Benjiki Benjiki komentáře u knih

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Ten pocit, když žerete učebnici neexistujícího dějepisu, jehož naprostá znalost vám jen zabírá místo v hlavě a v životě je vám úplně na nic. Must have.

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Hruška na pána dodává knihu, která nesmí chybět v žádné správné domácnosti! Těším se na pokračování, ve kterém bude vývar z použitých obalů od cigaret a chipsů, to celé zhuštěné kousky jaderného odpadu. Zajímavé je, že se nejprodávanější knihou stalo to, na co všichni nadávají - že by to nějaký milionář s ochranářským komplexem, ze všech knihkupectví skupoval, aby tyhle knihy náhodou nepřišly do kontaktu s dětmi? Btw první kniha kterou si dovolím hodnotit a komentovat po rychlém prolistování. Následně ji moje drahá rodina rituálně spálila.

02.01.2016 odpad!

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Děsivost. A to strašlivá. Spojená s nechutností. Dobře nedopadlo vlastně nic a jedna povídka, o lidské závisti a smlouvě s ďáblem dopadla tak moc nechutně, jak to dokáže jen člověk. Popravdě, když vím že tohle všechno má King v hlavě... Svět je zlé a kruté místo a King to všechno píše. Bez škobrtnutí a děsivě přesně. Ten chlap je šílenec a génius, největší ze všech. Osobně jedna z nejsilnějších hororových knih.

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

10/10
Nejlepší kniha ze ságy a jedna z nejlepších knih vůbec. Sapkowski experimentuje, skáče v prostoru a čase, tu je na jedné straně světa, tu na druhé, tady je v daleké budoucnosti, tady v minulosti, tady je retrospektiva, tady věštba, tady masakrální flashback, támhle tvrdá přítomnost vyprávěná vtipnou budoucností. Hop hop hop. A všechno je to tak neskutečně a lehce ukočírovaný, že fajnšmeker slintá blahem. Sapkowski si vždycky hrál se slovy, házel originální hlášky a kombinoval to s latinou, cizími výrazy a zabijáckým cynismem, ale tentokrát to hází všechno na ještě vyšší level, hraje si se samotným vyprávěním. Symfonie. Dost lidí to tu asi tak neocení, ale jejich hloupost.
Tak, nad dokonalostí formy jsem se vynahválil dost, teď k příběhu - Bonhart je děsivý až to bolí, Ciri aryovsky cool, Geralt je Geralt a Geraltův gang miluji i s nováčkem Angouleme.
Tohle byl nářez, boží.

08.01.2016

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Jak málo stačí ke skvělé scifárně. Žádné bitvy, žádné roztodivné civilizace. Stačí čistý vědecký výzkum z kterého mrazí. Další díl jsem nikdy nepřečetl, nejspíš by jen zkazil požitek z neurčita. I když někdy možná.... Cesty vesmíru jsou nevyzpytatelné.

30.12.2015 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

I přes zjevnou dokonalost hlavního páru to je postapo jako řemen. Vlastně to má všechny ingredience postapa v té nejlepší kombinaci, podobně jako komiks Walking dead - tam jsou lepší mezilidské vztahy a psychický pád a temnota, tady je zase mnohem lepší prostředí a důvody apokalypsy. Dost nepříjemná kniha, stačí si jen na jedinou minutu představit, že ráno otevřete oči a...nic. Čtivé, člověk chce vědět co bude dál a fandí a fandí a fandí. Dal bych osmapůl z deseti ale už jen legendární úvodní věta to sama vytáhne na 9/10. Povinnost pro všechny fandy zániku civilizace.

01.01.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Podepisuji se pod komentář Ondřeje Vašíčka. Nemám co dodat. Jako jinak fajnové dílko.

01.01.2016 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

U téhle knihy nemám co napsat z jediného důvodu. Je to až moc geniality na malém prostoru. Moc hmoty na jednom prostoru, taková malá černá díra. Nebo velká. Hodně velká. A někde ve středu pravděpodobností sedím já, na tváři výraz člověka co se po pár minutách konečně nadechl a diví se, kde se vzal ten hlen a sliny, které potřísnily oblečení. Lehký tik v levém oku a začínající touha po další dávce. A dobrá, skvělá, galaktická nálada kterou nezkazí ani nejinteligentnější robot vesmíru. Taková je daň za přečtení tohoto pokladu. Seženete mi někdo to, co Douglas bral? Ať je to cokoliv, chci to.

30.12.2015

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

A je tu konec. Po DOKONALÉM šestém díle nastupuje závěr, který není tak kulervoucí, jak by si sága zasloužila, ale nesouhlasím s názory že je neuctivý. Opět tu pokračuje Sapkowského experimentování s časem a dějovými linkami, ale je to prostě zrychlené a ten Artušovský závěr se sice dá ospravedlnit, ale chápu že spoustě lidem nesedí, ani já s ním nebyl úplně spokojen. Co mě ale opravdu nasralo byl osud GeraltGangu na nejmenovaném hradě, to nebylo... správné. A úplný závěr v Rivii? Byl odfláklý nebo prostě Jiný? Ale i tak, děkuji za skvělou ságu, za něco jiného. Za něco víc. 8/10 za díl a 9.2/10 za celou ságu.

22.01.2016 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Všechny telešopingy by měli zpozornět! Máme novou odtučňovací kůru! Naprosto spolehlivá, budete prostě hubnout! Přejeďte si svou cikánku! Reklamace pouze ve formě koláče! Vedlejší účinky - různé kožní a tělesné deformace, záleží od osobního postoje k přejeté....... Jo, a to je všechno. Znepokojivé, místy ošklivé, bez naděje na happy end. Prostě fajnové počtení. 8/10

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Taková pojinačí zábava, na takových jiných 8/10. Některé pasáže se četly hůř, ne že ne, ale jakmile je na scéně Azirafal s Crowleyem, je to pošušňání s kvalitní kadencí hlášek a nápaditých situací. Jejich opilecká debata o ptáčkovi a vesmíru nemá chybu.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

10/10
Lahůdka. Ernest prostě uměl a když všechnu svou genialitu narval do malého prostoru a nenatahoval ho jako třeba v Komu zvoní hrana, vznikla lahůdka, úžasná novela a na svou dobu strašně moderně napsaná. Všichni co sem hází že je nebavil děj, že to bylo divný a o ničem a blablabla, jsou vážně podivný případi. Tahle knížka je plná emocí, každé slovo je tam důležité a celá zdánlivě jednoduchá zápletka maže na chleba zbytek podobných knih z jakékoliv doby. Tohle má prostě koule, stejně mocný, jako je měl Hemingway.

02.01.2016 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Ten pocit když takovou koncentraci radosti, klukovského štěstí a nesmrtelného humoru napíše někdo v koncentráku. Smekám. A to hodně hluboko, mistře Poláčku.

01.01.2016 4 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Po dlouhé době jsem se pustil do Pratchetta a doplnil tak Sirovu poličku ve své knihovničce o další položku. Je to ten lepší Pratchett, to rozhodně. Navíc celá myšlenka, na které dílo stojí, je jak už to u Terryyho bývá, strašně moc chytlavá, strašně moc fascinující a přitom tak jednoduše logická. Co se postav týče, hlavní tahoun je rozhodně legendární Metař a jeho kult, plus JÁCHCITAKOVOUUČITELKU Zuzanka, kteří nechávají tentokrát Smrtě hrát trochu víc v pozadí. A Auditoři jsou jedni z nejlepších záporáků vůbec. 8/10

21.01.2016 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Legenda žánru, mistrovská hra s jazykem a cizími jazyky, táhlý a epický příběh, který od nepaměti určuje co to slovo znamená, sympatické postavy atd atd. To se tvrdí všude a furt, už je to ohraný, vážně. Jenže... Je to pravda a nic než pravda. Opravdu to je legenda, mistrovská hra se slovy, epický příběh nejvyšší kvality a blablabla. Miluji to, stejně jako zbytek světa. Jo a pohodové kapitoly z Hobitína se mi vždycky líbily nejvíc, přirozený mír a klid.

03.01.2016 5 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Těžce nadhodnoceno. Ok, přiznávám, dřív sem tuhle sérii miloval. Jenže to mi bylo tak třináct a nostalgie mi naseptavala jak to bylo super. Když sem si ji nedávno zpětně přečetl, uvědomil sem si, že největší hodnotu má těžká a drahá vazba. Sloh a popis situací není chvalitebný, jen s přivřeným okem ucházející. Má to pár skvělých nápadů ale to zbytek nezachrání, stejně jako mé osobní zklamání a znechucení. Tři hvězdy ale dávám dvě protože WHAT? Osmdesát procent? Achjo.

30.12.2015 2 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Přemýšlím jakou knihou začít své úchvatné komentáře na této databází a vybírám si tohle. Protože je to krásná kniha. To co Rothfuss dokáže s jazykem je prostě super a dlouho, možná nikdy, jsem něco takového ve fantasy literatuře nezažil. Tohle je symfonie slov, fascinuje mě, jak autor dokáže všechno přesně vyjádřit, o level lepší než úžasný Sapkowski. Jo, náš rusovlasý hrdina je až nezdravě geniální a děj se točí hlavně kolem "nemám peníze na školu - získám peníze na školu - hraju úžasnou hudbu - jsem zamilovaný do pěkné citové ice Queen - prostřih na depresivní současnost v hostinci" a takhle dokola a dokola... Ale mně se to prostě líbí a nemám šanci žbrblat, protože je to prostě krása. Ne, nemá to živoucí postavy jako asoiaf, ne nemá to strhující děj jako několik dalších ság - a přesto se to v mém osobním žebříčku dostává na úplný vrchol. A z básničky o Čandrínech jde opravdu strach a mráz. Btw popsat slovo TICHO tak geniálním způsobem na celou kapitolu a nesklouznout k patosu nebo nudě... Rothfuss, mistr Jmenovač....... Oblíbené postavy - Elodin, Auri

27.12.2015 5 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Hláškostroj Mikuláš se strašlivě prďáckými ilustracemi. Z těžké nostalgie házím plný počet a se slzou v oku vzpomínám na ty staré časy.

04.01.2016 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Schválně, kolik spisovatelů by dokázalo napsat příběh, od kterého se nedá odtrhnout a přitom jde jen o to jakhlavní hrdinové jdou a jdou a jdou dokud nezešílí. Moc jich nebude. Já jednoho znám. King nebo Bachman, to je fuck, napsal mrazivou věcičku, ve které doslova nejde o cíl ale o cestu. Ta představa je...ošklivá. Plný počet dát nemůžu, protože mi prostě k úplnému uspokojení chybělo pár informací o okolním světě a taky mi celý ten systém náboru přišel... Nevěrohodný? Na druhou stranu, když koukám na dnešní děti, možná bych i uvěřil že se s pýchou přihlásí do sebevraždné soutěže. 8/10

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Jebat celý seriál - i když Rick je obsazen skvěle -, tohle je jiná káva. Závěrečná scéna je pro ty, co to nečekali, mega.

02.01.2016 5 z 5