Santiniho jazyk

Koupit

Nový román Miloše Urbana je nebezpečným pátráním po tajemství univerzální věty. Existuje vůbec? Nebo je to chiméra? A proč někdo neváhá prolít krev, jen aby zůstala utajena? Martin Urann je zaměstnancem reklamky, kterému docházejí nápady, a tak mu hrozí propuštění. Dostane však ještě jednu šanci, úkol, do něhož se nikomu jinému nechce a nikdo nevěří v jeho splnitelnost. Martin Urann musí vymyslet slogan, který by platil pro všechny lidi a všechny situace a mohl by prodat jakékoli zboží. Ve svém zoufalství se hrdina chytne toho, co mu jako první přijde do cesty. Je to dívka, jež čte v metru knihu o světcích, hvězdách a kostelech. Odpověď je možná právě v této knize a inkoustem může být krev....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1030/santiniho-jazyk.jpg 3.6313
Romány, Literatura česká
Vydáno, Argo

Kniha Santiniho jazyk

poiu

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Bavily mě pasáže o Santinim, o Zelené hoře, Kladrubech i Plasech - i tajemný příběh Jana Nepomuckého i Santiniho. Co jsem ale nepochopila vůbec, je celý příběh, na kterém je kniha postavena.

Nechápu, co má společného Santini s univerzální větou, co znamenaly všechny ty (naprosto nesmyslné) vraždy a proč k nim došlo... Absolutně mi to nedává smysl, ani následné pronásledování hlavního hrdiny jeho bývalým šéfem Kňourem... Prostě mimo...

"Auto jsme nechali v lese před vesnicí, Viktorie sešla ze silnice, zavedla mě na nějakou pěšinu a dali jsme se po ní. Vyznala se tu dobře. Došli jsme k budovám proboštství, ale z druhé strany, ze severu. Obcházeli jsme areál podél zdí s temnými okny a do kostela jsme se dostali potranním jihozápadním vchodem; prostě jsme ho odemkli jejím klíčem. Vedla mě tak samozřejmě a sebejistě, až jsem si říkal, jestli mě opravdu potřebuje - jestli mě neláká zase do nějaké pasti.
(...)
V parčíku u kostela jsme si troufli vystoupit z úkrytu keřů na volné prostranství. A oba najednou jsme spatřili stejný výjev, který jsem viděl už předtím; dveře fary byly dokořán. V okně nad nimi stál farář a díval se na nás, jeho bílá tvář svítila zpoza skel do noci, ozářená vycházejícím měsícem. To bylo zlé.
Viktorie mi sevřela rukáv a táhla mě pryč. Vzal jsem ji za ramena a zašeptal, že musíme naopak dovnitř - něco je ve strašlivém nepořádku."

KarolínaK.

Doufala jsem v něco lepšího. Nepochopila jsem motiv ani jedné postavy, ani v rozuzlení jsem se nedopátrala, o co vlastně komu šlo. Knížka mě sice mohla navnadit k návštěvě zmíněných míst, kvůli své zalibě v Santiniho stavbách jsem se ale dávala do čtení. Za mě nic moc ve srovnání např. s Hastrmanem.

jprst

Slabé, tohle se autorovi dost nepovedlo, škoda času.

changaj
06.12.2019odpad!

Pokud Dan Brown vykradl Eca, tak Urban vykradl Browna. Prostě bohužel upachtěný odvar z odvaru. Příběh je celý jaksi nedůvěryhodný, křečovitý, mistr Santini se musí v hrobě obracet.

bílárůže
18.08.2019

Z této knihy jsem celkem zmatená. Již je to nějakou dobu, asi rok, co jsem si ji přála a dostala k narozeninám, ale zřejmě jsem netušila, co si přeji. Nikdy jsem nečetla nic podobného. Během četby jsem měla o hlavního hrdinu a vypravěče strach, který přetrval až do konce a celkově mě kniha dost děsila. Měla jsem co dělat, abych vydržela číst až do konce, jelikož tento typ knih moc nevyhledávám. Když se však na knihu podívám jako na umělecké dílo, tak jsem nadšena. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, které mě obohatily a bavily číst. Jan Blažej Santini byl zajisté velmi zajímavý člověk a román pana Urbana vede k zamyšlení, což je pro mě u každé knihy plus. Jazyk i styl vyprávění jsou pro dnešního čtenáře lehce stravitelné a mě vyhovovaly. Kniha má také rychlý spád. Již teď se těším na filmové zpracování od pana Stracha.

JanaPokorná
28.07.2019

Trošku zklamání, podle mě Urban napsal mnohem lepší knihy, nechápu, proč je právě tato tak populární a dočkala se i zfilmování, údajně, film jsem neviděla.

iiiccc
04.07.2019

Tohle mělo takový potenciál! Santini a jeho odkaz mě fascinuje a z příběhu se dalo vytřískat mnohem víc, tohle mě nebavilo. Na druhou stranu, je knížka naprosto nádherná (přebal i desky) a pro někoho, kdo o dané problematice nic neví, je to skvělý dárek či pobídka k dalšímu pátrání :).

Eicherik
07.06.2019

Mysteriózní příběh plný světla, sakrálních staveb a bizarních postav. Pokud jste naladění na stejnou vlnu, tak autorovi odpustíte nějakou tu konstrukci a nebo sentiment. Jen pozor na to, když se v okolí mihne zlověstný světlý stín.

Podivná svatba na Lichnici
Podivná svatba na Lichnici