Lovecraftova země

Chicago, 1954. Mladý, dvaadvacetiletý černoch Atticus Turner, veterán války v Koreji, přijíždí do města za rodinou a zjišťuje, že nedávno za záhadných okolností zmizel jeho otec. Spolu se strýcem a kamarádkou z dětství se po něm vydává pátrat do Nové Anglie. Na komplikované putování navazují příběhy jeho příbuzných a známých: kurážné Letitie, bystré Hippolyty, nespokojené Ruby, znechuceného Montrose, nadšeného George, manipulativního Caleba… Mozaiku prapodivných příhod, jako vystřižených z fantasy hororů básníka a spisovatele H. P. Lovecrafta, rámuje realita tíživého života černochů v Americe padesátých letech, poznamenané rasovou segregací....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360280/lovecraftova-zeme-IIS-360280.jpg 3.525
Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno, Baronet

Lovecraft Country, 2016

Kniha Lovecraftova země

Honzajosl

Lovecraftova zem mi pomohla na příbězích svých hrdinů zpřítomnit pocity a historii, která se skrývá za citlivostí Afroameričanů vůči rasismu. Díky Mattu Ruffovi a možnosti vžít se do jeho postav, jsem získal dostatečné porozumění pro to, jak se taková citlivost zrodila i jak se předal historickou kontinuitou dál. A to u mě často funguje lépe než desítky faktografických popisů a racionální pochopení problému.
Nenechte se ale zmást, nejde o suché žehrání a multikulturní edukaci, ale hlavně o dobrodružný příběh, který dovede kombinovat fantazii, realitu a nestvůry v doslovném i přeneseném slova smyslu. A v tom je ta největší zábava.

Whisky

Název i zařazení mezi horory (zde na Databázi štítek Lovecraftovský horor) je trošku zavádějící.Tohle je fantasy - a dost dobrá a k tomu zábavná.A ano,s rasistickým pozadím,které knize dodává realističtější a dramatičtější šťávu.Humor,spád,akce a lehké napětí tak akorát,žádné rozvleklé popisy,v postavách jsem se neztrácela a konec vcelku dobrý.Zatímco u Lovecrafta jsem přeskakovala celé pasáže,tady mě to ani nenapadlo.

Autor v doslovu O knize píše,že původně kniha vznikla jako námět na TV seriál,v němž by skupina postav prožívala každý týden paranormální dobrodružství.Doufám,že se filmového zpracování dočkám také.

mirRa_cze
21.09.2020

Velmi průměrná kniha, která je věrná přívlastku "pulp". Na nic si to nehraje a čte se to až na některá místa docela dobře. Kniha je rozdělena do několika příběhů hlavních hrdinů, kteří se znají a jejich osudy se vzájemně prolínají.

Přesto všechno nestrašidelné strašidelno a laciné cetky v podobě kouzel musím velmi vyzdvihnout jednu věc. Kniha je opravdu strašidelná ne tam, kde jsou příšery a kouzelníci, ale tam, kde jsou američtí černoši konfrontováni s okolním bílým světem Spojených států padesátých let dvacátého století, který je neúprosně rasistický. Od běžných občanů po policisty, všichni jdou hrdinům knihy po krku. Za to si kniha ty tři hvězdy rozhodně zaslouží.

Nenechte se zmást a berte oslavné recenze z NYT Books Review s rezervou - ty jsou především za ztvárnění rasismu vůči PoC, rozhodně ne za kvalitu knihy samotné. (anglická verze)

Tesset
15.09.2020

Tak to mě teda nijak zvlášť nenadchlo. O knize jsem se dozvěděla díky seriálu a musím říct, že i když ani ten není žádná sláva, pořád je lepší než kniha. Nevím proč, ale prostě mě to vůbec nezaujalo.

Mrkvaakh
01.06.2020

(+ SPOILER) Lovecraft byl na dnešní poměry rasista a xenofob. Takže je logické, že když člověk čte knížku, která ke stvořiteli Prastarých odkazuje, a její hlavní hrdinové pocházejí z afroamerické rodiny, neubrání se lehce škodolibému úsměvu.

Lovecraftova země je povídková sbírka, nicméně jednotlivé příběhy na sebe volně navazují, a v konečném důsledku tak vytvářejí jednotný celek. Odehrávají se ve Spojených státech roku 1954, tedy v době, která byla všechno, jen ne příznivá pro obyvatele černé pleti. A Matt Ruff všudypřítomný sociální útlak využívá k tomu, aby budoval dusivou atmosféru, v níž je do jisté míry stresující i taková banalita, jako jízda autem.

O to větší jsem měl radost, když na rasový útlak volně navázalo nadpřirozeno, které směrem k Lovecraftově mythosu jen pomrkává a jde si spíše svou vlastní cestou: V knížce se mihne slovo Necronomicon, nicméně nedostavují se Prastaří a podobně. Na druhé straně však hrdinové cestují na nové nebezpečné planety, mění podobu, komunikují s mrtvými, objevují tajemná zákoutí strašidelných domů... Ruff zkrátka navazuje na lovecraftovský horor jakožto žánr než na dílo jeho stvořitele. Děsivá v jeho knížce přitom není ani tak samotná existence nadpřirozena jako spíš dopad rasové segregace vyvedený v mrazivé realističnosti.

„Hrůzostrašnost“ povídek nicméně kolísá, pocit útlaku se z některých úplně ztrácí a postupem knížky se stále více objevuje humor. Samotné příběhy jsou do jisté míry banální variace na téma kultů a nepochopitelných strojů či magie, jejichž hlavním tahákem je skutečnost, že středobodem je brutálně utlačená menšina. Bez rasové roviny by šlo o dobře napsané, ale jednoduché jednohubky ideální do úmorných letních veder, kdy nad ničím nechcete příliš přemýšlet.

trudoš
24.11.2019

Kdyby Matt Ruff plně využil potenciál, který v povídkovém románu několikrát naťukne, mohlo to být skvělé čtení. Jenže zůstal pouze u toho, jak to měli černoši v 50. letech v Americe těžké. V tomhle ohledu je navíc až příliš jednostranný, takže to celé vyznívá, jako by všichni běloši té doby nedělali nic jiného, než že jen bezdůvodně ubližovali lidem jiné barvy kůže. Ale jsou tu vypíchnuté hodně zajímavé absurdnosti, takže nemůžu říct, že by to občas netrefilo hřebíček na hlavičku.
Kamenem úrazu je však fantaskní rovina, jejíž smysl je nakonec zredukován na tahanice s jakousi obskurní konspirační skupinou. Hodně se mi ale líbila celková koncepce, kdy je vyprávění rozděleno do několika příběhů, které sice samostatně nefungují, ovšem díky odkazům na postavy a události postupně zapadají hezky do sebe. Některé části jsou hodně dobré (nejvíce mě bavily Sny o straš(idel)ném domě a Hippolyta narušuje vesmír), zbytek průměrný, povětšinou selhávající v nic neříkajícím nebo nepovedeném závěru.

spackler
28.02.2019

Tohle sice není pro každýho, ale já jsem nadšen. Názvem si kniha nicméně lehce podřízla větev, tady kosmickou hrůzu nečekejte. Naproti tomu kdo má rád Coscarelliho pohodový horory, nebo třeba Kingovo Z buicku 8, bude si rochnit jako já. Zručně napsaný, decentně humoru, nepamatuju kdy mi naposled takhle záleželo na postavách(na rozdí od HPL jehož suchaři jsou mi srd*čně u prdele a těším se až někam vlezou, nebo se zblázní, nebo obojí) a asi nejsem jedinej koho to bavilo- JJ Abrams koupil práva a chystá tv minisérii. Těžce podhodnocená záležitost.

Temptator
13.06.2018

Nejděsivější na knize je to, že nejděsivější je realistické vylíčení praxe rasismu a rasové segregace v USA. Čekáte-li hrůzu, kterou dokáže navodit jedině Mistr Lovecraft, nebo snad alespoň něco, co se Mistrovu dílu malinko přibližuje, budete velmi zklamaní. Pár divných kouzelníčků, řeči o přírodní filosofii a cestování po jiných planetách s nenažranými koulemi plnými chapadel prostě z ničeho dobrý lovecraftovský horor neudělá. Příliš tlusté, příliš drahé, příliš málo děsivé.