Meč Přísahy

Lidstvo se ocitlo ve smrtelném nebezpečí před novou Spouští spojenou s návratem Pustonošů. Urithiru, město ve věži uprostřed skal, které poskytlo lidem útočiště před nevyzpytatelnou věčnou bouří, která se teď kříží s již dříve ničivými velebouřemi a narušila veškeré zákonitosti klimatu, v sobě samo skrývá spoustu tajemství a nástrah. Aby Urithiru umožnilo lidem víc než jen holé přežití, Šalán, Navani a jejich badatelé usilovně pracují na odhalení fabriálů, bez nichž město nemůže fungovat. Brzy ale začínají tušit, že ani odvěké útočiště Rytířského Paprsku jim nezajistí bezpečí, protože v jeho hlubinách číhá neznámá temná síla. Proti Dalinarovi a jeho snaze zachránit Rošár stojí široká fronta soupeřů: nové bouře, Pustonoši se svou elitou Žhnoucích, nevyzpytatelné vrtochy nepřátelských sprenů odvěkého boha zla, ale i rošárští panovníci a Dalinarova vlastní minulost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414497/big_mec-prisahy-6xj-414497.jpg 4.4147

Archiv Bouřné záře 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Oathbringer, 2017

Kniha Meč Přísahy

aneta3874

Uff, už je toho moc! Je to dlouhé a komplikované. Nicméně na druhou stranu neuvěřitelně promyšlené, třeba Stínomar - to je ráj pro představivost čtenáře. Rošár je úžasné místo, nad kterým autor strávil velké množství času a je to znát. Bohužel některé pasáže v této knize se neskutečně vlečou a možná autorova touha mít vše dokonalé, nakonec vede k tomu, že čtenáři místy uniká pozornost. Platí ovšem, že tento svět byl, je a bude jedním z nejlepších, který jsem navštívila, díky za něj.

Zmrzlina88

Zase dokonalá kniha, teď už se bojuje proti skutečnému Zlu, hlavní postavy (kromě Dalinara, ten se nějakých intrik ještě účastnit musí) už konečně mají respekt a moc a tím pádem mohou bojovat za dobrou věc a neztrácí čas přesvědčováním ostatních, že to co dělají je skutečně správné. Tohle je důležité hlavně u Šalán a Kaladina.

O co je první polovina delší a popisnější, o to je napínavější a epičtější ta druhá. Konečně už víme mnohem víc o magii v tomto světě a hrdinové ji používají cíleně, to je velký posun od prvního dílu, kde jsem jenom věděla, že je všechno strašně komplikované o principech fungování magii jsme se dověděli hrozně málo.

Je super, že se zase setkáme s nějakou postavou z Vyjednavače, i když mi přijde, že ve Vyjednavači měla trochu jinou povahu.

Jediné, co bych opravdu vynechala jsou Intermezza, protože postav je i tak spousta a dělá mi problém se mezi všemi vedlejšími zorientovat, většinou jsou ty kapitoly hodně nudné. Zároveň mě moc nebavily pasáže o Venli.

Kniha má přes tisíc stran, takže obsahuje několik velkých zápletek a zvratů, ale tak to bylo i u dvou předchozích dílů.

Kdybych měla srovnat díly Archivu podle toho, jak se mi líbily, tak na první místo bych dala právě Meč přísahy, na druhé Cestu králů a na třetí Slova paprsků. (ale stejně všechny tři hodnotím 5/5 :-).

Odík

Popravdě jsem usínala asi po každé druhé stránce a málem jsem ani nedočetla :-( velké zklamání.

otula
29.11.2021

Tak jsem konečně po mnoha měsících nucení se dočetl tuhle knihu. A jak jsem byl nadšen prvními dvěma díly, tak tohle byl pro mě definitivně poslední díl celé série. A můj osobní názor je, že Sanderson již ze sebe vydal vše, co mohl, a pokud mu život nezkříží nějaká Múza, nemá smysl dál ztrácet drahocenný čas jeho další tvorbou. S každou jeho novou knihou jsem čím dál tím víc otráven a myslel jsem, že mě Meč přísahy nahodí zase na vlnu nadšení, ale odhodil mě úplně někam jinam...

Aaron Lewis
18.08.2021

(+ SPOILER) Konec byl super. Myslím ta bitva atd.. spousta věcí pro mě byla úplně šokující a nečekaná, asi nejlepší, že lidé jsou Voidbringeří... Wow. Kaladin je pořád můj bobík:), jsem ráda, že Shallan je s Adolinem, super, že odmítl být králem a přiznal se, že zabil Sadease. Paráda. A Dalinar? Wow. Ze začátku mě nudil, i ty jeho vzpomínky, ale potom.. WOW... asi všechno, jak to všechno bylo, že měl být nakonec Odiovým šampiónem a on mu odolal a jak a tak vůbec... wow, ta bitva prostě úžasná. Je mi trochu líto Sadeasových vojáků, to si nezasloužili a i Amaram... njn. Jasnu začínám mít docela ráda, jako královna bude super:). Tavaraign? Hmm, pořád mě ta jeho linka překvapuje, Lift super a Szet báječný! BÁJEČNÝ!!! Já jsem to pak tušila, když si měl vybrat, co bude následovat:), takže paráda. Shallan mě začala docela otravovat s těmi jejích schitzofrením:) chováním, ale tak asi aby byla jiná a zajímavá... je fakt, že tam nic není černobílý (ale Adolin ten je:)) a má štěstí, jak se ke konci rozhodla:), Kal je můj:). A Renarin, taky paráda, a corrupted spren? Wow, to nevymyslíš i to s tou Jasnou, mile mě překvapila a pak Maya, ten meč, jsem si myselal, že jí Adolin oživí a bude taky Knight Radiant... njn. A Venli nakonec taky mile překvapila... prostě to je epická sága jako hrom:D. A ještě 7 dílů, škoda že nejsou napsaný, njn. Nejsem z toho už tak odvařená jako z prvních dvou, nevím, jestli to bylo Kindlem nebo angličitnou, ale to asi ne, rozumím už všemu. Ale ta bitva nakonci a všechno okolo toho, to byl fakt mega nářez... opravdu, nic bych nedokázala předpovedět:D, i že Kaladin neřeknul třetí přísahu, to bylo moc hezky, ať ho nakonec taky zachrání někdo jinej:). Jo Dalinare, jseš dobrej:). Docela mě mrzí Moraš... myslela jsem, že umřel, to by bylo lepší a nelíbilo se mi, že zabil Jezeriala či jak se jmenuje... njn. A kdo je Ash? Ta divná s tou tváří?? Nepamatuju:D

Každopádně, tohle je fantasy jak má být, absolutně originální a úžasně barevná, nic není černobílé, ale přitom není tak hořká a krutá jako MKP, kterou už ani kvůli tomu nedokážu přečíst, to bych byla v depresích, kdežto Sanderson dává naději, jo, tak to mám ráda:). Spokojená, maximálně, dokuď je tam Kaladin s Adolinem a Szetem v závěsu, tak spokojená. Jsem taky zvědavá, co se vyklube Z Wit- Hoida a kdo je ten Pattern na konci.... a že Oathbringera píše Dalinar, to už je taková třešnička:), ten spisovatel má ale úžasnou fantazii.....

KrizekCZ
17.07.2021

Od Sandersona toho mám přečteno hodně. Tedy aspoň bych řekl. Ale třetí díl Archivu Bouřné záře jsem už prostě a jednoduše nedokázal dočíst. Poměrně mám rád obsáhlá díla (ano Feiste, koukám na tebe), ale toto už se nedalo. Pamatuji si, jak jsem první díl zhltnul za víkend, druhý díl četl v horečkách.

Shrnul bych to tak, že co fungovalo na začátku, teď již ne. Obávám se, že se autor našel tam, kde já se zase ztrácím.

Atuin
13.06.2021

Nezapoznala jsem se s autorem v českém překladu a vzhledem k tomu že už mám přečtený i 4. díl série ( Rytm Wojny v polském překladu ) a chystám se na dvě vsuvky v rámci série, ani to napravovat nemíním. Hlavně i proto že bych potom tuto famózní sérii nemohla kombinovat s audioknihou, která je také mistrovská,. Na audioknihy od Sandersona si u nás mužem bohužel nechat jen zdát.
Cykl je to osobitý, má vlastní ráz a charakter, ale palec nahoru, odpustit se dá i to že by to mohlo být lépe napsané. Na současnou tvorbu je to opravdu klasa. 5/5
Nedá se popsat z jakou pečlivostí Sanderson píše a zároveň jakou lehkost v tom zanechává a možná že ani není nutné aby něco vylepšoval.

cathyblack
06.05.2021

Archiv bouřné záře není jen další fantasy sérii, která vás přesune do jiného světa a dopřeje vám únik z reality na dračím hřbetu, je totálně dokonalým odrazem našich dennodenních obav a tužeb na nestabilním jevišti prazvláštního světa, který nám nenuceně připomíná nás vlastní domov. Já se o osud toho jeviště bojím, protože se mi všechny scény uhnízdili v srdci. Miluji to. A zvlášť Meč přísahy. Tohle byl nejlepší nejdelší úvod (cca 600 stran) v knize na světě, který teda rovnou skočil do toho nejúžasnšjšího závěru všech dob (zbylých cca 600 stran). Za doprovodu skladby Victory od Two steps from hell mi poledni kapitoly epicky vybuchovali před očima. A po sedmitunové kompletní okupaci Rošádu (tedy všech tří knih) přiznávám, že mi už nikdy nebude nic dobry. Hlavní dějová linka se točí kolem Dalinara a my ho poznáváme opravdu tak blízsko, že se automaticky stává mou nejoblíbenější postavou. Ty vnitřní boje. Ty výtky! Ve všech ohledech dokonalý nedokonalý muž. Stále je mou nejoblíbenější knihou série Cesta Králů, ale tuším, že jakmile dojde na rereading, budu u Meče přísahy hodně váhat. Protože tahle kniha jde do hloubky. Inu, není fantasy jako fantasy a Brandon Sanderson může být na své dílo právoplatně pyšný.