Archie Archie komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Tak tohle me minulo. Tomuhle i ja, milovnik fantasy, musim rict "fantasmagorie". Tyhle knihy, kde hrdina chodi vzhuru nohama, pod sebou vidi svet na hrbete zelvy na hlave klokana, nad sebou vodopad lizatek a to vse ve snu uvnitr snu uvnitr zaludku obri velryby v tlustem streve letajiciho kalamara - opravdu nemusim. Byt je Gaiman skvelym vypravecem a pohadkarem, tenhle styl (a napriklad i takovy Pretchett) fantastiky mi je proste cizi.

30.04.2018 2 z 5

Lovecraftova země Lovecraftova země Matt Ruff

Teoreticky zajimavy namet, pomichat rasismus s hororem. Provedeni ale pokulhava. Povidky se vetsinou slibne rozjedou, ale vysumi do nejake lacine hororove banalitky. To prastare, zlovestne, bezbozne, ta desiva cizost vesmiru, co cini Lovecrafta kultovnim, zde pouze na par strankach prosvita v autorove imitaci klasiky.

30.04.2018 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Po prvnim dilu, ktery me svym osobnejsim pristupem k fantasy nadchnul, prisel strmy sesup. Knihu jsem sotva docetl. Kde Stehlikova jemne davkovala emoce a roztomile rozvijela postavy, tam se pokousi o jakousi akcni scifi-fantasy michanici. Jakoby nevedela jak s dejem vubec nalozit a pribeh domyslela na koleni. Jeji pojeti scifi anti-utopie je navic krajne neduveryhodne a pusobi az amatersky lacine. Velmi slabe 3. Skoda, pribeh Ilan me v prvnim dile okouzlil. A radeji si jen ten prvni budu pamatovat.

10.04.2018 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Na prvni pohled jednodussi cteni, na ten druhy scifi/fantasy tezici prave z uzkeho vztahu sledovane skupinky a krasne popsanych emoci. Sklarska kolonie je popsane uzasne a Stehlikova navic neuspechane davkuje informace a svet bobtna a bobtna do stale zabavnejsich tvaru. Nejvetsi sila knihy ale tkvi v intimnim pojeti postav a postupnem krizenci vztahu uvnitr skupiny. Malokdy je tak cteni nezazivne ci otravne popisne, coz jsem po druhe Bourne zari presne potreboval. Jsem nesmirne zvedavy na druhy dil Ilanova putovani. p.s. Pro hrace videoher - takovy maly cesky Gothic vzdorujici megalomanske TES serii.

08.04.2018 4 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Nemuzu si pomoct a pisu to nerad, lec nadseni ala prvni dil se prekvapive nedostavilo. Nedokazi mozna presne popsat co se pokazilo, ale neco mi tu oproti takove GoT, Zaklinaci ci Prvnimu zakonu chybi. Jakoby snad Sanderson psal az prilis strojove, az prilis se nadrel a utapel se v popisech ne az tak zajimavych banalit, coz uz tak tlustou bichli nafukuje do tezko stravitelnych rozmeru. Nudna intermezza pak vylozene otravuji. Co ale mrzi nejvic, je absence nejake zivocisnejsi, opravdovejsi, spinavejsi emoce. Ta nazehlene dokonalosti je az prilis.

31.03.2018 3 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Prvni pribeh se pekne rozjizdi, ale konci jako scenaristicka banalitka. Kamenak, ovsem, ten je ve vsech aspektech zajimavejsi. Jednak je narativne zajimavejsi, podnetnejsi a vypecenejsi a druhak ma o uroven kvalitnejsi dialogy. Zaverecna "zatmivacka" byla navic skvele dvojznacna. Vzdy existuje nouzovy vychod. Silenstvi!

28.03.2018 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Ukazka toho, ze je komiks svebytnym mediem s vlastnim vyrazovym rejstrikem a unikatnim dopadem na ctenare. V je nadherne, komplexni dilo, ktere snese - co se do podnetu pusobicich na ctenare - srovnani s jakoukoli literaturou. Ta atmosfera obrazu, to myslenkove podhoubi, ta konzistence, s kterou je pribeh davkovan! Chladna totalita, fasismus, Anglie, svoboda, lidskost, anarchie, divadlo, chaos. Pusobive dilo. Anglie vladne.

26.03.2018 5 z 5

Ďábel vchází do dveří Ďábel vchází do dveří Mike Carey

Ozivly sen - napadle me behem cetby prvniho pribehu. Opravu magicke. Druhy pribeh, ac ne tak sugestivni, emotivnejsi a spinavejsi. A ten treti uz jen drobne dokreslil predesle. Peklo, andele, duchove, trocha filosofovani, spousta chutne mytologicke omacky a prehlidka drobnych lidskych pribehu/tragedii a pochroumanych postavicek. Prislib velmi kvalitni a ve vsech smerech hutne komiksove serie.

21.03.2018 4 z 5

Třetí zákon 1 a 2 Třetí zákon 1 a 2 Xavier Dorison

Duvod, proc jsem dlouho komiksum "odolaval". Zadna pridana hodna vuci filmu ci knize. Skica filmoveho scenare. Kresba sice povedena a historicky zrejme verna, me nechavala emecionalne naprosto nezainteresovaneho, coz je u komiksu, ktery jinak nenese zadna hlubsi poselstvi, neodpustitelne.

20.03.2018 2 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Zvlastnim smutkem nasakla kniha. Doporucuji doplnit soundtrackem z filmu, ktery krasne zachytil az melancholickou kombinaci nenaplnene lasky, bolestive ztraty a zahrobi. Jako pribeh me Vrana tolik nestrhla, jako medium prenasejici emoce vsak pusobi tak desive uprimne, ze by mu prekombinovany pribeh naopak zbytecne ubiral se syrovosti a hnevu. Komiksove medium vyuzito tak, jak by jine mohlo jen stezi.

18.03.2018 4 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Ocekaval jsem malo, ale prekvapive na me atmosfera te spinavejsi casti Gothamu, i pres neprilis invencni dej, slusne zapusobila. Nektere obrazky byly navic opravdu nadherne a i na malem prostoru se komisku dari vystavet vcelku zajimave podhoubi ikonickemu mestu i postavam. Nejlepsi obrana? Silenstvi!

17.03.2018 4 z 5

Americký upír Americký upír Stephen King

Atmosfera predvalecneho LA, divokeho zapadu a upiru ma neco do sebe, vypravecsky mi ale Americky upir, vyjma uvodu s Pearl, prilis neimponoval. Chybelo mi zajimavejsi pojivo a osobnejsi styk s jakoukoliv postavou ci snad sugestivnejsi kresba, ktera by dokazala vytahnout z vod jakesi nijake, byt zasazenim pritazlive cetby/podivane.

17.03.2018 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Zvlastni, nadherna knizka. Kdo by ocekaval klasicke fantasy plne akce, bitev ci intrikareni, jiste by mohl zustat zklaman. Artusovska epika je pritomna jen ve velmi decentnim podani, takze ani zde by ocekavani nemusela byt naplnena. Je to ale tak krasny literarni utvar, ktery se vsem skatulkam vymyka a zaroven nepusobi zbytecne rozervane, artove ci namyslene. Naopak je lidsky, dojemny, smutny, vesely, melancholicky i hravy, ve vsech formach promysleny a vrstevnaty. Axl a Beatrice, Winstan, sir Gawain, vsudypritomna kouzelna mlha, spici dracice, pohadka, tragedie, fantasy, skreti, cerne vdovy, lstivi mnisi, laska, strach, pomsta, cest.Tahle kniha se do vas otiskne. Nepopsatelne.

08.02.2018 5 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Tak konečně plnohodnotné setkání s Lovecraftem. Jeho povídky byly od první do posledni čtivé, leč možná si byly přeci jen trochu podobné. Obvykle se zkrátka opakoval scénář ala vzdělaný hlavní hrdina vs nějaké prastaré, bezbožné, pomalu se vyjevující zlo a následný propad někam k hranicím příčetnosti a šílenství. Co naplat, Lovecraftovo děsivé universum je ale natolik atmosferou nasáklým a zvláštní temnotou načichlým útěkem z moderní reality, která podobně mrazivé zkazky vytěsnila daleko za hranice racionálního strachu, že se okouzlení dostaví i v mírně repetitivním podání. Nejlepší kousky? Barva kosmu, Šepot v temnotách a Hrůza v Dunwichi.

01.02.2018 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Zacina tu neco velkolepeho. Sanderson je remeslne perfektni, pevnou rukou davkuje informace, postavy pred ocima nabyvaji na rozmeru, svet na dalsich vrstvach a vypraveni nadherne bobtna do naprosto soudrzneho slepence originalni, vypravne fantasy s bohatou mytologii, detailne vykreslenych postav a vypraveni sponujiciho ctenarovo ocekavani. Veleboure, plavooci, velkoknize Dalinar, Kaladin a mostari, Nepostatny, mocne Strepkordy, prozirava Jasna, predtucha katastrofy, zrada, stesti. Uh. Tohle byla velka fantasy radost. Druha bichle ciha v policce.

12.01.2018 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Od nadseni, pres ocekavanou oddychovou rezbu, po repetitivni prumer. Tech bezvychodnych prestrelek, deus ex machina a vzkriseni na posledni chvili bylo opravdu mozna az prilis. Nicmene, Kotleta vzdycky vystrihne nejaky WTF okamzik, kterym akci stylove prolozi. Vztah postav se navic nejakym zpusobem porad vyviji, beckova upiri mytologie v kombinaci s ufony pusobi spravne brakove a sex tomu, spolu s devkou Katerinou v prusvitne kosilce a neustale pripravenou baculkou Petrou, dodava ten spravny riz. Hustej narez. Jednou ale stacilo.

22.12.2017 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Je mi to lito, ale nesdilim vseobecne nadseni. Uvod do realií me nadchl - pisecna planeta Duna, boj o posledni kapicku vody, kultovni rody Atreidu a Harkonennů, píseční červi. Nastavení skvělé. Vyprávění me ale nechavalo po celou dobu velmi chladnym. Herbert , dle meho soudu, az prilis casto vyplnuje text nezajimavou vatou a postavy jsou takove nemastne neslasne ikony, s kterymi jsem jejich dramata a vnitrni pochody prakticky vubec neprozival. Mrzi me, ze jsem se v tak skvelych, kultovnich kulisach, nedockal zabavnejsiho pribehu a vypraveni.

29.09.2017 3 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Tak takhle rychle jsem snad v zivote knihu nezhltnul. Bylo by to pomerne tradicni post-apo, kdyby nebylo originalni a uzasne hlavni hrdinky - maleho hladovcatka, a vypravecskeho citu pana spisovatele. Kniha sleduje jen 4 postavy a Mike Carey presne drzi prst na toku deje tak, aby vypravel poutave putovani, vykreslil stav sveta po virove nakaze a predevsim rozehral emocionalni jizdu uvnitr party sledovanych charakteru. Zaver je pak dostatecnym dovetkem a dojemnou/vypecenou pointou na zaver. Naprosto skvela knizka. Dobre rano slecno Justineauova.

08.09.2017 5 z 5

Anno Dracula Anno Dracula Kim Newman

Ssss! Kim Newman ma mozna zvracenou mysl, rozhodne je ale zvracene dobrym spisovatelem. Upirskou/Draculovskou tematiku mam strasne rad, od detstvi me pritahuje i desi, Newman by ale svym stylem bavil snad i v navodu na instalaci sprchove hlavice. K postavam pristupuje presne tak zivelne a zabavne, jak to mam rad a na malem prostoru jim dokaze vdechnout charisma a ctenarsky vdecnou pozu. Anno Dracula je jinak dilo kouzelne - tak akorat dekadentni, nadherne temne a pritom sofistikovane cernohumorne, atmosfericke, v mnoha scenach naprosto strhujici. Nic tak dobreho jsem dlouho necetl. Nektere postavy a vyjevy si budu pomatovat do konce sveho mrzkeho teplokrevneho prezivani. Vic takovych knih. Genevieve se otocila a videla jen tmu..

04.09.2017 5 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Z cele serie mi kupodivu ctvrty a zaverecny dil prisel nejslabsi. Prilis mnoho epiky, mocnych kouzel a Panu desu ubralo na te pohadkovo-klasicke atmosfere Midkemie. Jestlize jsem se u prvniho dilu citil jako u krbu za zvuku loutny z Ultima Online, ctvrty dil jsem bohuzel docital spise ze zvedavosti k rozuzleni. Zakonceni pribehu to jinak bylo dustojne, neuzil jsem si ho ale tak, jak jsem ocekaval.

22.08.2017 3 z 5