Bryel Bryel komentáře u knih

Calder Calder Mia Sheridan

"Zíral jsem na ni. A semínko lásky, jež ve mně zakořenilo, semínko, jejž jsem přísahal, že nebudu nijak živit, začalo přesto růst. Přísahal bych, že cítím, jak se mnou proplétají hebounké kořínky a omotávají moje životně důležité části. Nedokázal jsem to zastavit. Obrostla mě. Byl jsem jako pole a ona povijnice. Přemohla mě. Prostě jen tak. Nebo možná ne jenom tak. Možná že to ve mně rostlo roky. Až teď jsem si však dovolil to pojmenovat.
Není tvoje, připomněl jsem si."

Originální příběh o zakázané lásce uvnitř sekty odříznuté od moderních vymožeností, která věří v alternativní konec světa.
Vyvolená, která má spasit svět, a chlapec z prostých poměrů. Přerod od dětského zaujetí a vzájemné přátelské pomoci k osudové lásce. Krásný, něžný příběh postupného sbližování.
Náboženský fanatismus ve své velkolepé šílenosti.
Je to velmi zajímavé a silné čtení, místy mi běhal mráz po zádech, ale rozhodně knihu doporučuju! Konec je přímo infarktový!

06.07.2023 5 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

"Dokud mi v hrudníku bude tlouct živé srdce, budu pokračovat v tajném boji proti pánům noci: svoboda, nebo smrt! Navždy, to přísahám!"

Zajímavě vystavený drsný fantasy svět, kterému vládnou upíři v čele s králem Ludvíkem XIV. Jejich ztvárnění rozhodně nevyznívá romanticky.
Moc se mi líbila alternativní historie se spoustou dobře vykreslených postav, které nejsou snadné k zaškatulkování a vůbec se nedá odhadnout, co se stane v následující kapitole. Příběhu nechybí pěkná porce temnoty, zvratů a drsných scén. Hlavní hrdinka Johana si ve jménu pomsty jde pevně za svým i navzdory velkým ztrátám. Moc se mi první díl Vampyrie líbil.

20.06.2023 4 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

"Ze Zalindova nikdo neuteče. Ani když uteče.."

Čekala jsem, že finále Ranhojičky bude dobré, ale nečekala jsem, že až tak moc. Zrádci krve mě vtahli už od prvních stran a byla to nabitá jízda plná napětí a tajemství až do konce.
Z první části přímo tryskalo Kivino brutální zoufalství, vina a silná beznaděj. Setkáváme se s tématy jako násilí, mučení a drogová závislost.
V předchozí knize mě Kiva místy štvala, ale tento začátek mě znovu úplně dostal na její stranu. Moc se mi líbil vývoj jejího vztahu s Crestou a její postava a ironický pohled na svět celkově. Znovu sblížení s Jarenem bylo pozvolné a moc hezké. Ačkoliv kdyby se trošku urychlilo a víc zapracovalo na jejich vztahu, nebylo by to vůbec na škodu.
Tato autorka je učiněný poklad. Její styl je úžasně čtivý a přenese vás do děje a emocí postav tak, že napětím ani nedýcháte.
Rozhodně doporučuju!

"A co bude teď?"
"Teď budeme snít." :)

10.06.2023 5 z 5

Ano, pane řediteli Ano, pane řediteli Lucie Srňánková

Čekala jsem víc.
Vadily mi ploché postavy a jejich nedopracovaná psychologie, jejich chování na mě často působilo nesmyslně. Vzájemné chemii jsem moc nevěřila. Kapitolou samo pro sebe bylo chování na pracovišti z pohledu obou postav, to za mě bylo až absurdní. Celkově jsem měla problém se začíst a tentokrát se s názorem většiny neshodnu. Ač mě to u české autorky mrzí..

25.05.2023 2 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

(SPOILER) "Pak se znovu střetneme pohledem a skončím zcela v jejím zajetí, uchvácený něhou a silou v očích, zatímco mě palcem hladí po tváři. Nikdy ve svém předlouhém životě jsem nic takového necítil a nic mě teď nedonutí přerušit naše spojení. Zvuk jejího hlasu v kombinaci s pohybem palce ve mně vyvolá šok. Každé moje nervové zakončení křičí se směsicí agónie a extáze jediné slovo, které se opakuje znovu a znovu.."

Obálka hlásí: "Zakousni se." Tak jsem se zakousla a musím připustit, že to bylo báječné sousto. Tajuplná internátní škola plná příšer, v jejímž středu se objeví zdánlivě obyčejná dívka.
Prvních cca sto stran bylo trošku zdlouhavějších (a trochu bych ubrala s četností slova sexy), ale zbytek zmizel pod rukama až příliš rychle. Často jsem se přistihla, jak se při čtení uculuju, což se mi moc nestává. Neskutečné, kolik akce, vtipu, chemie, romantiky a napětí se vtěsná do knihy o pěti stech stránkách, která zachycuje časový horizont zhruba deseti dní. Grace a Jaxona jsem si zcela zamilovala, a to jsme se s nimi sotva seznámili. Touha je nádherný rozjezd minimálně šestidílné série a vřele jí doporučuju.

Tři bonusové kapitoly z pohledu Jaxona mě úplně zničily.. :)
Snad se pokračování dočkáme brzy :)

11.05.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

"Jsme nepřátelé, že ano?"
"Možná."
"V tom případě to skončilo."
"V tom se právě pleteš, miláčku. To, že jsme nepřátelé, nemění nic na tom, že jsi k*rva moje."
Elsa je závislost, která se mi dostala pod kůži a nyní mi proudí žilami. Mám ji v krvi.
Musel bych vykrvácet, abych se jí zbavil.
A pochybuju, že by to stačilo. Stejně by mě neopustila.

Parádní dark romance! Je tu určitá podobnost se stylem Amo Jones.
Ocelová princezna je silně návyková toxická kniha. Aiden je ještě více zvrácený majetnický tyran než v předchozím díle. Elsa s ním po celou dobu drží krok. Na povrch vyplouvá jejich společná minulost.
Je to ujeté a čtivé tak moc, že jsem se vůbec nedokázala odtrhnout. Takže obligátní otázka: Už bude další díl? :)

29.04.2023 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

"Jsi v pořádku - Gal, viď?" přisypal ještě sůl do rány. Už tři roky jsme chodili na stejné laborky.
"Jsem, ale rozhodně ne díky tobě a tvé bezmezné fascinaci každou temnou potvorou, která se tímhle místem plíží," odsekla jsem ledově. "A nejsem Gal, nikdy jsem nebyla Gal. Jmenuju se Galadriel a jestli to je na tebe moc dlouhé a nezvládneš to najednou, tak stačí El."

Originální a skvěle propracovaný svět z prostředí školy kouzel. Rozhodně nečekejte nic ve stylu Harryho Pottera. Tento svět má svérázná pravidla. Smrtící vzdělání je kniha plná nestvůr, příšer a studenti Scholomancie svádí nikdy nekončící boj o přežití. Přesto si kniha zachovává nadhled a pořádnou porci ironického humoru. Hlavní hrdinové El a Orion mě oba moc bavili a jejich slovní přestřelky byly skvělé.

06.04.2023 4 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

"I zlo je na světě zapotřebí a možná není až tak špatné."

Tak toto byla naprostá bomba! Další skvělý kousek z dílny mé oblíbené autorky Jennifer L. Armentrout.
Dotek jako led je ještě akčnější, nabitější a propracovanější než předchozí díl. Kromě rozumné míry napětí je příběh doplněn i o skvělou dávku humoru a duchaplné dialogy mezi ústřední trojicí (jejich slovní škádlení je přímo kouzelné). Téma milostného trojúhelníku se od prvního dílu výrazně posouvá, přesto je zřejmé, komu si autorka přeje, abychom fandili. Rothovi! :)
Vyzdvihla bych i zapojení zvířecích mazlíčků - had Bambi, pekelní psi Zvonek a Kvítek i ďábelská koťata jsou vedlejší postavy k sežrání. Co bych vytkla? Ten krutě otevřený konec. Takže.. Kdy už bude pokračování? ;-)

02.03.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Příjemný rozjezd série, která by celkově měla obsahovat šest dílů, tuším. Styl psaní mi připomíná Sarah J. Maas.
Začátek pomalejší, ale velmi čtivý. Poppy je uvěřitelná ve svých vlastnostech vzhledem k životnim zkušenostem a brzy jsem si ji oblíbila.
Romantická linka je základem této knihy a úplně mě vtáhla! Mám očividně slabost pro bad boys. U dialogů Poppy, Case a Kierana jsem se velmi dobře bavila a předpokládám, že další díl to ještě víc vytáhne.
Představený fantasy svět s upíry, vlkodlaky a Atlanťany je neotřelý a já se s radostí vrhám na pokračování.

27.05.2022 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

„Bude to bolet.“
„Život vždycky bolí, malá Vráno. Život je bolest, ztráty a oběti. Ale měli bychom tu bolest vítat. Přináší nám spásu.“

Divoká spletená jízda plná krve a vraždění ve jménu pomsty. Vyzdvihla bych na celé sérii nepředvídatelné a nečitelné postavy, kterých nechybí zajímavý vývoj a působí vcelku uvěřitelné.
Všechnu tu akci, boj a drsný svět kolegia gladiatii alespoň trochu odlehčuje sarkasmus především stínových postav.
Konec je velmi napínavý, otevřený a jsem moc ráda, že na třetí díl nemusím čekat.

23.03.2024 5 z 5

Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Lynette Noni

„Už bys měla vědět, že se mě jen tak lehce nezbavíš. A i když se mě zbavíš, vrátím se zpátky. Jako štěně.“
„Spíš jako šváb.“
„Hej, jsem zraněný. Měj se svým bratrem trochu slitování.“
„Ta tvoje rána nestojí za nic. Když se pořežu papírem, bývá to mnohem horší.“

Bonusové kapitoly vyprávěné očima třech mužských hrdinů byly příjemným doplňkem celé série, ačkoliv mnoho nového nepřinesly.
Lehce mě zklamala Jarenova kapitola, napadá mě hned několik scén, které by byly z jeho pohledu zajímavější. Naopak musím vyzdvihnout kapitolu poslední, Caldonovu. To bylo opravdu krásné rozloučení..

09.03.2024 4 z 5

Zjizveni Zjizveni Emily McIntire

„Je to lovkyně, která předstírá, že je kořist. Ona je hotové umělecké dílo. Takové, které by mělo viset v galeriích a které by měli všichni uctívat. Dokonalý druh umění. Moje."

Jsem poněkud rozpolcená tím, jak hodnotit. Na začátku jsem si říkala, že se jedná o temnou pohádku pro dospělé, ale v určitém momentu příběh razantně ztemněl na úplně novou úroveň. Samotný příběh je lehce inspirovaný Lvím králem, je jednoduchý a neoriginální, ale četl se lehce.
Hlavní "hrdina" Tristan je zvrácený s výraznými sadistickými sklony. Jemně řečeno. Hlavní hrdinka Sára je intrikující dívka vycvičená pro krvavou pomstu. Celkově se nejedná o zrovna zdravý vztah, ale obě postavy se dobře doplňují a harmonizují spolu. Dobrá chemie, dobré jištění.
Je to vážně dark romance, kde se nad vraždami vlastně nikdo ani nepozastaví. Pár věcí v ději je třeba brát s velkou nadsázkou. Ale lhala bych, kdybych tvrdila, že mě kniha nebavila. Hodnotím trošku slabšími 4*.

„Tvrdíš, že jsem krásná?“
„Tvrdím, že bys člověka dohnala k šílenství. Že by pro tvůj úsměv srovnal celý svět se zemí.“

03.03.2024 4 z 5

Kráľovstvo podsvetia Kráľovstvo podsvetia Leshiana Višňovská

„Každá temnota zrejme potrebuje kúsok svojho svetla. Vivian ma oslepila.
Každé svetlo asi potrebuje kúsok svojej temnoty. Ja som Vivian kompletne pohltil."

Už anotace a obálka si zaslouží velkou pochvalu a co se skrývá uvnitř? Černá perla mezi mafiánskými dark romancemi. Návyková, vášnivá a dechberoucí. A ještě k tomu od domácí autorky.
Příběh obsahuje spoustu lží, tajemství, manipulace a pečlivě připravený plán pomsty. Ovšem ne vše jde podle plánu.
Moc se mi líbily hlavní postavy a střídání pohledů vyprávění. Kasian je skvěle vykreslený prototyp tajemného, smrtícího, potetovaného antihrdiny. Naopak Vivian je poddajná, lehce naivní, dobrosrdečná hrdinka, která se ocitá uprostřed mocenského boje tří mafiánských rodin. Skvělou postavou je také psí společník Amudis.
Finální odhalení jsem sice tušila, přesto bylo servírováno tak, že mě konec rozmetal na prach.. Jednoznačně potřebuju další dávku tohoto příběhu.
Vřele doporučuji!!

„Opatrne! Jediná modrina na jej rukách a vyvraždím vaše rodiny do posledného človeka.“

19.02.2024 5 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

"Selhání neurčuje, kdo jsi. Kdo jsi, určuje to, co uděláš po svém selhání: jestli jsi vůdce, nebo někdo, kdo jen plýtvá čerstvým vzduchem."

Snad ještě lepší než první díl. Akčnější, dramatičtější, krutější, napínavější a nebezpečnější. Některé zvraty jsem čekala, některé mě hodně překvapily.
Moc se mi zamlouval třetí úhel vyprávění z pohledu Heleny, její postava mi byla sympatická už v předchozí knize.
Milostný trojúhelník mi přišel trošku zbytečně tlačený, ale jinak jsem nadšená..
Série mě zcela chytla a doporučuju!

18.01.2024 5 z 5

Icebreaker: Keď sa ľady lámu Icebreaker: Keď sa ľady lámu Hannah Grace

"Som uvoľnený, pretože si tu ty. Prvýkrát po rokoch sa mi tu páči, a to len preto, že si tu so mnou. Neexistuje žiadna verzia mňa, ktorá by bola lepšia bez teba po mojom boku."

Milá romantika ze sportovního prostředí se spoustou vtipných situací, kde se řeší i vážnější témata.
Hokejista sympaťák Nate a ledová královna Stassie.
Ideální oddechové čtení do vánočního období.

26.12.2023 4 z 5

Balada o láske až za hrob Balada o láske až za hrob Stephanie Garber

"Ja ubližujem všetkým, Líštička. No na to, aby si ma nenávidela, musíš byť nažive. Nechcem, aby si zomrela, a zabijem každého, kto sa ťa pokúsi zabiť."

Top strop!! Jedna z vůbec nejlepších knih, které jsem letos četla.
Této sérii nechybí absolutně nic. Druhý díl ještě o pořádný kus převyšuje ten první. Kletby, dohody, proroctví, napětí, zvraty..
Evangeline hledala svou lásku a našla svůj Osud.. Perfektní chemie! Perfektní lačnost hlavní dvojice!
Příběh graduje, až vygraduje do strhujícího závěru, který mě zanechal značně rozladěnou.. :) Jsem moc zvědavá, jak se tohle klubko nakonec rozmotá.
Jednoznačně doporučuju! A doporučuju mít po ruce jablka, rozhodně na ně při čtení přijde chuť. :)

"Prepáč, že som ti pokazil obľúbenú rozprávku, Líštička, ale balady sa nekončia šťastne. A ani my dvaja tak neskončíme."

23.10.2023 5 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

"Přežilas. Oklep se. Jdi dál."

Věřím, že si Balada mrtvého světa najde spoustu nadšených čtenářů, ale já se k nim nezařadím.
Kniha zachycuje temný svět plný magie a bohů rozdělený magickou Hranicí vedví.. Inspirace jinými autory je očividná.
Hlavní hrdinka Robin má většinu nešvarů a vlastností typických YA hrdinek, které se pokouší zachránit svět.
Rozhodně si nemyslím, že by příběh byl špatný, jen mi úplně nesedla jeho forma. Hodně popisných pasáží, hodně rýpání v minulosti a vzpomínkách, málo dialogů a minimum dějových posunů.
Za mě je to trochu utahaný úvod do série..

14.10.2023 3 z 5

Vzostup kráľovnej Vzostup kráľovnej Rina Kent

"Čím viac vidím, tým viac chcem.
Čím viac do nej zatínam prsty, tým hlbšie túžim ísť.
Možno sa to začalo jej telom, no chcem preniknúť najmä do jej mysle a chcem ju ovládnuť."

Příběh Jonathana Kinga vrcholí. A je to parádní příběh plný napětí, překvapení a jiskřivé chemie silně majetnického tyrana a jeho královny.
Knihu jsem zhltla za jeden den a moc se mi líbila, i když za mě byl první díl o maličko lepší.
Skvělá dark romance série :-)

30.09.2023 4 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

"Nikdy jsem s tebou nechtěla mít nic společného. "
"Já s tebou taky nikdy nechtěl mít nic společného. Ale teď jsme tady a já za tebe budu bojovat."

YA příběh z prostředí magické školy a zkoušky o prestižní místo účastníka Turnaje pěti království, který má sloužit ke sblížení národů.
Určitá inspirace je patrná z Harryho Pottera, Hunger Games a řekla bych, že Eira je celá Elsa. :)
Sympatické postavy. Složité rodinné zázemí. Lehce naznačený milostný trojúhelník. Dvojnásobná zrada.
Děj je sice předvídatelný, ale napínavý, akční a velmi čtivý.

"V honu za pravdou buď opatrná. Jen zřídka bývá taková, jakou ji čekáš."

05.09.2023 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

"Vy vesničanky jste na začátku všechny víceméně stejně protivné, ale ty se projevuješ jako vskutku pozoruhodný příklad neschopnosti."

Knihy Naomi Novik poznáte okamžitě, její styl je zcela jedinečný a barevný. Autorka používá asociace ve velkém, takže na čtenáře chrlí spoustu detailů horem dolem. Jenže na příběh to působí místy rušivě až chaoticky.
V žádném případě netvrdím, že je kniha špatná. Je nevšední, bohatá po obsahové i jazykové stránce, s napínavými, akčními scénami a hlubším poselstvím... Jen mě zkrátka moc nebavila.
Kámen úrazu vidím především v hlavních postavách, ke kterým jsem si vůbec nevytvořila vztah.
Násilně tlačená romantická linka mi přišla zbytečná. Kde se vzaly vzájemné sympatie Draka a Agnieszky, to mi uniklo.
Jak jsem ze série Scholomancie nadšená, tak Ve stínu Hvozdu ve mě zanechává poněkud rozporuplné pocity.

11.08.2023 3 z 5