any37 any37 komentáře u knih

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

WOW. WOW. WOW. Po prvním díle jsem věděla, že překvapivými momenty se bude kniha hemžit, ale stejně jsem toto nečekala. Bardugo je jednoduše mistryně, pokud dokáže takovýto příběh a zápletku vůbec vymyslet, natož pak k tomu ještě napsat. Kniha je plná různých události, že si momentálně s odstupem měsíce pamatuji jen tak dvě třetiny, což mě celkem mrzí.

07.05.2020 5 z 5

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Krátké, zábavné, rychle přečtené, sice trochu složitější jazyk s výskytem poetismů a archaismů, přesto ale povinná četba kterou doporučuji.

07.05.2020 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Původně týdenní čtení se díky čtecí krizi zvrtlo v měsíc dlouhé prokousávání se touhle bichličkou, zakončené přečtením poloviny knihy za tři dny (hip hip hurá korona prázdninám)

Právě kvůli čtecí krizi jsem si čtení první části moc neužívala, čehož momentálně z plného srdce lituji. Abych knížku charakterizovala, nemůžete čekat žádné extra zvraty, napínavé části a boje na život a na smrt. Avšak fantasy maniaci, zvyklí právě na tyto věci, nezoufejte, i vám se to bude líbit, slibuji. Pokud jste četli Pýchu a předsudek, rovnou můžete zařadit Kroniky mezi top několik knih za rok 2020. Má nádherný jazyk, děj a postavy. Úvahy a myšlenky Animant jsou, i přes svojí ne moc napínavost, kouzelné a k pousmání.

To vše doplňuje nádherný Londýn předminulého století, pití spousty čaje (což my knihomolové určitě oceníme), dýchánky a detailní popis různých koláčků, zákusků a sladkých pečiv, ze kterých se vám budou sbíhat sliny. Nutno ještě podotknout, že část knihy se odehrává v zimě, takže si navrch představte zimní Londýn devatenáctiletého století a čaj.

A pokud vás ani tyto dva odstavce věčného vychvalování nenalákali, ještě zmíním jednu důležitou postavu, "bad boye" celé této knihy - pana Reeda. Nevrlý a nesympatický knihovník, který je ale zevnitř milý a starostlivý. Hold ho jen lidi ruší při čtení, to znám a jsem potom taky celkem nepříjemná.

Na závěr, přečtěte si to. Nejlépe v zimě, nedokážu si představit číst tuhle knihu v létě, podle mě by ztratila to kouzlo. Myslím, že příští rok o jarňákách by to chtělo rereading.

05.05.2020

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Oproti jiné povinné četbě se mi kniha velice líbila, neobsahovala archaismy, cizí slova a děj byl jednoduchý a snadno pochopitelný. Příběhy se četly rychle, každý byl svým způsobem zajímavý a originální s důležitým poselstvím a ponaučením. Jeden byl lepší, druhý naopak horší, proto knihu hodnotím průměrně třemi body.

11.04.2020 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Přečteno za víkend, chtěla jsem si to šetřit, ale to prostě nejde. Nedokázala bych usnout bez toho, abych se dozvěděla, jak vše dopadne, stejně mi to nepomohlo, protože z toho konce jsem byla celá vykulená. Po dočtení jsem nemohla dýchat, normálně přemýšlet, mrzelo mě, že je to standalone.

A jeden den poté? Nic se nezměnilo. Je to první Humbook tip a já už vím, že si všechny knihy se stejným štítkem budu, ne musím, kupovat. Kvalitní fantasy, nejen pro dospívající.

Mrazivé momenty, magie a šílené dívky, zní to jako horor, částečně to i horor byl, ale také bych to přiřadila k psychologickému románu.

03.02.2020 5 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Lepší než první díl? Sto procentně. První věc, pozitivní věc, Edyon už mě tolik neštve. A dokonce mi ho na konci bylo i trošku líto!!! Zázraky se dějí. Miliony překvapivých událostí a odhalení. Za prvních sto stran do vás autorka nahrne obrovské množství informací o démonech, jejich světě či o samotném lidském povrchu.

Pamatujete, jak se předchozí kniha ze začátku hroozně moc pomalu rozjížděla? Pořádně se tam začalo něco dít až okolo stránky dvě stě. Tady je to naprostý opak. Začátek - prvních sto padesát stránek - naprosto famózní. Akce, napětí, láska, překvapivé momenty a zvraty, jednoduše bájo. Ale pak, pokles v akci atd., nějaká tam byla, avšak ve srovnání s tím začátek nic moc.

01.02.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Asi jsem se zamilovala do historických románů. Bylo to dokonalé. Autorka píše napínavě, a i monology postav, jejich úvahy nad svými city byly zajímavé a četli se rychle. Začátek byl sice trošku pomalejší, bylo tam více popisů, ale po pár stránkách začal děj gradovat. Moc se mi líbí příběh Darcyho a Elizabeth, ale i ostatních postav jako například Wickhama a Lydie.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Po prvním přečtení jsem to upřímně nepochopila, děj mi přišel hrozně zamotaný, i když je ve skutečnosti tak jednoduchý. Klasická poezie, a tak trošku i ta moderní, není nic pro mě, nedává mi smysl a potřebuji si ji přečíst víckrát. 2,5*/5

19.01.2020 3 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Krásná knížka s pohádkovými motivy, ale i s pořádnou dávkou napětí a zvratů - které jsou mimochodem úplně nečekané a jednoduše dokonalé.

Hodně lidem se nelíbilo nebo kritizovali přehlcenost pohádkovými příběhy, které já jsem na druhou stranu úplně zbožňovala. Moc mi sedla postava Selah, není to žádná ufňukaná princeznička a chce to nejlepší pro své království, ale zároveň i pro sebe.

19.01.2020 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

U Krutého prince jsem vychvalovala svět, ale bohužel mi to nějak nesedlo. Tady, no panečku, svět byl zase dokonalý aaa sedlo mi to. Ale ten konec - proč??? Člověk si říká, co se může na posledních pěti stránkách stát, že už to bude jen pomalé uzavření a ono ne. Snad ten třetí díl přeloží rychle.

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Je to novela - takže neočekávejte žádné napětí a boj, není tam zápletka nebo tak, ale je to super relaxační čtení. Dozvíte se více o kultuře, vztazích mezi postavami i vílami ve městě. A má to jenom něco přes 200 stránek, takže skvěle večerní čtení, přelouskané za tři hodinky.

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Taaak … příběh byl super originální, zápletka jak by smet, četlo se to rychle, postavy skvěle vykreslené (i když mě Jude občas štvala), ten svět byl vymyšlený do posledního detailu. Ale nesedlo mi to tak, abych se stala jednou z největších fanynek na světě.

19.01.2020 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Sice horší než dvojka, ale stále dokonalé. Miluji ten svět, postavy, příběh a hlavně naprosto zbožňuji Feysand a potřebuji další díl, abych věděla jak se jejich vztah bude vyvíjet. Psaní Maasové je prostě originální, dlouhé rozepisovací scény jsou zajímavé a já už si nedokážu představit knížku bez nic.

Menší spoiler - Nelíbil se mi ten konec. Nebo ne nelíbil, ale když všichni přežili, i přes to, že byli jen krůček od smrti, mi přišlo už jako samozřejmost. Mám ráda všechny postavy, celou tu rodinu, avšak kdyby někdo zemřel, tak by to dostalo nějaký šmrnc. A další věc - Tamlin. Přišlo mi ho líto. Jakože jo, udělal některý hrozný věci a někdy se choval špatně. Ale zaprvé, bylo to z lásky, a díky ní každý občas nepřemýšlí a koná věci bez rozmyšlení. A za druhé, nevím, jestli to počítám správně, ale kolikrát jim už zachránil život. Dvakrát? Třikrát? To co udělal, podle mě už odčinil a neříkám, že by měli být s Feyre nejlepší kamarádi, ale nemusela by se k němu chovat až tak odtažitě.

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Po dočtení jsem byla celkem dost emocionálně vyčerpaná, trochu jsem si i pobrečela, což se u mě moc často nestává. I přes to to ale za mě nebylo úplně dokonalé. Eliza mě chvílemi štvala, o Wallacovi (snad se to takhle skloňuje) okolo stránky 290 vůbec radši nemluvím. Na druhou stranu se kniha četla rychle, autorka píše příjemně a svižně, navíc jsem nic podobného zatím nečetla, takže oceňuji originalitu a dávám solidní čtyři hvězdičky. Hit roku to asi nebude, avšak to doporučuji všem jako skvělou oddechovku a něco na odreagování.

04.01.2020 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Mám hodně smíšené myšlenky. Možná si to někdy v budoucnosti přečtu ještě jednou, abych si udělala názor, když budu starší. Ale prozatím je to za mě ne. Na můj vkus se tam vyskytuje moc popisů krajiny a myšlenek celkově a naopak je tam málo děje, i když chápu, že se to v té době prostě tak psalo.

26.10.2019 2 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Samotný příběh Esmeraldy a Quasimoda se mi líbil, ale to okolo - promiňte ale ne. Tolik zbytečného a zdlouhavého popisování Paříže a krajiny není nic pro mě. Není to nejlepší povinná četba, ale zase ne ani nejhorší.

26.10.2019 1 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Upřímně nevím, co mám napsat, protože se mi nedostává slov! Sice zase trošku slabší začátek ale to, co přišlo potom, to dokonale vylepšilo. A ten konec, jako vážně? Já nemám ani ponětí, jak by to mohlo pokračovat a nutně potřebuju vědět, co se stane!

26.10.2019 5 z 5

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Ve druhém dílo jsem čekala více napětí a akce. Doufala jsem že po prvním díle, který mě celkem zklamal, mi tenhle vylepší pohled na celou sérii. Noooo… jako o trošičku mám tu sérii radši a líbí se mi víc, ale pořád to za mě bylo slabý. Přitom mi ten svět, a celkově nápad tří královen s dary, přijde tak moc originální.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nejdokonalejší české fantasy, které jsem kdy četla. Na začátku se to celkem dlouho rozjíždělo, ale potom - nemám slov. Originální námět se zajímavými myšlenkami, dobře charakterizovanými postavy, a hlavně to bylo poutavě a napínavě napsáno! A obzvlášť se mi líbil ten optimistický a lehce zmanipulovaný, i když zcela oprávněně, pohled dítěte na svět.

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Čekala jsem bombu, dostala jsem nadprůměrné fantasy. Musím vyzdvihnout naprosto do detailu promyšlený svět s originálním příběhem, dokonalou mapu a postavy. Ale částmi mě to nebavilo, nemohla jsem se začíst a Illuminae se mi líbilo o něco víc. Co se týče poznámek pod čarou, potřebovala jsem si na to zvyknout, pak už to bylo fajn.