Tajuplný ostrov

Tajuplný ostrov obálka knihy
Mé hodnocení:

Za americké občanské války „severu proti jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečnící našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302/tajuplny-ostrov.jpg 4.61187
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Josef R. Vilímek

L'ile mystérieuse, 1874

Kniha Tajuplný ostrov

Mája777

Tak jsem se po dlouhých letech vrátila k této klasice. A opět jsem byla tou malou holkou, která hltá toto dobrodružství. Poslouchala jsem jako audioknihu s krásnou hudbou z legendárního seriálu. To nemělo chybu.
(29. 3. 21 - 9 433 - 25)

david6273

Jako kdybych se probudil a byl bych zase ten malý snílek, který prožívá všechna ta dobrodružství v knížce...

Yukon777

Čo päť hviezdičiek, to päť hviezdičiek, není kam plivnout. Divoký orangutan sa stane sluhom a rozumie ľudskej reči, do ohrady vzdialenej svetelný rok ťahajú káble s elektrikou, vypustia jazero, rúbu a trhajú skaly - a nie a nie si postaviť drevenú dvanásťmetrovú loď, na ktorej by odtiaľ vypadli. Jules Verne vymyslel dobrý príbeh o úteku, stroskotaní a prežití, no a potom ho asi vydavateľ s pištoľou v ruke prinútil dopísať tam oblaky krávovín, aby si to kúpil aj robotník z kovošrotu. K tomu čiernobiele postavy, toporné dialógy, miestami zamrznutý dej. Krásny príbeh, škoda bolo spizdiť ho balastom vyložených somarín.

Huarascán

(+ SPOILER) Na rozdíl od třeba Robinsona to Verne to hodně okořenil tím, že se objevuje Ayrton, piráti, Nemo a nakonec ničivá sopka. Jinak na jednu stranu trpí klasickými "verneovskými" neduhy, jako jsou naprosto černobílé postavy, psychologická plochost, nebo nepřirozeně skákající děj, který na třech stránkách popisuje přírodu, aby na čtvrté stránce trosečníci jen tak mimochodem postavili loď. Na druhou stranu ale přináší svoje typické kouzlo síly vědy a techniky ve spojení s exotickými lokacemi, přičemž je vidět, že autor psal s nadšením a měl extrémně široký přírodovědný přehled. Je pak jen na vás, jestli až pohádkovou naivitu, a fakt, že se kolonisté za tři roky ani nepohádají a všechno se jim do puntíku daří, zařadíte mezi klady nebo zápory. U mě to první - vidím verneovky jako únik do fantazie spíše než jako díla reflektující skutečnost, a proto se mi Lincolnův ostrov opouštěl těžko.

Crozz

Klasická Verneovka, pěkné.

vandalka
20.11.2020

(+ SPOILER) Pozor, mírné SPOILERY ke konci komentáře.

Po čtení s dětmi bych asi hodnotila jinak, 4 hvězdy, ale nebudu svému mladickému nadšení ubírat.

Moje děti teď čtou úplně jiné knihy, to za mých mladých let nebylo :)) Takže mi nezbývá nic jiného, než jim ty svoje srdcovky z dětství přečíst sama. Tajuplný ostrov je střídavě bavil i nudil, když to neodsejpalo, jak jsou ze současnější literatury zvyklí, ale dobře jim tak, já jim ty pomalejší knihy budu číst tak dlouho, až si je zamilují! ;)

Když jsem byla mladší, měla jsem za to, že bych si na opuštěném ostrově vystačila s touto knihou jako s příručkou pro přežití, Teď samozřejmě vidím, že je to blud, anžto valnou většinu Smithových postupů bych absolutně nebyla s to zreprodukovat a ani tak detailně popsané nejsou. Další iluze v tahu. Ale pořád je to báječná kniha, kterou jsem si ráda znovu přečetla (k tomu se ta zástěrka čtení dětem skutečně hodí), i když mě trošku rozvrkočil ten nadměrný happyend vprostřed všeobecného zmaru. Nicméně ten popis blížící se zkázy byl úžasný, to zaujalo i mé potomky, které jsem před nedávnem obtěžovala Pánem prstenů a sopečné dění na ostrově v nich vyvolávalo vidiny Mordoru. Že je to taková síla, to jsem si nepamatovala, je fascinující, co všechno po letech člověk vnímá jinak. Už se těším na další setkání s mládím :)

kapr
01.11.2020

Učebnice budoucího cestovatele. Autorova konstrukce bájného ostrova, kde trosečníci naleznou prostředky k uspokojení všech svých potřeb. Podmínkou je nezbytné vzdělání, ale i schopnost své znalosti uplatnit v praxi.

pepa4081
17.10.2020

Nejsem tak dobrý v chemii a fyzice, abych posoudil, co všechno kolonisté mohli dokázat, navíc zpočátku holýma rukama. To, jak se jim vše dařilo, je spíš pohádka, ale moc hezká. Pan Verne mne zase jednou zavedl do úžasného světa, po jakém jsem jako kluk snil. Dobrodružným a romantickým povahám vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.