Cesta králů

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/114615/archiv-bourne-zare-cesta-kralu-iRU-114615.jpg 4.8269

Archiv Bouřné záře 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno · Talpress

The Way of Kings · 2011

Kniha Cesta králů

martina7276
předevčírem

Fantasy je odjakziva moje parketa. Uchvatil mne pekne vymysleny svet (pote co jsem se v nem zorientovala ;-)) a samozrejme Kaladin. Precetla jsem dva dily cesky a treti koupila v anglictine, abych nemusela cekat na preklad. Ted se jen obavam, ze nez bude 4ka nebudu vedet kdo je kdo :D (Pokud nekdo teprve zacina cist, doporucuji si vest poznamky... podobny pocit jsem mela u sledovani Hra o truny ;-))

martin3683

Netušil jsem, že mne na stará kolena chytne ještě nějaký megalomanský fantasy opus. Tahle kniha je jen rozjezd, takový úvod (heh, na 900 stran!) do velké série. Nemusí tedy sednout každému, a možná to plno lidem přijde pomalé a roztahané, ale mne ten rytmus velmi sedl. Kdybych měl knihu nejak charakterizovat, tak je to taková sluníčkářská kniha osobního rozvoje schovaná do fantasy reálií :-). Všichni hrdinové jsou na začátku ve sračkách, na dně a nebo od něj velmi blízko. Postupně ale dochází k určitému uvědomění odpovědnosti za své okolí a k výraznému morálnímu posunu, až to na konci vrcholí tak, jak na začátku asi málokdo očekával. Cesta králů je kniha ve knize (nebudu dál prozrazovat) jak být odpovědným králem a já jsem hodně zvědav, jak si Šalán, Kaladin a Dalinar povedou dál. Čekám, že autor zas rozbourá pár fantasy klišé a ještě je protáhne pořádným bahnem.

Keradin

Na balkóně, v křesílku. Po šichtě. V hlavě víří starosti, v ruce držím tuto knihu. Po pár desítkách (stovkách) stránek, se začínám pomalu orientovat a plně se nořím do úžasného světu Rošáru. U Bouřepána!! Díky Brandonu Sandersovi za tuto knihu.

Takhle poutavě a logicky vytvořené fantasy jsem nečetl už hodně dlouho. Vše má svůj řád, důvod, který třeba nemusíme znát, nebo nám ho autor zjeví až později. Výborně napsané dialogy, příběhové zvraty.. Tak intenzivní pocit vrcholné blaženosti jsem měl snad naposledy u zaklínače. Stejně jako u Geralta se budete u svého oblíbeného hrdiny (u mně Kaladin) bát, doufat, a přát si, aby se mu podařilo dostat se z toho bahnitého dna, kam ho uvrhl nespravedlivý svět.. Podaří se mu nakonec zachránit sebe a ostatní..?

protokol
28. květnaodpad!

no otras

nato kolko ju ludi hodnotilo je to prepadák prečítal som asi tretinu knihy ale bolo to úplne nudné kašlať na takú knihu

ešte že som hned nekupil aj 2 diel ušetril som

EricNor

Nesmysly, nelogicnosti, nuda. Naprosto nechápu to vysoke hodnocení. Sanderson je prachsprosty grafoman, ktery by se mel ridit radou Stephena Kinga - skrtat a skrtat. Pozor spoiler - v knizce se nic, ale vazne nic nedeje. Zadny posun, jenom motani se na miste. Ctu dalsi kapitolu s otazkou "Uz se neco stane?" Tak zase nic? Uz se trochu posuneme v kariere mostare Kaladina? Ne? Mam si pockat dalsich napinavych pet set stran, kdy se nic nedeje? Sakra Salan, kdy uz ukradnes te pitomej promenovac, kvuli kterymu jsi sem prisla? Jo tvoje postava musi projit slozitym psychologickym vyvojem? Aha, aha. A nemohla bys nam aspon vypravet o mazaci tramvaji jak jezdi? Tam se aspon neco deje. Srovnani s Rothfussem? Mozna v neposouvani deje dopredu ano, ale Rothfuss rozhodne neni nudny. Srovnani s G. R. R.? Co vam slibili, ze tohle muzete napsat? Kdyby se aspon ty postavy chovali logicky. Koncim na strane 600. Ztrata casu.

willis

takže první čtyři díly píše 10 let, za dalších 12, než to dopíše, budu prdět do hlíny já nebo on.

nikola8882
30.12.2018

Na začátku knihy jsem trošičku tápal, ale pak se děj rozjel a závěr byl vynikající. Mám spoustu otázek, málo odpovědí a ze série jsou jenom dva díly. Knihu vřele doporučuji, jenom se bojím, aby nenastal Martinův komplex, který chytil i Rothfuss - tedy rozepsat sérii a pak se loudat. Bud nám držet palce.

czpilar
24.11.2018

Už první díl je docela utahaný a to autor plánuje sérii o 10 dílech. Snad to nebude všechno tak utahané. V půlce jsem už uvažoval, jestli mám pokračovat ve čtení, ale kvůli lince s Kaladinem jsem u čtení zůstal. Ostatní linky mě moc nezaujaly. Stále zvažuju, zda se vůbec pustit do dalšího dílu.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

hrdinská fantasy

Brandon Sanderson