Baru16 Baru16 komentáře u knih

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

"Jako bych si vlastně nikdy nevšimla, jaké má ten dům stěny, jaké má stropy, a teď je hltám očima, dívám se na ně s takovou něhou a láskou..."

07.05.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

"Životu nemusíš rozumět, stačí ho žít."

Myslím na tebe často, knihovno. Asi mých nejrychleji přečtených 300 stránek za poslední dobu. Tolik záložek a podtrhaných vět...
Zase další kniha, která přijde do života když ji potřebujete...

"Některé pravdy jsou prostě nesdělitelné."

13.04.2023 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Krása nádhera až na ten konec:) Působilo to na mě poněkud uspěchaně nebo tak, že se autor snažil o natolik překvapivý a nečekaný závěr, až to bylo překombinované.
Přesto řadím tuto triologii k mým oblíbeným malým vesmírům, ke kterým se budu minimálně v myšlenkách často vracet.

Linka se Zvonem je podle mě nádherná.

Ayn a Tyger srdcovka.

24.03.2023 4 z 5

Vánoční bestiář Vánoční bestiář John Kenn Mortensen

Půjčila jsem si tuto knížku čistě ze zvědavosti, ze zájmu o legendy a z mojí slabosti pro dětskou naučnou literaturu :D když ji viděl přítel, musela jsem mu ji koupit a máme ji v knihovně nejen pro naše budoucí děti, ale i pro nás. Určitě se k ní budeme vracet.

21.02.2023 5 z 5

Černý humor, podivnosti, morbidnosti, ...
Ale přesně jak je psáno v komentáři pode mnou - nádherné přesahy jednotlivých básní, které se věnují palčivým tématům každodenního života. I když prostě Burtonovským způsobem.

19.01.2023 5 z 5

O vílách a snech O vílách a snech Léna Brauner

Děkujeme za vpuštění do tvého světa.

31.12.2022 5 z 5

Pracuji mimojiné na brigádě v knihkupectví a také se hrdě hlásím mezi fanoušky Harryho Pottera. Když kniha dorazila do regálu, nechala mě naprosto klidnou a upřímně neholduji zpracování obálky a spíše na mě působila jako méně kvalitní literatura. Mladý kluk a životopis - má světu vůbec co říct kromě toho "hrál jsem v HP?".
Nějakým zázrakem se stalo, že jsem po ní po chvilce sáhla a nahlédla na pár prvních stránek.
Beru zpět všechno, co jsem řekla, nesuď knihu podle obalu!

Tom Felton má neskutečný talent na psaní. Přes celkovou délku knihy se velice rychle čte, Tom o sobě podává kompletní výpověď upřímně a vtipně i skrze těžká témata.
V knize najdeme jak zajímavosti z natáčení HP (dokonce i pro zaryté fanoušky nějaké novinky), fotky ze soukromého archivu, tak i vyprávění o začátcích jeho kariéry, vtipné historky i výpověď o epizodách z jeho soukromého života, ve kterých se přiznává otevřeně k věcem, kterými prošel, co a jak ho zkazilo a jak se zase uzdravil. Mluví k důležitým lidem ve svém životě a dokonce i dojme. Prostě fantazie!
Kniha mě neskutečně mile překvapila a má co nabídnout, proto dávám nejvyšší hodnocení.

Četla jsem v češtině, nechválím/nekritizuji. Nakladatelství si mohlo dát větší práci s korekturou a vyvarovat se zbytečných chyb a překlepů, za to ale hodnocení nestrhnu - Tom za to nemůže.

29.12.2022 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Nádherné jak pro děti tak dospělé. Překladateli klobouček.

11.12.2022 5 z 5

Druhá půlka Augusty Hopeové Druhá půlka Augusty Hopeové Joanna Glen

Den po dočtení knížky stále balancuji. Chtěla jsem dát původně tři hvězdičky, ale tak cca poslední čtvrtina mě přiklonila ke čtyřem.
Nevím, jestli je to mým rozpoložením, ale kniha mě ve své podstatě bavila a zároveň nebavila. Několikrát jsem ji chtěla odložit, ale stále v ní bylo to "něco", co mi to nedovolilo. Možná to byla náhoda, že zrovna aktuálně zkouším Krvavou svatbu, na kterou je tam nemálo odkazů, možná to byla nějaká její jiskra, které jsem si pro své vytížení nevšimla.
Několikrát mi přišlo, že chybí třeba dvě/tři věty. Spoustu věcí si člověk musí domyslet, protože nejsou explicitně řečeny a musela jsem se každou chvilku vracet minimálně o pár odstavců abych našla, co mi uniklo. Nemusí to být nutně na škodu, mě to ale v tomto případě rušilo.
Kniha mě ale i přesto ve výsledku dojala a potěšila. Sice se k ní asi už nevrátím, ale za čtyři stojí :)
Přeci jenom je to neotřelý příběh!

07.11.2022 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Autorka upozorňuje na důležité společenské problémy, stále mile.

16.10.2022 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

(SPOILER) Velice aktuální téma výborného společenského románu!
Začátek takový pozvolnější, ale i tak po dlouhé době pro mě strhující knížka. Část s detektivní zápletkou jsem hltala (možná bych si měla přečíst nějakou detektivku, nikdy mě nenapadlo, že bych mohla mít k tomuto žánru blízko). Ovšem když se Kimmy "našla", příběh pro mě ztratil tempo. Nastavilo se prostředí roku 2031 a najednou mě přestalo bavit. Po návratu Kimmy ke Claře jsem se ale znovu nad(e)chla.
Odebírám tedy jednu hvěždičku převážně za to přerušení. Kniha je velmi dobrá a oceníte, že na ni narazíte, ale za týden už vám v hlavě nejspíš ležet nezůstane, přestože je téma aktuální a působivé.
Oceňuji doslov Michala Zahálky a paní překladatelce bych teda vytkla "obrázky" - to mě dost rušilo.

16.10.2022 4 z 5

Severské mýty: Seznamte se s bohy, nestvůrami a hrdiny starých Seveřanů Severské mýty: Seznamte se s bohy, nestvůrami a hrdiny starých Seveřanů Matt Ralphs

Velmi přehledné a stručné severské mýty. Jak pro děti tak pro dospělé a krásné provedení k tomu. Těším se až v tom budu jednou zase listovat ...

25.09.2022 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Jody Houser

Pro fanoušky ST paráda!
Ve světe komiksů jsem nová, ale jako jednohudbka z prostředí mého oblíbeného seriálu postačí.

10.09.2022 3 z 5

Šestka Šestka Jody Houser

Pro fanoušky ST nádhera! Zajímavé nahlédnutí do kratších dějových linek mimo tu hlavní. Nádherný konec!

10.09.2022 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Za mě tedy slabší, než první díl, ale stále pecka! Možná je to jen tím, že Smrtka byla úvodem do úplně nového světa a nestíhala jsem žasnout nad myšlenkou díla. Musím ale říct, že mi u Nimba nešlo se na knížku soustředit. Necítila jsem nutkavou potřebu se k ní vracet, jednou jsem ji dokonce na chvíli ztratila a nijak extra mi nechyběla. Proto ubírám jednu hvězdičku - mělo to prostě menší spád.
Ovšem ten nabitý konec plný zvratů mě zvedl ze židle!
Paráda, dost kvalitní čtení!
Každopádně na Zvon se těším, jen si dám asi chvíli pauzu.

02.09.2022 4 z 5

Velká kniha dračích legend Velká kniha dračích legend Tea Orsi

Rozkošné příběhy. Jsou výrazně zkrácené, evidentně určené pro malé děti, ale jako dospělačku se slabostí pro draky mě to jako jednohubka velmi bavilo. Do toho má knížka překrásné celostránkové ilustrace. Paráda!

29.08.2022 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Stejně jako předchozí díly takové moc vysněné, ale milé - roztomilé.

20.07.2022 4 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Julie Tottman

Životní příběh Monkeyho a Julieina láska k němu na konci dojme, stejně tak jako nadchne nejen fanoušky Harryho Pottera. Roztomilá jednohubka na odpoledne.

"Bez ohledu na svět kouzelníků byl pro mě skutečný zázrak tohle."

03.07.2022 4 z 5

Přitažlivost Přitažlivost Lucas Harari

Pěkná atmosféra, akorát jsem se nemohla zbavit pocitu jak nápadně mi to připomíná A Cure for Wellness...

12.05.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Dlouho jsem nečetla knížku, ve které by byly krásnější popisné pasáže. Láska od první stránky.

01.04.2022 5 z 5