BetyN. BetyN. komentáře u knih

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Předchozí díly se mi líbily, jde o čtivé a originální oddechovky. Akorát jsem se musela smířit s tím, že hlavní hrdinka (a tím pádem ani čtenář) není do ničeho zasvěcena, nikdo jí nechce nic prozradit.

Ale tady došlo na lámání chleba. Já jsem samozřejmě od závěrečného dílu chtěla, aby vše vyplynulo na povrch a vyřešilo se to. Byla jsem na to velmi zvědavá, když se autorka v předchozích dílech jakémukoliv vysvětlování vyhýbala. A bohužel musím konstatovat, že jsem zklamaná. Konec mi přijde polovičatý, protože nebyly vyřešeny jeho důsledky. Vyvstalo po něm plno dalších otázek, na které se nikdy nedozvíme odpověď.

Ve třetím díle mi osobitý styl psaní, originalita, chytlavost a sympatické postavy už prostě nestačí. Nemůžu říci, že se mi tento díl nelíbil... Něco do sebe má, je výborný na relax, ale jako závěr není dostačující. Proto dávám o hvězdičku méně než předchozím dílům.

31.07.2020 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Původně by mě vůbec nenapadlo, že dám knize Zmizení Sáry Lindertové jen 2 hvězdičky. Začala totiž velice slibně a já se do ní tím pádem hned začetla. Jenomže po 150 stránkách mi začalo připadat, že se v knize skoro nic neděje a děj se nikam neposunuje. A tento názor u mě ještě velmi dlouho přetrvával. A pak se konečně začalo něco dít a příběh gradoval. Avšak mě se to vůbec nelíbilo. Nedávalo mi to smysl a zdálo se mi to příliš překombinované a přitažené za vlasy. Ve výsledku jsem byla ráda, že už mám knihu konečně za sebou.

Myslím, že by jí prospělo vyškrtání 100 nebo více stran. A také, kdyby autorka zapracovala na konci. Ty její nápady vůbec nejsou špatné, ale nezvládla je logicky předat do knihy. Je velmi vidět, že se jedná o prvotinu. Avšak styl psaní, atmosféru a nápady má dobré, takže jestli mě další její knihy zaujmou, ráda si je přečtu.

02.07.2020 2 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Sucho řeší velmi zajímavé a aktuální téma, jak už bývá u knih Neala Shustermana zvykem. Já jsem od něj četla Smrtku a Bez šance a obě se mi zdály výborné. Sucho se mi sice také líbilo, ale v porovnání s předchozími knihami od autora mi přijde nejslabší. Chápu záměr přiblížit toto téma teenagerům tak, aby je bavilo. Jenomže mě to přišlo až příliš teenagerovské, nedotažené a naivní a to teenager jsem. Nemůžu však knize upřít, jak je čtivá a chytlavá, takže jsem se od ní nemohla odtrhnout. A také, že mě skutečně šokovala a přiměla změnit přístup k zacházení s vodou. Právě proto knize zcela oprávněně náleží čtyři hvězdičky, protože účel splnila. Já jsem asi měla přehnaná očekávání. I přesto si některé scény z knihy ještě měsíc po přečtení přehrávám v hlavě a určitě ji doporučuji.

02.07.2020 4 z 5

Násobky sedmi Násobky sedmi Holly Goldberg Sloan

Kniha Násobky sedmi se mi moc líbila. Hned od první stránky jsem se začetla a nemohla se odtrhnout. Příběh je totiž moc zajímavý a čtivě napsaný. A i když rozebírá závažnější témata, na mě zapůsobil naopak pozitivně. Mnoho scén mě rozesmálo. Tuto knihu určitě mohu doporučit náctiletým i dospělým čtenářům. Každému, kdo si chce přečíst jedinečnou knihu, která ho nejen zabaví, ale i přinese myšlenky k zamyšlení.

02.07.2020 4 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Kniha Espressologie je taková milá jednohubka pro každého, kdo hledá něco oddechové. Mně se líbila, ráda jsem si ji přečetla, ale nic extra ve mně nezanechala. Řekla bych, že autorka vsadila na jednoduchost, protože kdyby chtěla, z tohohle nápadu a zápletky by se dalo vykřesat daleko více. Takhle je to příjemná, čtivá, nenáročná záležitost, která je přečtená za chvilku.

11.06.2020 3 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Kniha Uvnitř mé hlavy je vážně úžasné! Začetla jsem se do ní od první stránky a nemohla se odtrhnout. A to nejen díky autorčině čtivému a poutavému stylu psaní. Hlavně se mi zalíbilo, o čem kniha pojednává. Téma schizofrenie není vůbec snadné, ale autorka ho zpracovala skvěle. Každopádně mě mile překvapilo, že kniha není postavena pouze na tom. V první polovině se seznamuje s hlavní hrdinkou a její nemocí, řeší se tam rodinné vztahy, příchod na novou střední školu, přátelství... Jenže pak se příběh rozjede a objeví se také napínavá "detektivní" zápletka. Druhou polovinu jsem musela přečíst na jeden zátah. A pak přišel výborně vymyšlený konec, kde došlo i k nějakým nečekaným zvratům. Já jsem z knihy nadšená. Určitě ji doporučuji. Myslím, že ji ocení i náctiletí i dospělí čtenáři.

17.05.2020 5 z 5

Panika Panika Lauren Oliver

Paniku nakonec hodnotím bohužel průměrně. Autorka sice píše čtivě, příběh má spád a nápad je skvělý a originální, ale to tuhle knihu nevytrhne.

Celé mi to přišlo přitažené za vlasy, i když to bych u tohoto žánru byla schopná překousnout, a hlavně nedotažené. Většina úkolů se mi vůbec nelíbila, protože se mi zdáli přehnané. Chyběla lépe vykreslená psychologie postav, nechápala jsem jejich motiv hrát tak nebezpečnou hru a žádná z postav mi nebyla moc sympatická, snad jen Bishop. Možná i těch postav tam mohlo být více, více zápletek a více úhlů pohledu.

No a pak přišel konec. To si snad autorka dělá legraci. Vždyť jsme se nic nedozvěděli! Kde je nějaké vysvětlení toho všeho?

Nemohu však říct, že by mě kniha nebavila. Akorát je málo propracovaná a chybí tam rozhřešení, kdo za celou hrou stojí. Kdyby byl konec lepší, určitě ji i doporučím. Ne jako YA thriller, ale jako fajn čtivou oddechovku. Jenže vzhledem ke konci...

15.05.2020 3 z 5

Poslouchej! Poslouchej! Sarah Dessen

Kniha se mi moc líbila. Není to typická romance pro teenagery, protože se zabývá složitými tématy a rozhodně ne jen povrchně, jako tomu v YA obvykle bývá. Určitě bych ji doporučila, ale ne dvanáctiletým čtenářům.

08.05.2020 4 z 5

Nejtemnější kouty Nejtemnější kouty Kara Thomas

Kniha Nejtemnější kouty je stoprocentní young adult thriller a to já cením, protože těch není moc. Proto jsem od první strany byla nadšená, kniha mě pohltila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Autorka má tajemný a chytlavý styl psaní a vybudovala úžasnou atmosféru. Občas mě u čtení opravdu zamrazilo.

Bohužel ke knize mám i mnoho výhrad. Několikrát se mi stalo, že jsem se ztratila v postavách a zápletkách. Podle mě to autorka trochu překombinovala. Hlavní hrdinka se plácá strašnou dobu bez nějakých zásadních indícií, než se to najednou dá do pohybu. Podle mě to nikdo neodhalí, jenomže těžko říct, jestli to je v tomto případě pozitivní. Prakticky žádná vodítka v knize nebyly... Konec by mohl být super, kdyby ho autorka nevysvětlila chaoticky a netlačila tak na pilu. Některé věci mi přišly nelogické. Promyšlené to bezesporu měla, ale nějak se jí to nepodařilo zpracovat...

Rozhodně bych tuto knihu chtěla doporučit, i přes všechna ta negativa. YA čtenáři toužící po tomto žánru určitě uspokojí, možná i nadchne. Ač mám smíšené pocity, čtení mě bavilo. Mrzí mě, že se o knize nemluví víc. Za přečtení rozhodně stojí! 3,5*

PS: Koho taky zarazila ta plastová vidlička? :D

29.04.2020 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Série Drahokamy prostě není komplikovaná YA fantasy nabitá zvraty a akcí. I v druhém díle to funguje tak, že čtenář stejně jako hlavní hrdinka není vůbec do ničeho zasvěcen. Ale kouzlo této série je někde jinde! Jde o nenáročné, chytlavé a oddechové počtení, které Vás prostě baví. Prim v něm hraje dospívání, láska, přátelství a magie. Jenže já původně čekala velkolepou fantasy, něco jako Divokou píseň nebo Šest vran. Jakmile jsem ale přijala Drahokamy takové, jaké jsou, nešlo si je nezamilovat. Na závěrečný díl se moc těším a i druhý díl doporučuji.

11.04.2020 4 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Kniha Tři temné koruny je vážně pecka! Nechápu, proč má tak rozporuplné recenze. Mě nadchla od první stránky a přečetla jsem ji za pár dní. Autorka píše chytlavě a čtivě, takže mi stránky jen lítaly pod rukama. Navíc je dobře vymyšlená a originální.

Nechápu, proč všichni řeší dvou stou stranu. Čekala jsem, bůhvíco se na ní nestane, když je to tak diskutované. Přitom je tam dost zajímavý zvrat, ale nic, co by mě pobouřilo.

Původně jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale posledních sto stran rozhodlo, protože ty jsou opravdu nabušené zvraty a akcí a já nevěřila vlastním očím...

Hned po dočtení jsem si musela objednat pokračování! Od dalších dílů mám obrovská očekávání, protože předpokládám, že toto je teprve začátek... Moc se na ně těším a knihu Tři temné koruny všem čtenářům YA fantasy doporučuji.

30.03.2020 5 z 5

Sabagiro už ne! Sabagiro už ne! Martin Surovec

Ze začátku jsem z této knihy měla obavy, protože se jedná o první cestopis, co jsem kdy přečetla. Ale nakonec se mi líbil! Tato kniha je taková jednohubka. Díky krátkým kapitolám a fotkám jsem ji měla za chvilku přečtenou. A rozhodně to nebyl ztracený čas, naopak. I když tahle kniha měla nějaké mouchy a nebyla dokonalá, užila jsem si ji. Překvapivě jsem se bavila i u scén o opravování auta a tomu bych předtím vůbec nevěřila.

Doufám, že Martin Surovec nebude psaní a cestování věšet na hřebík a my se dočkáme ještě další knihy od něj. Věřím, že tento cestopis si najde spoustu nadšených čtenářů. Za sebe ho doporučuji!

26.03.2020 3 z 5

Ledová jako sníh Ledová jako sníh Danielle Paige

Kniha začala opravdu skvěle! Jenomže jakmile hlavní hrdinka opustila kliniku pro duševně choré, stala se z toho podprůměrná klišoidní YA fangtasy. Jsou tam sice i nějaké zajímavé prvky a je to čtivé, ale to už to nezachránilo. Pro teenagery kniha není rozhodně špatná volba, jenže problém je v tom, že najdou podobných a lepších knížek desítky.

09.02.2020 2 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Kniha se mi moc líbila. Od prologu mě vtáhla do děje a já se od ní nemohla odtrhnout. Je velmi čtivá a má úžasnou atmosféru. Konec jsem opravdu nečekala, takže s tím jsem spokojená.

Ale řekla bych, že jsem to trochu přehnala s očekáváními. Sama jsem si upřímně trochu zkazila čtenářský zážitek, protože jsem čekala fakt hodně. A ještě mi nesedla ta drsnost. Prostě se to hemží rvačkami, hádkami... Ale jinak krvavé nebo nechutné scény v knize nejsou.

Knihu doporučuji. Určitě si najde spoustu nadšených fanoušků. Ale já jsem prostě spokojená čtenářka a ne fanynka.

07.02.2020 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Už bylo načase, abych si tuhle knihu přečetla, protože jsem na ni ze všech stran slyšela samé pozitivní reakce. A naprosto jim rozumím.

Kerstin Gier má osobitý, čtivý a poutavý styl psaní. A kniha je opravdu originální a promyšlená. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, a tak mi stránky rychle mizely pod rukama.

Ale na druhou stranu ji vnímám jako úvod do série a předpokládám, že to nejlepší se ukáže až v dalších dílech. Štvalo mě totiž, že celý příběh je postavený na tom, že hlavní hrdince pro její dobro nikdo nechce nic prozradit.

Takže se moc těším na další díly, kde se vše určitě vyplyne na povrch.

05.02.2020 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Všichni známe pohádku o Popelce a nenávidíme její nevlastní sestry. Ale napadlo někdy někoho, že za jejich chováním může být něco víc? Ano, Jennifer Donnelly o tom napsala úžasnou knihu.

Po dlouhé době mi nějaká kniha vyrazila dech. Je totiž skvěle napsaná, promyšlená a originální. Ale rozhodně není dokonalá, je v ní spoustu chyb, ale možná právě o to víc se mi líbí.

Isabelle je jedna z nejlepších postav, o jaké jsem kdy četla. Je silná, statečná, chytrá, i když jí život hází klacky pod nohy.

O knize jsem po přečtení ještě dlouho přemýšlela a věřím, že se k ní vrátím. Moc doporučuji!

03.02.2020 5 z 5

Stargirl Stargirl Jerry Spinelli

Kniha Stargirl se mi moc líbila. Přečetla jsem ji za dva dny. Je to milá jednohubka o tom, jak jedna jedinečná dívka změnila obyčejnou a průměrnou střední školu. Jsem ráda, že jsem se do této knihy pustila. Určitě mě inspirovala. Doufám, že v češtině vyjde i pokračování.

03.02.2020 4 z 5

Zmije Zmije Bex Hogan

Tak tohle mě vážně bavilo! Přestože kniha má svoje mouchy (a není jich málo), nemohla jsem se odtrhnout. Ale pozor, slabší povahy určitě nechtějí pirátské prostředí plné násilí, krve a rumu. První polovina mě totálně dostala, nečekala jsem tak překvapivou a chytlavou zápletku a skvělou hlavní hrdinkou. Jenomže potom se to více a více proměňovalo do klišoidní YA fantasy, kterých jsem četla mnoho. Milostný trojúhelník, naivita postav a další věci, které nechci psát, protože to jsou spoilery. To ale neznamená, že by mě druhá půlka nebavila, pořád je to čtivé a chytlavé. Akorát se to prostě vyvíjí podle šablonky spousty knih z tohoto žánru. I tak se moc těším na pokračování.

21.01.2020 4 z 5

Dvanáct nocí Dvanáct nocí Andrew Zurcher

Knihu jsem nedočetla. Bohužel jsem skončila zhruba na 150 stránce. Je to zvláštní příběh, který mi nesedl. Netuším, komu by se to mohlo líbit. Pro děti mi to přijde moc drsné a komplikované, YA čtenáři podle mého názoru knihu bez akce a napětí taky neocení, a dospělí by jistě nechtěli knihu vyprávěnou dítětem.

21.01.2020 1 z 5

Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Veronika Kašáková

Knihu jsem přečetla za jeden jediný den. A musím říct, že mě opravdu dostala. Je psána lidsky a upřímně. Podle mě donutí každého zamyslet se nad životem a prioritami. Měl by si ji přečíst každý. Veronice a její nadaci držím palce!

04.01.2020 4 z 5