Caraval

Než vstoupíte do světa Caravalu, mějte na paměti, že je to jen hra. Ať už jste o Caravalu slyšeli cokoli, určitě se to nevyrovná realitě. Je to víc než hra! Je to magie. Scarlett vždy toužila Caraval zažít a letos dostala pozvánku. Jenže vzápětí unese její sestru Tellu tajemný režisér celého představení. Není se čeho bát, Caraval je přece jen zdání. Ale co když ne? Ať už je to jakkoli, Caravalem musí Scarlett projít i se zlomeným srdcem a sestru rychle najít, než se spustí nebezpečný dominový efekt následků a navždy ji ztratí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334514/caraval-YDT-334514.jpg 4198

Caraval (1.)

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Egmont (ČR)

Veruu95
dnes

Perfektní, hltala jsem každou stránku od začátku až do konce :)

Miyunka

Na začátku jsem si myslela, že to bude něco, co mi bude dělat velký problém číst, ale ve chvíli, kdy nastal Caraval, všechny mé pochybnosti se rozplynuly. Originální svět, super postavy, které mě svým rozhodnutím ani nevytáčely, myšlenka knihy promyšlená s rozuzlením až na samotném konci.
Nedivím se, že mi ji každý doporučoval :)

JmenujiSeZuzla

Kniha má dost nerozhodné recenze. Polovině čtenářů se líbila a polovině ne. Já se musím tentokrát přidat na tu stranu, které se kniha líbila. Řekněme se na rovinu. Celkový nápad knihy je dost divný. Hned na začátku jsem si říkala ''aha, tak to je fakt podivný'' a tak nějak mi to přišlo jako namixovaný young adult s hororovým podtextem. Kniha se ale nakonec vyvine v něco úplně jiného. Hodně lidi tuto část, kdy se příběh přehoupne a nastane úplně rozdílná situace, než jsme si na začátku mysleli, že nastane, nemá rádo a v tento moment se jim kniha přestane líbit. Mne naopak tato část nejvíce bavila. To že čtenářovi se naprosto změní svět ve kterém se kniha odehrává, se mi zdá fascinující a bavilo mě to rozlouskávání, jak to vlastně všechno v Caravalu chodí. S postavami jsem také neměla větší problém (jak hodně lidí mělo). Tato kniha není žádný zázrak, ale líbil se mi nápad i provedení a do dalších dílů se pravděpodobně pustím.

Vikos

ÚŽASNÁ, NAPROSTO BOMBASTICKÁ, TAK TROCHU STRAŠIDELNÁ, ALE I TAK MEGA BOŽÍ!

Francesca14

Nápad je určitě dobrý a zajímavý, ale zpracování by mohlo být lepší. První polovina knihy mě nebavila vůbec, pak už se to celkem rozjelo a konec byl překvapivý, i docela akční, ale některé věci mi tam přišly až moc přitažené za vlasy. Hlavní postavy mi nebyly sympatické vůbec a celá atmosféra knihy se mi místy nelíbila, přišla mi moc temná a takovým zvláštním způsobem. Druhý díl si asi přečtu, ale kniha, ačkoliv nebyla vyloženě špatná, ve mně nezanechala nějaký silný dojem.

Knihomolkajá

Jo, tak tohle bylo divné. Je toho vážně hodně, co bych chtěla říct, ale zkusím se co nejméně rozvášnit, protože byste jinak všichni utekli.
Nejdříve nějaké ty nepovedené stránky knihy:
No tak za prvé bych ráda vyzdvihla celý můj problém s potenciálem knihy. Na začátku jsem v tom viděla takový potenciál. Byl to úžasný svět a úžasná myšlenka a ze začátku to ve mně vyvolávalo mé dětské já, které chtělo být ostražité i při každém kroku po chodníku a věřit v magii kolem hlavní hrdinky. Až později jsem si uvědomila, že o tom ta kniha vůbec není a k mému zklamání nám vyrašila zápletka s pohřešováním sestry hlavní hrdinky. V tu chvíli jsem ztratila o knihu zájem, neboť jsem v tom viděla něco, co by se dalo zpracovat do motivu hororu a místo toho jsem dostala spoustu lásky na ostrově, na kterém bych nikomu nevěřila ani dobrý den.
A za druhé, to, co jsem tu již nastínila a to hlavní zápletka. Skoro jakákoli zápletka mě v souvislosti s tím světem napadne, je lepší, než ta se ztracenou sestrou.
Co mě ještě napadlo, jako za třetí, je naprosto neschopná překladatelka. Spousta slov byla po celou dobu trvání knihy gramaticky nesprávná a spousta slov byla tak zmotaná, že jsem ani nepochopila jejich význam. Za překladatelku palec dolů.
Teď ve zkratce pozitivní:
Co hodnotím kladně, je začátek a konec knihy. To bylo čtivé a nejlepší. Zbytek byla jen nic moc výplň. Také mě hodně bavila měna. To, že zaplatíte tajemstvím či svými dny života byl hodně zajímavý nápad. Krásně to knihu ozvláštnilo. Ten ostrov a systém jeho fungování jsem si oblíbila, jen si myslím, že nebyl využit celý potenciál nápadu.
I tak velmi dobrá kniha, při které jsem se v celku uvolnila a odpočinula si. Je to psané nenásilnou formou a pokud chcete věřit na magii a tmou zahalené nadpřirozeno, knihu si užijete. Zároveň ale přiznávám, že příběh asi nebude pro každého.

Kaytria

Četlo se to pěkně, příběh ubíhal a vyvíjel se. Tu hvězdičku ale musím shodit za hlavní postavu, ta holka mi hrozně lezla na nervy, u čtení mě udržoval jen Julian. Jinak ale příjemné počtení.

lulein

Milá odpočinková s nádechem magie

BetyN.

Samotná myšlenka hry na hranici magie a reality je neotřelá a zajímavá. Bohužel zpracování za nápadem značně pokulhává. Kniha je psána jednoduše a nesmírně čtivě, proto se čte rychle a zhtla jsem ji během tří dnů. Otázkou je, jestli je jednoduchý styl psaní plus nebo mínus. Mně by se ke knize hodil spíše poetičtější styl.

Dalším mínusem se pro mě stala upjatá a naivní hlavní hrdinka. Navíc ke všem nápovědám přišla fakt jak slepá k houslím. Postavy mě většinou nepřirostly k srdci tedy kromě Juliana. A dále mě zajímal Legenda, velmi dobrá tajemná postava. Žádně extra tajemná megická atmosféra v knize taky nebyla, bohužel.

Na druhou stranu jsme se dočkali spousty zvratů, ať už překvapivých nebo odhadnutelných. Konec mě osobně přesvědčil o tom, že Caraval stál za přečtení, protože konečně nabírá na akčnosti, atmosféře a většina zvratů na konci je výborná. Dokazuje, že autorka to měla promyšlené. Taky nemůžu popřít, že by mě kniha kdykoliv během čtení nudila.

Mrzí mě, že autorka z tak senzačního nápadu nevykřesala mnohem víc, protože potenciál tam byl obrovský.

marta3736

Hezký příběh s novou tématikou. Autorce se podařilo děj hezky zpracovat, o tom žádná. Velkým mínusem shledávám postavy, které bych chtěla rozebrat.

Hlavní hrdinka mi přišla moc upjatá, nemohla jsem se do ní vžít. Chápu, že miluje svou sestru natolik, že by za ni položila život, ale bylo to tam zmíněno tolikrát, že jsem musela pár vět přeskakovat ke konci.

Celkově mi postavy přišli odosobněné, žádnou jsem si nedokázala oblíbit – dobře, dobře, Julian je jiná kapitolka.

Co ale přičtu k dobru, je vývoj hlavní hrdinky. Ke konci knihy už byl znát jistý posun vpřed a začala jsem ji mít i ráda (!).

Doufám, že druhý díl bude mnohem lepší a autorka nedostatky doladí. Přesto dávám čtyři hvězdičky, protože se mi líbilo samotné prostředí a vývoj hlavní hrdinky, kdy se měnila z nesnesitelné a upjaté dívky na milou a odvážnou ženu.

kaca3606

postavy byly málo popsané,takže mi nebylo ani lito když se jím NĚCO stalo. taková trochu říše divů.nějaké chyby v textu.nejsem pruďas ani kritik ,ale chyběl mi tam šmrnc. docela "suchá" kniha. líbilo se mi,že emoce byly popisované v barvách ,konec tečka

heliiinka

Wow. Takhle zamotanou knihu jsem dlouho nečetla. Je tam toho tolik, že vážně nevíte čemu věřit. Možná je až škoda, že všechno se dozvíte v posledních 30 stránkách. Byla jsem tak dobře zmatená. Například mi všechny postavy přijdou něčím skvělé a něčím je zase nemůžu vystát. Takže jako opravdoví lidi :D Těším se na pokračování.

Nikča1236

Záhadné, magické a nevyzpytatelné...

Klarsik3

Velmi čtivé. Líbilo se mi, že sem také do poslední chvíle nevěděla jak je to s Julianem a vlastně se všemi.. Tella mi vůbec nesedla.. Závěr mi přišel poměrně odfláknutej jako kdyby to už autorka chtěla mít za sebou ale i tak se mi to líbilo...

DracoMalfoy

Ne, ne a ne. Nudný, velkou část děje jsem jsem nechápala a za mě doopravdy nedoporučuji.

IvankaM

Strašně úžasná kniha.
Byl to nový a kouzelný svět, do kterého jsem se ráda ponořila. Děj se nikde neseknul, krásně plynul a já prostě nemohla přestat číst.
Ale na to, jaká to byla celou dobu jízda, mi konec a rozuzlení přišlo trochu slabší :)
A teď nevím, jestli se těšit na druhý díl nebo ne, protože je převážně o Telle a ta mi prostě nesedla.

Lorej
26.12.2017

Čekala jsem něco úplně, ale úplně jiného. Myslela jsem, že příběh bude více fantasy. Děj je spíš založen na romantické zápletce. Ale i přes to se mi kniha líbila, byla to taková oddychovka.

AgnessN.R.
19.12.2017

Tak, Caraval si teda ukradl kus mě samotné. Naprosto kouzelný originální svět. Co jiného dodat než, že: Haló, nemáte tam nějakou přebývající vstupenku?

Lucik100
05.11.2017

Fantastická knížka, ve které pomalu rostla před zraky čtenářů láska a kde jsem ani já nevěděla, kdo lže a kdo mluví pravdu.

An52imal
27.10.2017

Abych řekla pravdu, nevěděla jsem, co od knihy čekat. Hned poté, co jsem přečetla prvních pár stránek, mě příběh vtáhl k sobě a já si připadala, jako bych byla součástí Caravalu. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Během hry se čtenář postupně dozví leccos nového a nemůže na to říct nic jiného než: ,, Wow! " Opravdu skvělá kniha.

NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST OBSAHUJE SPOILERY

Má to přece jenom svoje ale. Nebylo moc promyšlené to, jak Tella předem spolupracovala s Legendou a že s Julianem ve skutečnosti zasnoubená nebyla. Přišlo mi také divné to, že herci zavraždění během Caravalu budou později živí, kdežto normální lidi ne. Stejně tak, že herci Caravalu nestárnou.
Nelogická byla celá část, jak Scarlett našla Tellu, Scarlett pak svázali a Tella se ,, zabila. "

Dávám sice 5*, ale pokud bych měla přísněji hodnotit konec, dala bych 4*.

buldozer5
27.10.2017

Dlouho jsem se rozmýšlel, jak vlastně tuhle knihu ohodnotím, protože ve mně zanechala hrozně smíšené pocity. Musím autorku pochválit, že se jí dařilo udržet čtenáře po celou dobu v napětí. Také se mi líbí, že byl děj velmi nepředvídatelný, což se o mnoha knížkách podobného žánru říct nedá.
Na druhou stranu jsem se ale jaksi nedokázal vžít do hlavních postav, protože mi přijdou hrozně nesympatické. Také bych se v určitých situacích zachoval úplně jinak než oni, hlavně Scarlet občas jednala dost neuváženě.
No nic, knize nakonec dám tři hvězdičky, s tím, že kdyby to šlo, tak bych jí udělil tři a půl...

zuzana4291
19.10.2017

Kniha mě velmi překvapila. Sice měla velmi pomalý a slabý začátek, ale jakmile se děj trochu rozjel, tak byl plný napětí a překvapení až do poslední stránky. Vzhledem k otevřenému konci, jsem zvědavá, zda bude časem další pokračování.

Sorrow
15.10.2017odpad!

Jo... Tak přesně proto nečtu YA...:/

PokiCz
01.10.2017

Škoda nepřirozeného chování postav. Jinak dobré. :)

LilianaFalcon
11.09.2017

Zacatek super, rychle jsem se zacetla, zacalo me zajimat, co se s kym stane a v cem budou vsechny ty hacky...
Prostredek byl na me prekombinovany, az moc se tam odrazela snaha autorky kazdeho vyvojem prekvapit... konec byl ocekavany a fajn a po epilogu jsem zvedava, co bude dal...

Kate_Hall
29.08.2017

Kniha mě vyloženě nadchla, zatím nejlepší kniha kterou jsem kdy četla. Někdy jsem při čtení zapomněla, že je to jen kniha, byla to hra i pro mě.

andyval
28.08.2017

Na začátku jsem byla zklamaná, protože na tuhle knížku jsem se těšila od doby, kdy jsem ji poprvé viděla u jedné zahraniční Youtuberky a tím pádem jsem byla plná očekávání. Místo toho jsem našla ''nanervylezoucí'' hlavní hrdinku, která nám v každém druhém odstavci musela připomenout, že musí zachránit sestru a vdát se. Celkově mi ze začátku připadaly všechny postavy takové nemastné neslané, některé mohla autorka víc rozvinout. Také se musím přiklonit k názoru většiny, že ke většině nápověd přišla Scar jako slepý k houslím. Nevím jestli v druhé polovině knihy autorku osvítilo, ale já se prostě nemohla odtrhnout. Dokonce jsem sama jako čtenář nevěděla, co je opravdové a co ne.
Kdyby autorka napsala celou knihu stejně, jako její druhou polovinu, tak by si vysloužila 5*. Ale. Nemůžu jen tak autorce odpustit tu nepodařenou první polovinu, proto jsem se rozhodla pro 4* poctivé hvězdy.

Alex.Barunka
23.08.2017

2,5 ze 3
Upřímně to nebyla žádná sláva, hlavní hrdinka přišla k jednotlivým indíciím opravdu nelogicky a nezajímavě. Naštěstí se to dobře četlo a reputaci celé knize vylepšil alespoň ten konec.

Andy0892
20.08.2017

Ačkoliv mohla být kniha propracovanější (co se týká hledání indicií), v ostatních směrech jako jsou postavy, styl psaní a prostředí můžu jen vychvalovat (pravda je, že chování a jednání některých postav by se dalo vylepšit, ale to se stává v každé knize). Taková Alenka trochu spojená s Čarodějem ze země Oz :) Tuhle knihu bych přirovnala i ke knize Marissi Meyer – Bez srdce. Šíleně pestrobarevný svět měníce se člověku před očima. Kdo z nás vlastně ví, co byla skutečnost?

Líbí se mi různá přirovnání a popis emocí za pomocí barev, či vůní. Jako by to člověka vtáhlo více do děje. Také chválím obálku knihy. Rozhodně stojí za přečtení.

josef4551
14.08.2017

Opravdu povedená knížka, která jemně láká i na pokračování. Caraval je vlastně taková krásná a barevná reality show, ve které může jít i o život. Takže opatrně při hraní téhle hry. A kdyby se vám zdálo, že je Caraval jeden velký kouzelný cirkus, pak je vše v pořádku.