Dvacet jedna pravd o lásce

Dvacet jedna pravd o lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436348/bmid_dvacet-jedna-pravd-o-lasce-0fX-436348.jpg 4 67 26

Knihkupec Dan Mayrock je sympatický neurotik sžíraný mnoha vnitřními nejistotami. Na radu psychologa si svůj svět začal organizovat do seznamů, a tak životem prochází s tužkou v ruce a neustále si všechno katalogizuje: svoje obavy, že ho jeho skvělá žena Jill přestane mít ráda, závratné tempo, kterým se tenčí rodinné úspory, hrůzu z toho, že selže coby živitel rodiny, tajnou paniku, kterou ho plní jeho bigotní zaměstnankyně, i naprosto pitomé dotazy zákazníků. Pokud vám připadá, že seznam je coby románová forma zcela nepoužitelný, autor vás brzy vyvede z omylu: už po pár stránkách se z pečlivě organizovaných sloupečků začne formovat šíleně vtipný i dojemný příběh nejroztomilejšího knihkupce pod sluncem, který zoufale zbožňuje svoji ženu, bankrot mu dýchá na krk a v honbě za záchranou rodiny, která se má co nevidět rozrůst, se nezdráhá vykřesat v sobě značně sebedestruktivní sklony. Pokud máte rádi hrdiny typu Adriana Molea a Bridget Jonesové, je tohle kniha pro vás. Americký spisovatel Matthew Dicks vystudoval Trinity College v Hartfordu ve státě Connecticut. Pracuje jako učitel na základní škole. Jeho knihy pro děti byly přeloženy do více než 25 jazyků. V češtině vyšel román Paměti imaginárního kamaráda (Argo, 2014). Žije v Newingtonu se svou ženou a dvěma dětmi. "Nechápu, jak Matthew Dicks dokázal, aby příběh zredukovaný do seznamu působil tak lidsky, ale právě takový tento příběh je - upřímmný, křehký, komický a hluboce lidský." Taylor Jenkins Reid, New York Times bestselling author of Daisy Jones and the Six "Často dojemné, občas šokující a po celou dobu zábavné skvěle napsané dílo ukazuje nevyčíslitelné množství možností románové tvorby." Booklist... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Twenty-one Truths About Love , 2019

Žaneeetkaa
10.09.2020 2 z 5

Občas se sama sebe ptám, jestli jsem četla stejnou knihu jako ostatní, jelikož mi to tak nepřipadá. Stejný případ je tato kniha. Ač autor bere věci s nadhledem a ironií, neustále opakoval dokola to samé, až to místy bylo ohrané a nudné. Soužení nad příjmy a jak je vyřešit, opakující se možnosti, jak neuvést přítelkyni do jiného stavu, hrůzu nahánějící zaměstnankyně… Seznamy četbu pochopitelně zrychlily, ale to je asi jediná pozitivní věc na knize. Kniha mohla být mnohem kratší. Autorovo zaměstnání se víceméně v knize nijak nepodepsalo, byť by se dalo předpokládat, že svou profesi do seznamů zahrne. Dá se říci, že kniha je takovou osobní zpovědí všeho druhu v seznamech, která má hlavně pobavit, možná dát radu v lásce, ale já nenašla ani humor, ani nic jiného, čím by se kniha mohla pyšnit.

Ditules
08.09.2020 5 z 5

Když si zvyknete na styl psaní (seznamy a poznámky), tak budete vážně nadšení. Bože, chci si vzít Dana Mayrocka!!! Jill, ty přešťástná potvoro! :D

Knizectvi
31.08.2020 5 z 5

Tahle knížka je napsána jako seznamy, které si zapisuje hlavní protagonista. Trochu sem se téhle formy bál ale... může mi nekdo vysvětlit jak soupis seznamů může být zároveň, promiňte mi to slovo, ku*evsky vtipný a šíleně dojemný ? Jak může být Dan tak šíleně sympatický, super vzdělaný a chytrý, a zároveň takový blb ? ????
Většinu knihy jsem se smál, někdy dokonce nahlas, a co myslíte? Ke konci jsem i brečel a to jsem teda fakt nečekal. Nečekal jsem to ani před tím než jsem začal číst, protože jsem neměl žádná očekávání, ani v průběhu čtení, protože jsem myslel že to má být prostě vtipný. Takže pokud bych měl hodnoceni knížky Matthewa Dickse poskládané z Danových seznamů shrnout do jednoho slova, bylo by to slovo ,, překvapení" . Naprosto skvělé překvapení, ke kterému se určitě budu vracet.
A o čem si tedy Dan píše seznamy ?
O každodenních situacích, o svém podnikání, nákupní seznamy, seznamy výdajů, seznamy doporučovaných knih, seznamy jmen, seznamy o lasce, seznamy o přátelství, o sobě, o životě, o popkultuře prostě o všem. Seznamy, které dohromady dají překvapivě skvělou knížku, kterou jsem si zamiloval, prosmál i probrečel. A kterou vám teď určitě budu ještě dlouho nutit k přečtení ????

kacenka075
13.08.2020 4 z 5

Co je na téhle knize pozitivní:
1. I formou seznamu se dá napsat román.
2. Do seznamu lze dokonce začlenit příběh.
3. Místy jsem se smála nahlas.
4. Překladatelka odvedla kvalitní práci a je dobře, že má jméno na obálce.
Co se mi na knize zas tak moc nelíbilo:
1. Je to americké, takže poněkud rozvláčný a nemístně dojemný happy end.
2. Ta pasáž s krádeží mi nějak není úplně jasná.

Knižní střípky
04.08.2020 4 z 5

Bylo to úžasné. Milé, ironické, vtipné. Díky všem těm Danovým seznamům jsem nahlédla do duše současného muže se všemi jeho trápeními a obavami z budoucnosti. Dan mi přirostl k srdci, protože je to muž, který hluboce miluje svou ženu a dělá vše proto, aby jejich rodina fungovala. A zároveň je to muž, který jako každý jiný z nás někdy chybuje, občas před svým protějškem poněkud přikrášlí skutečnost, ale nikdy ne se zlým úmyslem, ba právě naopak. Takže pokud máte chuť vydat se na cestu do duše jednoho majitele knihkupectví, určitě tuto knihu zkuste. A vězte, že to bude cesta vskutku originální.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

DreamerX9
21.07.2020 4 z 5

Humorné a sarkastické. Pobavila jsem se už jen při nahlédnutí do knihy. Pokud hledáte knihu pro hlubší přemýšlení o lidských vztazích a toleranci druhých tuto knihu nedoporučuji ale pokud se chcete jen zasmát a přijmete ten rázný a neurotický úhel pohledu pak vás kniha nezklame.

láska humor život

Matthew Dicks