Anno Dracula

kniha od:

Anno Dracula obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Nastává barbarský nový věk... Píše se rok 1888 a královna Viktorie se znovu provdala. Za manžela si vzala valašského knížete neblaze proslulého jako hrabě Dracula. Obyvatelé Londýna se stále častěji rozhodují pro upíří existenci a Draculova nečistá pokrevní linie se nezadržitelně šíří všemi vrstvami společnosti. V ponurých uličkách Whitechapelu kuchá mladé upírky vrah přezdívaný „Stříbrný nůž“. Při pátrání po sadistickém zabijákovi musí spojit síly věčně mladá upírka Genevieve Dieudonné a Charles Beauregard ze záhadného klubu Diogenes, aby se krůček po krůčku přiblížili na dosah tomu nejkrvežíznivějšímu vládci, jakého kdy Anglie poznala. Jeden z nejproslulejších upírských románů dvacátého století mísí prvky alternativní historie, děsivých příběhů a steampunku do zcela opojné směsi, kterou Neil Gaiman označil za povinnou četbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209980/anno-dracula-209980.jpg 493
Série

Anno Dracula 1.

Žánr
Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)
Orig. název

Anno Dracula, 1992

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Anno Dracula

Přidat komentář
Bája89
15.08.2020

Obskurní a zároveň fascinující záležitost nadupaná intertextuálními odkazy, ze kterých dostávám intelektuální Pavlovův reflex. Akční, krvavé, napínavé, předvídatelné i překvapující. Charles a Genevieve jsou báječná dvojice. Kniha se mi četla sama, ač velmi pomalu a rozvláčně. Existuje možnost, že bychom se dočkali pokračování?

CharlesWard
03.04.2019odpad!

Škoda, že jsem knihu nedočetl o dva dny dřív. To by alespoň dávala smysl!


silvara
24.01.2019

Ano, obálka nelhala, tohle je doopravdy dílo choré mysli :) Ale je to dílo nádherné. Nebýt tolik fascinována Drákulou a nemít načteno tolik z upírské "problematiky" (lord Ruthven a spol.), tak bych se asi tak nebavila, protože postav je v této alternativní viktoriánské historii doopravdy přehršel.
Závěr mě trošku zklamal, přišel mi totiž neskutečně uspěchaný a tak trochu i nijaký. Ale i tak se jedná o velmi zábavné dílo.

Widow Embalmer
31.08.2018

Dracula anno, ale Kim Newman už nne.

KuroHaru
28.08.2018

Na zadek jsem si z toho nesedla, začátek mi připadal trochu roztahaný a nezáživný, ale když už si člověk jednou zapamatuje to množství postav a která z nich je teplokrevný jedinec či upír, začne to být úplně o ničem jiném. Bavila mě hlavně ta intertextualita, ale jak už tady mezi komentáři padlo, kdo nemá načteno více knih z této oblasti, tomuto asi nic moc neřekne. Palec nahoru za nový přístup k upíří "problematice", kdy není postava upíra prezentována jako nesmrtelná a nadpřirozeně krásná a silná bytost, ale jako postava, která má (stejně jako teplokrevní) své problémy, může onemocnět či zešílet.

Stenar
22.04.2018

Nazvat tenhle román detektivkou by bylo nepřesné. V první řadě jde o fascinující obraz alternativního viktoriánského Londýna. Newman vykresluje prostředí doslova s faberovskou pečlivostí i imaginací. Jeho postavy ze stránek dýchají, a budete to při čtení cítit: Všechnu špínu Whitechappelu, kde živoří pohromadě živí i nemrtví v kotli připomínajícím už ne očistec, ale devátý kruh pekla. Agónii kdysi idealistického lékaře pomalu se propadajícího do šílenství. Pochybnosti tajného agenta nad tím, jakému státu to začíná sloužit. Slzy čtyři sta let staré upírky nad umírající zmrzačenou holčičkou.

Ve druhé řadě je „Anno Dracula“ poctou autorům i čtenářům „šestákového braku“ od Doylea, Wildea, Wellse, Haggarda a Stokera, který má pochopitelně zvláštní místo, až po autory, o kterých jste možná v životě ani neslyšeli. Newman má úžasně načteno a prostě se baví tím, jak se potkávají v často úchvatných kombinacích hrdinové Draculy s postavami Oscara Wildea, upír Lestrade smutně vzpomíná na přítele Sherlocka, dlícího toho času v lágru pro „nepřizpůsobivé občany“, profesor Moriarty kuje pikle s doktorem Fu Manchu, a vzdělaní pánové Moreau s Jekyllem debatují nad sklenkou sherry o eugenice. Přitom ale pod vší srandou teče temný spodní proud, když názorně sledujeme v podstatě vzestup totalitního rasistického režimu, i to, jak se z vražd jednoho šílence pomalu stává politická tikající bomba.

První polovina knihy je brilantní a máte-li patřičné „vzdělání", neodtrhnete se od ní. Pak bohužel začnou být vidět nedostatky. Detektivní zápletka strádá už tím, že čtenář zná identitu Stříbrného nože od počátku. Newman tuto cestu zvolil, protože mu umožnila v deníkových záznamech vraha napsat fascinující „alternativní verzi“ Draculy, jak se mohla vyvíjet, kdyby jisté střetnutí v Carfaxském opatství skončilo jinak. Jenže ve chvíli, kdy tento příběh skončí, není už v knize nic, co by ho nahradilo jako nosná linie. Nastupuje spiknutí, které působí nedopečeně, jako provizorní lešení snažící se zadržet padající dům. Jednotlivé scénky, postavy, nápady jsou stále skvělé, jenže už je nespojuje nic a pointa tím postrádá sílu. Za zmínku ovšem stojí to, co přijde po ní: Newmanovy poznámky, alternativní konec, úryvek filmového scenáře („Anno Dracula“ byl zvažován jako film, k jehož realizaci nedošlo), i dvě krátké povídky ze stejného světa. Někdo to nejspíš přeskočí jako zbytečnosti, ale pro mě bylo toto „nahlédnutí pod pokličku“ velmi zajímavé.

„Anno Dracula“ více než jakákoliv jiná kniha podobného typu předpokládá sečtělého, inteligentního čtenáře-knihomola. Pokud jím je, bude se královsky bavit. Pokud není, bude jeho hodnocení výrazně horší. U mě je to někde mezi 80 – 100%, ale nakonec se přece jen přikloním k vyššímu.

poiu
13.09.2017

Výborně čtivá kniha, elegantní i špinavé prostředí viktoriánské Anglie, společnost upírů a teplokrevných, novorozených a starších (např. Kostaki je charakter! :-) , plná literárních i reálných historických postav, což příběh skvěle ozvláštní a dá mu nový - lepší - rozměr ..... :-)

Postavy jsou vykreslené takovým způsobem, že jich chování chápete a souhlasíte s ním; postavy působí reálně a naprosto přirozeně.... Geneviéve i Charles mi povahově absolutně sedli a bavilo mě společně s nimi přicházet na kloub záhadě Jacka Rozparovače.... Moc jsem ale nepochopila tu linku s Pánem podivných smrtí...

Jedna * dolů je za závěr, který ...

___________________ Spoiler ___________________________________
..... mi připadal trochu nedomyšlený, čekala jsem trochu větší bitku, souboj, něco..... Taky jsem doufala, že se hrabě D. nevzdá tak snadno....

No, škoda, ale ani to mě neodradí od dalších knih Kima Newmana....

P.S.: a obálka je prostě boží :-)

Archie
04.09.2017

Ssss! Kim Newman ma mozna zvracenou mysl, rozhodne je ale zvracene dobrym spisovatelem. Upirskou/Draculovskou tematiku mam strasne rad, od detstvi me pritahuje i desi, Newman by ale svym stylem bavil snad i v navodu na instalaci sprchove hlavice. K postavam pristupuje presne tak zivelne a zabavne, jak to mam rad a na malem prostoru jim dokaze vdechnout charisma a ctenarsky vdecnou pozu. Anno Dracula je jinak dilo kouzelne - tak akorat dekadentni, nadherne temne a pritom sofistikovane cernohumorne, atmosfericke, v mnoha scenach naprosto strhujici. Nic tak dobreho jsem dlouho necetl. Nektere postavy a vyjevy si budu pomatovat do konce sveho mrzkeho teplokrevneho prezivani. Vic takovych knih. Genevieve se otocila a videla jen tmu..

1