Archie Archie komentáře u knih

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Kniha, ktera je z pocatku ve svem humpolactvi zabavna, na svou neurvalost v druhe polovine doplaci. Dokud se vypraveni drzi nekalosti hlavniho antihrdiny, zabava jede na plno obratky. Pribeh samotny ale v kombinaci s neprilis obratnym jazykem a vypravecskym stylem nestaci dostatecne zaujmout. Kazdym dilem je pry serie kvalitnejsi - mozna se nekdy v budoucnostu necham rad prekvapit.

16.11.2016 3 z 5

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Ne tak okouzlujici a pohadkove jako prvni dil, naproti tomu ale vyrovnanejsi co se tempa vypraveni tyce. Dospivani hlavniho hrdiny supluji opravdu epicke fantasy vyjevy, o neco vice politiky a nekolik nezapomenutelnych, s laskou k fantasy napsanych scen. Pro tohle jsem si zanr v detstvi zamiloval.

16.11.2016 5 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Esencialni, klasicke zapadni fantasy ala Tolkien, v te nejcistsi forme. Nechybi tu nic - krasne princezny, moudri draci, nesmrtelni elfove, divoka magie, ukecani trpaslici - vse v temer pohadkove cernobile forme. Soucasneho ctenare mozna Feist nedojme originalitou, kazdeho milovnika imaginarnich svetu ale doslova pohladi po dusi. Klasika zanru.

16.11.2016 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Univerzitu vystřídalo výpravnější fantasy. Rothfuss ale nepolevil a servíruje pořád ten krásný, lidský a maličkostmi napěchovaný, intimně vyprávěný příběh. Byť na větším plátně. Detektivka ve Vintu, výcvik u Ademských žoldnéřů, vnady bájné Felurian, setkání s Čandrínem. Opět nezapomenutelné. Nemůžů se dočkat trojky.

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Kouzelné! Skvělý úvod, který patřičně zažehne motivace hlavní postavy. Pohádková magická univerzita, příběh protkaný hudbou, chytlavá romance, dobrodružno ala Oliver Twist, trocha Harryho Pottera, dramatické akční scény, skvělé napsané, zapamatovatelné a vyvíjející se postavy. Vše navíc žene kupředu nádherný příběh plný čtenářsky vděčných detailů a úžasné mytologie. Nádherná kniha protkaná čarovnou, zvláštní, nezaměnitelnou atmosférou.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Neotesanější sloh ještě nebyl tak vybroušený, možná ale právě to činí knihu opravdovější. Parafráze známých pohádek, zaklínačské souboje se strašidly, spousta humoru. A v neposlední řadě také podhoubí pro budoucí pětidílnou ságu.

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Neuvěřitelně komplexní sága. Maniakálně promyšlené politické podhoubí, intriky čarodějnic, sobecké motivy a spousta obyčejné lidské malosti. Postavy z masa a kostí, které nepronášejí otřepané fantasy fráze ale působí dojmem živého, originální povahou vybaveného, sobeckými zájmy zmítaného člověka. Země zbídačená válkou, útrapy jeho obyvatel, strašidla, xenofobie, děsivá lidská povaha. Všechny dějové linky uvázané v kompaktní spletenec pestrý tvarů i barev. Yennefer, Regisy, Ciri, Geralte.. zůstaňte!

Legenda Legenda David Gemmell

Hrdinské fantasy jak řemen. Kniha o jedné velkolepé bitvě. Zábavně vystavěná, vygradovaná, patřičně epická. Druss Veliký sestoupí naposledy z hor, aby svedl poslední a největší bitvu vstříc stotisícové hordě Nadirů. Žádné vedlejší linie ani desítky postav. Příprava na bitvu, perfektně odvyprávěné válčení, bájná Snaga tančící v krvi nepřátel a s velkou grácii pojatý závěr. Odchod Smrtonoše ze scény vskutku hodný hrdiny.

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Poměrně zklamání. Už druhá polovina prvního dílu naznačila, že si mě série přeci jen úplně celého nezíská. Skvělý, intimnější a komornější úvod, vystřídalo v závěru více dějových linek a já si nedokázal nadále udržet s postavami tak úzký kontakt. Druhý díl nastolený trend přijímá za svůj a stává se ještě odtažitějším. Svět je to stále zábavný, zajímavých linek je tu habaděj, tajemno v pozadí čeká na odhalení. Škoda jen, že ubylo osobnějších emocí. Jsem zvědavý, co přinese třetí díl. Série mě rozhodně neztratila.

29.10.2016 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Úvod mě dostal, pak ale jako bych s postavami mírně ztratil signál. Pořád se jedná o nadprůměrné fantasy, na můj vkus je ale - od chvíle, kdy Vélin opustí řád, snad až příliš hrdinské a odtažité. Komplexní svět, touha vědět co bude dál a nevyřešené tajemno v pozadí, snadno lapí čtenářovu pozornost.

29.10.2016 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Rychlý rozjezd, mírný zmatek v postavách - chvíli mi trvalo se do Finální říše naplno ponořit. Svět ale brzy získal zajímavé kontury, postavy rychle bobtnaly na dalším rozměru a já nemohl přestat listovat dál a dál. Sanderson vytvořil úžasný, ponurý, atmosférický svět - diktaturu kruté šlechty, originálně pojatý odboj, plantáže otroků, kruté inkvizitory a podmanivého arcil-záporáka Pana Vládce. Postavy pak procházejí tak akorát rychlým vývojem a je radost jejich evoluci sledovat. Na pana Kelsiera a rebelku Vin nikdy nezapomenu. Na dechberoucí finále a věžičky panství Kredik Shaw jakbysmet. Skvělá kniha.

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Spíše taková milá vzpomínka, hravé dobrodružství, které však potěší spoustou zaklínačských trademarků. Nechybí erotikou nabité čarodějky, hláškující trpaslíci, intriky u dvora ani spousta piruet a kočičích úskoků. Na druhou stranu, nosnější děj a osobnější přístup k charakterům tomu přeci jen poněkud chybí. Příjemné, neotesané, nikoliv nezapomenutelné čtení. Jako doplňkem k sáze mě ale Sapkowski potěšil.

29.10.2016 4 z 5