Archie

Říše upíraŘíše upíraJay Kristoff

Huh. Upiri guilty pleasure jako prase. Stval me frackovity hlavni hrdina, stval me misty pubertalni jazyk a naduzivani prehnanych metafor. Ale presto jsem se neustale, mirne provinile, bavil. Vsechno je tak spravne prehnane temne, epicke, teen depresivni a (nenapada me jine slovo) UPÍRSKÉ, pritom si to drzi prehlednou hlavní linku, která vyústí ve vcelku povedenou, osudovou pointu. 5 provinilých hvězd.

PlatformaPlatformaMichel Houellebecq

Jako by psal Albert Camus do sexualne-turisticke rubriky Maxima. Plno barvitych porno sekvenci, zaroven zajimave cestopisne/historicke okenko a existencialni deprese. Mam pocit, ze nevim o cem to vlastne bylo, ale vim ze toho bylo plno.

Mexická gotikaMexická gotikaSilvia Moreno-Garcia

Oslavne recenze, krasna obalka, Mexiko a gotika? Navnadilo. A prvnich 100 stran to vypadalo slibne. Zatuchle panstvi a jeste zatuchlejsi obyvatele. Naznak goticke romance. Zla predtucha. Tajemno. Atmosfera. Pak se ale vsechno podelalo. Podivna romance vysumela do nikam a hororova pointa, ta udajne "lovecraftovska", skoncilo nudnou, kýčovitou fraškou. Mexický hype. Goticky prumer.

Tenkrát v HollywooduTenkrát v HollywooduQuentin Tarantino

Tretinu knihy se na me hrnula zaplava jmen hercu, reziseru, scenaristu a filmu ci serialu, o kterych jsem v zivote neslysel, a presto me cteni naramne bavilo. Tarantino je i jako spisovatel posahany cinefil, pise vybrousene dialogy (holcicka "herec" vs Rick je genialni) a predevsim, dokaze byt po celou dobu zabavny a aniz by se zabyval nejakym propracovanym popisem prostredi, atmosferu Hollywoodu a "hipí" 60s, dokazal podat kouzelne. Footfetish pritomen.

InvazeInvazeRoman Bureš

Jednicku povazuji za nejvtipnejsi knihu, jakou jsem kdy cetl. Na dvojku jsem se tesil a nemohu rict, ze vylozene zklamala, ale preci jen me tentokrat nebavily dlouho popisy imaginarnich/skutecnych bitev a pribeh trochu ztratil na udernosti. Nicmene, porad je tu spousta genialne vystavenych foru, vychazejicich z porad extremne zabavne premisy. Lidsky dobytek, elektricke opice, hlaskujici Amalka, Stalin, impotentni Satan, muslimske nebe. Stoji to za to, ackoliv by mene akce (a mensi pocet stran) neskodilo.

Hněv drakůHněv drakůEvan Winter

Iokonahovove nemaji radi ihalody, protoze kindololkove jsou elitni ismokanove, pricemz hlavni hrdina je imoladoh s otcem isobalkonem. Nejak takto mi pojeti "mytologie" a kastovnich systemu knihy znelo, alespon dokud jsem vydrzel cist. Boze, jak ja nesnasim, kdyz musi byt ve fantasy specialni nazev i pro zidli a stul. Pokud od toho odhlednu - stale se jedna o tuctove military YA, kdy naprosto nezajimavy a opet, na cely svet nastvany hrdina, prochazi (sice ctive popsanym) vycvikem. Kdyby se mu alespon v hlave honila nejaka zajimava myslenka.. Hype. Nepochopitelný hype.

Maková válkaMaková válkaR. F. Kuang (pseudonym)

Kniha tezi v prvni polovine z klasicky vdecneho prostedi akedemie a vycviku. Jakmile se ale zacne nabalovat komplikovane mystično, prestava kniha fungovat. Rin je navic takovy ten nijaky, vecne rozzlobený charakter, takze se kniha stava ke konci o to unavnejsi. Nebylo to vylozene zle, ale nebyt prvni poloviny a zabavneho ucitele "moudroslovi", jednalo by se o pomerne nudnou YA military fantasy.

Koruna z čarodřeva. Svazek 1Koruna z čarodřeva. Svazek 1T. Williams (pseudonym)

Na jednu stranu opravdu hezke, poctive fantasy. Na te druhe, opravdu velmi pomaly rozjezd, ac se zajimave rozehranou zapletkou na nekolika frontach zaroven. Knihu jsem cetl pomerne dlouho, protoze to neni zadny "page turner" a nemohl jsem si k postavam najit vyraznejsi emocionalni pouto - mozna tim, ze se jedna o opravdu klasicke fantasy, kde je vse tak trochu high, bez nejake spinavejsi emoce. Po docteni je presto dojem pozitivni - ta klasicka fantasy atmosfera funguje, postavy maji sve pribehy a zajimalo by me, kam ten kolos smeruje. S druhym dilem ale trochu vaham, protoze timhle tempem (a tolika linkách), to zrejme bude pribeh na delsi leta.

Omen: Ďáblovo znameníOmen: Ďáblovo znameníDavid Seltzer

Prvni polovina bravurni, atmosfericka - podivne dite, jeste podivnejsi chuva, temny les, mrazeni v zadech. Druha je stale "OK", ale uz ne tak sofistikovane strasidelna jako cast prvni. Kazdopadne velmi ctiva jednohubka.

Tři mušketýři 1. dílTři mušketýři 1. dílAlexandre Dumas, st.

Jako nejvhodnejsi popis me napada - hezky pribeh. Vtipny, romanticky (nejen co do romancí, postavy mluvi vtipne, s gracii, temer poeticky, heroicky), svizne odvypraveny, dnes jiz legendarni pribeh plny legendrnich podstav. Zabavne i po 150 letech.

Exorcista – souboj s ďáblemExorcista – souboj s ďáblemWilliam P. Blatty

Cekal jsem neco jineho a byl jsem prijemne prekvapen. Hororova linie je vyvazena s psychologickou i "detektivni", sceny posedlosti jsou intenzivni a kniha stale uhani jako o zavod. Desive, sugestivni, presto zadna céčková reznicina. Za 2 vecery bylo po.

Soucit s ďáblemSoucit s ďáblemC. Falconer (pseudonym)

Takovy klasicky inkvizicni teror, okoreneny jihem Francie, odkazem merovejců a templářů. Vzpurna zena, mnich na rozcesti, fanaticky inkvizitor. Nic prekvapiveho ci prehnane historicky naucneho, nicmene (zejmena v druhe polovine) odvypraveno s takovym spadem, ze se kniha neda odlozit.

DiktátorDiktátorRobert Harris

Skvele zakonceni trilogie. Pokud jste videli serial HBO Rim, pak muzete predvidat, co vas zhruba ceka. Byt nikoliv z pohledu Caesara, Antonia ci Augusta. Z Cicerova vypraveni pak pribeh muze vyznivat jako dekonstrukce piedestalu legendarnich diktátorů. Galska genocida, likvidace politickych souperu, demontaz republiky. A nakonec smirliva smrt stareho filosova, ktery si i prez vlastni ego a pýchu dokazal udrzet tvar a casto volil cestu moralnejsi, nez tu nejlehci. Cela trilogie je opravdu velky pribeh, ktery stoji za to cist.

LustrumLustrumRobert Harris

Jeste lepsi nez prvni dil. Zatimco v Imperiu se jednalo o uvod do reálií a zabavnou rimskou konverzacku/politikarinu, v druhem dile situace houstne. Jednak se u Cicera zacinaji projevovat ruzne stranky osobnosti (jak ty ctnostne, tak i temne - pycha, narcismus), a predevsim se zacina kolo dejin otacet k diktature - na scenu na plno vstupuje Julius Caesar. Harris dokaze ctenare navic perfektne uzamknout ve svete sveho vypraveni a i prez velke mnozstvi postav, vypravet naprosto prehledne. Cistych 5.

StalingradStalingradF. Kotleta (pseudonym)

Extremne sexualni, extremne nasilny, extremne akcni, upirsky film v kulisach dobyvaneho Stalingradu. Nechybi mucirny, upirske vecirky, footjob od vlastni Matky, kozy nordicke bohyne (nekolikrat), explicitni nasili, cerny humor a spousta vtipnych glos v kontextu druhe svetove. Pribeh temer neexistuje, ale to je mozna jedina kanka, na jinak perfektni odpocinkove literature.

Lovec čarodějnicLovec čarodějnicC. L. Werner

Takovy prekvapivy Warhammer. Zapletka je totiz skvele semknuta a cela se vlastne odehrava jako takove detektivne patrani na jednom starem panstvi. Hlavni postava je sice ne prilis vykresleny, ortodoxni sigmarita, ale vlastne to do temneho, upirskeho, fanatismem protkaneho pribehu sedi a dostacuje. Takze pokud hledate atmosféru zatuchlého venkova, hřbitovů, zombie, rodinná prokletí, rituální vraždy, okultní vampírismus a máte rádi temnou Warhammer mytologii, jedná se o výtečně ponurý, ač ke konci trochu béčkový, fantasy výlet.

17.12.2021

Ledové pekloLedové pekloJohn W. Campbell Jr.

Samotny napad je genialni (hlavne povaha oné Věci), ale provedeni trosku skřípalo. Nicmene na 150 stranach kniha nudit rozhodně nestíhá, atmosféra je diky Antrarktide znepokojive cizi, jen vypráveni behem gradace mohlo byt mene popisne a ponekud tisnivejsi.

25.11.2021

Potíže s míremPotíže s míremJoe Abercrombie

Je to tu po roce znovu. Ted me zase nebude mesic bavit cist jinou fantasy. Abercrombie pise porad to svoje - fantasy Tarantino psycholog, ktery svoje postavy tahne ironickym bahnem. Hrdinove jsou v jeho podani spise pokrivene postavicky plne ega, hlouposti, agrese, nabubrelosti, vypocitavosti a strachu, ktere nekdy delaji to co musi, jindy jim spadne vsechno do klina - vetsinu casu se proste chovaji jako lide. A proto je Abercrombie o tolik zabavnejsi, nez vetsina fantasy produkce. Vek silenstvi do toho jiz tak pukajícího kotle pridal jistou obdobu prumyslove revoluce, cimz ziskala kniha dalsi zabavny rozmer. Joe, drz se sveho kopyta. Tohle bych mohl cist porad. A ted zase rok.. Cekani na Abercrombieho neni jako cekani na cudnou devku, clovek vi ze Joe svou praci dela dobre.

24.10.2021

RybářRybářJohn Langan

Prvni cast byla skvela a vzbuzovala me ocekavani. Vyborne vykreslene postavy, predtucha neceho lovecraftovskeho, temne jezero, povery. Jakmile se ale kniha prehoupla do fantasticke roviny, zacal jsem trpet. A to tak, ze jsem knihu nekde v polovine odlozil. Hadam, ze konec bude stat za to a stalo by za to vratit se ke knize v jinem rozpolozeni. Prozatim bez hodnoceni.

22.10.2021

Praví bastardiPraví bastardiJonathan French

Inu, je pravdou, ze pribeh je misty trochu slatanina (takove orci VKV), nicmene stale skvele funguje ta kombinace mensiho fantasy, ktere se neodehrava napric peti kontinenty a neni vypraveno deseti hrdiny, drsnych Souzenych, ve kterych se prohaneji spinavi, vulgarni a utrpeni odevzdani poloorci na obrovskych sviních. Pribeh navic smeruje k velkemu konfliktu s Hispartou a zkratka - zase jsem si rad na Vozmrdovi zajezdil, nekolikrat se zasmal poloorcimu humoru, nechal si poodkryt dalsi kousky mytologie a mezidruhove sexuality. Tohle se neda neoblibit. Byt ano, prvni dil byl udernejsi.

17.10.2021

Lvi z Al-RassanuLvi z Al-RassanuGuy Gavriel Kay

Jak tohle popsat. Lvi maji vsechno - kniha je remeslne skvele zvladnuta, prostredi vykresleno barvite, atmosfera temer kouzelna, postavy zajimave, zabavne vystavene, vyborne odvypravene. Mozna mi ne uplne sedlo tempo, mozna misty styl, kdy je vse popisovano co do detailu, zemepisnych a politickych realii jako historicky roman (byt se jedna spis nez o fantasy o alt. historii).. Kazdopadne vyborna kniha, ale na 5 hvezd jsem se do cteni tolik netesil. Pri pokusu o objektivni hodnoceni me zadny zapor nenapada.

24.09.2021

AsfaltAsfaltŠtěpán Kopřiva

Sakra, kdybych necetl (o dost novejsi) Inferium od Bureše, asi by se mi Asfalt libil vic. Bohuzel, obe knihy maji podobne tema, Inferium je ale kratsi, udernejsi, a mnohem vtipnejsi.

24.09.2021

Prokletý trůnProkletý trůnSharon Kay Penman

Zacatek me chytil, pritazlive stredoveke zasazeni (divoky Wales, dvorni pletichy, dobove zvyky, nevrazivost mezi narody..), sympaticke postavy. Je ale pravdou, ze v druhe polovine me prilisny duraz na love story trochu zmahal, nicmene v uplnem zaveru vse hezky vygradovalo a je jasne proc spisovatelka postavy budovala jak budovala. Takze rad budu pokracovat.

09.09.2021

ImpériumImpériumRobert Harris

A pak ze neni politika nebo pravnicina zabava. V podani Harrise, Cicerona, Pompeia, Crassa a dalsi vybrane spolecnosti, to plati v mire vrchovate. Skvele dialogy, realie Rima, bez hluchych mist a tahlych pasazi. Skvela cetba.

26.08.2021

Král ConanKrál ConanRobert Ervin Howard

Hezky soubor. Conam mozna dnes nezaujme vypravenim ani super propracovanym charakterem postav, v cem ale stale naprosto exceluje je budovani uveritelneho fantasy sveta a ve vykresleni podmanivych scen (princezna Akivasha v hrobce, bubny pri potemnele rece, kvetina z pekla...), ktere jsou zkratka kouzelne zatuchle, vonici prastarou civilizaci a krutym svetem Conana. Takze porad naprosto platne doporuceni.

14.08.2021

Ohnivá bránaOhnivá bránaSteven Pressfield

Vtahujici, uzasne odvypraveny hrdinsky epos. A slovo odvypraveny bych podtrhl, protoze v tom je nejvetsi sila knihy, ktera krasne balancuje mezi popisem legendarni bitvy, spartanskou filosofii a osobnim pribehem hrdinu. Vse v naprosto povznasejici (jiste zidealizovane) atmosfere. Jeden z nejlepsich historickych romanu jake jsem kdy cetl.

28.07.2021

Prokletí pro všechnyProkletí pro všechnyMartin Paytok

Meh. A vlastne nevim co k tomu dodat. Dejove linie (i casove) preskakuji kazdou kapitolu, postavy nevedou dialogy ale prakticky neustale se navzajem "hláškují", vsechno je rychle, akcni - a vsechno mi bylo uplne jedno. Jiste kouzlo se tomu v te roztekanosti uprit neda, noir zavan je prijemny, ale na 300 stranach na me bylo te epilepsie prilis.

06.07.2021

Zabíječ trolůZabíječ trolůWilliam King

Fantasy radost jak řemen. Jasne, neni to kdovijak hluboke, pribeh neni zadne divoce rozvijejici se drama, ale mam dojem ze o tom to neni. King dokaze totiz vykreslit svet Warhammeru tak, aby kazdy milovnik zatuchlych mohyl, mrtvolne zelene zare, nocnich sabatů, nekonecnych jeskyní, netopyru s hlavickami rozkosnych detatek, vlkodlačích kleteb.. a... uh.. tak uz je to jasne? Felix a Gotrek jsou navic zabavni spolecnici, tudiz nelze nedoporucit.

25.06.2021

SolarisSolarisStanisław Lem

I pres nektere tahle, popisne pasaze, nemuzu tehle klasice ubirat. V ramci "solaristiky" totiz zazni spousta fascinujicich myslenek (at uz o lidstvu, bohu, zkoumani vesmiru, kontaktu s naprosto odlisnou formou zivota, vztazich), kniha ma zvlastni, misty temer transcendentní, misty az hororovou atmosferu a predevsim samotna premisa kontaktu (nebudu spoilerovat, zajimave je hlavne to skrze CO komunikace probiha) s necim naprosto cizim, cinu knihu vyjmecnou.

21.05.2021

2001: Vesmírná odysea2001: Vesmírná odyseaA. C. Clarke (pseudonym)

Vzdelani doplneno. Opravdova Vesmirna odysea, basen. Uzasna uvodni myslenka a spousta dalsich napadu posleze vyuzitych v zanru scifi. Clovek pri putovani k Saturnu, pri objevu monolitu i samotnem pravekem uvodu, citi fascinaci i posvatnou hruzu - vesmirnou romantiku i bazen. Snad uz bez dalsiho komentare.

11.05.2021