Prokletí Salemu

Jerusalem's Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby je někdo probudil. Každý něco skrývá, všichni tu mají na duši škraloup. Duchovní, otec Callahan, nezřízeně pije a v Bohu už nevěří, sedmnáctiletá Sandy McDougallová bije své roční dítě, když zlobí, Bonne Sawyerová je muži nevěrná prakticky s každým, koho potká. A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud v podobě upíra, pana Barlowa, a jeho pomocníka Strakera přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid... Raný Kingův román Prokletí Salemu buduje dusivou atmosféru hrůzy postupně a v hypnoticky pomalém tempu. Nečekejte happy end, nečekejte jednoznačné rozdělení na dobro a zlo, protože nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211/big_prokleti-salemu-ecv-211.jpg 4.32045
Literatura světová, Horory, Novely

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Salem's Lot, 1975

Kniha Prokletí Salemu

cziss

Pěkný horor od Kinga, upíří tematika jak má být. Po knížce jsem sáhl zejména kvůli návaznosti na univerzum Temné věže, nicméně to mě trochu zklamalo - kněz Callahan tam zdaleka není ústřední postavou.

Anette99

Opět jsem dostala chuť na nějakou "kingovku".
K této knize jsem se dostala díky povídkám Prokletí Jeruzalémské a Na dobrou noc z povídkového souboru Noční směna a díky komentářům k těmto povídkám, kde bylo psáno, že se jedná o odkaz na knížku Prokletí Salemu.

Spisovatel Ben Mears se po letech vrací do městečka. I po letech ho fascinuje tajemný, už dlouho opuštěný dům stojící na kopci, který má děsivou minulost a údajně v něm straší, sám Ben tam jako dítě měl svůj zážitek. Zároveň se zrovna do tohoto domu nastěhuje podivná dvojice, jejíž jeden člen je údajně pořád "někde na cestách".

Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o někoho jiného, než o dvojici trochu divných obchodníků, kteří si v městečku chtějí otevřít obchod se starožitným nábytkem. Ale později se začnou dít divné věci - pes napíchnutý na hřbitovní bráně, ztracené dítě, záhadná úmrtí, mizení těl z márnice, městem se šíří podivná epidemie "spavé nemoci." Starý učitel má určitá podezření, která se mu později potvrdí, na pomoc si vezme doktora a Bena a začíná boj se zlem, které se městečkem dál šíří.

Prvních asi 150 stran se spíše seznamuje s městem a jeho obyvateli, ale pak se děj rozjíždí a my sledujeme boj, který je napínavý od začátku až do konce. K Benovi, Matovi a doktorovi se ještě připojí místní chlapec. Od začátku jsem jim držela palce.

King horory prostě umí, nejsou to žádné laciné lekačky plné hnusu, ale skvěle propracované postavy a příběhy, kdy vám při čtení běhá mráz po zádech. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a proto přečteno za dva dny. :)

jarmila4728

Za mě průměr. Četla jsem toho sice od Kinga málo, teprve dvě knihy (ústav a Řbitov zvířátek), ale obě se mi četli mnohem lépe a byly zazivnejsi. Tohle mi utíkalo děsně pomalu, každá stránka mi přišla nekonečná. Nevím, nějak mi to nesedlo, i když pár skvělých pasáží to mělo, to zas ne že ne. Ale od Kinga bych asi čekala něco lepšího.

nicolettkaa

Musím říct, že se to vůbec nečte špatně, přestože upíří tematika jde úplně mimo mě. Znovu bych to už nečetla, ale jako úvod (pro mě) do Kingovy tvorby to byla docela dobrá volba.

Delphín

Upíři nikdy nebyly téma, jenž by mě nějak zvlášť zajímalo, ovšem od mistra hororu mi to náležitě sedlo. Jedná se o výborný upíří příběh, kde umí King nádherně budovat atmosféru a strach. Doporučuju!

jfialova

Tak sice téma docela ohrané, ale musím říct, že přesto se to dalo číst. Je znát, že autor ještě není ve vrcholné formě, jde o jeho teprve druhou knihu. Za určité mínus bych považovala příliš velké množství postav, běžně mi to nevadí, ale tady je o každém pár vět různě rozházených po celé knize, takže při každé další zmínce marně vzpomínáte kdo že to vlastně je... Postavy nemají ještě takovou tu kingovskou hloubku a konec knihy je takový nedotažený. Příběh je ale již hezky vystavěný, napínavý a dobře se čte.

pupopony

Nemohl jsem se do knihy začíst. Ale to do žádné knihy od p. Kinga :-(

J.P.S.
02.12.2021

Zapadlé městečko Salem v americkém státě Maine se během několika týdnů v roce záhadně vylidnilo. Většina obyvatel se odstěhovala nebo zcela beze stopy zmizela, a místní média si marně kladou otázku, proč k tomu došlo a proč se k tomu bývalí obyvatelé, které se podařilo dohledat, nechtějí vyjadřovat. K tomu, co se v Salemu doopravdy stalo za hrůzu, se dočtete v této knize...

Jak už někdo psal v předchozích komentářích, kniha má trochu pomalejší rozjezd, to seznamování s jednotlivými obyvateli Salemu možná nemuselo být až tak podrobné (i tak jsem měl v postavách občas trochu zmatek). Ale jakmile máme úvodní seznamovačku za sebou, tak se děj neskutečně rozjede a vy držíte Benu Mearsovi i jeho partě palce, aby tu hrůzu zastavili, dokud je čas...

(Viděl jsem i obě filmová zpracování. První film z roku 1979 se knižní předlohy drží poměrně věrně a hodnotím jej jako celkově zdařilejší, až na ztvárnění hlavního záporáka Barlowa, které je spíše karikaturou. To ve druhém filmu z roku 2004 je Barlow v podání herce Rutgera Hauera o dost přesvědčivější, jinak je ale tato pozdější verze o dost horší a knihy se drží spíše volně. Na rok 2022 je chystáno nové filmové zpracování, tak uvidíme… ).