Černé křídlo

Černé křídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383985/mid_cerne-kridlo-tHa-383985.png 4 28 28

Znamení havrana série

1. díl >

Strádání, rozlehlá zničená země pod popraskanou a kvílející oblohou, je tajuplný pozůstatek ničivé války s nesmrtelnými známými jako Hlubocí králové. Válka skončila skoro před stoletím a nepřítele odrazuje od útoku jen existence Stroje, strašné zbraně chránící hranice Strádání. Za tou zdevastovanou zemí nikoho nasáklou pokřivenou magií číhají Hlubocí králové a jejich armády. Pozorují. Čekají. Lovec odměn Ryhalt Galharrow dýchá prach Strádání už dvacet trpkých let. Když dostane rozkaz najít urozenou ženu v masce v hraniční pevnosti, ocitne se uprostřed útoku Hlubokých králů, který může naznačovat, že se už Stroje nebojí. Útok odrazí jen obdivuhodná ukázka síly ženy, kterou hledá, lady Ezabeth Tanzy. Ezabeth je stín z Galharrowovy ponuré minulosti a společně se proplétají pavučinou spiknutí, která hrozí ukončit křehký mír zajišťovaný Strojem. Galharrow není připravený na pravdu o krvi, kterou prolil, a bozích, jimž by měl sloužit…... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Talpress
Originální název:

Blackwing , 2017


více info...

Přidat komentář

Eridani
20.05.2024 3 z 5

Táto kniha je považovaná za Grimdark/Dark fantasy. Ale je tomu naozaj tak?

Áno aj nie. To je moja odpoveď.

Možno už začínam mať od fantasy (nie romantasy, aby tu nedošlo k omylom :) ), príliš veľké očakávania, ale táto kniha ich nenaplnila. Bolo tam všetko, tajomný svet, vraždy, mágia, odseknuté končatiny, drsné hlášky, skrátka všetko čo od grimdark čakáte. Ale...

Mám pocit, že som čítala dve rozdielne knihy. Prvú zmätenú a nudnú a druhú drsnú a akčnú.

Hneď na začiatok vás autor hodí rovno do akcie.Zahrnie vás pojmami ako Zlatíčko, Nevěsta, kvík, dulčák...A vy len krútite hlavou a nechápete o čo ide? Vysvetlenia síce časom prišli, ale bolo toho na začiatok veľmi veľa.

Príbeh je rozprávaný z pohľadu jednej osoby - Ryhalta, čo nebýva vo fantasy zvykom. Vlastne keď tak premýšľam, asi som ešte žiadne také nečítala. Je to zaujímavý koncept, ale bohužiaľ tu to príliš nefunguje.

Postavy tak nemáte šancu spoznať. Nepoznáte ich motívy, nepoznáte ich charakter, neviete o nich nič. Ryhald si ma nijako nezískal, skôr ma sklamal. Predstavovala som si ho, ako drsného vojaka pohybujúceho sa na druhej strane zákona, ktorý nemá problém zabíjať. Ale miesto toho som dostala fňukajúceho alkoholika, ktorý iba niekam ide alebo uteká a zo všetkých problémov ho musí vysekať niekto iný.Dobre, aby som mu úplne nekrivdila, tak pritom nejaké tie hlavy padnú za obeť. Škoda, že autor nezvládol lepšie vykresliť jeho charakter. Ryhald totižto má dôvody prečo sa správa tak ako sa správa. A dozviete sa ich v druhej polovici knihy. Keď je prezradené, čím si prešiel, začnete na neho pozerať inak. Už to nie je ten fúkajúci nikto. Škoda len, že autor s týmto odhalením neprišiel skôr. Lepšie by sa chápali jeho pohnútky a filozofické vnútorné monológy. Aj samotný príbeh sa od toho okamihu rozbieha a konečne je nám servírované fantasy, ktoré som od toho čakala na začiatku. Dúfam, že si autor toto tempo ponechal aj do ďalších častí.Ak áno, bude to výborné.

PS: Nie je tam mapa a tak veľmi by ju tam bolo treba!

Turlogh
16.11.2021 5 z 5

Výborný fantasy román připomínající mi knihy od Brandona Sandersona. (Podobný styl vyprávění.) Doporučuji proto všemi deseti čtenářům k přečtení. Howgh


md2602
05.11.2020 5 z 5

super kniha

Archie
01.08.2019 2 z 5

Tohle me vubec nechytlo. Nebavil me svet, opet plny radoby zajimavych, obvzlastnujicich prvku, ktere jsou vsak uplne na prd a rusi. Věty ala "Peter vzal do ruky šmégl, napustil jej pšemporém a za pásek si připevnil lunštempl", zacinam cim dal tim vic ve fantasy nesnaset. Opravdu, melo by to byt jako s kořením. Pokud od toho odhlédnu, knize se neda uprit jista lehkost vypraveni, ale svetu ani postavam jsem neuveril, a pribeh ze me nevykresal vic nez spetku emoci v nekolika povedenych scenach. Vic nic. Dalsi dil porizovat nebudu. Je spousta zabavnejsich a autentictejsich fantasy.

BloodyO
12.02.2019 5 z 5

Konečně jsem zas narazil na temněji laděnou fantasy, tenhle žánr mám rád a autor zřejmě také, jako jeho prvotina se kniha moc povedla.
Na ramena životem unaveného veterána, žoldáka padá složitý úkol a to pokusit se zachránit zbytky civilizace, žijící v podstatě v nepřetržitém obležení hrůzného nepřítele, ale šance jsou mizivé, možná vůbec žádné a jeho spíš zajímá dostatečný přísun kvalitní brandy. Nelze si ho neoblíbit :)

nadenka13
12.02.2019

skvělá

jackketch
04.10.2018 4 z 5

Je to knížka pro každého, koho moc nebaví hra o trůny. Svěží krvavá fantasy bez map, historických odboček a receptů na středověké rauty. Hlavní hrdina, otlučený veterán co má problémy s chlastem sice zachrání zemi, ale nakonec zjistí, že to je trochu jinak. V příběhu se vyskytuje pár vedlejších postav, které se nabízejí pro další díly série

Autorovy další knížky

Ed McDonald
britská
2018  81%Černé křídlo
2019  80%Havraní pláč
2023  76%Dcera Rudozimy
2019  80%Havraní déšť