Cesta králů

Cesta králů https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114615/bmid_archiv-bourne-zare-cesta-kralu-iRU-114615.jpg 5 541 110

Archiv Bouřné záře série

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Way of Kings , 2010

Eneo
03.10.2015 5 z 5

Všem budoucím čtenářům, kteří nevlastní elektronickou čtečku, bych silně nedoporučovala čtení před usnutím v poloze na zádech. Pokud usnete a kniha vám spadne na obličej, dost pravděpodobně si přerazíte nos.
Cesta králů je ale, podle mého názoru, jedna z nejlepších fantasy, které náš knižní trh nabízí. Postavy zbožňujete, každý řádek hltáte a žasnete, když vám pomalu začínají ty malinké kousíčky příběhu zapadat do sebe.
Jistě, Brandon se nám jako vynikající spisovatel ukázal už v předešlých opusech. V této sérii se však ještě můžeme těšit na dalších 9 dílů. Doufejme tedy, že bude mít autor rychlé prsty při psaní. Sama si myslím, že nevydržím čekání na překlad druhého dílu a přečtu si ho v originálu. Zkrátka a dobře, doporučuju všema dvaceti.

KrizekCZ
01.10.2015 5 z 5

Na toto dílo jsem narazil úplnou náhodou v knihkupectví. Hodně jsem se rozmýšlel, zda-li koupit, jelikož mne trochu odrazovala cena. Nakonec jsem podlehl a během nemoci přečetl na jeden zátah. V příběhu se vyskytuje více hlavních postav a některé pasáže jsou vleklé. Posledních 200 stránek je jedna velká jízda.

Vřele doporučuji všem, co mají rádi rozsáhlé příběhy plné zajímavých postav a pěkně vymyšleným světem s neotřelou magií.

gruno
22.09.2015 5 z 5

Neskutočne úžasná fantasy !

Tremors
18.09.2015 5 z 5

Komentáře píši opravdu jen výjimečně, jelikož si nejsem příliš jistý svojí schopností předat své myšlenky na papír, nebo jako v tomto případě přímo na vaše obrazovky. Tentokrát však problém nemám. Že by za to mohly spreni tvořivosti?

Spíše je to však tím, že myšlenka, kterou chci předat je opravdu jednoduchá. KUPUJTE TUHLE KNIHU! Jedná se o první díl patrně nejnadějnější fantasy série (od dob Hry o trůny), kterou jsem kdy četl.

Sanderson je skvělý vypravěč a svět, jenž vytvořil je úžasný. Všechny hlavní postavy jsou výborně napsané a lehce jsem si je oblíbil. Děj je napínavý a přestože téměř celá kniha je prolog do obří série a seznamuje nás s Rošárem, mytologií a lidmi, kteří tam žijí, se jedná o to nejlepší, co jsem v tomto žánru přečetl.

Ellbereth
23.07.2015 5 z 5

Já toho chlapa asi budu prostě platonicky milovat a to ho vůbec neznám :-D Sanderson je dle mého názoru nejlepší současný autor fantasy a tohoto žánru mám načteného opravdu hodně, abych byla schopná porovnávat. Nenechte se rozhodně odradit počtem stran nebo plánovaným počtem knih. První díl je hodně popisný, zaměřený především na popis Rošáru, tradic, politiky, prostředí. V tomto díle je sem tam nějaké to méně záživné místo, ale s ohledem na počet stran, jich je stejně velmi málo. A pokud stále nevíte, zda se do této ságy vůbec pouštět, tak odpověď je ANO. Protože druhý díl je ještě mnohem lepší a jsem přesvědčená, že autor toto tempo udrží. Nevím jak to dělá, ale Sanderson se s každou knihou zlepšuje. Svým umem mě donutil si knihy koupit a velmi ráda bych mu zaplatila i za další, jen kdyby to šlo vydat rychleji :-D Palec nahoru a mohu vřele doporučit!!!

kyklop123
18.04.2015 5 z 5

Naprosto super počtení! Je teda pravda, že je to dlouhý, ale zajímavý a bombastický :). Nechápu, kde přichází na tak zajímavý myšlenky :). Dějové linie zajímavé, některé víc, některé míň... Rozjezd chvíli trvá, než se do toho člověk dostane a pochopí svět atd., ale potom je to o to lepší... Jestli to má bejt na 10 dílů tak to je teda hustej masakr. Každopádně i když to bylo super, tak myšlenka mistbornů mě baví víc, abych se přiznal, ty jsou z mýho pohledu uplně geniální :). Ale určitě tohle stojí za přečtení, i když může délka odrazovat...

Neo1tex
26.12.2014 5 z 5

Tahle kniha má slabší místa a skvělá místa. To u tak rozsáhlého díla není nic zvláštního. Když ale říkám slabší, rozhodně nemyslím nudná nebo špatná. Myslím tím dobrá, pomalejší... A když říkám skvělá, tak myslím vynikající, svižná, napínavá, poutavá. Vynikající kniha a já se nemůžu dočkat pokračování. Klidně si na ni stoupnu na hodinu do fronty.

dalton campbell
02.08.2014

Asi nejzajímavější dílo Sandersona co jsem zatím četl, odehrává se ve světě velmi zvláštních klimatických podmínek, a ještě k tomu se spreny- pulzujícími dušičkami všech význačných jevů. Příběh je strhující, byť občas je slabinou nevyváženost dějových linií (přece jen ta Kaladinova je asi nejlepší), intermezza ale hodnotím kladně, je dobré, když si člověk počte více o světě, kde se děj odehrává. Závěr knihy dává naději na zajímavé pokračování. Jen jsem trochu zvědav, jak se Sanderson vypořádá se svým zlozvykem udělat konec až příliš apokaliptický a svět v něm rozbít, když k apokalypse dochází již na konci prvního dílu.

McGrinder
21.11.2013

Broboha! Desetidílný cyklus?! Než to celé vyjde, budu po smrti, bo mi táhne na 40! Ach jo, počkám na hodnocení dalších dvou dílů a pak se rozhodnu, zda to risknu.

Qee
05.09.2013 5 z 5

Tak tohle je něco. Že je Brandon Sanderson skvělý spisovatel vím už z Mistbornu, ale klidně si troufnu říct, že tohle je ještě lepší. Kniha mě zaujala obalem, ani jsem přesně nevěděla o čem by měla být a vlastně ani to, že je to teprve první díl. Když mi domů přišla, svého rozhodnutí jsem nelitovala. Netypicky velká kniha, necelých tisíc stran, na první straně mapka a hned v úvodu se objevuje spousta nových a zajímavých věcí jako Bouřná záře, která dokáže dobít téměř úplně vše zvláštní, ale nebezpečnou silou. Příběh začíná vraždou krále. Ale kdo a proč ho zabil?
Jen je škoda, že na další díl si budeme must aspoň ten rok počkat.. natož na zbylé. Doporučuji všem.