Dopisy na konec světa

kniha od:

Dopisy na konec světa https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232234/bmid_dopisy-na-konec-sveta-fiu-232234.jpg 3.8 647
Koupit Koupit eknihu Bazar

Vše začíná úkolem z anglické literatury: Napište dopis mrtvému člověku. Laurel si vybere Kurta Cobaina, kvůli své sestře, která ho zbožňovala. Zemřel mladý, stejně jako May. Brzy má Laurel notebook plný dopisů mrtvým lidem jako jsou Janis Joplin, Heath Ledger, Amelia Earhart nebo Amy Winehouse, které nikdy neplánuje odevzadat učitelce. Píše o nástupu na střední školu, začátcích nových přátelství, žití se svojí rodinou, první lásce a o tom nejdůležitějším - zkoušení truchlit po May. Ale jak lze truchlit pro někoho, koho jste neopustili? Až když Laurel začne chápat svoji sestru takovou jaká byla - půvabná, úžasná a trochu divná - může začít objevovat svoji vlastní cestu. Hlasem který je lyrický a pravdivý stejně jako oblíbené skladby, Ava Dellaira píše o cestě životem jedné dívky skrz výzvy a vtíravé a srdcervoucí krásy.... celý text

Žánr:
Romány , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Love Letters to the Dead , 2014


více info...

Komentáře (172)

Komentáře 172 Recenze 15

AkiiIryss
AkiiIryss
28.07.2023 5 z 5

Knížka začíná s tím, že hlavní hrdinka a její spolužáci dostanou za úkol ze začátku školního roku od své učitelky na angličtinu a literatury, aby napsal dopis někomu kdo zemřel. Lauren si vybírá Kurta Cobaina, známého hudebníka, který skonal stejně mladý jako její sestra May. Z toho úkolů, se však nakonec pro ni stane taková osobní terapie, kdy píše dalším a dalším osobnostem, kteří již nejsou mezi živými a ji osobně něco na jejich životě zaujalo nebo připomnělo něco z jejího života.
Kdy nám čtenářům pak již dále popisuje svůj vlastní příběh a my se prostřednictvím dopisů a jejich vzpomínek dozvídáme, jak ji minulost ovlivnila, jak hledá samu sebe a hlavně, jak se vyrovnaná se smrtí své sestry. Můžu jen dodat, že se v této knížce Lauren stala mojí hrdinkou, kdy jsem jen čekala, jak vše skončí a co se vlastně s její sestrou stalo. Kdy jsem já sama zakončila tuto knížku z dopisem, adresovaný právě této knižní postavě Lauren.

Američanka510
Američanka510
09.04.2023

Tahle kniha mě rozbila na několik kousků a zase postupně je slepila dohromady. Tahle věta je i na obálce a tuhle knihu nejlépe vystihuje. Není to napsaný jako úplně klasický tuctový příběh s nulovou zápletkou a hlavním jiskřením mezi dvěma hlavními hrdinami. Tato kniha ukrývá strašně moc příběhů a emocí.
Vrhneme se hezky na plusy
+ Kniha, která mě po dlouhé době chytla a přečetla jsem jí dříve než za měsíc
+ Komplikovaně, ale hezky napsané postavy
+ Příběh se psal v dopisech, tudíž to nekončilo kapitolami, ale dopisy osobnostem, kteří už jsou dávno mrtvý
+ O životě, možná popisuji děj, ale plusem téhle knihy bylo, že vždy vše není růžové a život je prostě strašně nespravedlivý.
+ O tom, že vždy vše nemusíme zvládnout sami
+ Kniha nabytá emocemi
Mínusy se dají v knize bohužel najít a jimi jsou
- Občasné nelogické chování postav
- Snažení se někomu podobat

Snad někdy u další recenze vaše Lucka Ld.


Kristy.Seb
Kristy.Seb
02.01.2023 4 z 5

Když člověk ztratí něco, co je mu hrozně blízký, tak s tím ztratí i sám sebe,

Jak se začnete bát jedné věci, vyděsí vás toho ještě mnohem víc.

Krása je pravda, pravda je krása" / Toť vše, co víš, a co je vědět třeba.

S člověkem nejvíc zamávají dvě věci - když je v nebezpečí a když ho někdo zachrání.

Pravda je krásná bez ohledu na to, co pravdou je. I když je děsivá nebo zlá. Je to krása, jednoduše protože to je pravda. A pravda je zářivá. Pravda dělá člověk sebou samým.

Slovama nejde vyjádřit spousta věcí.

Přítel je někdo, kdo vám dá úplnou svobodu být sám sebou - a hlavně vás nechá něco cítit nebo necítit nic. Přijímá to, jak vám v jakoukoliv chvíli je. Tak vypadá opravdová láska - nechat člověka být, jaký opravdu je.

Knížka byla celkem náročná na čtení. První půlka kniha mě dost děsila. Nechápu zařazení knihy do žánru pro děti a mládež. Myslím, že by spíš většině mládeži uškodila. Ale jinak to vyl silný příběh s ponaučením.

barcamilujecist
barcamilujecist
18.11.2022 5 z 5

Knížka byla krásná, dojemná. Říkala jsem si že mě nic nerozbrečí ale ten konec....Donutila mě zamyslet se nad hodně věcmi. Všem doporučuju.

Becca_books
Becca_books
09.11.2022

Kniha se mi objevila náhodou doma s objednávkou dalších knih. Netušila jsem co mám čekat ale stejně jsem měla v plánu pustit se do nějakých z Young Adult. Už od pohledu se mi líbila obálka tak jsem dala knize šanci a nelituju. Celá kniha je psaná formou dopisů, kdy se čerstvá středoškolačka pomocí dopisů vyrovnává s velkou ztrátou. Kniha je moc pěkně napsaná, dobře se čte, děj rychle utíká. Lauren zažívá běžné starosti puberťáků. Občas se objevují absurdnosti, ale je to americká mládež tak jsem to přešla :) Knihu určitě doporučím dceři, která víc odpovídá cílovce. Přesto jsem i já knížku přelouskala za pár dní.

Elena_Dark
Elena_Dark
18.07.2022 4 z 5

Člověk, který mi tuto knihu vybral, věděl, že se mi bude líbit. Kniha se mi velmi líbila, donutila mě se nad ní pořádně zamýšlet. Souhlasím ale s tím, že se Laurel místy pokoušela svou sestru napodobit. Často se taky nezachovala správně, místy se možná chovala i hloupě, ale to prostě k ději patří. Chápu její trápení, a kdybych v ději účinkovala, snažila bych se jí pomoci. Jinak se mi líbil styl kapitol jako "dopisů," které opravdu putovaly až na konec světa.

bigbabe
bigbabe
23.05.2022 3 z 5

ČV na téma nešťastné lásky byl pro mě oříšek a tak jsem si nechala poradit od knihovnice, musím jí pochválit, že mi vybrala dobře. Žádná slaďárna a hned při prvních dopisech (Kurtovi Cobainovi, Jimi Morrisnovi, Janin Joplin) se mi tedy trefila do noty.

veverrka11
veverrka11
22.03.2022 2 z 5

Knížka je psaná pouze ve formě dopisů adresovaných slavným osobnostem, což je velmi zvláštní. Ač jde o dopisy, tak mají příběh i přímou řeč. Bohužel se zde vyskytují skoky z přítomnosti do minulosti, které často nebyly pořádně oddělené.
Bohužel mi nesedla ani hlavní hrdinka. Laurel se totiž snaží svou sestru napodobit a možná i nahradit. Nevidí, že ani její sestra nebyla tak dokonalá, jak si ji pamatuje.
Kniha se snaží řešit vážná témata, bohužel jich v knížce bylo až moc. Jen tak z paměti jsem jich napočítala asi sedm. Díky tomu nebyla témata pořádně rozebrána, navíc se některá v příběhu ztrácela.
Knížku bych doporučila všem, kteří si chtějí přečíst něco napsané zvláštní formou.

annie16
annie16
16.09.2021 5 z 5

Mně se kniha moc líbila, zajímavá.

speciale88
speciale88
30.07.2021 4 z 5

Nejprve sem si myslela ze mě kniha nebude bavit ,ale po par stránkách jsem ji přišla na chuť. Zajímavé téma knihy. Forma jak je kniha psaná me bavila.

Áža707
Áža707
01.07.2021 5 z 5

Ani nevím, kde pořádně začít, protože to bylo naprosto úžasný. Příběh je psaný pomocí dopisů slavným osobnostem, které už bohužel nejsou mezi námi. Vždy máte spojitost proč si Lauren vybrala právě tuto postavu. Kromě toho, že jim vypráví, co aktuálně prožívá, tak vzpomíná na svou sestru a zážitky s ní.
Tohle činní knihu naprosto originální a neobvyklou.

Nesmím opomenout i úžasné myšlenky, které knihu provází a kromě běžných věci, zde máme i právě problémy v lásce. Řešení, jak něco přijme společnost, odcizení rodiny, nekomunikace a v poslední řadě i to, jak různí lidi vnímají stejnou osobu úplně jinak.

Přesněji v knize je tohle ohledně May, kdy její mladší sestra Lauren v ní má vzor a některé věci nevidí a něco naopak zase nechce vidět.

Jak už víte, tak miluju vývoj postavy. Který i když se někomu může zdát nepatrný, tak u Lauren je. I její vnímání vůči celému světu se postupem knihy změní. Pozná, že pravý přátelé nemají potřebu se ptát a počkají, až se svěří sama.

Rozhodně to není jednoduché čtení, protože si myslím, že to ve vás zanechá naprosto rozervané srdce a rozporuplné pocity. Ale i tak ji mohu jen a jen doporučit, protože má doopravdy úžasnou hodnotu pro různé věkové kategorie.

Takže až vám tato kniha zlomí srdce, tak mi neváhejte napsat

5/5

veriszv
veriszv
28.06.2021 4 z 5

Moc se mi líbil nápad napsat knihu v dopisech, bylo to originální a četlo se to skoro samo.
V knize je dost postav a podle mě jsou skvěle napsané. I když mi nebyli všichni sympatičtí, tak jsem všechny (až teda na Laurelinu mámu) dokázala pochopit.
V knize je spousta zajímavých myšlenek a spousta velice důležitých témat, a přitom na mě žádné z nich nepůsobilo, že by tam bylo vložené nějak na sílu.
Na konci knihy je i seznam míst, kam se můžou čtenáři obrátit, pokud by s něčím potřebovali pomoci, jako Linka bezpečí, Česká asociace pro psychické zdraví a podobně.
Ta kniha mi zlomila srdce a ač jsem to nečekala, opravdu mě zasáhla.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
02.06.2021 4 z 5

V průběhu čtení jsem se dostala do mini čtecí krize. Nakonec jsem se knihou prokousala a... nebyla vůbec špatná! Velmi zajímavá forma psaní, zatím jsem to ještě nikde neviděla.
Hlavní hrdinka mi občas lezla na nervy, ale kol a kolem... poměrně silný příběh. Nečekejte od toho ale něco vyloženě srdceryvného. Šrám na srdci vám po dočtení asi zůstane, ale rozhodně to vaše srdce nerozláme na kousíčky :)

Kupcovka
Kupcovka
30.04.2021 5 z 5

Tak tahle kniha mě dostala. Laurel mi už od prvních řádků přišla zajímavá a moc hodná holka. a asi jí přeberu kluka, Skye jsem si taky moc zamilovala, stejně jako Tristana a ostatní postavy. Tohle je prostě nezapomenutelná knížka.

espesita
espesita
23.04.2021 4 z 5

Ze začátku jsem tomu moc nedávala, přece jen už nepatřím do věkové skupiny hlavní hrdinky a některé její kousky (a jejích kamarádek) mi přišly opravdu šílené. Zhruba do poloviny jsem z Laurel šílela - příšerně mě deptalo to její idealizování mrtvé sestry. Pak se to ale nějak začalo obracet a stejně jako začala Laurel chápat, že život jde dál i bez sestry, která zdaleka nebyla tak úžasná, jak si myslela, tak i já jsem pochopila, že v tom příběhu nejde ani tak o to, co se tam děje, jako o to, co prožívá člověk, kterému zemře někdo drahý. Vlastně ani pořádně nevím jak, ale zdálo se mi, jako bych prožívala stejné emoce - vztek a frustraci na začátku, smíření a klid na konci.

xoxo1736
xoxo1736
28.03.2021 2 z 5

Půjdu v hodnocení proti proudu, ale nemůžu jinak. Kniha i když se dotýká vážných témat mi nepřišla nějak dojemná, brečet se mi nechtělo ani jednou a to brečím u knížek dost. Žádná z postav mi nepřirostla k srdci, většinou jsem jejich chováním byla zmatená nebo znechucená. Skoro celou knížku jsem čekala na nějaký zvrat, který se nedostavil.

Co se mi líbilo byl nápad s dopisy, ten oceňuji, ale v průběhu knihy mi tam začal spíš vadit, protože jsem neznala jedinou z osobností které Laurel psala.

Za mě 2,5*

Ocásek
Ocásek
27.03.2021 2 z 5

Po dočtení téhle knížky jsem nebyla schopná říct, jestli se mi knížka líbila nebo nelíbila a měla jsem z ní hodně rozporuplné pocity.
Začala bych asi tím, co se mi na knížce opravdu hodně líbilo. V první řadě to, že je plná krásných citátů a myšlenek. Ještě mnohem víc se mi líbila forma knížky, která je úplně celá psaná v dopisech. Musím říct, že nápad psát dopisy mrtvým slavným osobnostem mi přišel skvělý, originální a mnohdy i zajímavý.
A teď už k těm negativům. Největší problém jsem měla s postavami. Nenašla jsem v knížce snad žádnou postavu, která by mi přirostla k srdci. Hlavní hrdinka Laurel mi přišla ufňukaná (vím, že jí umřela sestra a určitě ji to hodně poznamenalo, ale tohle mi přišlo už trochu moc). Nejvíc ze všeho jsem na ni chtěla začít křičet, ať už se konečně někomu svěří. Vedlejší postavy mi také nebyly sympatické.
Knížka se věnuje vážným tématům, takže mi z ní občas bylo smutno a úzko, ale převažovaly pocity, kdy jsem byla znechucená tím, co se tam děje a občas i znuděná. Už jen to, že jsem tak tenoučkou knížku četla víc než týden o něčem vypovídá.
Závěrem bych chtěla říct, že knížka není špatná a určitě se najde spousta lidí, kteří ji budou milovat. Ale já mezi ně bohužel nepatřím. Myslím si, že už jsem četla mnohem lepší knížky s podobným tématem.

2,5/5⭐️

Janinkniznisvet
Janinkniznisvet
24.02.2021 5 z 5

TOP knížka za rok 2021

Nikychlupova
Nikychlupova
31.01.2021 5 z 5

Nádherný příběh, tak smutný, ale tak krááásný. Ukápla mi slza. Pět hvězdiček a doporučují si přečíst, u mě putuje do oblíbených. Kniha, kterou jsi přečtu zas a znova.

Bebe2004
Bebe2004
26.12.2020 3 z 5

V jednu chvíli jsem byla opravdu dojatá, tam někde na konci, ale jinak jsem se do čtení musela nutit. Styl psaní mi taky úplně nesedl a postavy taky ne. Přesto jsem u některých věcí byla zvědavá na pokračování, a tak jsem to celé dočetla.

CarolC
CarolC
16.11.2020 5 z 5

Jak už stojí na obálce knihy - "Tvoje kniha mi zlomila srdce a jednotlivé kousky zase slepila dohromady." Lépe bych pocity z celé knihy nenapsala. Pro dospívající mládež? Možná. Jsem z knihy nadšená. Slzy jsem měla na krajíčku hned několikrát a na konci už se to nedalo vydržet a ukáply. Někomu se zdá Laurel, jako ufňukaná, kdy se ona sama v sobě hledá. Kdo by se z nás ale v jejím věku po ztrátě velmi blízké osoby, jejíž smrt si kladu za vinu nechoval alespoň podobně. Navíc se mi líbila, že během čtení jsem se mohla dovědět něco o osobnostech, kterých adresovala své dopisy. Hrozně ráda bych zde k této knize napsala opravdu pěkný komentář, ale ten příběh si mě vzal tak moc a vyvolal ve mně tolik emocí, že asi nebudu schopná napsat to lépe. Strašně myšlenek ke mně během čtení dolehlo a já si toho tak nějak uvědomila strašně moc a to můj vlastní život ani trošku neubíhá po podobných liniích příběhu. Nemám prostě slov. Skvělá kniha.

temna.vila
temna.vila
06.10.2020 4 z 5

Mám dojem, že od roku 2015 vychází stále více a více knih v žánru heavy contemporary, což je samozřejmě dobře, nicméně pro mě tohle byla úplně první záležitost z tohoto soudku. A myslím, že právě pro svou ojedinělost v té době měla kouzlo, které ostatním young adult knihám chybělo. Dotýkala se těžkého a silného tématu, ale čtenáři jej podávala jemně a s citem.

MirkaLuc
MirkaLuc
27.09.2020 2 z 5

(SPOILER) Přestože kniha obsahovala krásné myšlenky a nápad s dopisy mrtvým lidem mi přijde originální a pěkný, kniha nebude mojí oblíbenou. Největším problémem téhle knihy mi přišly postavy. Nenašla jsem žádnou, která by mi byla sympatická. Laurel mi přišla strašně ufňukaná (vím, že jí umřela sestra, ale i tak), v průběhu knihy se strašně změnila (byla obyčejná, tichá myška a pak začala kouřit a pít alkohol, je jí 15) a chovala se nesmyslně. Její sestra (předtím než umřela) pila do opilosti, kouřila, chodila na tajňačku na párty a byla něco podobného jako Aljaška z Hledání Aljašky. Laurel ji měla jako svůj vzor, což bych já vůbec neudělala. Ostatní postavy mě buď také štvaly nebo byly nevýrazné. Také se mi nelíbilo časté kouření a pití alkoholu. Při čtení jsem chytala depky a byla jsem znechucená a znuděná. Dvě stě stránkovou knihu jsem četla týden, což vypovídá o tom, že mě moc nebavila. Závěrem, kniha si určitě najde svoje oblíbence, já mezi ně ale nepatřím. Četla jsem i lepší YA romány.
~
5*/10*

Nicol13
Nicol13
14.09.2020 4 z 5

Tohle dílko se mi líbilo. Mám ráda příběhy tohoto ražení. Vyprávění příběhu skrze dopisy bylo originální a za mě skvělé. Bavilo mě dozvídat se informace o osudech slavných zemřelých. Navíc většina z nich jsou i mí oblíbenci. Jenže.. to byl ten nejhlavnější důvod, proč jsem knihu četla a vlastně po ní i sáhla. A tak trochu jsem čekala, že tam toho bude víc. Dopisy a slavné osobnosti jsou hlavním tahounem celého románu. Hlavní postava se tak nějak hledá, takže není vůbec výrazná. Někomu to tedy nemusí sedět. Protože je pravda, že námět je originální, ale napsané to mohlo být trošku lépe. Ale zase na první knihu dobrý ne? :)

Závěrem - mně se líbila, ale chápu, že z ní není každý úplně odvařený.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
05.08.2020 4 z 5

Moje oblíbené YA.
Úkol ve škole zněl jasně. Napsat dopis někomu mrtvému. Mladá Laurel si vybrala Kurta Cobeina. Ale taky Amy Winehouse, Jimma Morrisona, Rivera Phoenixe, Janis Joplin nebo Heatha Ledgera. V dopisech se jim svěřuje s tím, jak jí chybí sestra, která zemřela za nepříliš jasných okolností, matka, která ji odstřihla, jak je těžké najít přátele s další strasti a radosti. Moc dobře se četla.

rajcatko
rajcatko
23.07.2020 3 z 5

Pod horou filozofie se ukrývá celkem jednoduchý příběh s šokujícím tajemstvím. Víte, co se děje, ale stejně vás to nutí číst dál. Přelouskat všechny ty depresivní myšlenky, abyste konečně odhalili celou pravdu. Nemám z té knihy po dočtení dobrý pocit, ale chápu její důležitost.

Lily-fairy
Lily-fairy
21.06.2020 2 z 5

Ach bože, proč já se na každou ,,heavy contemporary ya" tak těším, když vím, že všechny jsou o tom, že dívka blízká hlavní hrdince/hrdinovi byla obtěžovaná a pak zmizela/zemřela. Do konce jsme napínáni a patláme se s otázkou, zda jsme ji tedy znali nebo ne.
Toto by samo o sobě nebylo špatné, kdyby to tu nebylo už tolikrát. Všechny tyhle příběhy (Byla jsem tu, Tady končí svět, Paper towns...) jsou psány de facto podle šablony.
A bohužel se setkáváme s klasickým nešvarem tohoto žánru - nijaké postavy. Prostě další lidé ze střední, nic nového pod sluncem. Nic mě nedonutilo je mít ráda a nějak řešit jejich osud. Na začátku se navíc chovaly nereálně - to jako můžou být bff za jeden týden?
Druhá půlka o trochu lepší, ale žádná sláva... Jen pár hezkým myšlenek a citátů

LaDouceBrise
LaDouceBrise
08.06.2020 4 z 5

Když jsem si Dopisy před několika lety přečetla poprvé, tryskalo ze mne všemi póry ohromené nadšení. Možná to bylo tím, že v té době jsem teprve pozvolna začínala objevovat tajemné hlubiny young adult žánru, a tahle knížka pro mě představovala určitý zlom - první krůček po rozviklané lávce spojující svět dospěláků a dětí. Možná by si lidé neměli kazit hezké vzpomínky snahami o objektivnější náhled. Možná jsem byla až moc zvědavá, zda nyní uvidím knížku v novém světle, když jsem zčásti odhodila své snové brýle.
Je zajímavé porovnat, jak na nás určité věci v průběhu času působí naprosto odlišně.

Nechci tím snad říct, že by se mi Dopisy vyloženě nelíbily - věřím, že pro mnohé dospívající mohou mít své kouzlo, stejně jako ho kdysi měly i pro mne. Jelikož jsem však již zkušenějším plavcem, nějakou tu dobu brázdícím vody young adult, neubráním se srovnání. Stačí se jen podívat na autorčino druhé dílko Kdybych tě našla, jež mě nedávno zcela očarovalo. Už jen proto nelze Dopisy jen tak odsoudit, neboť v nich můžeme nalézt stopy po jejím neotřelém vypravěčském stylu zaměřeném především na pocity, slovy vyjádřené vnímání a prožívání. Řekla bych, že tohle je specifikum young adult literatury, díky němuž je tak vyhledávaná - dokáže otisknout prchavé myšlenky a dojmy do slov, přetvořit pocity do vět a umožnit vidět svět hýřící barvami a nekonečnou kakofonií tónů.

„Zjistila jsem, že člověku někdy v těle uvíznou určité chvíle. Zadrhnou se vám pod kůží jako štěrkovité kamínky údivu nebo smutku nebo strachu a všechno ostatní je obrůstá. A kdybyste nějak nešikovně spadli, jeden z nich by se mohl uvolnit. Mohl by se vám rozpustit v krvi nebo by z něj mohlo něco vyrůst. A někdy, když se ven dostane jeden, uvolní se všechny.“

Samotné téma není nijak originální, přestože je smutné a nelehké - sexuální zneužívání, úmrtí sourozence, hledání své vlastní cesty životem. Spíše než téma oceňuji opravdu styl vyprávění a formu dopisů slavným mrtvým osobnostem, díky nimž jsem se něco dozvěděla také o jejich spletitých osudech. Pokud však váháte, po které autorčině knížce sáhnout, rozhodně bych zvolila spíše Kdybych tě našla, která v sobě nejenže skrývá překvapivě trefné myšlenky, ale navíc může nabídnout i originální zápletku.

bookworm_girl
bookworm_girl
20.04.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem četla už po druhé, hlavně proto, že když jsem ji před dvěma lety četla poprvé, velmi mě dojala a pamatuji si že to byla první kniha u které mi ukápla slza. To se u re-readingu sice nestalo, ale i tak to je krásná, dojemná a velmi silná kniha.

Má podle mě velmi originální nápad a zpracování, kdy je celá kniha odvyprávěná v dopisech pro různé mrtvé známé osobnosti. Co se mi na ní velmi líbilo je, že jsem se dozvěděla něco málo i o životě lidí, kterým Laurel (hlavní postava) dopisy psala, protože do té doby jsem znala jen pár jmen a nic víc.

Kniha je poměrně čtivá, ale obsahuje i nějkteré nudnější a zdlouhavější popisovací části, přes které jsem se však rychle prokousala a nebylo to žádné urpení. Trošku mi vadilo, že Laurel se v hodně částech příběhu stále opakovala a neposouvala se nikam dál (když mluvila o May) ale vzhledem k tomu, v jaké situaci byla, je to asi pochopitelné.

Shrnulo bych to tak že je to moc pěkná, originální a dojemná kniha, která sice nebude moje nejoblíbenější, nesednu si z ní totálně na zadek, ale něco ve mně přesto zanechala. Dala bych jí tak 89%.

RendyaDav
RendyaDav
13.04.2020 4 z 5

Laurel , hlavní hrdinka knihy, a její spolužáci dostanou na začátku školního roku od své učitelky angličtiny a literatury za úkol , aby napsali dopis někomu , kdo zemřel.. Prostřednictvím příběhu slavných , resp. útržků z jejich života , které ji nějak zaujaly a připomněly ji její vlastí život, popisuje svůj životní příběh a my se prostřednictvím jejích vzpomínek dozvídáme , jak ji minulost ovlivnila do současnosti a čím vším si procházela před smrti své sestry i po ní...Velice zajímavá kniha....

medlovice
medlovice
25.03.2020 5 z 5

Milá kniho Dopisy na konec světa,
nepíšu dopisy mrtvým , nepíšu ani živým, ale často píšu v mé mysli dopisy svým známým s tím, že je ráno až sednu k počítači napíšu. Vlastně si je tak předepisuju .
Příběh Lauren mě okouzlil a dostal hned od začátku. Smutné a těžké téma ze smutné doby , protkané poezií a kozlem všednosti. Autorka udělala z Lauren duši lapenou ve svém vlastním světě, zakuklenou do vzpomínek , zachycující detaily , okamžiky, doteky a vuně, které už pominuly, už nejsou. Křehkost citu a neskonalý smutek Lauren utápí nejdřív v mlčení , pak v lásce, v hledání lásky a potřebou někam patřit, někoho mít a tak pije kouří, utíká a lže, je aby byla jako všichni, aby byla jako May , a potom pochopila, že tím to nebude, že musí být sama sebou .Krásná obálka , dobrá kniha.

Aprilek
Aprilek
22.03.2020 5 z 5

Silná, ale krásná kniha

sgjoli
sgjoli
11.03.2020 4 z 5

Svým způsobem krásné, ale přitom tíživé a bolestivé. Tak bych asi definovala tuhle knihu. Román se zabývá hodně těžkým a silným tématem, které mi přijde (bohužel) v určité míře dost aktuální a o kterém by se mělo mluvit. Líbil se mi přitom ten způsob, jakým je to napsané. Forma dopisů, které jsou adresované zesnulým lidem, mi přišla jako zajímavá volba, díky čemuž se mi kniha dost dobře četla. Líbil se mi autorčin styl psaní, který byl plynulý a úměrný čtenářskému publiku, kterému je kniha určena především. Čímž se ale zároveň dostávám k tomu, proč jsem nedala plný počet hvězd.
Už jsem to psala u více knih z žánru young adult, ale na YA knihy jsem asi fakt už příliš stará. Ano, pořád YA knihy čtu, pořád mne svým způsobem zajímá tato produkce. Ale jelikož už nejsem úplně součást toho mladého publika, pro které je young adult psáno a vydáváno, nedokážu to už ve většině případů tolik ocenit. Na mne byla tato kniha přeci jen až příliš jednoduše napsaná a asi na mne neměla takový dopad, jako kdybych to četla v tom věku 15-20 let. Autorčin styl psaní je fajn, ale osobně bych to snesla napsané do větší hloubky a více rozpracovaněji, možná více syrověji a více na dřeň. Ale jinak kniha svůj účel splnila. Zajímavé a důležité téma, velmi solidně pojaté, napsané velmi přístupnou formou. Určitě mohu doporučit. A jste-li cílová skupina pro žánr YA, asi vás kniha zasáhne o něco víc než mne.

petra3242
petra3242
26.01.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když už nesplňuji věkovou kategorii, pro kterou je určená. Myslela jsem si, že dopisy budou adresované May, proto jsem byla trochu překvapená, když první dopis začínal slovy: "Milý Kurte Cobaine...".

Příběh byl zajímavý, lehce napínavý i dojemný. Laurel mi trochu připomínala mě samotnou na začátku střední školy. Taky jsem pořádně nevěděla, kdo vlastně jsem a nejradši jsem sedávala sama někde vzadu. A i ty svačiny... jak bylo potupné, vyndat z batohu svačinu z domov... :D

MíšaS.
MíšaS.
31.12.2019 3 z 5

Souhlasím s Damonka 12. Nic nového pod sluncem, ale přečíst se to dalo.

Evr
Evr
09.11.2019 4 z 5

Už několik let zpátky jsem slyšela o této knize a dlouhou dobu jsem ji měla na seznamu mezi knihami, které si chci přečíst. A teď se to konečně uskutečnilo. Asi jsem čekala víc. Ta obálka je skvělá, nápad psát mrtvým slavným osobnostem je taky dobrý nápad, ale ten děj už nebyl tak zajímavý. Kniha je spíše mířená na mladší cílovou skupinu, než jsem já.
Myslela jsem, že to bude taková ta young adult knížka, ve které se hlavní hrdinka zamiluje do nějakého kluka, začnou spolu chodit a možná ke konci knihy se rozejdou. NE. "Láska", která byla mezi Laurel a Skyem (což mi mimochodem připomíná spíše dívčí jméno) mi nepřipadala věrohodná. Já jsem jim to prostě nevěřila.
Po pár stránkách mi Laurel začala připomínat jinou hrdinku z jiné knihy (Odpusť mi Megan). A začala jsem doufat, že se to nějak změní, že to nebude "kniha na jedno brdo". Bohužel k tomu nedošlo. Sice to byl trošku jiný problém, ale ve výsledku dost podobný.
Laurel mě brzo začala štvát svým chováním, to jak nic pořádně nedořekne, (to byl spíš autorčin záměr napínat čtenáře až do konce), ale mě to tam prostě vadilo, snažila se to jen natahovat.
Další takový problém mi přišli její kamarádky Hannah a Nathalie, které byly samozřejmě do sebe zamilované, což mi přišlo až moc vnucované. Kniha nemusí být populární, jen tehdy kdy se tam vyskytuje homosexuální pár.
Od poloviny knihy jsem začala tak trochu chápat její chování a uvědomila jsem si, že nebude asi úplně psychicky v pořádku. A v tom jsem se ujistila, když konečně řekla celý příběh ohledně May. V ten moment mi její chování a úmrtí blízkého člověka připomnělo knihu Ten, kdo stojí v koutě.

Luc.i
Luc.i
05.09.2019 3 z 5

Nevím od knihy jsem asi čekala víc, příběh mě sice bavil ale vůbec mi knížka nepřišla čtivá. Naopak forma dopisů slavným osobnostem mě zaujala a jelikož jsem většinu znala jen podle jména ( prostě mladší generace no) tak jsem byla ráda že jsem se dozvěděla i jejich příběhy a ne jen ten hlavni hrdinky.

Knihoholka111
Knihoholka111
28.08.2019 5 z 5

Velmi srdervoucí příběh,moc doporučuji!

SknihouVrukách
SknihouVrukách
26.08.2019 4 z 5

Bola to fajn kniha, ale očakávala som viac. 3,5⭐/5⭐

Damonka12
Damonka12
10.08.2019 2 z 5

2,5. Kniha je úplně obyčejný příběh, který už jsem četla několikrát v jiných knihách. Často nepotřebné a nezajímavé části.