Cesta králů

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/114615/archiv-bourne-zare-cesta-kralu-iRU-114615.jpg 4.8241

Archiv Bouřné záře (1.)

The Way of Kings (2011)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Cesta králů

nikola8882
30.12.2018

Na začátku knihy jsem trošičku tápal, ale pak se děj rozjel a závěr byl vynikající. Mám spoustu otázek, málo odpovědí a ze série jsou jenom dva díly. Knihu vřele doporučuji, jenom se bojím, aby nenastal Martinův komplex, který chytil i Rothfuss - tedy rozepsat sérii a pak se loudat. Bud nám držet palce.

czpilar
24.11.2018

Už první díl je docela utahaný a to autor plánuje sérii o 10 dílech. Snad to nebude všechno tak utahané. V půlce jsem už uvažoval, jestli mám pokračovat ve čtení, ale kvůli lince s Kaladinem jsem u čtení zůstal. Ostatní linky mě moc nezaujaly. Stále zvažuju, zda se vůbec pustit do dalšího dílu.

Ilirea25
13.11.2018

Po pravdě, nic takového jsem nikdy nečetla.. Byl to nářez, i když jsem si musela dělat poznámky, kdo je kdo. Nejvíce jsem si zamilovala Kaladina a Šalán. Kaladin je úžasný.

Tiny24
09.11.2018

Jak pode mnou již někdo napsal... 900 stran, já je přečetl rychleji než některé knihy s 200 stranami. Díky pane Sandersone, už jsem málem na fantasy žánr a jeho některé autory zanevřel, vy jste mne přesvědčil, že existují i další, stejně dobří autoři, jako je Rothfuss, Erikson nebo R. R. Martin. Tleskám!

kolodze
06.09.2018

Některý knihy mají třeba jen 50 stran a stejně jsou dlouhý a některý jich mají skoro 1000 a přitom mi přijdou vlastně hrozně krátký..... Cesta králů je prostě skvělá

špulo
01.09.2018

Ja tlieskam. Výborne vymyslené, epicky košaté, originálne charaktery. Parádne sa mi to čítalo. Proste, fantasy jak řemen...

stdriverlc
22.08.2018

Jsem fanda. Moje první dílo od Sandersona, tak dlouho odkládané... zřejmě i to přispělo k mému nadšení, většinou jsem u odkládaných knih zklamaný. Jsem fanda, absolutně, odevzdaně. Mám radost, že Sanderson se stává mým oblíbeným autorem. Doporučuji. Čtěte, čtěte a čtěte. Autor vás donutí postavy obdivovat i nenávidět a to se mění téměř po odstavcích. S jejich rozhodnutími nesouhlasíte, divíte se jim, nadšeně přikyvujete, pak pomalu skandujete, abyste je podpořili, zase kroutíte hlavami s otevřenou pusou. A na konci? No vlastně tleskáte. Takhle to má vypadat. Věřím, že mě další díly nezklamou, tak jako například Ryan s pokračováním Písně krve, kde po parádní jízdě přišla dvojka a trojka v podobě studené sprchy. Ale ty první díly a deflorační zážitky už nám nikdo nevezme. Jsem fanda. Doporučuji. Zas a zas. Co dodat? Jsem fanda. Sanderson je můj nový literární bůh.

MartAn1996
25.07.2018

Pro mě jedna z nejlepších fantasy, co jsem kdy četla. A to z veliké části kvůli tomu, jak má autor vše dokonale promyšlené. Zatímco mnoho autorů fantasy se drží při zemi a "náš" svět mění jen v maličkostech, tak Sanderson mění hrozně moc. Všechno do sebe dokonale zapadá, ale pozor! Musíte přetrpět tak první třetinu, možná i polovinu, kdy ve všem máte totální zmatek. Ale pak ! To je slast! :)

Socuba
10.06.2018

Přečetla jsem už hodně knih z žánru fantasy, ale tato mě nějak nevtáhla, musela jsem se do čtení nutit a tak před půlkou jsem to vzdala. Trochu mě to překvapilo vzhledem k hodnocení knihy, ale stejně tak mě nezaujala ani Hra o trůny, která je také výborně hodnocená.

Misuri
16.05.2018

Fantastická země s minulostí, která se stala legendami a snaha znovu je oživit. No co více si u dobré fantasy přát? Bájní rytíři bojující za dobro a čest jsou sice už jen příběhy, ale pokud se vrací zlo, tak dobro musí také.

Přečetla jsem oba díly asi za týden, vyžadovalo to hodně ponocování a zanedbávání všeho ostatního, ale od těchhle knížek se prostě nejde odlepit. Bohužel opravdový čtecí zápal mne chytl až tak v polovině prvního dílu, To byla taková rozjezdovka a úvod. Vzhledem k tomu, kolik dílů má série mít se ale není čemu divit. To, že dvojka není konec jsem se samozřejmě dozvěděla až po jejím dočtení, takže teď na ten zbytek budu zas čekat jak na Godota. Třetí díl už by u nás měl pomalu vyjít, ale uvidíme. No, zatím se asi vrhnu na Malazskou knihu padlých a bude po problémech.

Jinak mi na prvním díle trochu vadilo, jak všichni (viz Dalinar Kholin, Jasna, apod.) věděli, že se něco chystá, ale nikdo nevěděl co, jen se na to snažili slepě přijít. Čtenář se tak nedočetl k žádnému zásadnímu zlomu. Ale pak se to víc rozjelo a bylo to super. Rozhodně doporučuju.

Atuin
14.02.2018

Tak za prvé, kniha se vám musí dostat pod kůži. A musí se vám dostat hned ze začátku, jinak to nevidím. Pokud vás to vcucne čeká vás parádní jízda, která rozehraje vaši představivost, i když je to vlastně takové " seznámení" a já autorovi vše spolkla a prostě mě dostal. Je tam mnoho neotřelých momentů a silných zážitků, ale samozřejmě je to fantasy takže brát s rezervou oba ty uvedené pojmy. V tomto žánru je to dost povedené a výrazné.
Ale platí pravidlo : Musí vám to sednout. Je to velice osobité,ale krásné......

Archie
12.01.2018

Zacina tu neco velkolepeho. Sanderson je remeslne perfektni, pevnou rukou davkuje informace, postavy pred ocima nabyvaji na rozmeru, svet na dalsich vrstvach a vypraveni nadherne bobtna do naprosto soudrzneho slepence originalni, vypravne fantasy s bohatou mytologii, detailne vykreslenych postav a vypraveni sponujiciho ctenarovo ocekavani. Veleboure, plavooci, velkoknize Dalinar, Kaladin a mostari, Nepostatny, mocne Strepkordy, prozirava Jasna, predtucha katastrofy, zrada, stesti. Uh. Tohle byla velka fantasy radost. Druha bichle ciha v policce.

mart.in
06.01.2018

Skvělá kniha, úžasný zážitek. Nikdy jsem nepřečetl tak tlustou knihu tak rychle - to mluví za vše. Neskutečně čtivé, napínavé, vtipné, promyšlené... sáhl jsem po fantasy asi po deseti letech, a jsem moc rád, že to bylo zrovna tohle.

Mygli
05.01.2018

Doposud mé nejlepší fantasy.

Teclaireddy
26.12.2017

Na Cestu králů jsem se dlouho těšila a měla jsem velké očekávání, a možná proto mne pak tolik nenadchla a dostavilo se lehké zklamání. Není špatná, to rozhodně ne, jen jsem asi po Mistbornu a kladných recenzích přece jen čekala trochu víc. Chápu, že je to spíše úvod, představení světa i postav. Kniha mě více méně stále bavila (až na složitější začátek), ale málokdy naprosto strhla. Kompozičně mi to přišlo slabší než třeba Mistborn, méně momentů překvapení, zvratů, gradace (nebo se to pouze ztratilo v té délce)?
Nechci být ale přehnaně negativní, asi jsem jen po Mistbornu trochu rozmazlená. Těším se na pokračování, protože rozehrané je to vše opravdu slibně.

kneznaliba
31.08.2017

Naprosto dokonalá fantasy. Něco tak úžasného jsem hodně dlouho nečetla. Vůbec mi nevadil opravdu velký rozsah knihy (ani těch, co nás ještě čekají). Sanderson má úžasný vypravěčský talent, který vám nedovolí se od knihy odtrhnout. Vytvořil rozsáhlý orginální svět, který jinde neuvidíte. Nenechte se odradit opravdu dlouhým úvodem a spoustou nových pojmů. Četla jsem ji sice docela dlouho, ale jen proto, že život běží a toho času na čtení tolik není.

mastermind
14.08.2017

Brilantní. Sice než se to rozjelo, tak to trvalo skoro do 3/4 knihy, ale stálo to za to. Hned jsem musel začít číst druhý díl.

trudoš
28.07.2017

Bez legrace, těch devět set stran textu představuje teprve prolog. V jedné dějové linii sledujeme osudy šlechtičny, která se z vlastních pohnutých důvodů snaží proniknout k princezně archeoložce. V další prožíváme příběh muže, jenž si musí projít peklem, aby mohl chránit ty, kteří se v pekle teprve ocitli. A v poslední linii nahlížíme do politických hrátek vládnoucích rodů, které několik let vedou válku, jejíž význam se už dávno vytratil. Tyhle tři linie však tvoří jen torzo eposu, který má všechny předpoklady vstoupit do dějin žánru.
Silnou stránkou Brandona Sandersona je nápaditá imaginace, kterou do zdánlivě vyčerpaného žánru dokázal přinést. Takže prakticky vždy si u něj můžete být jisti třemi věcmi - originálním světem s propracovanou magií, jednoduchou, ale silnou zápletkou a závěrem, který vás přinutí přehodnotit vše, co dosud autor servíroval. A tohle všechno, plus třináct dalších věcí, obsahuje i Cesta králů, jeden z nejlepších a nejklasičtějších fantasy románů současnosti.

Pravda.Shin
11.03.2017

Sice to nepatří mezi knihy, které mě při čtení zcela pohltí, ale rychle si mě získala. Autor si celý svět vytvořil od základů. Přes kulturu až po jazyky. Ne, nevytvořil tam nový jazyk, jak třeba Tolkien. Prostě dbal na detaily, jako třeba omezení různých jazyků a jejich zvláštností. Celkově tu hodně dbá na detaily a já si jen pomlaskávám. Nejvíc mě asi překvapilo to, že autor umí fyziku! Konečně schopnosti, které ji nepopírají ani nepřekrucují. Navíc chápe, že i magie musí mít stanovená pravidla, která musí dávat smysl. V tomhle ohledu jsem tam viděl jen jednu chybu s proměňováním. Kniha se bohužel příliš protahuje, ale vadí mi to spíš z důvodu, že bych si chtěl číst o oblíbených postavách. Které mají bohužel jen malou roli, což mě pěkně štve. Další skvělou věcí je humor. Není ho příliš, ale to málo stojí za to. Překvapení přišlo i u charakterů. Jsou úžasně napsané. Dokonce, i když se utápí v sebelítosti (a že na to jsem dost alergický), je to uvěřitelné a ne jen slaboduché, jak to bývá snad ve všech knihách. Další iritující věcí je morálka. Hlavní hrdinové samozřejmě musí vzývat ideály, které se opírají o naše sebeklamy. Na druhou stranu je vidět, že je to úmyslné a jde mu o rozvoj postav. Kniha je trochu předvídatelná a nějak jsem doufal, že se bude víc umírat. Hlavně doufám, že to nakonec neskončí úžasnou budoucností pro lidstvo, kdy se svatozáří nad hlavou budou ničit zemi - to by mě fakt zklamalo. V dalších dílech už snad budou mít Jasna a Filuta mnohem víc prostoru. A poslední skvělou věcí je způsob, jak autor dokáže popsat určité chvíle. Jsou díky tomu nejen uvěřitelnější, ale úplně povzbuzují fantazii. Díky tomu jsem si požitkářsky vychutnal roztomilost Syl nebo napínavé scény, které si normálně užiju jen u filmu.

Estarenius
01.01.2017

Tato kniha mi přijde jako běh na dlouhou trať, kde se člověk snadno může ztratit, protože Brandon Sanderson už od samého začátku srší novými pojmy, když se nás snaží seznámit s tímto vskutku unikátním světem. Ano, pár lidí to možná zbytečně odradí, ale kdybych to měl srovnat s Malazskou knihou padlých, která je v tomhle ohledu mnohem víc nemilosrdná, tak Cesta králů je určitě přístupnější.
Když se ale překousne ten náročnější úvod, měl jsem možnost nahlédnout do úžasného světa Rošár, který je doopravdy výjimečný. Magie je skvěle promyšlená (V druhém dílu ještě úžasněji zpracovaná). Pak příběh samotný nabízí velmi dobrou zápletku, momenty překvapení, tak jsem se ani trochu nenudil. Nejvíc na mne však zapůsobily samotné postavy, které mají skutečný charakter. Bezproblémově jsem se do nich vžil, prožíval jejich strasti i radosti.
Cesta Králů patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co jsem četl ve fantasy, a Je neuvěřitelné, že byl pro mě Sanderson úplnou neznámou, protože jeho knihy patří k tomu nejlepšímu, co tento žánr nabízí.

Alee
20.11.2016

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila a konečně jsem si našla čas ji přečíst. Jakožto Sandersonův skalní fanoušek a uctívač jsem už věděla, do čeho zhruba jdu. Chápu některé komentáře lidí, kteří byli rozladěni dlouhým úvodem a otázkami, na které dlouho nepřicházela odpověď. Ale to je prostě Sanderson, hodí vás do vody a plavte, chápejte, a pokud to nepochopíte sami, nakonec přijde vysvětlení, ale musíte se snažit. Je pravda, že tato konkrétní kniha má opravdu dlouhý a velmi důkladně propracovaný úvod, kde se toho moc neděje, spíš se seznamujete s postavami, jejich minulostí a prostředím, kulturou atd. A chápu, že pro někoho je to nezkousnutelné, takže pokud jste ještě od toho autora nic nečetli, doporučuju začít s něčím méně obsáhlým. Ale pokud jste fajnšmekři a chcete pořádné poctivé epické a originální fantasy, které vás bude provázet ještě spoustu let, tak rozhodně se nenechte odradit a čtěte a čtěte. A navíc, knížka má přes 900 stran, je v plánu nějakých deset dílů, tak je třeba v prvním díle postavit pro příběh poctivé základy. Protože na nich se následně rozehrává příběh, který vám vezme dech, zavede vás do exotických končit a nabídne vám hrdiny, kterým prostě chcete držet palce až do konce. Za mě to hravě strčí do kapsy celou Hru o trůny (nehledě na to, že díky Sandersonovu grafomanství nejspíš napíše všech deset dílů dřív, než Martin jeden další díl…)
P.S. po dočtení druhého dílu: JE TO BOMBA!!!! Jestli první díl měl pomalejší rozjezd, tak druhý je jako tobogán. ROZHODNĚ to stojí zato ;)

bezzink
25.10.2016

Vzdy jednou za par let se pustim do nejakeho pekneho fantazy, ktere me odtahne od te reality vsedniho sveta, a tak se stalo, ze jsem sahla po Ceste kralu. Ze zacatku bylo tezke se zacist, ale clovek to nesmi vzdat, pac potom je to jizda! Timto se klanim pani Sandersonovi za jeho neotrele napady, clovek si az rika, jestli mu k te fantazii nepomahaji nejake ty zajimave latky. :) Kazdopadne jsem se hned po precteni pustila do druheho dilu!
Nicmene pokud to vazne bude mit 10 dilu, tak budu posledni dil cist v 50ti :D Coz je az neskutecny. S Harrym jsem vyrostla a s Kaladinem zestarnu.

Emetiore
12.10.2016

Krásná fantasy ve velmi originálním prostředí, na jehož budování si autor dal zcela očividně velice záležet – neotřelými nápady při popisu prostředí, bytostí i mechanismů, které hýbou Rosharem, totiž jen srší. Ale i přes všechnu originalitu, první dvě třetiny jsem měl pocit, že čtu stále tytéž kapitoly pořád do kola, pořád ty samé myšlenkové pochody a stejné popisy prostředí (byť pozoruhodného). Navíc zajímavými postavami co do komplexity charakteru se ani Kharbranth, ani vojenské tábory u Plání zrovna nehemží.
Ale abych jenom nekritizoval, poslední třetina je slušný nářez a jakmile se děj rozjede, je těžké se od Cesty odlepit. Jestli si další díly udrží celkovou promyšlenost a jestli Brandon začne spoléhat na to, že jeho čtenáři jsou s prostředím světa konečně dobře obeznámeni a začne s ním pořádně pracovat, rozhodně je na co se těšit.

Vřele doporučuji číst v originále, vládnete-li angličtinou. Český překlad nestojí za moc a termíny jako Střepkord či Střeplát (Shardblade, Shardplate) jsem nedal.

otula
22.09.2016

Po nudné sexuální červeno-duhové multikulti Hranici věčnosti od Folletta mi tato kniha přišla velmi vhod. Sice je to jen fikce, ale stojí za to. Sanderson se asi rozhodl napodobit GRR Martina rozsáhlostí ságy, ale na rozdíl od ASoIaF je příběh přehledný, člověk se neztrácí v postavách a perfektně se to čte. Autor dokonce ani neponechává čtenáře zoufalého tím, že by přerušil kapitolu na vrcholu děje a přeskočil jinam. Prostě dávám samá plus a hrnu se na další díl. Problém nastane, až ho dočtu. Snad potom nebudu muset čekat na třetí díl moc dlouho...

Elfinka_
05.09.2016

Všechny kladné komentáře mě navnadily, fantasy mám ráda, ale potom to čtení, nějak mi to nešlo... Hodně jsem se nutila. Asi už jsem na to stará. Strašně moc otázek, které strašně dlouho nejsou zodpovězeny. Je ale jasné, že půjde o hodně propracovanou sérii. Hodně by mě zajímalo, jak se co vyvine a dopadne, ale budu si to muset nechat do svých představ. Skončila jsem někde před půlkou.

Thom
07.07.2016

Super příběh, úžasně čtivá kniha. Všem, kteří chtějí originální fantasy doporučuji.

nikolsn
29.06.2016

Nejlepší kniha co jsem zatím četla

Ogie
28.06.2016

Velice čtivé čtení, které po skvělé Sandersonově trilogii Mistborn potěší každého fantasy čtenáře. Kniha je psaná velice sympatickým jazykem a seznamuje nás se zcela originální světem a příběhem. Začátek knihy může být lehce matoucí, ale poté co ho překonáte a seznámíte se s termíny a názvy, které Sanderson ve svém díle užívá, je to skutečně jízda. Dovolím si tvrdit, že je Cesta králů ještě o chlup lepší než knihy ze série Mistborn, které jsou mimochodem také užasné.

Braenn
22.06.2016

Začátek knihy (a protože je to tlustá kniha, je to pěkně dlouhý začátek) je kondenzovaný kokteil neladících cizích názvů, ras, podivností, rychle se střídajících postav. Trochu jako dát žáčkovi sedmé třídy v hodině Přírodopisu ke studiu lékařská skripta. Ovšem... Kdo na tomto místě odložil a vzdal zdlouhavé samostudium, okradl se o úžasný zážitek a červený diplom na konci.

+ Čtivé. Chuť přečíst si to znovu, abych pochopila ten začátek.
+ Vypracované charaktery, Ztotožníte se. Držíte jim pěsti. Skřípete zuby, když kapitola skončí a dá se prostor nějaké jiné dějové lince.
+ Příběh je neotřelý. Umí překvapit. Obzvláště na to, jak je to tlusté. Inspirace ASOIAF tušitelná, ne však vadící.
+ Fascinující svět.
+ Je to tlustá kniha. Vydrží déle!

- Ten zmatečný začátek může odradit.
- Další nekonečná série. Takže než vyjde za kdoví kolik let další kniha, už nebudu vědět, o čem byla ta první. Alespoň že autor je mladý. Leda bych si ji znovu přečetla... hm, nepsala jsem něco takového v plusech?

Odík
21.06.2016

Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst. Největší problém jsem měla s různými "novotvary" pro označení nadpřirozených věcí či bytostí (spren, střepkord...). Nakonec jsem se s hrdiny knihy jen těžce loučila. Těším se na další díly!

hrdinská fantasy

Brandon Sanderson