Bauriska

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jedna z nejkrásnějších a zároveň nejsmutnějších knih, co jsem četla. Dlouho jsem kolem ní kroužila, až na mě nakonec vykoukla v knihovně a bylo to. Tomu se říká osud. Určitě se vrhnu na další, též opěvované knihy této autorky.

24.05.2019

Pohádky a obrázkyPohádky a obrázkyVladimír Sutějev

Čtu ji dětem s tak nádhernou nostalgií.. Je to jeden z mých pokladů v dětské knihovničce a doufám, že i děti ji budou mít rády.

22.07.2019

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Nebylo to veselé čtení. Celou dobu jsem cítila vztek. Vztek na bratry - zmetky a slabochy , vztek na otce za věci, které by se nikdy stávat neměly. A snad vůbec největší vztek jsem měla na matku. Téhle rodině se mělo nafackovat.
Měla jsem ale vztek i na Sisi. Za to, že nebyla silnější. Za to, že když už udělala krok dopředu, o dva se vrátila zpátky. A za to, že mi připomněla, že i já někdy dokážu dělat taková slabošská rozhodnutí nerozhodnutí a nemám ji vlastně co soudit. ( Tím se s ní ale nesrovnávám doslova, v mém případě by šlo o malichernější věci, ale stejně.. )

Do lidské mysli zkrátka nevidíme. Ale je děsivé, co všechno se může skrývat za naleštěným zevnějškem, že.

14.04.2020

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Uff.. tak tenhle příběh mi dal zabrat. Ani nevím, jestli se mi u nějaké jiné knihy vystřídalo tolik emocí. Byla jsem zprvu krapet nedůvěřivá k nepříjemnému muži jménem Ove a k lehce nucenému humoru autora. To ale rychle přešlo. Začal se mi zamlouvat autorův styl, přistihla jsem se, že se často pobaveně usmívám. Pak přišel hlasitý smích střídaný s dojemným pousmáním. Poslední třetinu knihy už jsem byla v slzách a nakonec jsem se bála číst dál, protože jsem měla strach ze špatného konce.

Kniha je krásná, vtipná i dojemná. Morous Ove byl nakonec fantastický a jeho vzpomínky na svou velkou lásku byly .. no zkrátka dojemné :) Dlouho jsem se na knihu těšila a teď je mi líto, že už ji mám přečtenou.

22.01.2020

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Když je kniha psána podle skutečné události, navíc takto bolestné, je těžké ji něco vyčítat. Je mi to tak trochu proti srsti. Knihu jsem přečetla během dvou dnů ( první polovinu jsem přečetla na jeden zátah ve vaně, ke konci už značně ledové). Autorka nám příběh Lalela představuje v, řekněme, takové soft verzi. Pár knih z koncentračních táborů už za sebou mám a pokaždé jsem byla nevěřícně zhrozena, zhnusena a se slzami v očích. Ale tenhle příběh se mi zdál trochu přikrášlený.
Na druhou stranu, pro slabší povahy, kteří nesnesou tíhu takto podobných příběhů, by mohl být tento příběh přijatelná verze.

Co mě dojalo, byl doslov. Uvěřitelný, plný lásky. Ukazuje, že i nejhorší věci na světě vás nemusejí zlomit, když v to uvěříte.

23.05.2020

VrányVrányPetra Dvořáková

Tak jako bývá povinná četba ve škole pro děti, tak jsou knihy, které by měly být povinnou četbou pro rodiče. Tato je jedna z nich. Je to smutné, tíživé čtení. Otevírá oči. Někdy stačí i maličkost, věta, gesto, které dokáže dítě zasáhnout a vy o tom nemáte ani tušení.
Ale postavy v této knize nic omylem či nevědomky neudělali. To oni by si zasloužili výprask. Otec, matka i milovaná Katuška.

23.06.2020

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Druhou světovou jsem už měla docela načtenou a nechtělo se mi do takového příběhu. Ale ihned, co jsem začala číst, mě příběh pohltil a nepustil. Jen jsem četla a brečela a četla... Příběh, kterých už bylo dost, ale autorka má tak výborný vypravěčský styl, že se ihned stala mou favoritkou. Smekám před ní.

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Vskutku velmi originální fantasy příběh. Nebo tedy pro mě originální je, protože tento žánr téměř vůbec nečtu. Ani bych neřekla, že je kniha určena pro mladistvé. Rozhodně to dokazuje, že i náš malý národ má moc nadané spisovatele.

Prostá pravdaProstá pravdaJodi Picoult

Je to má již pátá kniha od autorky. A stále mě její knihy nepřestávají fascinovat. Na to, co nám dokáže přednést, musí mít dar od boha, jak se tak říká.

Hlavní hrdinky mi bylo líto a za každou cenu jsem chtěla věřit v její nevinnu. Ona byla jasným důkazem, že i dobří lidé mohou někdy dělat něco špatného, ale to neznamená, že nejsou dobří. Život Amišů mě překvapoval. Před knihou jsem o nich věděla zoufale málo. A jsem ráda, že jsem je více poznala. Něco mě na jejich klidném, pomalém a soudržném životě zajímalo, na druhou stranu, nedokázala bych žít pod tak přísnými pravidly, bez svobody a možností, které svět nabízí.
Co mě ale nadzvedávalo ze židle, bylo chování v právním systému. Já jsem asi lidsky a morálně trochu naivní, dozvídat se o tom, že pravda a spravedlnost nemají v tomto systému co dělat, že lži a zlé pohádky mají přednost, to mě vždy vyděsí.
A tak se ptám, v jakém světě to vlastně žijeme..

Konec, jako ze čtyř z pěti příběhů, byl pro mě opět trochu zklamáním. Zde vidím trochu autorčinu slabinu. Do posledních stránek to bylo nadějné, dokonce bych se mile ráda smířila s tajemstvím obestřeným koncem. Leč, co nadělat.

Opět tedy výborný příběh, při kterém se sami sebe ptáte, co byste na jejich místě udělali vy.

12.05.2020

Měděný jezdecMěděný jezdecPaullina Simons

Jedna z nejkrásnějších knih vůbec. I když slovo krásný se zde ne vždy hodí. To místo a čas.. to si asi nikdo nedokáže představit.

PsychoPsychoRobert Bloch

Co mě fascinuje na této knize je to, že se to hlavní stalo hned a víme, kdo to udělal. Člověk by si pak řekl, co dalšího může kniha přinést. Hodně. Výborně napsaná kniha.

01.06.2019

Smrt krásných srncůSmrt krásných srncůOta Pavel

Čteno jako povinná školní četba, přečteno jedním dechem na tajno pod lavicí. Krásná kniha :)

24.08.2019

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Vynikající kniha. Bála jsem se a byla jsem znechucená, ale hlavně jsem nemohla přestat číst. A když tu knihu dočtete ve tři ráno, působí to ještě stokrát víc. Nedokážu si představit, jak žít v takové bídě a strachu. Jak se lidé dokáží měnit doslova ve zvířata. A nikdy nemůžete vědět, jestli váš super soused, vzorný táta a slušný člověk není skryté monstrum.

27.05.2019

PoselPoselMarkus Zusak

Úžasný, nádherný příběh. Myslím na něj i po letech.

18.07.2019

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Právě jsem ji dočetla a usmívám se jako sluníčko :) Opět kniha, která mi s láskou připomněla, proč čtu.
Po pravdě, neměla jsem nějaké vysoké očekávání. Čekala jsem knihu čtivou, milou, ale nic, co by mě vystřelilo z trenek. Ale ten příběh byl krásný. Užívala jsem si Londýna, krásy univerzitní knihovny a krásných pocitů začínající lásky, která způsobuje mravenčení snad po celém těle. Příběh je to obsáhlý, ale stejně jsem se ho nemohla nabažit.

Tahle kniha zkrátka měla šmrnc.

02.06.2020

Volání netvoraVolání netvoraPatrick Ness

Na světě jsou příběhy dobré i špatné. Silné i slabší. Ale někdy je příběh natolik silný, že vás při čtení bolí srdce. Ale přesto víte, že to stálo za to.
Nádherné ilustrace jsou jen třešničkou na dortu.

27.10.2020

Modrý důmModrý důmTáňa Keleová-Vasilková

Kniha je obyčejná. Ale v nejlepším slova smyslu. Vypráví o jedné obyčejné rodině se spoustou lásky i trápení. Myslím, že si v tomto příběhu každý najde něco sobě známého. Je velmi mile a čtivě napsaná a pro předvánoční čas ideální. A třeba si člověk připomene krásu a důležitost rodinné lásky☺

20.03.2019

Hlava plná přízrakůHlava plná přízrakůPaul Tremblay

Zase jsem si pripomnela, ze ne vzdy je dobre se ridit hodnocenim. Do knihy jsem se okamzite zacetla a nebyt mych materskych povinnosti, mela bych ji za par hodin prectenou. Desivy, smutny pribeh. A ten konec.. myslela jsem si, ze me neprekvapi. Prekvapil.. ovsem zustalo mi par nezodpovezenych otazek. Ale to byl asi umysl.

26.04.2019

Potrhaná křídlaPotrhaná křídlaRuta Sepetys

Autorka může psát o čemkoliv a stejně to pro mě bude úžasné čtení. Kniha je tématicky odlišná od ostatních, co jsem četla. Nehrála mi tolik na city, byla to od ní spíše oddechovka, ale skvělá.

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Krásný příběh. Jednoduchý stylem a tolik bohatý ve svém jádru.

01.06.2019

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

,,Sežerte" mě, ale já ten příběh nechápu. Většinou se vyžívám ve filosofii příběhu a skrytých významech, ale tady prostě ne. Taky je to pouze stařec na moři.. Ale nemůže mi sednout každá kniha.

24.08.2019

Je to i můj životJe to i můj životJodi Picoult

Jako první jsem kdysi viděla film. Přišel mi smutný, ale když jsem ho dokoukala, už sem se jím nezabývala. Nyní, o pár let a dvě děti později jsem se pustila do knihy. A ta se mnou zacloumala pořádně. Je úžasné, kolik citů, emocí a dilemat dokáže autorka vtěsnat do jednoho příběhu.

Ale i když už uběhlo pár dní od dočtení, stále nejsem schopna napsat nějaký smysluplný komentář. Je to těžký příběh, morálně těžký.

02.05.2020

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Autor mě opět velmi překvapil. Po úžasném Muži jménem Ove, přišla na řadu babička. Musím říct, že Backman umí. Nicméně.. začnu negativy, které musím chtě nechtě zmínit.

1. Knihu jsem četla strašně dlouho. Hrozně jsem si přála ji zhltnout, vědět co a jak, znát ji celou. Ale přesto se mi autorovy knihy čtou hrozně pomalu.
2. Nemám ráda přechytralé děti, které se chovají příliš dospěle. To mi na Else vadilo. Přesto.. když ji poznáte, víte, že je jiná a že s tím bojuje každý den. A že je vlastně i fajn.
3. Babička - Měla hodně kladů. Skrytějších. Byla dobrý člověk. A přestože mám ráda originální lidi, který se umí ozvat a nenechají si nic líbit, babičky povaha na mě byla už trochu moc. Příliš hlasitá, příliš vulgární, absolutně nerespektující pravidla a ostatní lidi.

Ale jinak byla kniha skvělá. Možná trochu překombinovaná, ale když si na konci uvědomíte celek, všechno do sebe zapadalo. A i když to z pohledu malé slečny vypadalo jako velké dobrodružství, z mého dospělého pohledu to byla velmi smutná kniha, přesto plná víry a naděje.

16.07.2020

PoselPoselMarkus Zusak

Četla jsem ji teď podruhé, a pokud budu mít štěstí, ještě párkrát si ji v životě přečtu. Protože ten příběh je nádherný. Čtivý, zábavný, smutný i dojemný. Jako sám život.

05.08.2020

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Kniha je úžasná, dokonalá. Ale taky je příšerná a děsivá. Je to silný, nepředstavitelný příběh. Většinu času mi bylo až fyzicky zle nebo se mi chtělo brečet. Párkrát jsem si musela dát pauzu.. ze všech autorčiných knih na mě tato zapůsobila nejvíce. Ačkoliv to je výborná kniha, nemyslím, že bych ji někdy četla znova.

20.03.2019

Možná, možná neMožná, možná neRobert Fulghum

Mé první setkání s autorem. Hned s první úvahou jsem se zamilovala. Nádherná knížka.

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Netuším, proč jsem si knihu zvolila. Asi to byl osud, protože je to jedna z nejkrásnějších ( nejsmutnějších a nejdojemnějších) knih, jaké jsem kdy četla.

31.05.2019

Christiane F. – Můj druhý životChristiane F. – Můj druhý životChristiane Vera Felscherinow

Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem na autorku chtěla řvát, ať už zmlkne. Koho zajímá to její fňukání, že si zničila život. Pro mě to je absolutně zbytečná kniha. Také mě zajímalo, jak se jí vedlo nadále v životě, ale opravdu nemá, co nového, pozitivního říct. Packala život ze všech stran a ještě o tom napsala. No tě bůh..

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Na úvod musím říct, že kniha byla velmi čtivá, i přes nelehké téma. Ovšem z příběhu samotného jsem byla trochu v rozpacích. Část příběhu je o Sage, mladé dívce z dnešní doby - stydlivé a introvertní dívce, která se nerada ukazuje před lidmi a skrývá svůj fyzický handicap. Její části nemám co vytknout. Je uvěřitelná, veškeré její jednání je lidské, pochopitelné.

Příběh Josefa je hrůzně neskutečný. Nejděsivější pro mě není vědět o zvěrstvu, které konal, ani to, že takový člověk se schovával všem na očích a všichni ho měli za velmi váženého. Nejděsivější byl ten přerod z obyčejného kluka v nechutnou zrůdu. Jak to pro něj bylo přirozené. Stačilo říct, že je někdo nepřítel a nehnul ani brvou při zabíjení. Mužů, žen, dětí.. Kolikrát jsem si kladka otázku, jak dokázal Hitler donutit Němce se takto chovat. Lidé umějí být zlý, ale tolik lidí schopných dělat taková zvěrstva s téměř lehkostí.. Autorka výborně vyobrazila vývoj postavy.

Nakonec postava Minky - S tou už jsem měla trochu problém. Myslím, že na tři obsáhlé příběhy neměla ta knížka kapacitu. Příběh Minky byl hrozně rychlý, ta snaha vtěsnat co nejvíce na omezený počet stránek. Přišlo mi, že se hrozně přeskakovalo z jedné věci na druhou..

Spoiler
Pro mě by bylo daleko lepší si číst jen útržky z Minky příběhu, které by ten celek už doplňovaly a více se zaměřit na současnost. Čekala jsem, jestli se Minka s Josefem nesetkají, v co by to mohlo vyústit. Ale nic takového tam bohužel nebylo. Ale to je asi ironie života. Konečné rozhodnutí Sage chápu, ale pohnutky Josefa mi jsou záhadou. Proč chtěl zemřít chápu, ale proč si vybral tak zvláštní způsob..

03.07.2019

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Nevyhledávám thrillery ( a když už, tak alespoň pořádné severské), ale tenhle příběh se mi neskutečně líbil. A rozuzlení bylo perfektní.

18.07.2019