Archie Archie komentáře u knih

Temná inteligence Temná inteligence Neal Asher

Z pocatku hodne zabavne vec - cyberpunk, obsidianova UI, trocha sexu, trocha brutality, sexy kulisy, nerdska "veda" a zbrane. Pak se to zacalo komplikovat a zapletka zacala byt znacne prekombinovanou a protahovanou, aby se konecne zvrhla v unaveny, jakoby z prstu vycucany zaver. Ve fragmentech zabavne, ale pokracovat v serii rozhodne nebudu.

05.08.2019 3 z 5

Černé křídlo Černé křídlo Ed McDonald

Tohle me vubec nechytlo. Nebavil me svet, opet plny radoby zajimavych, obvzlastnujicich prvku, ktere jsou vsak uplne na prd a rusi. Věty ala "Peter vzal do ruky šmégl, napustil jej pšemporém a za pásek si připevnil lunštempl", zacinam cim dal tim vic ve fantasy nesnaset. Opravdu, melo by to byt jako s kořením. Pokud od toho odhlédnu, knize se neda uprit jista lehkost vypraveni, ale svetu ani postavam jsem neuveril, a pribeh ze me nevykresal vic nez spetku emoci v nekolika povedenych scenach. Vic nic. Dalsi dil porizovat nebudu. Je spousta zabavnejsich a autentictejsich fantasy.

01.08.2019 2 z 5

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Slovanská mytologie je sice působivá a v rámci návalu západního fantasy osvěžující. Jenže co naplat. Pokud vás žádná z postav nezajímá a autor nevybuduje nějaký vztah čtenář-čtené, jsou zajímavé kulisy a akce málo. Po 100 stranách mě to už vůbec nebavilo. Skoda, asi bych měl zkusit jiného Červenáka.

24.07.2019 2 z 5

Pavoučí válka Pavoučí válka Daniel Abraham

Tak je konec. A je to smutne louceni, protoze postavy ze sveta Mince a dýky jsem si az necekane oblibil. Nejsou totiz prvoplanove treskute zabavne, explicitne sexualni ci nasilne, prehnane drsne ci jizlive. Jsou takové - doopravdové, a s jejich činy a pocity se pak, zejména pokud se jejich příběh vine skrze pět knih, velmi příjemně souzní. Abraham navíc vytvořil geniálního záporáka, který je "pochopitelný" stejně tak a vše zasadil do světa, který není jen kulisou, ale dalším akterém příběhu nesmyslné války. Mince a dýka mi bude chybět. Jak by ale řekl Yardem. Zítřejší problémy na zítra pane.

17.07.2019 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Kinga posledni dobou (konkretne po roztahanych Ruzenkach) nevyhledavam, ale Prokleti Salemu jsem si chtel uz dlouho precist a tak me v knihkupectvi mistr preci jen zase zlakal. A nebylo to slapnuti vedle. King tradicne prvnich 150 stran pouze buduje podhoubi pro nadchazejici horor. Opet budete znat ridice skolniho autobusu, drbny od naproti, tetu z knihovny i podivneho majitele obchodu. A o to intenzivneji a ziveji prozijete teror. King utahuje smycku nadherne gradujicim zpusobem a je uzasne spolu s nim sledovat stahujici se mracna nad Lotem. Zaver je sice trochu predvidatelny, ale to vynahradi spousta naprosto mrazivych, sugestivnich scen a celkove atmosfera pribehu. Takovouhle upirinu jsem si vzdycky touzil precist. Tohle nebyl Twilight. Prichazi noc. Cas upiru.

06.07.2019 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Konecne! Po dlouhe dobe fantasy, ktere me vtahlo a chytlo za srdce. Eames presne vyvazil pomer mezi geek-pozitivni fantasy hemzici se az grotesknim obludariem, charaktery ktere budi emoce, dostatecne poutavym pribehem a necekane - temer pratchettovskym humorem. Ze bych se pri cteni fantasy řechtal jak při sitcomu, to si pomatuji naposledy u nekolika scen z Abercrombieho Prvniho zakona. Kniha navic dokaze vzit za srdce, coz zanru take nebyva casto vlastni. Navic bez patosu a s humorem. Ta kniha ma vsechno. Na dalsi dil cekam jako extremne premotivovany minotaurus.

26.06.2019 5 z 5

Trůn z dračích kostí Trůn z dračích kostí Tad Williams (p)

Podobne pocity jako u Eddingse. Tahle fantasy toho naprosto nejklasictejsiho strihu (pomale tempo, dlouhe popisy, cernobile charaktery, Mirkove Dusinove) me uz pomalu prestavaji bavit. Mozna za to muze prave ma obliba v plnokrevnejsi literature. Sapkowski, Abercrombie, Martin, Rothfuss. Fantasykazove!

18.06.2019 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Z dnesniho pohledu Trifidi preci jen trosku zestarli. Ne snad, ze by snad kniha nebyla ctiva, ale po zaplave ruznych katastrofickych filmu, knih a her, uz zkratka nepusobi tak intenzivne. Jinak je to ale hezky odvypravena vec s originalne pojatou apokalypsou, okorenena navic nezvyklym nepritelem - ozivlou kvetinou trifidem. Pokud vam na zahrade zacne podivne sustit plevel, je mozna na pul cesty k vasemu sezrani.

18.06.2019 4 z 5

Ať vejde ten pravý Ať vejde ten pravý John Ajvide Lindqvist

Hutna upirina po seversku. Jedine tam snad muze vzniknout socio-drama o osamelosti, sikane a bezutesnosti precizne planovanych sidlist socialistickeho strihu, aby bylo zaroven slusne "eRkovou" upirinou a pribehem o lasce. Vsechno ale funguje na vybornou. Upiri "mytologie" je skvela, nasakla spinou, krvi a necim neprijemnym, pudovym, znepokojivym. Lindqvistovi se navic podarilo z obycejneho sidliste vytvorit neco mysteriozniho. dusneho, se specifickym genius loci. A predevsim funguje samotny pribeh jednotlivych postav, vygradovany naprosto skvelym zaverem. Vzniceni v nemocnici, krev ve snehu, ozivly netvor, sexualita, zvracenost, andel, vana plna krve. Citim pach zeleza.

22.05.2019 5 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Prakticky perfektni, nadcasova post-apo upirina. Tady funguje zkratka vsechno. Pribeh se cte svizne a pritom nezapomina na detaily dokreslujici atmosferu, kulisy jsou patricne desive a predevsim je kladen duraz na vnitrni svet osameleho hrdiny a lidsky element osameni, touhy, paranoii a sebeklamu. Nechybi navic ani specificky, absurdni humor. Legendarni. Neville! Pojd ven!

14.05.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nakonec moc hezky horurek, ktery sice na klise stoji, ale plne je nenaplnuje a zvlada pri tom kreslit atmosfericke obrazky i slusne mrazivy survival. Hlavni hrdinka Addy (i Wolfgang!) je navic neotravna sympatanda. Dum na kopci, zapad slunce, maly lesni hrbituvek, kroky na zaprazi, vykopany hrob. Je patek. Cas zapalit svici.

08.05.2019 5 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Rozporuplne. Na jednu stranu mi to prislo obcas ponenkud na silu, jako kopie znameho/videneho. Na druhou stranu, kniha uhani jako o zivot, predevsim se ale svou explicitni sexualitou/pudovosti/bizarnosti dotyka te zivocisne casti ctenarovi duse (pokud tedy ctenar knihu neodhodi a autora neodsoudi jako nebezpecneho sadistu-pedofila). Pointa v zaveru je mozna zbytecne doslovna, presto ale knize dava zase o neco zajimavejsi punc.

03.05.2019 3 z 5

Tentokrat uceleny "roman" , a zase to byla jizda. Zombie vietnamci, cinsti demoni, kurba jako zdroj magie, kozata urednice Chlumska, bisexualni Litevka, akce na Andelu, cerny humor, cit pro tempo. Takze jeste Posledni tango v Havane. Vidim velky cerny.

02.05.2019 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Naha zrzka v temnem lese se sukubou, porno Jabba posety pindoury, africke zombie, spousta bizarnich postavicek a Jaromir Soukup k tomu. Paradni vyjevy. Jedna ci dve povidky nemely takovou energii, ale v te nalozi sexu, akce a magie, se to v pohode ztrati. Tak priste do Maleho Vietnamu.

24.04.2019 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Skvela prvni polovina knihy - funkcni, prehledne vykreslene horor post-apo, robokun Micuma, dekadentni sex s kralovnou upiru, westernovy feeling ala Fallout New Vegas, a predevsim zajimave rozehrany pribeh. Druha polovina to ale bohuzel trochu zhatila. Jednak je pribeh v Ostrave nudnejsi nez predchozi a tahne se jak kemr na podzim, a druhak se mi nelibil prekombinovany, podivny zaver. Za prvni polovinu, spoustu brilantnich scen, konsky humor, usexovani k smrti a predevsim sesivaneho klepetaka C.R., stejne pod 4 hvezdy nemohu.

20.04.2019 4 z 5

První čarodějovo pravidlo První čarodějovo pravidlo Terry Goodkind

Klasicke, kouzelne tim spravnym fantasy feelingem - vousati carodejove, temne hvozdy, hrady, superkladni kladasove, superzaporni zaporaci. Je to i peclive, prehledne odvypravene a nechybi tomu ani spetka romantiky vseho druhu. Bohuzel, to na me ale pusobilo ponekud bezkrevne. Hrdinove pronaseji knizni fraze, kazda treti veta pusobi jako skautska poucka a vsemu chybi trocha spiny, skutecnych emoci, vzruseni ci cloveciny. Ano, k zanru to patri, ale te sošnosti bylo mozna az prilis. Je to mnohem lepsi nez takova Shannara, ale Feistuv Mag mi porad sedl mnohem vic. Nicmene, rad bych dal - az bude vhodne rozpolozeni - Kahland a Richardovi znovu sanci. Jista kouzelna knizni substance me ke cteni zkratka zrejme jeste zlaka.

14.04.2019 3 z 5

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Klasicky pojate zapadni fantasy, ktere si ale bere od Pana prstenu tolik, a pritom je ve vsech aspektech horsi, coz z nej cini cteni ponekud problematicke. Cist hure napsanou knihu, s o nekolik radu mene propracovanou mytologii, ktera (minimalne tam, kam jsem se docetl) kopiruje dejovou linii mnohem komplexnejsiho dila, mi zkratka prislo zbytecne. Nechtel jsem knihu odsuzovat a brat ji jako samostatne stojici dilo. Bohuzel, neslo to.

04.04.2019 2 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Cetlo se to hezky a svizne, robokat je originalni a sympaticky nevyhrocena postavicka. Ovsem ceny Hugo? Predni mista na pultech prodejen? Ano, uznavam, mene hardcore pojate scifi neujizdejici na technikaliich a dlouhych popisech sveta - to je osvezujici. Nicmene pribeh je opravdu az banalni, postavy (vyjma robokata) nezajimave, vypraveni obcas pusobi az skolacky jednoduse a nakonec neprijde ani zadna vytouzena pointa. Sympaticke, lehkym perem psane, ale prehodnocene dilko.

28.03.2019 3 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Poetika a jakasi vnitrni rovnovaha sveta (ve smyslu zla, dobra, moralky, magie..) mi pripominala Tolkiena, styl vypraveni a atmosfera zase kouzelna, staromilska fantasy ve stylu Feista a jeho Midkemie. Moudri carodejove, tisove hole, s laskou vykreslene lokality - hvezdy nad temnym morem, tajuplne dalavy, ostrovni vesnicky, magicka akademie; a predevsim nadherne vystaveny pribeh, sic podany v temer pohadkove havu, hlubsi nezli u vetsiny zastupcu zanru. Citim vuni kuze, vosku, krbu, dreva, more, lektvaru a simrani pavucin. Kouzlo.

22.03.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Soucasnika bude misty snad az prilis kvetnaty nebo spise vzletny jazyk mozna otravovat, knize se ale rozhodne neda uprit ctivost a predevsim stale aktualni, zrejme vecna myslenka. Strach z pomijivosti, stari, z litosti tesne nad hrobem, bude cloveku zrejme prirozenym spolecnikem na veky. Nejzajimavejsi postavou byl pro mne lord Henry, ktery Doriana ustavicne provokuje, snad projektuje svuj nenaplneny zivot do svadeni mladeho Graye k prozitkum, pritom vsak sam svou mantru nenaplnuje. Zvlastne romanticka, osudova, misty temer hororove atmosfericka, obsahove plna, zaroven sexisticka, az zla kniha. A i zla kniha muze byt vyborna.

12.03.2019 4 z 5