_Brunetka_ _Brunetka_ komentáře u knih

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tohle je jednoduše dokonalost a při druhém čtení jsem se v tomto názoru jen utvrdila (ne, že by to bylo potřeba). Děj mi opět neskutečně odsýpal, protože autorka nemá jen úžasný styl psaní, ale také talent na psaní nezapomenutelných, dokonalých a dechberoucích příběhů, které vás chytnou za srdce. Než jsem se nadála, byla jsem opět na konci knihy. Co vám mám říct k postavám…jsou geniálně vykreslené a přirostly mi k srdci, i když mám teda pocit, že se Juliet někdy chovala příliš povrchně a sebestředně. Moje láska k Declanovi se ale ještě více prohloubila, naprosto ho miluju a brala bych ho okamžitě domů, kdyby to jen šlo (co k tomu víc dodat??). Okamžitě u mě knížka stoupá na ceně, pokud nám má co předat nebo v sobě nosí nějaké důležité téma a to tady bylo – čteme tu o tom, jak je těžká ztráta blízkého člověka, jak se s ní máme pokoušet vyrovnat, o důležitosti komunikace a dokonce něco i o předsudcích a o tom, co znamená někoho doopravdy znát. Opět jsem si tu našla skvělé myšlenky, které mám s tímhle dílem už spjaté a označila jsem si je. Emoce, které sem autorka natřískala jsou taky neskutečné a můžete mi věřit, že vás rozhodně nenechá držet si nějakou emocionální rovnováhu (já jsem samozřejmě i několikrát bulela jako želva, achjo). Konec byl k dojetí nádherný. Zkrátka a dobře, chci tuhle knížku doporučit úplně všem, protože si něco v ní najde každý. Musíte se ale připravit na to, že po dočtení vám zůstane díra v srdci, kterou už nikdy úplně nezacelíte.

19.11.2021 5 z 5

Zase něčím zvláštní a jiná kniha, ale jen v tom dobrém směru – ostatně jak už jsem si od autora zvykla. Opět je krásně a dojemně napsaná, tohle už mě ale přestalo překvapovat. Ilustrace skvěle doplňovaly příběh. Potýkáme se tu hned s několika tématy a to navzdory krátkému rozsahu – neúprosností času, stářím, nemocemi mozku, loučením se se sebou samým či s někým jiným, strachem ze ztráty vzpomínek, ale taky s tím, že nic není tak hrozné, když na to nejste sami. Věřte mi, že Fredrik vás donutí přemýšlet a já vím už teď, že jsem tuhle knihu nečetla naposledy. Opravdu zvláštní zážitek, který vám doporučuju vyzkoušet.

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Tohle byla pecka všech pecek. Po roce jsem si připomněla, jak návykový styl psaní autorka má. Tahle kniha prostě nezná slovo „nuda“, celý příběh mě bavil od prvního slova až do toho posledního, ani na moment jsem se nenudila. Vždycky jsem se těšila na každý návrat ke čtení a těžko se mi odcházelo. Celé je to šíleně napínavé, není čas ani mrkat – ruce vám nebudou schopné stíhat otáčet stránkami, které jste už zhltli. Obě hlavní postavy, Pipu a Raviho, mám moc ráda. Jsou takovými protiklady, které k sobě ale dokonale sedí. Obdivuju grafické zpracování knihy, které je naprosto luxusní a skvěle dokresluje příběh. Všechno působí uvěřitelněji a člověk se hned cítí ve vyšetřování zaangažovanější. Nezbývá mi než vynést do nebe zápletku a celé rozuzlení knihy, protože se mi moc líbily a překvapily mě (po všech těch zvratech a odhaleních, které na nás autorka celou dobu sypala). Musím se přiznat, že mě vrah v průběhu čtení napadl, ale bez naprostých souvislostí a byl to spíš takový tip do prázdna. Jsem i moc spokojená, že kniha plynule navazuje na svojí předchůdkyni a my se dozvídáme spoustu nových věcí. Opět mě dostal dojemný konec v thrilleru (autorčina tajná zbraň?!). Jednoduše fantastické čtení pro všechny (nejen pro YA kategorii) a já už vyhlížím další díl!

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle byla šleha. Do autorova stylu psaní jsem se rychle dostala, píše opravdu dobře, čtivě a poutavě, i když tahle kniha neobsahuje zrovna moc přímé řeči. Příběh mě chytil od začátku a vyplivl až na konci, celé to mělo svou jiskru a kouzlo. K postavám se úplně vyjadřovat nebudu, protože jsem tohle dílko vyloženě brala jako vyprávění člověka – žádný z účastníků vás však ani na chvilku nenechá v klidu, to vám zaručuju. Celkově se z Trhliny ještě hodně vzpamatovávám a mám v hlavě následky jako po jedné velké explozi. Nikdy jsem nic takového nečetla, přesto z toho mám vážně skvělé pocity. Autor bravurně vykreslil atmosféru tak, že na vás vyloženě dýchá ze stránek a já můžu s rukou na srdci říct, že jsem ze žádné knihy nebyla ještě tak silně znepokojená. Nemůžu vám ale zároveň tvrdit, že bych se bála, asi vážně potřebuju ještě větší dávku děsu, protože tohle už ji má hodně vysoko. Hrozně mě taky bavil samotný fakt, že pohoří skutečně existuje, pročítala jsem si všechny články o něm i zmizeních tam a koukla na nějaká videa (na všechny tyhle zdroje informací vás odkazuje samotná kniha). Líbily se mi i všechny vstupy a poznámky autora. Pokud bych se měla ještě vyjádřit k samotnému vyprávění muže, co si myslím o jeho reálnosti, jsem na vážkách… Můj názor je ten, že na samotném pohoří určitě něco bude, ale byla bych opatrná s věcmi, ke kterým se už vypravěč uchyloval, aby si vysvětlil určité jevy, protože podle mě na to jde jít logicky. Tohle mi zůstane v hlavě ještě hodně dlouho. Každopádně finálně, pokud to nezažijete, nepochopíte – takže šup do čtení, doporučuju všema deseti!

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tahle knížka je něco naprosto jiného než to, co jsem doteď četla. Opravdu delší dobu jsem se rozmýšlela, jestli do toho mám jít a nešlápla jsem vedle. Kniha je napsána zvláštní formou a to v podobě seznamů, a i když se toho můžete zprvu obávat, strachy můžete pustit z hlavy. Funguje to totiž geniálně a líp než některé texty psané prózou, celý příběh mi běžel před očima. Teď bych se vyjádřila k hlavnímu protagonistovi, je totiž o čem mluvit. Vybočuje sice z postav, o kterých normálně čteme, ale to vám naprosto nebude bránit v tom si ho zamilovat, a to i přes to, jaký je to ňouma, neurotik, podpantoflák,… (zase na druhou stranu ale nejmilejší knihkupec všech dob). Našla jsem tu spoustu krásných myšlenek, které by mě ani původně nenapadly k tomuhle dílu přiřadit. O důležitá témata, která na vás nepůsobí nijak na sílu, tady taky není nouze – zvládání stresu, komplikované vztahy s rodiči, lhaní milovanému člověku, problémy se sebevědomím a opravdová láska. Stále ale nekončím s pozitivy, kniha mě totiž zasáhla velkou škálou emocí – jednu chvíli jsem se smála, protože má autor úžasný smysl pro humor a v druhé chvíli jsem byla dojatá a šla až do slz kvůli tomu, jak emotivní části dokázal Matthew Dicks napsat. Tohle je za mě prostě příběh, který by vás neměl minout. Je to přesně ten typ, který pokládáte za obyčejný a neobyčejný zároveň, chytne vás za srdce a něco vám předá, aniž byste o tom věděli. Opravdu smekám před autorem za to, že dokáže všechny tyto aspekty skloubit do jedné knihy, vidím v něm trošku Backmana. Jednoduše křehké, vtipné, opravdové a kouzelné!!

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Po svých zkušenostech se 7láskami jsem opravdu přemýšlela, jestli se do téhle knihy pustit. Nemohla jsem se rozhodnout líp. Na rozdíl od její předchůdkyně z této edice, mi styl psaní naprosto vyhovoval a do příběhu jsem se téměř okamžitě vnořila a hltala ho. Po celou dobu čtení mě poháněly dál právě ty věci, které jsme se po kouscích dozvídali. Není to žádný typický příběh s klišoidní zápletkou, což opravdu oceňuju. Teď bych se ráda pustila do hodnocení postav…ty byly naprosto úžasné a hlavně skutečné, z čehož pramení taky dost velké kouzlo tohohle dílka. Člověk má vyloženě pocit, jako by se tohle klidně mohlo dít vedle u sousedů. Franka jsem si zamilovala a to samé se dá říct o Maggie – oba dva tvořili dohromady tak velké srdce přetékající láskou, a přesto nebyli černobílí a měli své stinné stránky. Celá kniha je navíc jedna velká bomba všemožných emocí, která ale na vás působí tak nějak postupně až do chvíle, kdy bouchne úplně a vy budete ztracení. Nebudu si na nic hrát, já jako velký cíťa jsem se neubránila řadě slz. Moc se mi líbí i všechna témata, která jsou tu zpracovaná – rodičovství, dospívání, odpuštění, láska a hlavně to, co jsme díky ní schopní udělat pro druhého člověka. Najdete tu i spoustu krásných myšlenek. Konec mě moc potěšil. A taková poznámka pod čarou… je to tak úžasný, nádherný a skutečný příběh lásky, že mi nezbývá než doufat, že něco podobného zažiju taky. VELKÉ DOPORUČENÍ!!

Všechna moje M Všechna moje M Andrea Zavadilová

Tohle byla opravdu zajímavá knížka a nelituju toho, že jsem si ji vzala na recenzi. Na rozdíl od recenzí, které jsem viděla, musím říct, že já se stylem psaní neměla problém – byl jednoduchý a četl se dobře. Líbí se mi i ten originální nápad se jmény, který je tu zasazen. Rozhodně bych ale viděla problém v hlavní hrdince, ta rozhodně nepůsobí jako vzor pro to, jak by se měly holky v jejím věku chovat. Já osobně musím bohužel říct, že byla hodně lehkomyslná, naivní, nezodpovědná, dětinská, nestála si za tím, co řekla…já bych si prostě s takovým člověkem nerozuměla. Navíc mi ještě přišlo, že moc rozumu nepobrala a v jejím věku řešila nemístné problémy, protože přece jen není potřeba tak urputně hledat kluka, až se jí bývalí začnou hromadit v takové míře jako špinavé prádlo na podlaze. Ještě chci ale přejít k pozitivům, moc se mi totiž líbí celková myšlenka knihy – můžeme si dělat ideály, jak chceme, vysnít si prince na bílém koni, blonďáka s modrýma očima,…a nakonec skončíme úplně s někým jiným a nebude nám to moct být víc jedno. Plus teda ještě musím zmínit, že jsem se zamilovala do úvodního prohlášení v knize, které bych si nejradši četla pořád dokola. Můj finální názor tedy zní, že nic neztratíte tím, když tuhle jednohubku zkusíte, i když má své chyby.

19.11.2021 3 z 5

Dva v srdci Dva v srdci Josie Silver

Musím bohužel jako ostatní přiznat, že druhá kniha této autorky je slabší než její prvotina – přesto se ale nejedná o špatné čtení. Zklamal mě hlavně styl psaní, který postrádal čtivost, na kterou jsem u autorky zvyklá. Místy se děj spíš naopak natahoval a zbytečně vlekl, což je asi hlavní kámen úrazu celé knihy. Příběh přitom jako takový vůbec není špatný, oceňuju hlavně ten originální prvek dvou životů díky snům. Postavy byly fajn, ale opět nemůžu říct, že bych si je úplně zamilovala tak jako ve Dni, kdy jsem zahlídla lásku. Musím se ale přiznat, že do toho úplně tak nezapočítávám Jonaha, toho bych si s největší pravděpodobností vzala domů hnedka. Líbí se mi taky to, že kniha řeší důležitá témata, jakou je ztráta blízkého člověka a to, jak důležité je si uvědomit, že v životě neexistuje jen jeden šťastný konec. Našla jsem tu i spoustu krásných myšlenek, které jsem si vyznačila. A romantická linka? S jejím vyústěním jsem nemohla být spokojenější, celou dobu jsem doufala, že to dopadne přesně takhle! Konec byl nádherný. Celkově vám knihu můžu přirovnat k Bez tebe napořád od T. J. Reid, řekla bych, že jsou to vážně totožné příběhy se stejným poselstvím kromě prvku snění. Tohle mě ale nezasáhlo tak, jak by mělo. Doporučuju to zkusit a uvidíte. Já už toho mám ale načteného víc...

31.01.2021 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tohle byla jedním slovem dokonalost. Autorův styl psaní je naprosto brilantní, knížka mě chytila od přečtení názvu první kapitoly a o samotném jejím obsahu už ani nemusím mluvit… Co je ale na téhle knížce úplně nejlepší? Ove. Je to naprosto nejlepší literární postava všech dob – toho si nejde nezamilovat, budete ho zbožňovat a fandit mu od prvního slova, které vyřkne. Pokud by se přece našel jen někdo s opačným názorem…vyřešíme si to na jiných místech. Ostatní postavy jsou taky naprosto peckové a bezpochyby vás budou bavit – a to mluvím i o toulavé kočce, které autor vdechl neskutečný život. Co ale na tomhle díle obdivuju? To je naprosto geniální skloubení humoru a dojetí. Pokud bych navíc ještě zůstala u toho humoru, ten je naprosto geniální, specifický a bezkonkurenční – smála jsem se vlastně celou knihu. Právě i neskutečná krása, dojetí a smutek, s kterými je tato kniha napsána vás rozhodně přiměje brečet a slzy vás už přestane bavit počítat. Máme tu zase zapojených i pár témat jako jakási životní síla, ztráta, láska, stáří, čestnost a smiřování a boj s dobou, na kterou člověk není zvyklý. Toto úžasné dílo je vůbec takové, jako by ho napsal sám život. Ostatně jak je napsáno na přebalu – povzbudivý příběh, který vás rozbrečí i rozesměje. Navíc je ten příběh ještě sakra okouzlující a nádherný, to si zapište za uši! Celé je to hodně těžko popsatelné, musíte si to prostě sami přečíst a pochopit, že ten hřejivý pocit, který vám tam kniha zanechá, zkrátka nejde popsat. A věřte, že se vám zaryje společně s Ovem do srdce sakra hluboko a nesmazatelně.

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Tahle série? Něco takového už nikdo jiný nikdy nenapíše, nedá se to zkrátka napodobit – to jsem četla hodně thrillerů, ale prostě k žádnému se to nedá přirovnat. Autorův styl psaní je specifický, ale já ho zbožňuju a vážně z ničeho z toho, co do knihy napíše, nejde nic ubrat, protože všechno hraje roli. Obdivuju to, že to není založené na krvavých vraždách, ale na jakési psychologii, což je za mě pecka. Hlavní hrdinové jsou naprosto dokonalí a geniální – Mikael je chytrý sympaťák a Lisbeht je drsňačka, která se ničeho nebojí a její IQ nejde změřit žádným testem. Všechno je tu navíc promyšlené a spletité – to je taky jedna z věcí, která se mi na knize neskutečně líbí, zkrátka u ní musíte přemýšlet a dávat zatracený pozor. Jsou tu také aspekty, které jinde nenajdete – politika, novinařina, korupce, obchod s bílým mase, prostituce a dětská pornografie. Zkrátka věci, které se zametají pod koberec a mě v nich hrozně bavilo se šťourat. Závěr je naprosto šokující a nedá se popsat, jedině pokud bych se zase mohla opakovat v jednom slově – geniální. Autor do toho vskutku dal neskutečně moc a já nechápu, jak tak brilantní, neotřelý a jedinečný příběh – a to nejen ten, co se skrývá v této knize, je to jen jeho další část – mohl vymyslet. Série napsaná naprostým géniem, nemám víc co dodat.

Proměna Proměna Franz Kafka

Tohle je povinná četba, kterou vám za sebe můžu doporučit. Četlo se mi to dobře a lehce navzdory tomu, že tu chyběla přímá řeč. Postava Řehoře se mi líbila, i když mě někdy štval tou hroznou ohleduplností, s kterou přistupoval k lidem, kteří si to nezasloužili. Jeho rodině jsem měla opravdu chuť fyzicky ublížit – byli to takoví pokrytečtí sobci. Na celé knize se mi taky líbí ten originální nápad a prvek bezmoci, zoufalství a toho, jak těžké je být jiný než ostatní. Vyvolalo to ve mně i nějaké pocity, místy to bylo vážně smutné. Podtrženo sečteno, můžu říct, že to byl zajímavý příběh a nelituju přečtení.

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Tohle se za mě fakticky povedlo. Autorka má skvělý styl psaní, který je hodně čtivý a díky kterému vám budou stránky mizet pod rukama. Dalším plusem téhle knížky je bezpochyby originální a suprové grafické zpracování, které jak nám pomůže se do příběhu více ponořit, tak mu dodává nějaké kouzlo a uvěřitelnost. Musím vyzdvihnout také sympatickou hlavní hrdinku, na níž se mi líbilo to, že se nebála ozvat a říkat, co si myslí. Byla taky chytrá, spolehlivá a zodpovědná. Ravi – její parťák při vyšetřování, byl milý kluk. Autorka se vyhla nějakým sálodlouhým akcím, které mě vždycky na tomto žánru nudí, což oceňuju. Nemusíte se bát ani tuctového námětu, pokud vám to tak z anotace zní, můžu vám totiž zaručit, že vás příběh chytne už od začátku a bude vás bavit. Nechybělo tu ani napětí a během čtení mi několikrát naskočila v určitých okamžicích husí kůže. Co vám taky můžu zaručit, je šok, který u vás nastane při odhalení vraha – to zkrátka nejde odhadnout. Autorka nás totiž při čtení neustále překvapuje, drží v napětí a v jakési pavučině lží, z které se nejde dostat. Dočkáte se i nejednoho zvratu. Je tu zakomponováno navíc i jakési téma drog, šikany a kyberšikany u mladistvých. Úplný konec (ne odhalení vraha) se mi vážně líbil, byl hezký a takový dojemný. Takže za mě skvělý thriller, který nezklame ani ostříleného čtenáře tohoto žánru a pro fanoušky knih jako Jeden z nás lže, Dva tajemství neudrží, Sleduj mě,… je to téměř nutnost. Plus na to, že je to autorčina prvotina, můžu říct, že se máme tedy ještě od ní na co těšit.

04.01.2021 4 z 5

Audrey se vrací Audrey se vrací Sophie Kinsella (p)

Tohle byla zkrátka pecka. Autorka má úžasný styl psaní, je to vážně šíleně čtivé a já se na tom stala závislá, nechtěla jsem přestat číst. Líbí se mi taky, že se tu řeší důležitá témata – šikana, sociální fóbie, deprese a dopad této nemoci na zbytek rodiny jednotlivce, který ní trpí. Jsou tu taky naprosto dokonalé postavy, které dohromady tvořily peckovou rodinu a já je milovala všechny do jednoho. Na své si tu přijdou i romantické duše, protože je tu roztomilá a hezká romantická linka, které budete fandit. Nemůžu nezmínit naprosto úžasný humor, který bude blízký každému, kdo si občas při pohledu na svou rodinu říká, jestli nežije náhodou v blázinci - spousta situací typu „to já, když jsem byla ve vašem věku“, bláznivé rodinné porady, podezření, že z vás elektronika vysává duši a věření všemu, co píšou ve vašem oblíbeném ženském časopisu – vážně jsem se smála od začátku až do konce. Ozvláštnění bylo určitě taky v tom, že jsme mohli nahlédnout na některé záběry z filmu, který hlavní hrdinka točila v rámci své terapie. Za mě je tedy tahle knížka něco, co vám můžu doporučit, protože se v ní ukrývá úžasný příběh s božími postavami, skvělým humorem a důležitými tématy, který vás chytí a nepustí.

Přej si opatrně Přej si opatrně Hallie Ephron

Tenhle thriller mě zkrátka bavil. Autorčin styl psaní mi sedl, stránky mi mizely pod rukama – o čtivosti téhle knihy rozhodně nejde pochybovat. Zaujal mě tu hlavně originální prvek v podobě chorobného shromažďování věcí, které už je mimochodem klasifikované jako nemoc. Bavilo mě taky sledovat, co všechno jsou lidé, které ním trpí, pod jeho vlivem schopni udělat. Příběh byl napínavý jak kšandy a autorka zbytečně nic neokecávala a nenatahovala. Celou dobu tu taky nevíte, co si myslet, protože jste udržováni v neustále nejistotě. Příjemnou změnou bylo také to, že je tenhle thriller založený zase na nějaké psychologii a ne krvavých vraždách. Finální rozuzlení mě příjemně překvapilo a líbilo se mi – vážně do posledních stránek nevíte, o co tam jde. Ke knize mám však i dvě výhrady. Hlavní postavy mi sice nepřišly úplně špatné, ale mohly být lépe prokreslené, nedokázala jsem si k nim úplně udělat vztah. Problém s tím související je to, že jsem se kvůli nesžití s postavami necítila úplně jako součást příběhu, ten jakoby šel těsně kolem mě, ale přesto mě nemohl polapit. Tento thriller vám však i přesto rozhodně můžu doporučit, protože to není špatné čtení a pokud v tomhle žánru hledáte něco napínavého a zase něčím jiného, s tímhle zkrátka nesáhnete vedle.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Naprosto nejdokonalejší knížka, kterou bez debat řadím do TOP knih za rok 2020. Autor má osobitý styl psaní, který bych byla schopná poznat mezi tisíci dalšími a který se vám zaryje do srdce – troufám si taky tvrdit, že patří k jedněm z těch nejlepších vůbec. Já jsem si užívala každé slovo a příběh mě chytil od první stránky. Opět se tu setkáváme s naprosto geniálními postavami, které jsou fantasticky vykreslené, a přestože jsou charakterově rozdílné, zároveň je tu ten úžasný prvek, který je spojuje a já vám garantuju, že je budete všechny milovat a nebudete schopní si najít svého oblíbence. Kniha je dojemná až do morků kostí, já jsem brečela jako želva a samotné slzy mi vhrkly do očí tolikrát, že jsem si je ani nestírala, protože jsem si nechtěla narušovat čtení – dlouho jsem se s něčím takovým nesetkala. Dlouho jsem taky nečetla něco, co by v sobě mělo takové nepopsatelné kouzlo a skrývalo v sobě takový kus pravdy na každé stránce, příběh je vážně provázen nespočetným množstvím myšlenek, které vás nenechají spát. Tohle dílo ve vás vyvolá řadu emocí – smutek, dojetí,… což ty nejlepší kousky umí. Kniha pracuje s mnoha tématy, která mi vzala dech (po humoru tu vážně není stopy) – dospívání, láska k druhému člověku, špatné věci, soucit, smrt, ztráta blízkého člověka, chyby, selhání, rodičovství, neúprosnost času, touha dělat věci správně, zmařené naděje, úzkosti, snaha být normálním člověkem, což se ne úplně daří, propast mezi generacemi, pokrok doby, jakási životní síla… Tohle dílo vás taky bude neustále nutit přemýšlet nad tím, jestli existuje vůbec něco, co se dá stanovit jako definice normálu a dojde vám, že navzdory všem rozdílům jsme vlastně všichni stejní a můžeme se ocitnout v situaci, o které jsme nikdy netušili, že jí budeme muset čelit. Poděkování autora s autobiografickými prvky mě dostalo. Tahle pecka vám sice párkrát zlomí srdce, ale poskytne vám nepopsatelný zážitek a já bych ji z fleku zařadila do povinné četby, protože by si ji měl přečíst každý.

První řez První řez Judy Melinek

Tohle byla suprová knížka. Byla čtivá, autoři použili ich-formu, která k tomu taky přispěla a mně čtení zkrátka příjemně utíkalo. Musím tu vyzdvihnout hlavní hrdinku, které jsem fandila a která si mě získala. V dalších dílech bychom taky s ní mohli rozjet dobrou romantickou linku, kterou bych ráda viděla. Moc se mi líbilo originální prostředí pitevny, které bylo zajímavé a věrohodně popsané, bavilo mě o něm číst, protože to zase bylo něco jiného než to, na co jsem zvyklá. Zkrátka skvělý nápad. Příběh mě zajímal a polapil do svých spárů – jednoduše jsem si ho užívala. Nechybí tu ani napětí. Konečné rozuzlení mě překvapilo a líbilo se mi v něm zakomponování organizovaného zločinu, korupce,… Za mě se tedy rozhodně jedná o povedený kousek se skvělou hlavní hrdinkou, zajímavým prostředím a příběhem, který vás bude bavit, i když bych teda knihu označila spíše jako detektivku než thriller. Do dalších dílů se mile ráda pustím

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Tak tohle bylo jednoduše skvělé. Knížka byla nesmírně čtivá, ten příběh mě pohltil a já nechtěla přestat číst. A haló na to, že je autorce osmnáct let? Na to je ta knížka úplně luxusní a já tohle napsat, tak si pískám. Příběh nás seznamuje s vážnými tématy/onemocněními jako anorexie, bulimie, deprese, o kterých je podle mě důležité číst, a proto to oceňuju. Navíc tu máme v jistém smyslu i originální prvek v podobě toho, že vidíme, co vlastně hlavní hrdince její vnitřní hlas našeptává. Díky tomuto prvku je to naprosto autentické čtení, kterému budete věřit a je bez jakýchkoli příkras. Vyvolalo to ve mně taky silné pocity, po celou dobu to pro mě bylo hrozně smutné a šílené, otřásalo to mnou a mrazilo mě z toho, protože tohle se vážně děje a já radši nechci vědět, kolik lidí by se v tomhle příběhu našlo. Konec mě dostal jakože úplně. Za mě je tohle vážně pecka nejen pro ty, kteří se o tyto onemocnění zajímají, dle mého názoru by si tuto knížku měl přečíst každý nejen jako výstrahu, ale zkrátka v sobě ukrývá neskutečně silný a věrohodný příběh, z kterého vám budou vstávat vlasy na hlavě.

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Tak tu mám další válečnou literaturu, pojďme ji omrknout blíž. Do příběhu jsem se začetla od začátku, překvapil mě autorčin příjemný styl psaní, který mě ale vyloženě hltat stránky nenutil. Postava hlavní hrdinky byla fajn, ale ne vyloženě nic extra – nevadí ale vám nějaký ten čas po dobu čtení s ní strávit. Líbil se mi originální námět, podobnou knihu jsem dosud nečetla. Bylo to zkrátka zase něco jiného. Tohle dílo ve mně zároveň zase vyvolalo nějaké pocity a nutilo mě přemýšlet o tom, jak jsme mohli jako lidstvo dopustit, aby se něco takového stalo. Oceňuju prvek, který sem autorka zařadila v podobě nastínění německé mentality a toho, jak se Němci s minulostí vypořádávají. Opět tu najdeme taky zajímavé myšlenky, které vám v té hlavě zkrátka uvíznou, například mezi ně patří neměnnost minulosti a nepochopení toho, co jsme sami neprožili – pořád tu totiž bude existovat propast mezi těmi, kteří to zažili a kteří stáli na příznivé straně barikády a pochopit se to jen snaží a mezi těmi, kterým se tyto hrůzy zažité na vlastní kůži už nikdy nevymažou z paměti. Mám tu i nějaké mínusy. Ocenila bych v knize víc samotného procesu a méně omáčky okolo. Strhující příběh, jak je napsáno na obálce, to za mě vážně nebyl – místy se to trochu táhlo. Nicméně to ve výsledku hodnotím jako fajn knížku, u které nelituju přečtení, ale vyloženě mě to nenadchlo, takový průměr.

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Tahle knížka mě jednoduše okouzlila. Autorka má krásný, čtivý, lehký a kouzelný styl psaní, díky kterému mě kniha bavila od první stránky až do té poslední, což se mi často nestává. Na celém příběhu můžu vyzdvihnout to, že byl hodně inspirativní a zároveň realistický, což je skvělá kombinace. Postavy byly skutečné a nebyly vyumělkované, já si je vážně oblíbila a příběh s nimi prožívala. Johanu bych si vzala domů hned. Romantická linka mě neskutečně bavila, byla pozvolná a roztomilá. Dokázala mi vykouzlit i úsměv na tváři, což prostě chcete číst. Líbil se mi LGBT prvek, který tu byl a o kterém jsem v podání holek ještě nečetla, zároveň ale oceňuju, že ani zdaleka není hlavní náplní knihy – zkrátka nám jen tak nevinně připomíná, že ať milujeme kohokoliv, je to správné, láska je láska bez ohledu na pohlaví, náboženství,… Téma odhodlání, zmařených snů a nadějí, hledání sebe sama a jakési životní síly, které kniha zpracovává, bylo naprosto skvělé. Z čeho jsem ale vážně unešená, je to, jaké v sobě tohle dílo nese poselství v tom, že si člověk má jít za svými sny, i když ta cesta k nim je trnitá a nemá smutnit nad tím, že něco krásného skončilo, ale být rád za to, že se to vůbec stalo. Našla jsem tu spoustu krásných myšlenek o bolesti, životě, dospívání, lásce,…které mě vyloženě braly za srdce. V průběhu čtení jsem uronila i nějakou tu slzičku. Konec byl špičkový. Tohle byla tedy vážně pecka za mě a všem můžu s rukou na srdci říct, aby si ji přečetli, protože jak je napsáno na zadní obálce, určitě vám něco předá a to to ani nemusíte postřehnout.

04.01.2021 4 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Pojďme skočit po hlavě do chvály, kterou tady budu nad touhle knihou pět. Je mi už skoro trapné se opakovat a vyzdvihovat tady autorčin geniální styl psaní, který vám ponoří do příběhu hlavu jako do vody a nenechá vás se nadechnout, dokud jej nedočtete. Zase tu zmíním i fantastický a promyšlený svět, který vás uhrane. Zapomenout nemůžu ani na dokonalé postavy s geniálními charaktery, které nedokážete nemilovat. Pokud se do tohohle čtení pustíte, počítejte taky s romantikou jako kráva, která neprobíhá jen mezi hlavním milostným trojúhelníkem, ale i mezi ostatními postavami a která vás položí. V tomhle příběhu se nejde vyhnout ani krásným a pravdivým myšlenkám, která vás okouzlí. Celá kniha je neskutečně velká emocionální jízda, v jedné chvíli jste napnutí jako struny a ve druhé máte pocit, že všechny emoce, které z vás autorka při čtení ždíme, vám musí vzít i duši. V průběhu téhle skvělé knihy taky přestanete počítat, kolikrát jste brečeli – já osobně odhaduju, že bych svými slzami dokázala naplnit Bajkal. Nechybí tu ani zvraty a odhalení, z kterých vám spadne brada. A ten epilog?!? Ten mě totálně rozdrtil, nečetla jsem lepší zakončení série a celkově je to asi nejvíc šokujících pár stránek, co jsem zatím četla. Celá tahle série mě zlomila vejpůl a marně hledám všechny střípky svého srdce, bez naprostého zaváhání ji taky řadím mezi ty nejlepší série, co jsem četla. Tenhle příběh si prostě musí přečíst každý – bacha ale, jen ho nečtete, ale přímo žijete (což by podle mě mělo být uvedeno i jako varování na přebale).