Beltrix Beltrix komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Závislost jménem Harry Potter u mě začala již před 11 lety. Ano, před touto dobou jsem poprvé vzala do ruky první díl, abych další dva následující roky nedělala téměř nic jiného než četla všechny tehdy vydané díly dokola. Proto můžu říct, že první tři díly jsem přečetla více než padesátkrát. Následujících devět let trávím tím, že čtu fanfiction povídky o tomto bohatém světu. Nikdy mě asi nepřestane udivovat, kolik energie a času jsou lidé schopni této sérii věnovat, analyzovat i ty nejmenší detaily a rozvíjet vlastní teorie, případně psát vlastní příběhy. Takže Harry Potter je pro mě prostě legenda a zároveň minulost, přítomnost a budoucnost.
Pokud bych měla zhodnotit pouze Kámen mudrců, musím přiznat, že když jsem ho nedávno znovu četla, překvapilo mě, jak relativně strohý na detaily byl. Věru, o školním životě Harryho a o jeho spolužácích se příliš nedozvídáme, což si myslím, že je škoda. Nicméně je Harry Potter a kámen mudrců krásným pohádkovým příběhem, ke kterému se ráda vracím.

18.09.2015

Ač jsem se této knížce vyhýbala z obavy, že všechen ten boom kolem ní je zbytečný, tak opak je pravdou. Stoletý stařík zažívá úžasná dobrodružství v přítomnosti, tak jako je zažíval celý předchozí život. Lehce bizarní, ale přesto pořád na hraně reálnosti. Staříkův přístup k životu je sympatický. A navíc je tohle jedna z mála knížek, kde jsem měla opravdu radost, že všechno se tak nějak hezky vyřešilo, přestože jinak takovéto autorem uměle vytvořená řešení nesnáším.

02.02.2020 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Děj a témata této knihy jsem znala již před čtením, ale překvapilo mě, jak dobře dokázala autorka vše podat. Navíc se jedná o jednu z mála opravdu povedených knih s dětským vypravěčem, který je opravdu uvěřitelný a sympatický.

27.11.2021 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Antiutopií jsem už přečetla hodně, ale z málokteré jsem měla tak zvláštní pocit jako z této. Část popisující, jak ženy ztratily právo vlastnit majetek a pracovat byla úžasně děsivá. A ta společnost celkově byla děsivá, obzvláště když člověk vidí, jak se v našem světě opět dostává na přetřes právo žen na potrat. Líbilo se mi i to, že chyběly zběsilé honičky a přestřelky a ohromné hrdinství hlavních postav. Přišlo mi to tak mnohem uvěřitelnější. Otevřený konec se k tomu hodil. A historická poznámka v závěru člověka trochu uklidnila v tom, že nic není napořád a doby se mění.

23.02.2020 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Stejně jako v Povídkách malostranských Jan Neruda, tak i Karel Čapek v Povídkách z jedné kapsy dokázal skvěle postihnout typické české postavičky a figurky. Mistrovsky zvládl na pár stránkách čtenáře vtáhnout a pak zase naprosto přirozeně z povídky "propustit".

07.07.2017 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tenhle díl mám ráda především díky třem věcem. První je množství informací z každodenního života v kouzelnickém světě: povolání, ministerstvo a podobně. Druhou je postava správně šílené Bellatrix Lestrange, která mě opravdu baví. Třetí je humor - baví mě profesorka McGonagallová, jak bez použití hrubšího výrazu dokazuje, že má milou Dolores u zadní části těla, dvojčata Weasleyova nezklamou nikdy a perlí i ostatní. Myslím, že v tomhle díle se plně ukazuje, že díla Rowlingové nejsou jen pohádky, ale obsahují i mnohá poselství. Postava Dolores Umbridgeové (a režim, který se snaží v Bradavicích nastolit) v sobě nese mnohé prvky z našeho světa a života. Harryho pocity a zmatky mi byly blízké, stejně tak ztráta ideálů o rodičích.

06.09.2018 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Jednoznačně největším kladem této knížky je její čtivost. Jednoduchý styl psaní a pěkně ubíhající děj pomáhají k tomu, že za pár hodin je kniha přečtená. Oceňuji i to, že hrdinka nepatří mezi nafoukané barbínky, ale ani není neohrožená bojovnice, která vše zvládne levou zadní. V knize je z ní místy cítit i strach a nejistota, což jen zvyšuje její věrohodnost. Ještě radši než Katniss jsem teda měla Haymitche.

11.06.2016 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Baví mě historie i Tolkienovy knihy, proto jsem si samozřejmě oblíbila Silmarillion. Obdivuji jeho komplexnost a krásný jazyk - jak český překlad, tak anglický originál. Monumentálnosti díla (světa), které profesor Tolkien vytvořil, musím vzdát hold.

19.03.2016 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Po přečtení téhle knížky se cítím stará, byť jsem jen o deset let starší než hlavní hrdinové. Obávám se totiž, že období, kdy slova měla opravdu hluboký význam, kdy jsem mohla poznávat svět a jen zlehka ochutnávat jeho strasti, kdy bytí samo o sobě bylo elektrizující už mám za sebou. Nicméně bylo opravdu skvělé se do té doby vrátit a skláním se před autorem, že zvládl toto období tak bravurně popsat.

03.11.2022 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tento díl je poněkud jiný než ty předešlé, oproti nim mi přijde myšlenkově mnohem hlubší. Ukazuje, že svět není jen bílá a černá, a že ti, kdo se původně zdáli jako dobří, mohou být dokonce i horší než ti původní tyrani. Koneckonců, nemáme v našich dějinách podobnou zkušenost? Také oceňuji vcelku věrohodně popsané duševní stavy hlavní hrdinky, protože si myslím, že ty situace, které zažila při svých dvou pobytech v aréně, se na ni nějak projevit musely. "Líbí" se mi i to, že se autorka nebála povraždit pár výrazných postav, protože tak to ve válce prostě chodí. Jediné, co mi trochu vadilo, byl ten epilog.

01.07.2016 4 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

K tomuto skvělému dílu mě přivedlo stejnojmenné představení divadla Anfas, během něhož jsem se do Evžena zamilovala. Od té doby jsem četla již několikrát a pořád stejně mě baví a uchvacuje nejen příběh, ale také forma, protože Puškinovy verše jsou prostě nádherné (a české překlady za tím rozhodně nezaostávají).

22.07.2017

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Spojení Pratchetta a Gaimana přináší opravdu skvělý výsledek. Hrdinové jsou velmi působiví, situace, v nichž se ocitají jsou místy komické a místy napínavé, stylu psaní není co vytknout.

21.05.2022 5 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Upřímně jsem ráda, že nečtu anotace knih, protože kdybych si přečetla, že jde o příběh sedmnáctileté dívky, která má velmi smutnou a traumatickou minulost, proto žije v podzemí, kde má skvělý přístup k internetu, díky kterému se naučila všechno, co potřebuje k tomu, aby položila na lopatky mocného mafiána, tak bych si knihu pravděpodobně nepřečetla. Je tady toho tolik, co obvykle nemám ráda, ale nějakým způsobem to funguje. Vážně se mi to moc líbilo.

03.04.2021 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Autor píše velmi dobře a poutavě, místy jsem si však nebyla jistá, co vlastně chce knihou sdělit. Příhody s tučňákem byly zábavné, poučné (byla jsem jediná, kdo si po přečtení vyhledával informace o tučňácích?) a místy i dojemné. V knize však byly i další části, které se přímo tučňáka netýkaly a z nich jsem měla poněkud rozporuplný pocit, ač s jejich obsahem souhlasím (naše civilizace a její dopad na zvířata).

15.02.2020 4 z 5

Zaklínač: Věčný oheň Zaklínač: Věčný oheň Andrzej Sapkowski

Geraltova dobrodružství mě baví - často pohádkové příběhy a klišé přetvořené do velmi uvěřitelných a "reálných" příběhů doplňují zaklínačovy zajímavé postřehy ohledně lidí a jejich chování, nechybí vtip a vypointované dialogy a samozřejmě moje milovaná Yennefer.

25.10.2019 5 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Tato sbírka byla mým prvním setkáním s jinou než tou "klasickou" a uhlazenou poezií. Teď už mám načteno podstatně více, přesto mě však tahle sbírka okouzluje - jak dokáže kombinovat náboženská témata s tou všední a vulgární realitou bez toho, aniž by to vyznívalo nějak "divně". Baví mě i četné odkazy na osobnosti, místa a události, které často odkrývám až při dalších a dalších čteních.

17.11.2016 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Správný mix magie a reálného světa, tentokrát reprezentovaným současným Londýnem a policejní prací. Hlavní hrdina je sympaťák, příběh poutavý, co více si přát?

10.03.2024

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Mé první setkání s Urbanovým dílem a proběhlo úspěšně. Jednoznačně se podobá dílům Dana Browna, ale tohle mi přišlo ukotvenější v realitě. Napětí spolu s prostředím Santiniho staveb na mě fungovalo, tak jak mělo.

19.07.2021 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Popravdě nevím, co k téhle knížce říct. Vypravěč není moc sympatický, příběh není pro mě jakožto dospělou moc zajímavý...

09.06.2021 3 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Hlavní hrdinka je sympatická, ničeho se nezalekne a s humorem si se vším poradí.

05.06.2021 4 z 5