BARBARRKA BARBARRKA komentáře u knih

Saturnin při chuti Saturnin při chuti Miroslav Macek

Tentokrát jsem docela zklamaná a velice ráda, že jsem knihu nekoupila a počkala, až bude v knihovně. Navíc se mi nelíbí ilustrace, protože samotný Saturnin je prostě hrozný (ostatní jsou mi celkem jedno). Ilustrátorka zřejmě zapomněla, jak ho vylíčil kdysi pan Jirotka...... úhledný/pohledný světlovlasý, sportovní typ ovládající bravurně mnoho sportů.... atd. Rozhodně ne, podivně rozbředlý chlapík s nemožnou šošolkou. Brrr! Docela mi to zkazilo dojem z četby a tím přispělo k negativnímu hodnocení. A to jsem byla ochotna autorovi dost odpustit, díky návratu známých postav a postaviček.

16.02.2024 5 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Opět paráda. Začala jsem něco tušit cca ve druhé polovině, ale skutečný závěr byl stejně překvapení. Původ osoby pachatele jsem odhadovala trochu jinak. Takže mě Frieda McFadden nakonec přece jen zase doběhla. Za to jsem ráda a pro příště vím, že se nemám nechat ukolébat vlastní dedukcí, nýbrž čekat nečekané.
Pomocnici jsem spolkla jako malinu stylem start-cíl a tentokrát jsem si umínila být ukázněná a ušetřit si počteníčko aspoň na dva dny. Někde jsem četla, že autorka slíbila dvojku Pomocnice, tak doufám, že se toho dožiju.

12.02.2024 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Je to moje teprve druhá kniha autorky a poté, co jsem se na ni naladila, si čtení naplno užívám. Mimo jiné je příjemné, že milostné zápletky se odehrávají mezi mužem a ženou. Dnes to, bohužel, není samozřejmost, tak doufám, že jsem to nezakřikla.
Taky se mi líbí, jak jsme vtaženi zase do jiné země s jejími krásami, kulturou a zvláštnostmi. Romantika není přeslazená ani nevhodně erotická, postavy vykreslené většinou pečlivě (podle potřeby) a nepostrádám ani humor.

06.02.2024 2 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

To jsem právě nechtěla. Dva hlavní protagonisté směřují do postele a autorka k tomu vytvoří tři sta stran příběhu. Dobře mi tak, mohla jsem to čekat už po přečtení recenzí tady. Ale už bylo hůř.
Musím se hluboce omluvit, neměla jsem ještě dočteno a pod vlivem popisu Rosse.... jiskrných očí, nedbalého účesu a impozantní postavy, čímž působí na křehkou emocionální rovnováhu Izzy.... jsem prostě udělala kvapné závěry. Nakonec žádné skoro porno (viz Nora Roberts), jen vkusný náznak a já se dobře bavím až do konce. A víte co ? Xanthe je fajn :-)

02.02.2024

Nikdy nepovím Nikdy nepovím Casey Kelleher

(SPOILER) Je pravda, že jsem se v první části musela do dalšího čtení trochu nutit. Připadlo mi, že mám málo informací. Měla jsem určitá tušení, ale žádná jejich potvrzení ani vyvracení a dost dlouho nebylo jasné, kdo byl zabit. Ale pak náhle bylo všechno jasné, tedy kromě existence Sáry, neboť nám byla nabídnuta myšlenka rozdvojení mysli. Takže největší překvapení bylo rozuzlení této záhady.... i když panenka a zoubek leccos napovídalo. Člověka napadne, že ženy upřednostňující své partnery, by snad ani neměly vychovávat děti, ostatně i v reálném prostředí často vidíme fatální následky v podobných rodinách. Ano, kniha stojí nejen za přečtení, ale i za zamyšlení.

10.12.2023 3 z 5

Na stárnutí nemám čas Na stárnutí nemám čas Lioba Albus

Velmi příjemné čtení. Hrdinka není zrovna "standardní" šedesátnice, ale jak já ji rozumím ! Je tu humor, přiměřený nadhled a pragmatický postoj k životu a mateřství a také laskavé srdce...... i když se to občas snaží skrývat. Neúspěšně.
K německým autorům mám kladný vztah, zejména kvůli Hansi Falladovi. A pak je tu Lion Feuchtwanger, Erich Maria Remarque, Karel May, Erich Kästner.... a další.
Takže ano, malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti, jak pravila moje bezdětná, pětkrát šťastně provdaná prateta.

05.12.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Možná jsem si měla dát po Jámě větší pauzu, snad by mě hned nezačal iritovat Špekoun..... další, nebo zase.
Prostě jsem si tuhle knihu nevychutnala možná i proto, že její čtení bylo náročné fyzicky. Vysvětlím. Mám z knihovny výtisk, který, pokud ho nedržíte vší silou, okamžitě se zavře. Nechala bych ji zavřenou, jenže tady pořád čtu, že na konci se snad stane něco zásadního, takže jsem zvědavá a taky ji musím vrátit v termínu a tak jedno s druhým se tím prokousávám a těším se, až ji odnesu zpátky do knihovny ať zase mučí někoho jiného.

23.11.2023 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Lidé i knihy jsou často rozporuplné. Třeba já miluju Carrie a celkově nemusím Kinga. Tohle je nutno vstřebat a v případě pocitu nelibosti odložit na jindy. Protože není vždy ten správný čas na určitou knihu. Nicméně jsem tuhle dočetla, nejsa nijak překvapená a tu mystickou podstatu je třeba si dokreslit. Prostoru je k tomu dost.

13.11.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Jsem tak spokojená, že mě mrzí jen fakt, že jsem knihu spolkla jako jednohubku na jeden zátah. Líbilo se mi všechno, protože přesně něco takového jsem asi potřebovala. A nepotřebuji dumat nad záhadami jaderné fyziky..... stačí, že mě kniha vtáhla a nepustila, dokud jsem nedošla na poslední stránku. Dokázala jsem se vcítit do obou těch žen a nezměnila bych jediné slovo. Doporučuji.

21.09.2023 5 z 5

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Jsem spokojená. Zápletka sice banální, ale takový je někdy život, o to lépe vystižena atmosféra doby a charaktery postav. Na konci jsem se chvíli obávala jiného vyústění děje, ale dopadlo to, jak mělo. Moc příjemné čtení, hned bych si dala další.

17.08.2023 5 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Naštěstí jsem neměla příliš velká očekávání, neboť "Jak přežít svého muže" již přečteno. A ano, také jsem získala alergii na všechny ty luliny a prciny a souhlasím s Tomášem, že Kiki patří na logopedii. Ale to by pro Lucii asi byla už příliš velká zátěž a tak tu máme předškolní šišlající dítko jako příklad, jak to nemá vypadat. Nicméně se tím prokoušu a když mě bude Lucie zase štvát, vzpomenu si na vlastní kopance, kterým jsem se v její věku taky nevyhnula a nejen se zklidním, dokážu na ni pohlížet dokonce s jistým pochopením.

21.07.2023 2 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Moc jsem toho od autorky zatím nepřečetla a tak to asi zůstane. Nicméně, kniha se četla dobře, a protože jsem se nad ní příliš hluboce nezamýšlela, konalo se i nějaké to překvapení. Vlastně hlavně jedno, na úplném konci. To jediné jsem nečekala. Chtělo by to snad trochu víc propracovat hlavní aktéry a vzhledem k tomu, že jich je pomálu, nedalo by to ani moc práce navíc.

28.06.2023 2 z 5

Skandál Skandál Sandra Brown

Na nějakou dobu si dám o Sandry Brown pauzu. Ano, četlo se to celkem dobře a jejímu úsilí o pomstu jsem rozuměla a fandila. Co jí ale pořád nemohu odpustit, jsou eroticko-pornografická líčení příslušných událostí. Zbytečně snižují hodnotu knihy, která jinak má potenciál se se silnými příběhy hrdinů. Škoda, nebýt té pachuti porna, mohla to být dobrá kniha. Nejsem nijak prudérní, ale věci se dají vylíčit i jinak, aniž by utrpěl děj.

26.06.2023 2 z 5

Nebezpečná podoba Nebezpečná podoba Sandra Brown

Příjemné čtení a pokud rychlým okem přeskáčeme vyboulené džíny, zarostlé hrudi a vyšpulené zadečky, můžeme se soustředit na samotný děj. Byla jsem docela zvědavá a i když jsem v určité chvíli zbystřila a zachytila stopu, samotnému rozzuzlení to neubralo na zajímavosti.

18.06.2023 4 z 5

V žáru lásky V žáru lásky Sandra Brown

Jestli ještě jednou uvidím slovní spojení "eroticky přitažlivé chlupy na mužné hrudi" začnu asi nahlas .... protestovat. Nicméně jsem knihu dočetla v jakémsi záchvatu masochismu a už nikdy více. O mě se sice říká, že bych v nouzi přelouskala i telefonní seznam, ale ten má více logiky pod jedním písmenem, než tohle na 462 stránkách.

19.05.2023 1 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Přiznám se, že jsem nejprve viděla film a ten mě přivedl ke knize. Protože Kinga moc nemusím. Ale teď jsem mu všechno odpustila. S Carrie soucítím do té míry, že ani její pomsta, tak nádherně vyjádřená ve filmu, mě nepohoršila. Nikdo by neměl být šikanován a každý, kdo se toho dopouští, si zaslouží všechno, co ho potká. Oslovila mě také otázka náboženství a jeho role v příběhu mě znovu utvrdila v přesvědčení o jeho škodlivosti a vysloveně špatném vlivu na lidstvo jako takové, a to se v průběhu staletí nemění.

28.03.2023 5 z 5

Návrat psa baskervillského Návrat psa baskervillského Miroslav Macek

Dnes zakoupeno a už začínám litovat. Nebudu vynášet předčasné soudy, jen mě okamžitě popudila "inovace" bratra paní Barrymorové, který přece zahynul na blatech místo sira Henryho a navíc to nebyl žádný proslulý vrah, ale člověk spíše mdlého rozumu, který měl smůlu. Takže uvidíme, nečekáme přece žádný vrcholný umělecký zážitek, a "navazování" na příběh se očekává, dějotvorné zásahy do původních postav nikoliv. Nakonec jsem onu lítost přehodnotila a knihu jsem dočetla celkově spojená, neb mám ráda páně Mackův styl a zejména dobrou češtinu. Paradoxně mě nejvíc potěšil závěr věnovaný C. Doylovi.

17.01.2023 2 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Jako skalní Saturninův fanoušek nemohu nic moc vytknout. Snad jen historku s lupičem u pana profesora, ta je kompletně převzatá z originálu. Ale budiž. Jinak jsem se knihou taky prousmívala, mám tenhle humor ráda a takové knížky používám jako antidepresiva. (Mám jich v záloze víc.) Vždy zaberou.

02.09.2022

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

O jeho hlasu už asi bylo řečeno i napsáno vše a já ho milovala, co jsem rozum vzala. A jeho úsměv? Takový, o kterém se říká, že ukončuje války a všechny jsme věřily , že nás rád vidí. Co jsem mu zazlívala? Poslal mě napsat si úkoly, když jsem se mu vetřela do šatny. No, bylo mi patnáct, vypadala jsem na dvanáct, takže palec nahoru:-).
Četla jsem samozřejmě i jeho předchozí biografie... Říkám to písní, například a film KAREL jsem víceméně probrečela a tuhle knihu čtu tak dlouho, protože některé pasáže zase zalévám slzami. Svět bez něj už nebude jako býval, ale to se asi týká hlavně nás, které jeho hlas provázel většinu života. Takže teď mohu listovat touhle knihou po zbytek svých dnů a vzpomínat.

27.07.2022

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Považuji se za čtenáře zmlsaného, místy znuděného a Alberta Čubu jsem si pár večerů omrkávala na jevišti. Ale i tak jsem toto, nemohla předvídat. Knížku (je útlá) jsem zhltla stylem start - cíl a sedělo mi každé slovo. Oponentům doporučuji nechat se vtáhnou do atmosféry děje se vším všudy... a je fakt, že asi příslušnost k obyvatelům černého města mi to ještě více usnadňuje. V záplavě knih, které snad ani nestojí za použitý papír, příjemné překvapení... 5/5

08.07.2022