Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211/bmid_prokleti-salemu-ecv-211.jpg 4 2339 322

Jerusalem's Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby je někdo probudil. Každý něco skrývá, všichni tu mají na duši škraloup. Duchovní, otec Callahan, nezřízeně pije a v Bohu už nevěří, sedmnáctiletá Sandy McDougallová bije své roční dítě, když zlobí, Bonne Sawyerová je muži nevěrná prakticky s každým, koho potká. A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud v podobě upíra, pana Barlowa, a jeho pomocníka Strakera přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid... Raný Kingův román Prokletí Salemu buduje dusivou atmosféru hrůzy postupně a v hypnoticky pomalém tempu. Nečekejte happy end, nečekejte jednoznačné rozdělení na dobro a zlo, protože nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám.... celý text

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Salem's Lot , 1975

sarlot.a
07.04.2024 5 z 5

Moje teprve druhá kniha od pana Kinga, ale určitě ne poslední! Příběh postupně gradoval a byla jsem po každé další stránce čím dal víc napjatější, i přes to, že bylo docela zřejmě, jak se bude příběh vyvíjet. Je skvělé, ze kniha napsána v roce 1975 tedy téměř před padesáti lety, dokáže být strhující, ačkoliv v dnešní době jsme už zvyklí na jiný typ psaní a pojetí příběhu. Moc se těším na další Kingovi knihy.

berry1009
03.04.2024 4 z 5

První kniha od Kinga, která mě zase tak moc nebavila, ale i tak je to pořád kvalitní dílo. Upírská tématika mi není úplně blízká. Stejně je ale cosi fascinující na stylu, kterým King dokáže podat děj svých knih.

Karoley
20.03.2024 5 z 5

Jerusalem's Lot, malé městečko v jižním Maine. Ben a Susan. Marstenův strašidelný dům. Cizinec s tajemstvím starým jako sám Ďábel. Atmosféra zla.

Moje 18. kniha od Kinga a rozhodně ne poslední! Konečně došlo i na tuhle upíří klasiku! Skvěle jsem se bavila a místy i trochu bála! Ještě si chci letos přečíst Žhářku.

Čand@
08.03.2024 5 z 5

Zmar, žiaľ a hrôza.

Čo iného napísať ku knihe, kde kapitola začína romanticky nežným
“Den se chvěl na pokraji zániku."
a končí odporne tajuplným
“Co přišlo pak, byl už jenom hnus."

King sa tu predvádza v plnej zbroji svojho umu. Milujem to.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Tenhle román jsem začal číst jako takovou vsuvku v sérii Temné Věže před Vlky z Cally. Neměl jsem příliš vysoká očekávání, nicméně jsem byl příjemně překvapen. Sice trochu pomalejší a strnulejší začátek, ale o to napínavější a divoký závěr. Rozhodně nelituju, že jsem si dal na chvilku od Rolanda pauzu a navštívil Lot. Pomalu ale jistě se King začíná řadit k mým oblíbeným autorům.

Mája777
02.03.2024 5 z 5

Tak tohle bylo hodně dobré. Jako na horské dráze - pomalu se to rozjíždělo, supělo do kopce, pak lehce nabíralo rychlost a už to fičelo. Kdo má rád upíří příběhy, ten si přijde na své. Kniha je rovnoměrně protkána láskou, nadějí, strachem i beznadějí. Vše je v rovnováze a při čtení vám běhá mráz po zádech. Doporučuji.
( 2. 3. 24 - 6 410 - 14)

Charming
20.02.2024 4 z 5

Začátek knihy byl zdlouhavý, což bývá u Kinga normální, ale postupně začal být příběh tak napínavý, že jsem knihu nedokázal od sebe odtrhnout. Masakr to byl pořádný.

Pythonissam
25.01.2024 5 z 5

Pokud máte rádi upíry, ale ne na styl Twilight, doporučuji tuto knihu!
Atmosféra od začátku do konce, kdy později začnete opravdu tušit o co jde, a později se Vám to i utvrdí. Toto byla ma první kniha od Kinga, kterou jsem dočetla opravdu celou a hltala ji každým slovem. Pro někoho může býti někdy pocitem zdlouhavá, ale vše má své důvody. Dle mého je napsána skvěle.
Temná atmosféra, podivné zmizení, spisovatel v rodinném městě, nové přátelství, láska a smrt. Pocit strachu a napětí, tahle kniha má všechno.

mirek93
27.11.2023 4 z 5

Nápad knihy se mi moc líbil. V knize byl obrovský masakr, při kterém vypadá zápletka z Draculy jako pohádka.
Asi první třetina knihy je pozvolné seznámeni s postavami v knize. Bylo jich poměrně hodně, takže už se mi pak i trochu pletly. Konec byl na druhou stranu celkem rychlý. Ono se dost těžko představuje, jak to rozumně zakončit, když si uděláte tak silného padoucha.
Určitě poměrně dobrá kniha, kterou mohu doporučit.

marci8
16.11.2023 5 z 5

Moc dobře napsaná kniha, napínavá a má atmosféru.

Lajtwing
03.11.2023 5 z 5

"Neexistuje žádná skupinová terapie nebo psychiatrická nebo obecná sociální služba pro dítě, které musí každou noc bojovat s tou neznámou věcí pod postelí nebo na stropě... [...] Noc za nocí musí svádět stejnou osamělou bitvu a jedinou léčbou je konečné zkostnatění představivosti, kterému se říká dospělost."

Druhá Kingova publikace má prostě koule. Po třiceti jeho dílech jsem byl brzkou tvorbou opět překvapen, a to příjemně, protože jsem většinu událostí nedokázal odhadnout.

Salem's Lot je charakter sám, je to ospalé místo s bohatou historií na zvláštní události, což ví sám spisovatel Ben. Jeho motivace navštívit městečko je víc než dobrá! V Lotu se pohybuje spousta postav, opět výborně rozepsaných. A nikdo není v bezpečí, opravdu nikdo. Některé postavy získávají věci příliš snadno pouze pro budoucí dění (Ben a Susan například), nebo uvěří až příliš snadno, to je asi jediné, co mohu vytknout.

Několik strašidelných výjevů z knihy nevymažu z hlavy ani jako dospělý chlap - za všechny Mark a jeho první setkání s "kamarádem" u okna. Městem se plíží temnota. Autorovi postavy to cítí a vy se bojíte, co se stane. A ono se něco stane... Navíc zde má premiéru jedna z nejdůležitějších postav Kingova multiverza, ale to je spíš pro opravdové nadšence, jméno neprozradím. Prostě dokonalá knížka na podzim, kdy se kempnete někde pod deku, občas kouknete z okna, o které se opírá déšť. A uleví se vám, že to je další noc, kdy jsou Kingovi děsy pouze na stránkách knihy. Ale kdo ví?

Budulman
02.11.2023 5 z 5

Tak jo, přiznám se, ve svých čtyřiceti šesti letech jsem přečetl prvního Kinga...
A pro začátek s ním jsem si nemohl vybrat líp! Nebo možná mohl?
Jde o to, jak se na to dívám.
Prokletím Salemu nasadil (svoji) laťku proklatě vysoko a za sebe musím říct, že to pro mě bylo neuvěřitelné překvapení.
Začátek mi přišel lehce zmatený, ale pak přišly okamžiky, které všechno spustily, chvílemi jsem měl nutkání knížku odkládat, protože... proto... (mám dvě děti, víc neprozradím) a když jsem se do všeho ponořil, nemohl jsem přestat. Hltal jsem stránku za stránkou a když jsem šel spát, těšil jsem se, že se do Salem´s Lotu zítra zase vrátím a dozvím se víc a víc. I když z toho mrazilo.
Nejsem čtenář, který zhltne knihu za odpoledne, radši si ji v klidu pomalu čtu týden, dva. A vůbec mi to nevadí. Mám to jako seriál na pokračování.
Víc a víc si začínám uvědomovat, že tenhle styl a žánr mi sedí dokonale a už teď vím, že to nebyla poslední Kingova knížka, kterou jsem si přečetl. Jen si u něj budu asi hodně vybírat, co konkrétně přečíst a co ne. Ale stejně to mám i jinde.
Laťka je vysoko. Klidně bych dal 6* z pěti :)
Díky pane Kingu, ještě se uvidíme ;)

richard7959
22.10.2023 4 z 5

Starý dobrý King, který se v těch čerstvých dobách své kariéry s ničím nepáral. Žádné zdlouhavé popisy nebo zbytečné odbočky (i když i tak děj občas drhne, spousta jmen a spousta lidských příběhů). Někomu možná přijde úsměvné to čistě béčkové zpracování (ano, číst knihu je jako dívat se na nějaký Hammerovský film s ucházejícími filmovými efekty), ale ve té době to zřejmě letělo a nebylo to tak provařené jako dnes. Co se týče upírské tématiky, tak rozhodně jedna z těch povedenějších knih (Dracula od Stokera a The Strain od del Tora a Hogana podle mě lepší).

PS: Pro opravdové fajnšmekry doporučuji k tomuto románu ještě přečíst Kingovy povídky "Prokletí Jeruzálémské" a "Na dobrou noc" (obě ve sbírce "Noční směna") na dokreslení celé té upíří mytologie.

Hotovson
19.10.2023 5 z 5

Pro mě na DK přečtená kniha č. 666. Vybral jsem si jí trošku záměrně, z malichernýho důvodu, že tuto číslo s tim musí mít něco společnýho, ač jsem teda netušil, o čem že to SK psal. Drákulu jsem čet, bylo to fajn a trošku mrazivý čtení, tady to King dotáh na Draculu ². Chápu, že je to z r. 1975, a někomu už to nemusí připadat tak děsivý, při tom dnešnim výčtu knížek zabývajících se úchylárnama všeho druhu, ale tohle na mě dost zapůsobilo a pro mě jedna z nejlepších knížek od Kinga, co jsem kdy čet. I rozsahem "jenom" 400 stran to bylo na pohodu.
Myslim si, že je tady 100% inspirace Bramem Stokerem, ale to neni nic na škodu, spíš naopak a jakožto jedna z prvních knížek Stephena Kinga je to fakt moc pěkný (pro fanoušky žánru).

Někdo ty základy položit musel, a aby se na nich dalo stavět, musely bejt solidní a to se tady povedlo, jaká stavba na nich vyrostla už neni na zakladatelích. Takže ještě jednou dík Brame Stokere a Stephene Kingu!

zdenek3042
15.10.2023 4 z 5

Knihu jsem četl dvakrát, jednou jako dorostenec a pak znovu asi po deseti letech. I napodruhé mě to bavilo. Pokud máte rádi tento žánr, je to sázka na jistotu. Čtivě napsaný příběh, který má spád. Některé pasáže jsou celkem drsný, třeba když se upíři zaměřují na dětské obyvatelstvo. Otec Callahan je postava, která mi utkvěla v paměti.

evineckY
13.10.2023 4 z 5

Dle konce je to takový - nekonečný příběh...
Od Stephena Kinga jsem už četla lepší - málo jsem se bála :-)

stanislav0373
13.10.2023 4 z 5

Kingovy knihy je těžké komentovat. Obšírné popisy, velké množství zajímavých postav, místo, které se člověku vryje pod kůži. Atmosféra, hmatatelné pocity. A přesto je v nich to něco, co vás nutí číst dál, protože nevíte, kam to vlastně všechno spěje. Kingův rukopis je prostě vesměs stejný, nicméně vždy je příběh trošku jiný. A u Prokletí Salemu se dle mě nejedná jen o Draculu v jiném pojetí. A o to je to zábavnější.

petulkapeta
12.10.2023 3 z 5

Uf,vyzva splněna..dalo to zabrat,jina doba jmena styl..a ja romantik čtu horor. No nakonec jsem to dala a nebylo to zas tak hrozne...ale chvilemi jsem měla i obavy..

Mandlevest
15.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Kdysi, už to bude tak 20 let, jsem četla Nadaného žáka a kniha se mi líbila. Potom jsem rozečetla dvě další Kingovy knihy a odložila je, vůbec mě to nebavilo. Letos jsem si , v rámci čtenářské výzvy, připravila k přečtení romantiku od J. Austenové (ke splnění je alternativou právě King), ale moc se mi do ní nechtělo. A před pár dny si dcera donesla z knihovny, na doporučení spolužačky, tuhle knihu s crazy obálkou a já si řekla, že k té čtenářské přidám i svou osobní výzvu a prostě tohohle Kinga dám:-). Horory nečtu, upíří už vůbec ne, ale z nějakého důvodu mě příběh bavil a to slůvko "bavil" je opravdu namístě. Bylo to strašidelné, napínavé a kupodivu mi ani moc nevadilo, že jsem se skoro až do konce dosti těžce orientovala v tom množství postav:-). Nakonec, ono to až tak moc nevadilo, konec měly skoro všechny stejný:-(. A tak hodnotím vysoko, pěknými čtyřmi *. Ačkoliv se ze mě skalní fanynka autora nestala ani po přečtení této knihy, užila jsem si ji moc ( samozřejmě s rozsvícenou lampou, křížkem a paličkou česneku někde poblíž:-)).

zuzule787
07.09.2023 4 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla asi před dvaceti lety a už jsem si děj, kromě toho, že je o upírech moc nepamatovala. Nyní, při čtení Vlků z Cally jsem si ji kvůli postavě otce Callahana přečetla znovu a vůbec nelituji. Návrat k této rané Kingově knize byl pro mě jako návrat domů. Popisy postav (a že jich tady bylo), prostředí, událostí, pocitů.. Skvělé..
Zápletka sice klasická, ale moc jsem hlavním postavám fandila a osud některých z nich mě trochu mrzel. Teď se ale těším zpátky na cestu k Temné věži a další osud otce Callahana a zajímalo by mě jestli už v roce 1975 King věděl, že jeho postavu ještě použije..