bruntal bruntal komentáře u knih

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Mám pocit, že to co jsem četl dosud byla jen parodie na literaturu. To co dokázal vložit John Steinbeck do tohoto románu je nadčasové. Vášeň, touha, radost i smutek. Charaktery tak současné a tak barevné, nečernobílé. Filozofické úvahy dokonale sedící i na dnešní dobu. Hodnoty velké, vznešené i malicherné. A to vše podáno tak čtivou, strhující formou, že to až chvílemi svírá hrdlo. Jedna z knih, u které jsem měl pocit, že příběh nečtu, ale skutečně prožívám. Absolutních pět hvězd.

08.03.2018 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Místy těžko stravitelné popisy skutečných hrůz. Tato kniha je poselstvím o tom, že člověk se k jinému člověku může chovat hůř než ke zvířeti a zároveň o tom, že vůle k životu bývá silnější než si umíme představit.

10.03.2020 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Obával jsem se, že poté, co jsem viděl filmovou verzi, bude pro mne tato kniha trochu nudná. Nic nemohlo být dále od pravdy. Je to nádherný, strhující román při jehož čtení se budete smát i plakat. A samotné filmové dílo se tímto románem inspirovalo jen volně.

29.11.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Jedna z nejlepších knih, které jsem četl. Ač mi toto téma v literatuře není nejbližší, tak možná i proto, že ve mne někde hluboko dříme vlastenectví, musím hodnotit nejvyšším počtem hvězd. Kniha je zároveň historicky téměř přesná.

29.06.2020 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Jak je uvedeno na památníku (nejenom) v Mauthausenu - lidé bděte! Tohle se již nesmí stát. Díky skvělé práci autorky se podařilo zmapovat a skvělým způsobem zpracovat neuvěřitelné životní příběhy tří matek a jejich dětí, jejichž přežití nejbrutálnější smrtící mašinérie, jakou kdy člověk vymyslel, se skutečně rovná zázraku.

22.02.2019 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Nejlépe hodnocená Verneovka a zcela po právu. Moc si přeji, aby si ji přečetl i můj syn až dosáhne "správného" věku. Té knize nechybí prakticky nic co by mělo být předmětem dobrodružných románů.

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Silné sociální téma. Z každé stránky čiší zoufalství a bezmoc chudých, ovšem také nezlomná síla jejich ducha. Kniha je tvrdou obžalobou bezohledného kapitalismu, který hledí jen na okamžitý zisk, ale nevidí, že je to zároveň jeho zkázou. Ideologický podtext knihy mi však občas trochu vadil, ovšem je třeba si uvědomit, v jaké době John Steinbeck žil a že o tom, jaký je komunismus ve skutečnosti, nemohl mít tušení. Téma mi připomíná některá díla či povídky Jacka Londona.

08.12.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nemohu si pomoci, ale Ove mi byl sympatický od začátku ;) Každopádně Backman má neuvěřitelný dar dotýkat se a jitřit lidské emoce a to jemně, nenásilně a přesto silně. Stejně tak vykreslit charaktery postav, které jsou tak skutečné, že v nich poznáváme osoby z našeho vlastního okolí a možná i sami sebe.

10.05.2018 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Všichni ten příběh známe, ale v tomto originálním podání je vždy a znovu úžasně podaný.

05.01.2018 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Krutost, nesmyslnost a absurdita války, stejně jako její traumata a běsy v celé své hrůznosti nekončí s podepsáním mírových smluv a opuštěním zákopů. Přetrvávají v myslích a duších těch, kteří tyto hrůzy bezprostředně prožili. Děsivým faktem se pak jeví skutečnost, že další generace jdou tomuto šílenství opět s nadšením naproti. Tato kniha je svědectvím o strašlivém zločinu na jedné generaci, které bylo ukradeno mládí, radost a iluze.

21.03.2019 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Nevím, zda jsem někdy narazil na autora, který umí tak skvěle pracovat s emocemi svých čtenářů. Střídání zrychleného dechu, slz v očích a následného úsměvu mne provázelo na každé stránce. Toto pokračování se jednoznačně povedlo. Bravo!

24.11.2019 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Dvě třetiny knihy jde o takové příjemné čtení, laskavý humor, pohlazení po duši. Závěrečná třetina pak čtenáře rozerve na kusy.

20.02.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Wau! Ani nevím kolikrát se mi při čtení rozbušilo srdce, kolikrát my do očí vyhrkly slzy... Není to román, o kterém se jednou bude učit na školách, ale je to kniha, která je napsána tak strhujícím způsobem, že si budete chtít vzít dovolenou, jen aby jste se od ní nemuseli odtrhnout. Jo a jsem si jistý, že v Hollywoodu již shánějí autorská práva, doufám, že švédští filmaři se toho ujmou dřív.

03.02.2018 5 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Pomalý, historicky věrný, avšak hluboce lidský, místy nesmírně krutý, občas smutný a jindy velmi zábavný román, který mi připomíná život přesně takový, jaký je.

11.04.2023 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Ačkoliv autor nevypráví svůj vlastní příběh, tak se úkolu zhostil s takovou precizností a procítěností, že některé stránky jsem skropil svými slzami. Na dané téma existuje celá řada knih a silné jsou snad všechny. Tato kniha však kromě silného příběhu vyniká i literární kvalitou. Nejsem z těch, kteří každou dobrou knihu řadí mezi "doporučuji", ovšem tato kniha tam bez diskuze patří.

23.05.2018 5 z 5

Těžko se hledají slova. Po celou dobu čtenář tuší k jakému závěru celý děj spěje, ale stejně tajně doufá. Ďábelský, zvrácený Brenske... Uff. Buďme vděčni za dobu, ve které nyní žijeme a modleme se za to, abychom o podobných věcech pouze četli.

05.01.2018 5 z 5

Těžko se mi hledají slova. Silné, drtivě smutné a přesto plné života. Komorní, civilní, mnohovrstevnaté, hluboce lidské a neuvěřitelně realistické (oxymoron, já vím :-) ) Tohle je Literatura s velkým L. Knihu jsem před chvílí dočetl a již nyní se mi stýská po společnosti členů Klubu.

13.02.2023 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Velmi vtipné vyprávění o jednom čtyřnohém uličníkovi. Budete se bavit i když nejste pejskaři.

29.12.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Specifická kniha, není úplně o tom k čemu svádí název, ale je výborná. Psaná s lehkostí a nenuceným vtipem. Váhal jsem mezi hodnocení 4 a 5, ale s ohledem na žánr, který reprezentuje dávám 5.

05.02.2018 5 z 5

Po přečtení zdejšího hodnocení jsem se obával, že to bude nuda. Obavy byly zcela zbytečné. Byla to pecka!

11.11.2021 5 z 5