BlueTer BlueTer komentáře u knih

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Knihu jsem četla poprvé snad v 15 letech kvůli poslednímu filmu natočeného podle knihy, nedočetla jsem, ale když jsem se k ní poté vrátila, nedokázala jsem jí odložit.

On Oscar Wilde umí všeobecně skvělé popisovat pocity, okolí, prostě všechno. Umí natáhnout monolog na dvě stránky ale stejně nepřeskočíte ani větu a dokonce si ještě pár myšlenek podtrhnete. Je zajímavé sledovat vývoj Doriana Graye a čekat, jak to vše dopadne. Názory hlavních postav jsou sympatické a svým způsobem stále aktuální.

Je to kniha ke které se vracím skoro každý rok. Z klasické literatury je to, co vás zaujme a vůbec se nečte špatně.

29.12.2018 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Dlouho jsem po dočtení musela přemýšlet, jak bych slovně knihu ohodnotila. Postupně jsem přišla na to, že zřejmě nemám slov.
První jsem viděla film, který ještě v té době neměl titulky takže jsem se musela spoléhat na to, jak to vycítím a když jsem poté přišla na to, že je to podle knížky, hned jsem si ji musela přečíst!

Kniha je (pro mě) velmi čtivá, nehledejte v ní zdlouhavé dialogy. Kniha je nabitá intelektuálním klábosením. Elio je velmi chytrý, hovoří několika jazyky a celou dobu uvažuje, jestli Olivera chce nebo ne. Jestli je to jen touha objevovat, nebo to je vážné. Oliver zase nechce dělat problémy, a tak se půlku knihy vlastně jen oťukávají. Pak ale přijdou na to, že mezi sebou mají něco víc než jen letní románek. Všechno je to podáváno realisticky až naturalisticky a dodává to na autentičnosti toho, že to vypráví teenager.

Kniha mě opravdu zasáhla. A napsat tak "krátký" komentář mi opravdu zajistilo krušné chvíle. Závěr knihy mě velice překvapil a dojal, snad jen můžu dodat, že autor potvrdil na svém Twitteru pokračování. Není to kniha jen o hledání, lásce a sexu. Je to také o tom, jak to vnímá mladý člověk, zda-li tento krok jde vzít zpátky a jestli na něj někdy zapomene. A obal knihy je jen bonus. Opravdu neskutečný příběh o lásce, obětování a objevování

Doporučuju!!! :)

29.12.2018 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Nevím, jak přesně bych měla knihu ohodnotit. Měla jsem ji rozečtenou asi tři měsíce, což u mě není vůbec zvykem.

Baxterova už mi častokrát šla na nervy, zato Edmunda a Rouche jsem si velmi oblíbila. Lépe se mi ale stejně četl Hadrový panák, Loutkar mi přišel strašně utahaný a docela jsem se někdy ztrácela, nevím, zda-li to bylo nešťastným překladem nebo mnou.
No a nakonci to překvapení, nějak mě to ani nepřekvapilo.
Celkem vzato ta kniha výhra není :)

15.12.2018 3 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Byla jsem tu, tak by se dal popsat i stav této knihy v mé knihovně. Příběh je citlivý a začíná na velmi ožehavá témata. Samozřejmě, že mi Meg bylo líto, ale to bylo všechno. Příběh mě snad vůbec nezaujal a milostná zápletka mi příjde více na škodu než co do užitku.
Co musím vypíchnout je krásný přebal knihy, díky kterému jsem si knihu koupila. Bohužel je teď plno knížek, které se věnují tomuto tématu, ale ne všechny jsou schopny mít tu kvalitu. Proto dávám tak nízké hodnocení. Konec se mi ale moc líbil.
Kniha neurazí, ale taky se vám nevtiskne do paměti.

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Laurel se učí žít po smrti své sestry a snaží se s tímto faktem smířit po svém.
Mě se kniha nelíbila. Je zajímavé, jak autorka formátuje knihu do podoby dopisů, ale tím to končí. Příběh mě moc nezaujal a hlavní postava mi příjde lehce naivní. Samozřejmě je to silné téma, a to obdivuji.

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Brečela jsem. Opravdu jsem na konci brečela.
Kniha o dvou lidech, kteří se dají dohromady čirou náhodou, kteří se skoro navzájem zachrání. Kniha se skvěle čte, rychle utíká a vy se modlíte, aby to nedopadlo tak, jak si myslíte, že to dopadne.

Finch je skvělý, že bych se do něj zamilovala i já a co víc, je ztracený. Violet se vyrovnává se smrtí a společně objevují divy Indiany.
Kniha dopadne tak, jak musela. Byla krásná a je to opravdu nádherné čtení.

22.11.2018 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Knížka je taková nějaká, a to doslova. Nenechala ve mě žádný dojem, skoro si ani nepamatuju, o čem byla.
Will Davida Levithana byl pro mě zajímavější a mnohem propracovanější. Jeho monology a psaní malým písmem mě opravdu zaujalo a velmi se mi líbilo.
Podle mě se mohl více vypilovat děj, ne jen omáčka. Konec se mi moc líbil, ale knihu jako celek to nezachránilo. Za mě tři hvězdy snad jen za Davida Levithana.

Dokonalá Dokonalá Gilly Macmillan

Já tedy čekala něco víc... Příběh byl předvídatelný a nedá se vůbec srovnávat s jinými knížkam v této kategorii..

22.11.2018 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kniha mě vůbec nezaujala, doufala jsem, že je to mým nízkým věkem ale po pár letech jsem přišla na to, že to tím není.

Není to tím, že bych nedokázala pochopit tu dobu nebo slang, ale tím, že hlavní postava má v rukávu asi tři hlášky a ty omývá stále dokola. Pořád jsem čekala, kdy začne nějaký příběh ale nezačal. Hlavní postava mi po čase přišla značně otravná.

22.11.2018 2 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Na začátku jsem se nemohla přehryzat přes prvních 100 stran.
Pak jste najednou uprostřed knihy a je to jízda! Ze začátku je Amy vaše kamarádka a věříte ji. Posléze ale přijdete na to, že je pěkně šáhlá a ráda manipuluje, jak se svým manželem a rodiči ale i se svým okolím.
Autorka tady rozehrává hru a vy nevíte na čí straně máte být.

22.11.2018 4 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Tenhle švédský thriller je předmětem mnoha rozporů. Pravda je, že je to něco jiného, sledujeme tady soudní proces mladé Mayi, které do konce nevíme, jestli věřit.
Není to žádný těžký příběh, prakticky se jen vyšetřuje, zda-li je dívka vinna.

Příběh se zajímavě rozvíjí, nechybí ani flashbacky z minulosti. Ať se vám kniha líbila nebo ne, je nutné podotknout, že autorka rozvádí velkou hru mezi úsudekem a lži.
Já doporučuji pokud si chcete odpočinout od vražd a zatoulat se k mysli mladé dívky, která sama rozvažuje, jestli je nevinná nebo ne

Botanicum Botanicum Jenny Broom

Knížka je bezesporu opravdu krásná. Překrásné ilustrace i zajímavé informace. Ale za tu cenu bych čekala, že toho v knize bude více než pár obrázků :)

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Já proti knížce nic nemám, chápu tématiku OCD, ale příběh mi přišel takový neslaný nemastný. Aza mi chvilkami přišla strašně otravná. Konec byl opět průměrný, nic moc. Oproti jiným knížkám mi tahle přišla takový bez duše..

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Já dočetla knihu jen kvůli toho, že je nerada nechávám rozečtené, ale příběh mě snad vůbec nechytl. Eleanor mi byla většinu knihy spíše protivná než sympatická. Příběh měl nezpochybnitelnou pointu, ale mě nezasáhla. Ale chápu, že někdo si knihu oblíbil. Tisíc lidí, tisíc... :)

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Nevím, kde začít. Snad tam, že tohle je knížka, ke které se opravdu často vracím a přesto mě nepřestala bavit.
Hlavní postavy (Simon a Baz) jsou úžasné, Baz mi sedl více snad kvůli těm jeho hryzavym poznámkám. Upřímně Fangirl jsem dočetla jsem kvůli úryvkům s Bazem a Simonem. Ze začátku byly sice matoucí ty různé pohledy postav ale po pár stránkách jsem si zvykla. Kniha je vtipná, je psána se vším všudy, nic se nepřikrášluje.
Myslím si, že od Rainbow tohle byl odvážný krok, už jen kvůli tématu nebo podobnosti s HP (kterou já osobně neviděla).
Ty dva jsem si okamžitě zamilovala a neskutečně moc se těším na druhý díl!
Opravdu knihu můžu jen doporučit :)

22.11.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

A teď mi řekněte, komu taky Wolf připomíná Harry Hole a Baxterova Katherine Bratt? Já to asi neměla číst po Policii :D ten jeho problém s alkoholem, osudová žena, trochu zvláštní sociální chování, no chvíli jsem musela uvažovat, co ctu. Každopádně příběh je skvělý a mě se kniha líbila :)

22.11.2018 4 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Mě knížka pobavila. Procházela jsem si těžkým rozchodem po několika letech a tahle kniha mi ukázala, že nejsem sama, kdo tohle prožívá, že to takhle nebude pořád a že si z toho jde udělat i sranda :) a pokud tohle kniha dokáže není pro mě zbytečná... Jako zbytečnou bych označila např. Já, Jůtuber,která normálnímu člověku nemůže dát snad absolutně nic ;)

21.11.2018 4 z 5

Prokletá krev Prokletá krev Sabine Thiesler

Opravdu úžasný thiller! Je to něco nového, dobře se čte pasáž z Toskánska. Celou dobu nevíte, koho máte litovat, kdo je ta oběť a kdo je ten špatný. Dějové linky se vzájemně a zajímavě proplétají a opravdu nevíte, na čí straně máte být. Vzhledem ke konci si myslím, že všichni dostali to, co si zasloužili. Konec byl velmi napínavý. Opravdu mužů doporučit :)

21.11.2018 5 z 5

Co tu kvete? Origin. průvodce přírodou Co tu kvete? Origin. průvodce přírodou kolektiv autorů

Tak nádherný atlas jsem opravdu ještě neviděla a že jsem jich tedy viděla. Kniha má nádherné obrázky, je opravdu skvěle rozvržená a má plno zajímavých informací. Tato kniha by neměla chybět v knihovně žádného biologa :)

21.11.2018 5 z 5

Knížku jsem si vybrala samozřejmě kvůli obálky. Na začátku kapitoly ten malý křížek a ten obrázek malé smrtky je úžasný. Ale teď k samotné knize. Námět je neotřelý, hlavní postava i smrtka jsou vzhledem k svoji úloze příjemné a kniha se rychle čte. Postupně se napětí stupňuje až vyústí v zajímavý konec. Stojím si za tím, že kniha je i vtipná, ale docela temným způsobem. Na to, že jsem byla opravdu skeptická jsem si knihu moc užila. Určitě doporučuji! :)