já, pak teprve my a nedejbože snad i vy. A ta relativnost!

02.07.2019 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Ale jo. Takové odlehčené čtení. Místy jsem se i nahlas smála, ale asi už jsem na tuhle knížku přeci jen trochu stará. Danny Smiřický mi byl trochu protivný svou touhou si za každou cenu vrznout, ale na konci už jsem mu to i dost přála a ono.... prd. ????

01.07.2019 3 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Ruských autorů se trochu obávám, protože mi přijde, že píšou zdlouhavě. Bulgakov mě prekvapil sou stručností. Kniha se mi četla dobře, jen ten závěr, kdy čte zápisky svého kolegy mi přijde tak nějak uměle vložený. Vytěžené z kontextu. Vůbec mi to tam nesedělo.

19.06.2019 3 z 5