Archie Archie komentáře u knih

Strach Strach Jozef Karika

Kolonka "thriller" neni presna, Strach je jednoznacne horor a zanrove cistsi, nez jsem ocekaval. Coz ale rozhodne neni vytka, naopak - Strach me pohltil snad jeste vic, nezli novejsi autorova Trhlina. Karika si mozna bere trochu vic z Kinga a jeho To, na druhou stranu ale, dava stranou tu nostalgickou retro cast a nezabyva se tolik psychologii postav (byt presto dostatecne), zanrove se mnohem primeji soustredi na stupnujici se desivou atmosferu. Bytovky na kraji lesa se jakoby kazdou strankou scvrkavaji do stale stisnenejsiho prostoru. Strach bobtna, desive vyjevy se prohlubuji a jsou stale brutalnejsi, silenstvi graduje. Karika je navic skvely vypravec a vse si neustale drzi presne tempo. Mytologie Strachu je navic dostatecne zajimava a uplny zaver (jehoz pokazeni se u hororu bojim nejvic) me naplnil blahem. Doufam ze neprijde letos kruta zima.

17.10.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Ve ctvrtek vecer jsem koupil a v sobotu rano docetl. Nemohl jsem se odtrhnout. Karika v Trhline netvori horor v nejakem brutalnim, ducharskem pojeti, v zasade ani nejde o popis nejake primo dotirajici plizive hruzy - prim tu hraje dunive ticho pohori Tribec, zatazena obloha, spatna predtucha vecera, les a predevsim nejistota v tom, cemu vlastne akteri celi. Krajina, ktera primo nesrsi prvoplanovou hruzou, presto vzbuzuje (pro nasince predevsim) povedomy strach a nejistotu. Zaver knihy navic nesklouzl k nejakemu tradicnimu hororovemu vyjevu a celou interpretaci vkusne ponechava na ctenari a nechava tak dej rezonovat. Jdu si pro dalsiho Kariku. Rano, nerad bych totiz potkal svetluzku.

13.10.2018 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Sapkowski je proste pan spisovatel. Na prvni pohled slozita kniha plna dobovych realii, hemzici se Jany z Rejmanova, Bořky z Valprechtic v desítkách variant, přesto však čtivější, než spousta řádově jednodušší literatury. Stejně jako v Zaklínačovi, Sapkowski svůj svět plní obrovským množstvím zdánlivě zbytečných, avšak zábavných a s mistrným nadhledem i humorem podaných detailů. Neuvěřitelná imerze, geniální humor, nečernobílé charaktery, špína a krutost temného období dějin, špetka kouzelně pojatého fantasy a řada památných výjevů. Čarodějný sabat, mučení inkvizice, úchylný vlkodlak znásilňovač, náboženský fanatismus, člověk člověku vlkem, trocha toho smilnění a chudák bratr Barnabáš. Opakuji se - geniální.

11.10.2018 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Porad je to strhujici Abercrombie, lec pro znalce Prvniho zakona muze byt odklon k primocarejsi, naivnejsi a po vsech strankach klasictejsi (spise ve smyslu - ctenari neocekavej zadne zasadni seky do tradicni vystavby dila) fantasy, ponekud zklamanim. Na druhou stranu, dalsi ironickou intrikarinou by Abercrombie navazoval nejspis dost tezkopadne, a kdyz o tom tak premyslis, nejspis by otravil i me. Pul krale je navic prvni knihou trilogie a pribeh muze dostat nakonec sirsi a vrstevnatejsi ramec. Nejsem si jist, jestli si Abercrombie za jistou neoriginalitu tu patou hvezdu zaslouzi (nakonec spise ne) - tuhle vikingskou fantasy jsem ovsem precetl za vikend, coz mluvi samo za sebe. Nekdo ten vypravecsky talent proste ma. Druhy dil ma jisteho kupce.

29.09.2018 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Navzdory chvalozpevum, tady mi Bradburyho styl vypraveni nesedl. Knihu jsem navic cetl tesne po odlozeni prvniho dilu Hyperionu, coz mi ctivost Bradburyho slohu ponekud ztizilo. Povidky zacinaji jinak slibne, atmosfera je padesatkove naivni, z dnesniho pohledu snad az sestakova, zhruba po 100 stranach mi ale prislo vypraveni nezajimave, neosobni a ta americka povalecna patina me zacala spise unavovat. Vesmirna poetika se Bradburymu uprit neda, nekolik povidek je skvelych, atmosfera misty martansky kouzelna - dobrou polovinu knihy jsem se vsak ke cteni musel nutit. Klasika neklasika.

25.09.2018 3 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Po chladne Dune jsem dostal facku z budoucnosti, ktera me opet donutila zanr milovat. Simmons stvoril uchvatne, vrstevnate dilo, plne myslenkoveho prediva, utopie, antiutopie, lidskych strachu, te vecne rozervanosti lidske duse - zaroven vsak pro geeka naprosto uspokojive, s komplexnim vesmirem budoucnosti, mytologii, rezonujicim nazvoslovim a dostatecne intimnim pribehem vsech 6 hrdinu. Nevim jaky pribeh se mi libil vic? Desivy teologicky cestopis s kruciformy? Devcatko starnouci po zpatku? Trocha cyberpunku? Fascinujici cesta morem travy. Za Stirem, bohem, usmirenim, smrti, pokanim, vesmirnou valkou, budoucnosti. Kolosalni.

22.09.2018 5 z 5

Tyranův zákon Tyranův zákon Daniel Abraham

Inu, mam z Tyranova zakona malicko pocit jakehosi meziclanku. Linie postav se dobrou polovinu knihy nevyvíjejí tak dynamicky, jak bylo v předešlých knihách zvykem a jejich semknutost se jakoby mirně uvolnovala. Zejmena linka Cithrin a Clary trpi ztratou obvykle dynamiky. Vse je, zda se, jen pripravou, nadechnutim a nastavenim pesaku na sachovnici. Poslednich 50 stran je opet brilantnich a zaverecny cliffhanger je od Abrahama az krutym zertem. Znovu jsem zapomnel na svet kolem a hltal stranku po strance. Tak sup sem ctvrty dil! Tohle se nedela!

15.09.2018 4 z 5

Královská krev Královská krev Daniel Abraham

Abraham to nepokazil - porad se drzi zdrave pri zemi a pribeh nestavi na okazalych bitvach , bozich a prvoplanove epice, nybrz na uveritelnem chovani postav, intrikareni a zabave pri jejich interakcich a neuspechanem posunu. Dejove linie postav se navic zacinaji zajimave krizit a po prvnich 100 stranach jsem zacal mit problemy knihu odkladat. Palliako je skvele necernobily zaporak!

08.09.2018 5 z 5

Dračí cesta Dračí cesta Daniel Abraham

Cekal jsem klasicke epicke fantasy, a dostal jsem prekvapive vyspely pribeh zamereny na charaktery, politicke hastereni, vyvoj osobnosti postav a clovecinu ve vsi jeji aroganci, xenofobii, pomstychtivosti, malosti i krase. Osudy (anti)hrdinu jsem cetl opravdu s chuti a doufam, ze v dalsich dilech - pro ktere se chystam - Abraham z cesty nevyboci. Necernobile postavy a jejich naplnujici rust/pad bavi primo navykove. Fantasy konverzacka jako remen.

02.09.2018 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Nebylo to spatne, ale vsichni ti demoni a nasili na me pusobili tak nejak young adult, ac se autor snazil o sebevetsi temnotu. Pro nactilete dobre, jinak ale rozhodne nicim zasadni fantasy. V serii pokracovat nebudu.

21.08.2018 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Hory, led, boure, ozivla mrtvola - velmi impozantni kulisy smutneho pribehu v duchu romantismu. To, zda se kniha zalibi ci ne, budu hodne zaviset na tom, kterak se ctenar popere prave s prvky romantismu - zejmena s jistou necivilni procitenosti a osudovosti pronaseneho. Jinak je ale kniha prekvapive ctiva i dnes a atmosferou dokaze zapusobit i 200 let od sveho vzniku

21.08.2018 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

20.08.2018 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Ach! Dlouho jsem Kmotra odkladal a to by rozumny muz v mem postaveni nemel. Tahle kniha je dokonala. Prekvapive vypravna, rozmachla, barvita, naprosto nasakla New Yorkem, jeho doky, obchudky, sluncem zalitym, dekadentnim Hollywoodem, citrusem vonici vyprahlou Sicilii a tim horko-sladkym cimsi, vybranym jazykem, starosvetskou laskou, vuni doby, nejakym kouzlem opredena busta rodiny Corleone. Mozna nejlepsi kniha jakou jsem cetl. Zakon omery mi vsak kaze o tom pomlcet.

16.08.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Bez bestialni brutality, sokujicich pribehovych twistu a sexu. A presto napinava, zvedavost podnecujici, atmosfericka, po certech zabavna, nadcasova kniha. Skutecne - prvni dama detektivky.

07.08.2018 5 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Slaniska, mokrady, slany dovetek mlzneho oparu, zriceniny, skrekot racku a mozna i posledni soud zvestujici morsky had v usti reky. Jemna, citliva, tajemnym oparem opredena prochazka po usedlostech a prirode Essexu. Zadne divoke drama, desivy horor nebo srdceryvna love-story. Nestvura z Essexu je mnohem vic sondou do neklidne, strachy zmitane, po svobode, smyslu, vire a lasce prahnouci lidske dusi, nezli knihou desivou v nejakem nadprirozenem slova smyslu. Je to souboj dustojnosti s pokrokem, viry s vedou, kniha o lasce a prirode. Sarah Perry navic pise krasna slova s lehkosti ranniho vetriku a cternar se nenudi ani pri zdanlive deje proste konverzaci vedlejsich postav. Krasna knizka s krasnou obalkou.

01.08.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Plytkost v provedeni fantasy propriet. Jinak se to ale hezky cte a spisovatelka ma jiste vypraveci talent. Celem vuci hutnejsi konkurenci jsou ale tihle cool zlodejicci neuspokojivym dobrodruzstvim v povedomych kulisach. Hype pro fantasy holky, kterym smrdi Zaklinac.

29.06.2018 3 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

Tak dalsi velky pribeh za mnou, a nutno rict - nebylo to nakonec vubec snadne louceni. Staveley mozna nezachazi do tak zabavnych krajnosti jako takovy Abercrombie, jeho svet neni ani tak kouzleny jako Rothfussuv a postavy nejsou tak vrstevnate a realnou clovecinou pachnouci jako v Zaklinaci ci Hre o truny. Namichal ale remeslne skvely koktejl zajimaveho, dostatecne podnetneho sveta s nerdsky kompatibilni mytologii (ruzne kulty, zabavna magie, bohove, skvele zvolene nazvoslovi) a predevsim postav, ktere prirostou k srdci a nejsou jen pesaky v epicke fantasy. Drzkata Gwenna, chladny prcek Annick, temnooky Valyn, premyslivy Kaden, sprosta babka Nira, nadherna Triste, spravni zaporaci Belendyn, il Torja ci buh utrpeni Mashkent, zabojovali o patou hvezdicku. Knizka je navic casto protkana drobnym moudrem a casto se snazi predlozit rozpolozeni postav s mirnym presahem smerem k obecnym problemum naseho byti (neustale utrpeni vs rozkos, pomijivost, strach, animalita, nevyhnutelnost..), coz cini trilogii zase o kus zajimavejsi, nezli typicka fantasy utapejici se v ciste epice. Za me dalsi nezapomenutelna fantasy, byt zrejme nikdy nedojde kultovniho statusu.

26.06.2018 5 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

Prvni tretina me mirne zklamala a doufal jsem, že takto nebude odvypravet cely zbytek knihy. Same putovani a nic moc zazivna akce. Malo emoci, intrik a zajimavych zakouti pribehu. Nastesti, druha tretina (vezneni u Ishienu) a zejmena intrikareni, pribehove zvraty a skvely vyvoj postav ve tretine posledni (il Torja, Mashkent, temnejsi Valyn, rostouci Kaden) napravil puvodni dojem a trilogii posunul nekam blize stylu Prvniho zakonu od Abercrombieho. Uz tak zajimavy a nepredvidatelny dej ziskal az prekvapive epicke ostny. Je to jine nez prvni knizka, ale je to porad zatracene dobre fantasy. Trojka musi ihned nasledovat.

12.06.2018 4 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Mozna neoriginalni (vojensky vycvik, vycvik v klastere, intrikareni na dvore), ale nesmirne poutave a zabavne odvypraveny uvod trilogie. Kde jini nudi, Staveley nuti hltat stranky. U nekterych pasazi jsem doslova nedychal a u jinych si zase v hlave maloval nadherne fantasy obrazy. Vycvik v horach, zkouska ve tme, kraska v rudych satech vchazejici doprostred bitvy - mnamka! Od docteni Abercrombieho jsem si snad takto fantasy neuzival.

08.06.2018 5 z 5

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Dark fantasy svet temnych elfu je vykreslen nebyvala krute a atmosfericky, zbytek mi ale prisel jako takovy standardni fantasy mix putovani, intrik a souboju. Zadne silnejsi emoce nebo neco navic se u me bohuzel nedostavilo.

11.05.2018 3 z 5