BetyN. BetyN. komentáře u knih

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Kniha Písečníci a bludný asteroid je skvělá. Hodně mi připomínala první díl Harryho Pottera, ať už atmosférou, některými postavami a zápletkami nebo tím, jak moc mě pohltila. Ale autor přinesl i hodně svých a originálních nápadů. A ilustrace už jsou jen takovou třešničkou na dortu.

04.01.2019 5 z 5

Dárek z pravé lásky je krásná kniha nejen jako dárek. Pokud si chcete nějákými sladkými a nenáročnými příběhy naladit vánoční atmosféru nebo spestřit vánoční čas, je to super volba. Mě kniha moc bavila. Horší povídku než průměrnou tu nenajdete. Nejvíce se mi líbily povícky Vítejte ve Vánocích, O půlnocích, To je Yulský zázrak, Charlie Brown a moje nejoblíbenější Andílci ve sněhu.

04.01.2019 5 z 5

100 přání 100 přání Erica Bertelegni

100 přání je knížka, kterou bych doporučila mladším čtenářkám (kolem deseti let). Pro staršího čtenáře to může být příliš naivní. Já jsem si knížku užila a to hlavně kvůli skvělému nápadu a čtivosti, když nic extra to ve mně nezanechalo. Avšak pokud chcete milé a chytlavé čtení na pláž, tahle kníža je ideál.

04.01.2019 3 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tisíc kousků tebě je sci-fi romanťárna pro teenagery. Čte se opravdu rychle. Nejsou tu žádné zdlouhavé úvody, tudíž čtenář je ihned vržen do strhujícího děje. Nápad je bezesporu úžasný, ale místy mi bylo líto, že to autorka trochu šidí. Často něco vysvětluje slovy: je to moc složitý. Na druhou stranu mě to bavilo, postavy mi byly sympatické a konec mě překvapil. A obálka je jen třešničkou na dortu. Těším se na pokračování.

22.10.2018 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Na lovu má krásnou obálku a nejen díky tomu stojí za přečtení. Uvnitř se skrývá skutečně laskavý příběh, co obsahuje nejen romantiku a pohádkovost, ale i špetku násilí. Líbí se mi, že autorka propojila hned dvě pohádky a to Pták Ohnivák a Krásku a zvíře. Více se přiblížila starším pohádkám, kde krev teče a postavám se nedějou moc hezké věci. A nesmím opomenout krásně vykreslené postavy. Doporučuji, ideální hlavně na zimu.

22.10.2018 3 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Kniha Kaziměsti přinesla originální a propracovaný děj, u kterého jsem si mnohokrát říkala, kam autor na ty nápady chodil. Výstřední jména mi nějak nevadila. Kniha je plná daleko větších výstředností. Když jsem se konečně po pár desítek stranách začetla, bavilo mě to. A konec je absolutně geniální.

Ocenila bych kratší kapitoly a v obálce jsem ani po dočtení zalíbení nenašla. Myslím, že obálka knize spíš škodí, než pomáhá.

I když nejsem cílová skupina, knihu doporučuji všem, co touží v knihách po něčem novém.

29.08.2018 4 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Černé znamení můžu jen a jen doporučit. Příběh je tvořen krátkými údernými kapitolami. Čtenáře v něm čeká dobrodružství plné napětí a nechybí ani zajímavé zvraty. Navíc jsem se několikrát od srdce zasmála.

Kniha neztratila kouzlo z prvního dílu a autor píše snad ještě chytlavěji. Těším se na pokračování.

23.08.2018 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Kniha je opravdu vesmírná jízda nabitá zvraty a akcí. Hlavní hrdinové mě sedli stejně jako humor knihy. Nejvíce mě během čtení zajímal právě vztah mezi hlavními hrdiny. Jinak bohužel z knihy nejsem nadšená jako ostatní. Občas jsem se ztrácela, protože kniha je opravdu složitá a náročná na soustředění. Tisíce mrtvých a spoustu krve bohužel není zrovna můj šálek čaje. Místy bych dokonce ubrala i na akci, protože to působilo dojmem, že je kniha přitažená za vlasy. Celkově směr, kam se příběh vyvinul, nebyl pro mě. Na druhou stranu kniha obohatila tento žánr a přinesla něco nového. Největší předností knihy je grafická podoba. Obsahuje deníkové záznamy, rozhovory s psychologem, vojenské rozkazy, přepisy ze sledování kamer nebo zprávy. Jenže právě díky tomu je v knize mnoho dat k zapamatování. Mě děj šokoval, i když občas ne v pozitivním slova smyslu.

I přes všechny výtky si další díly přečtu a kniha splnila má očekávání. Já jsem bohužel příběh nedokázala stoprocentně pobrat. 3,5*

19.07.2018 4 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Divoká píseň je čtivá, krutá, chytlavá a opravdu divoká. Autorčin styl psaní umožňuje se do knihy naplno ponořit od prvních stránek. V příběhu nechybí mnoho zvratů a mnohokrát mě překvapil. Přináší do YA žánru něco nového, což oceňuji. Autorka má výborné nápady. Fantasy stránku knihy do detailů propracovala.

Charaktery postav nepůsobí ploše a nejsou černé či bílé. Kate je drsňačka a průšvihářka, která bojuje s potřebou stále něco dokazovat svému otci. August sám je jedna velká záhada. On naopak zápasí s tím, že je příšera. Jedna z mnoha příšer ve městě Verity, co se zrodila z násilí. Není však malchaj ani korsaj, ale sunaj a ti jsou známi pouze tři. Oba hlavní hrdiny si nelze nezamilovat. Některé vedlejší postavy by však stály za to lépe vykreslit.

Pokud Vás nudí milostné trojúhelníky a hloupoučké hlavní hrdinky, zkuste Divokou píseň. Ta přináší směs krutosti, lásky a poznávání vlastního já. Romantiky se nemusí bát ti, co ji nemají rádi, protože se objevuje pouze v náznacích a v pozadí. Naopak strašpytlové (jako třeba já) mít strach také nemusím. Jistě to zvládnou bez problémů. Je to dokonalý mix. Doporučila bych čtenářům i čtenářkám starším dvanácti let. 4,5☆

07.07.2018 5 z 5

Prach a popel Prach a popel Jenny Han

WOW. Po dočtení prvního dílu jsem si nebyla ani jistá, jestli chci pokračování číst. Moc mě nezaujal, protože šlo o průměrný dívčí románek. Druhý díl mě však mile překvapil a třetí tuto trilogii perfektně zakončuje.

Jedná se opět o mimořádně čtivou knihu. Ovšem zatímco na začátku trilogie jsem se domnívala, že je to milé, odpočinkové a nenáročně počtení, už při čtení druhého dílu jsem změnila názor. Knihu jsem zároveň nenáviděla a milovala, ale musela jsem číst dál a dál. Prostě se nešlo odtrhnout.

Atmosféra nemá jedinou chybičku. Jak se hrdinky střídají ve vyprávění, na jedné straně čtete o lásce a krásném vztahu a na druhé vám dojde, že konec nebude krásný, ale drsný a smutný. Z toho mi běhal mráz po zádech. Vzhledem k tomu, jak jsem si hrdiny zamilovala, modlila jsem se za šťastný konec.

Pravda o Mary mě dostala a díky tomu tato série stojí za přečtení. Skončilo to tak jak mělo a já jsem nadmíru spokojená. I když epilog mě zamrzel. Po této knize mi bude v hlavě ještě dlouho vířit spoustu myšlenek. Opravdu BOMBA!!

01.07.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Po čtvrté s Harry Potterem v Bradavicích... Jsem sice toho názoru, že by jako zhodnocení stačila dvě slova: prostě Harry, ale pokusím se napsat trošku víc. Tento díl velmi rozšiřuje celý čerodějnický svět. Objevují se v něm jak naši staří dobří známí, tak i nové postavy. Toto velkolepé dílo nabízí vrchovatě humoru, laskavosti a napětí. Upřímně obdivuji autorčiny vypravěčské schopnosti. Autorka nakousne i několik vážnějších témat, což oceňuji. Temnosti zde narozdíl od předchozích dílů přibývá. Příběh plyne od první stránky a čte se jedním dechem. Nezbývá než se s napětím pustit do dalších dílů. ❤

25.06.2018 5 z 5

Noční země Noční země Kai Meyer

Z knihy Noční země jsem nadšená. Originální fantasy svět, který v ní autor vytvořil, je prostě dokonalý. Bezesporu potěší každého milovníka knih. Autor má úžasnou fantazii. Jeho nápady mě opravdu bavily. Uvedu jeden příkad za všechny a to drogoknihy, neboli knihy na nichž je čtenář natolik závislí, že je z něj jen troska toužící po jejich věčném čtení. Nebo bibliomantské parfémy...
Čtenář se na knihu musí plně soustředit, protože příběh je vrstevnatý a komplikovaný. Také musí být správně naladěn na prozkoumávání složitého fantasy světa. V knize je hodně dějových linek. Má úžasnou atmosféru. Fascinovala mě její promyšlenost. Překvapila mě drsnost knihy, v knize se hojně umírá a bojuje.
Mluvící a věčně se dohadující křeslo a lampa, létající ptáčci origami požírající prach, houf písmenek zvaný Ypsilonzet nebo sarkastickou zobákoknihu si prostě nejde neoblíbit. Zato lidští hrdinové mi místy přišli povrchní, občas se chovali nelogicky a naivně. Autor do bezchybného fantasy světa vložil young adult hrdiny a zápletku, která má svoje mouchy.
U této knihy nemůžu jinak než plný počet hvězdiček. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Jenom samotný začátek: "Už týdny Furia voněla po knihách."

01.06.2018 5 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Samotná myšlenka hry na hranici magie a reality je neotřelá a zajímavá. Bohužel zpracování za nápadem značně pokulhává. Kniha je psána jednoduše a nesmírně čtivě, proto se čte rychle a zhtla jsem ji během tří dnů. Otázkou je, jestli je jednoduchý styl psaní plus nebo mínus. Mně by se ke knize hodil spíše poetičtější styl.

Dalším mínusem se pro mě stala upjatá a naivní hlavní hrdinka. Navíc ke všem nápovědám přišla fakt jak slepá k houslím. Postavy mě většinou nepřirostly k srdci tedy kromě Juliana. A dále mě zajímal Legenda, velmi dobrá tajemná postava. Žádně extra tajemná megická atmosféra v knize taky nebyla, bohužel.

Na druhou stranu jsme se dočkali spousty zvratů, ať už překvapivých nebo odhadnutelných. Konec mě osobně přesvědčil o tom, že Caraval stál za přečtení, protože konečně nabírá na akčnosti, atmosféře a většina zvratů na konci je výborná. Dokazuje, že autorka to měla promyšlené. Taky nemůžu popřít, že by mě kniha kdykoliv během čtení nudila.

Mrzí mě, že autorka z tak senzačního nápadu nevykřesala mnohem víc, protože potenciál tam byl obrovský.

18.05.2018 3 z 5

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Povinnost pro milovníky Měsíčních kronik. Je to hezká hořkosladká třešnička na dortu téhle senzační série. Tahle kniha sice nebyla dokonalá jako některé předchozí díly, ale jako milovnice této série ocením jakýkoliv střípek Měsíčních kronik. Některé povídky se mi líbily více, některé byly slabší. Každopádně poslední povídka fungující jako epilog dostala jako jediná ze všech pět hvězdiček.

30.04.2018 3 z 5

Oheň a plamen Oheň a plamen Jenny Han

První díl jsem považovala za průměrný dívčí románek, čtení na jedno odpoledne. Ani mě nebavil a nevtáhl do děje. Myslela jsem si, že takto se bude vyvíjet i zbytek série, jednoduché počtení pro holky, neškodné války na střední. Jsem mile překvapena!
Druhý díl mě zatáhl do děje od prvních stránek. Postavy jsou lépe vykresleny, konečně jsem si našla ty svoje oblíbené a naopak neoblíbené. Autorky stále píší skvěle chytlavě a stále je to oddechové, ale už to není jen typický průměrný románek, jak se nám snaží namluvit anotace. Kniha přerostla v něco jiného, originálnějšího, jedinečného. Má spoustu zvratů a če se rychle. A postupně se dopracujeme ke skutečně nečekanému drsnému konci. Konec mě opravdu dostal a je takovou třešničkou na dortu. Do třetího dílu se máme na co těšit, jsem zvědavá s čím autorky přijdou. Nemůžu se dočkat...

12.03.2018 5 z 5

Vánoční zázrak Vánoční zázrak Jay Asher

Milé vánoční čtení se sympatickými postavami, které čtenáře naladí na vánoční notu. Místy ploché, předvídatelné nebo přitažené za vlasy, ale čert to vem, mě to bavilo.

26.12.2017 3 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Komplikovaný příběh z originálního fantasy světa, který je nepředvídatelný, napínavý a zajímavý. Hlavní hrdinka i ostatní postavy jsou skvělé.

26.12.2017 5 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Velice čtivá a zajímavá kniha. Moc mě bavila a tihle Royalové mě skutečně zničili.

15.09.2017 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Originální příběh, který mě bavil.

25.08.2017 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer