Dvacet jedna pravd o lásce

Knihkupec Dan Mayrock je sympatický neurotik sžíraný mnoha vnitřními nejistotami. Na radu psychologa si svůj svět začal organizovat do seznamů, a tak životem prochází s tužkou v ruce a neustále si všechno katalogizuje: svoje obavy, že ho jeho skvělá žena Jill přestane mít ráda, závratné tempo, kterým se tenčí rodinné úspory, hrůzu z toho, že selže coby živitel rodiny, tajnou paniku, kterou ho plní jeho bigotní zaměstnankyně, i naprosto pitomé dotazy zákazníků. Pokud vám připadá, že seznam je coby románová forma zcela nepoužitelný, autor vás brzy vyvede z omylu: už po pár stránkách se z pečlivě organizovaných sloupečků začne formovat šíleně vtipný i dojemný příběh nejroztomilejšího knihkupce pod sluncem, který zoufale zbožňuje svoji ženu, bankrot mu dýchá na krk a v honbě za záchranou rodiny, která se má co nevidět rozrůst, se nezdráhá vykřesat v sobě značně sebedestruktivní sklony. Pokud máte rádi hrdiny typu Adriana Molea a Bridget Jonesové, je tohle kniha pro vás. Americký spisovatel Matthew Dicks vystudoval Trinity College v Hartfordu ve státě Connecticut. Pracuje jako učitel na základní škole. Jeho knihy pro děti byly přeloženy do více než 25 jazyků. V češtině vyšel román Paměti imaginárního kamaráda (Argo, 2014). Žije v Newingtonu se svou ženou a dvěma dětmi. "Nechápu, jak Matthew Dicks dokázal, aby příběh zredukovaný do seznamu působil tak lidsky, ale právě takový tento příběh je - upřímmný, křehký, komický a hluboce lidský." Taylor Jenkins Reid, New York Times bestselling author of Daisy Jones and the Six "Často dojemné, občas šokující a po celou dobu zábavné skvěle napsané dílo ukazuje nevyčíslitelné množství možností románové tvorby." Booklist...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436348/big_dvacet-jedna-pravd-o-lasce-0fX-436348.jpg 3.662

Vydáno: , Argo

Twenty-one Truths About Love, 2019

Kniha Dvacet jedna pravd o lásce

magnolia

Ani já jsem tomu moc nevěřila, ale je to opravdu dějem a postavami nabitý román - deník složený ze samých seznamů, doplněný poznámkami, úvahami a Danovými zákony Všehomíra. A já jsem se bavila, protože mám ráda seznamy, deníky a knihkupce (tedy ty vtipné, a právě tímto způsobem :)

KateTheBlogger

Před přečtením knížky mě nenapadlo, že by z pouhých seznamů mohla vzniknout skvělá kniha. Ale ono to opravdu skvěle funguje. Kniha mě bavila, byla čtivá, vtipná i vážná. A ano, celá je sestavená pouze ze seznamů.

Bustedka
25.11.2021

Hlavní hrdina si terapeuticky vypisuje seznamy všeho možného a kupodivu to funguje. Vlastně je ten nápad naprosto geniální. Je to milé, velmi čtivé.

_Brunetka_
19.11.2021

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tahle knížka je něco naprosto jiného než to, co jsem doteď četla. Opravdu delší dobu jsem se rozmýšlela, jestli do toho mám jít a nešlápla jsem vedle. Kniha je napsána zvláštní formou a to v podobě seznamů, a i když se toho můžete zprvu obávat, strachy můžete pustit z hlavy. Funguje to totiž geniálně a líp než některé texty psané prózou, celý příběh mi běžel před očima. Teď bych se vyjádřila k hlavnímu protagonistovi, je totiž o čem mluvit. Vybočuje sice z postav, o kterých normálně čteme, ale to vám naprosto nebude bránit v tom si ho zamilovat, a to i přes to, jaký je to ňouma, neurotik, podpantoflák,… (zase na druhou stranu ale nejmilejší knihkupec všech dob). Našla jsem tu spoustu krásných myšlenek, které by mě ani původně nenapadly k tomuhle dílu přiřadit. O důležitá témata, která na vás nepůsobí nijak na sílu, tady taky není nouze – zvládání stresu, komplikované vztahy s rodiči, lhaní milovanému člověku, problémy se sebevědomím a opravdová láska. Stále ale nekončím s pozitivy, kniha mě totiž zasáhla velkou škálou emocí – jednu chvíli jsem se smála, protože má autor úžasný smysl pro humor a v druhé chvíli jsem byla dojatá a šla až do slz kvůli tomu, jak emotivní části dokázal Matthew Dicks napsat. Tohle je za mě prostě příběh, který by vás neměl minout. Je to přesně ten typ, který pokládáte za obyčejný a neobyčejný zároveň, chytne vás za srdce a něco vám předá, aniž byste o tom věděli. Opravdu smekám před autorem za to, že dokáže všechny tyto aspekty skloubit do jedné knihy, vidím v něm trošku Backmana. Jednoduše křehké, vtipné, opravdové a kouzelné!!

Clair16
05.07.2021

"Nejmladšímu parašutistovi na světě jsou čtyři roky, což ale neznamená, že je statečný, znamená to jenom, že má rodiče kretény."

Zatímco Erlend Loe v Naivní. Super. používal seznamy jen jako doplněk, Matthew Dick na jejich základě sestavil celý román, což není úplně snadné s ohledem na postupné seznamování čtenáře nejen s aktuálním děním, ale i vzpomínkami a plány.

Hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě zprvu opravdu působí až „skandinávsky“ bezelstně. Musela jsem si připomínat, že jde o Američana, a říkala si, že kdyby podle knížky vzniknul film, byl by určitě z kategorie nezávislých.

Ale s přibývajícími stránkami mi to už tak docela nepřipadalo. I když pominu odkazy na Hvězdné války, fotbal nebo místní kulturu, nějak mi některé postřehy z „Danových zákonů Všehomíra“ nepasovaly k jeho reálným obavám a vnímání světa, škodolibost neseděla s altruismem a dobráctví zase s malicherností...

Z mého pohledu by knížce prospěl menší rozsah spolu s rozhodnutím, kdo vlastně vypravěč je – jestli nesmělý člověk zmítaný obavami, břitký kritik s autistickými rysy anebo věčný kluk, který sní o tom, že jednou překročí vlastní stín. Cením si řady nápadů, některých postojů i novátorského způsobu psaní. Ale když o tom přemýšlím, možná jsem v příběhu i u autora především postrádala skromnost.

misa.krcalova
26.06.2021

Zaujala mě anotace a recenze na knihu, oslovilo mě, že je kniha psána úplně jiným stylem, než bývá obvyklé - formou seznamu. Prostě jsem byla zvědavá. Ale bohužel, po přečtení jsem byla velmi zklamaná. Hlavní hrdina na mě působil jako neskutečný ňouma. Nevím, jestli mi tento styl prostě nesednul nebo čím to je, ale kniha mě neskutečně nudila. Párkrát jsem se pousmála, ale jinak to pro mě bylo bohužel utrpení a jen jsem počítala zbývající stránky… No nic, zkusila jsem to a vím, že tohle není nic pro mě.

kap66
15.06.2021

Při všech obsesích, syndromech a neurózách, to bylo čtení přesně pro mě! Pokud taky tíhnete k seznamům, statistikám, bodům a číslům místo románově rozkročených souvětí, pokud vám imponuje woodyallenovský hrdina, který glosuje svět kolem sebe (práci, víru, knížky, sex, ekonomiku, školství, filmy,…), ale hlavně se nípe sám v sobě (prostě WA jako když vyšije), nenechte se odradit hodnocením, čtěte a poddejte se pobavení a dojetí z tohoto příběhu učitele, který zdrhne ze školy a otevře si knihkupectví, protože rád čte (jak já mu rozumím!) - a který taky mimo jiné zjistí, že to obnáší třeba tohle:

Počet lidí, kteří mi tenhle týden poradili, jak vylepšit obchod
Počet knih, které si tihle lidé koupili
Počet užitečných a potenciálně výnosných rad, které mi poskytli
Nejhorší rada:
„Začněte prodávat domácí zvířátka. Jako měli Harry, Ron a Hermiona. Sovy, kočky, krysy a tak.“
Druhá nejhorší rada:
„Třeba byste mohli knížky jenom pronajímat, neprodávat je. Něco jako knihovna, jenom dražší.“
Knížky, které bych si už sakra měl konečně přečíst:
Harry Potter

Výborné.

Emišta
05.05.2021

Tahle knížka je prostě geniální. Co na tom, že hlavní hrdina je trochu ňouma? Kdyby nebyl, nepsal by si ty seznamy, o kterých celá knížka je.