Anoell Anoell komentáře u knih

Lakomec Lakomec Molière (p)

Nerada čtu dramata, ale tohle nebylo špatné na čtení, bylo to takové lehké a přehledné, neztrácela jsem se v tom, kdo je kdo, a nemusela stále listovat na přehled postav, ale pouze pokud se tam postava objevila poprvé. Příběh... Asi to vyzní divně, ale ačkoliv jsem všemu rozuměla a neztrácela jsem se v tom, přišlo mi to takové zmatené. A zdá se mi, že tomu cosi chybí... (SPOILER) Žádná náprava nebo trest pro lakomce... jistě taková osoba se jen tak nezmění, ale co trest, aby z příběhu vyplynulo ponaučení pro čtenáře? Tak to přeci v příbězích bývá, ne? Harpagon tomu ovšem unikl... Jistě, přišel o nevěstu a lze předpokládat, že děti mu poté daly navždy sbohem, ale na nich mu stejně nezáleželo a ukradené peníze mu byly navráceny. Samozřejmě - v životě nebývá zlo vždy potrestáno, ale tady si to o to přímo říkalo... Nu nic. (KONEC SPOILERU) I tak se to ale dalo v pořádku přečíst, nebylo to úplně od věci a příběh je to navíc krátký... Takže jako četbu k maturitě můžu toto dílo doporučit.

24.01.2018 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tuhle knížku jsem se rozhodla si přečíst kvůli maturitě... Nejsem zvyklá číst tak krátké knížky, proto byl pro mne nezvyk, že se všechno dělo tak náhle a tak rychle... Ale člověk si po pár stránkách zvykne a nechá se unášet Dykovými slovy... Mám pocit, že má tato kniha nějakou skrytou zprávu, něco se čtenáři snaží říct... Bohužel mi tato slova mezi řádky unikají, přesto se mi však kniha líbí, dobře se čte, takovýhle příběh jsem nepředvídala - zkrátka a dobře, tato knižní „jednohubka" je pro mne příjemným překvapením, ačkoliv z ní mám pocit, že mi stále něco uniká...

12.01.2018 4 z 5

Kokain - Životopis Kokain - Životopis Natalie Naish

Rozhodně zajímavá kniha, i když musím přiznat, že mi informace šly jedním uchem tam a druhým ven. Tedy, v tohle případě spíš okem...

01.01.2018 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Zřejmě jsem si důkladně nepřečetla popisek, proto mě překvapilo, že je příběh popisován z pohledu malé holčičky. Musím říct, že jsem z toho na začátku nebyla příliš nadšená, ale nakonec jsem za to byla ráda a myslím si, že žádná jiná postava by to nepodala lépe. Dítě příběh vypráví prostě a upřímně, ale zároveň dění okolo sebe rozumí víc, než by se dalo čekat. Dcera advokáta, který obhajuje černocha obviněného ze znásilnění bělošky, se hlavním problémem nezaobírá už od začátku, ale až později, než jsem čekala, a tak nás uvede do (ne)obyčejných radostí a strastí svých a svého bratra, čímž nám umožní seznámit se s ostatními postavami, a tak nepřichází problém, když se začíná řešit hlavní zápletka. Kniha je velmi čtivá a nejvíc mě bavila část u soudu, ačkoliv jsem jeho výsledek a částečně i průběh předpovídala, ale ničemu to nevadilo. Od začátku do konce to bylo zajímavé a plné hlubokých myšlenek srozumitelně podaných, aby je pochopilo i to malé dítě jako Čipera.

26.12.2017 5 z 5

Drž mě pevně Drž mě pevně David Levithan

Co si budeme povídat, vidět muzikál a číst muzikál je poměrně velký rozdíl. Na tenhle jsem se ale těšila, protože mě ten nápad nadchl v knize Will Grayson, Will Grayson a opravdu se mi líbil... Proto je pro mě tato kniha zklamáním. Drobek původně chtěl napsat o sobě, pak o lásce... a nakonec je to přeci jen o něm, i když z toho milostného pohledu. Někde je to příliš infantilní, někde suché... Některé myšlenky jsou dobré, jinde je to zase kýč. Vlastně většina té jedné hvězdičky, kterou jsem toto dílo ohodnotila, patří poslední scéně v druhém jednání. Ta opravdu stála za to, nebylo to ani moc, ani málo. Jinak kladně hodnotím to, že je to aspoň taková rychlovka, kterou má člověk (relativně) za chvilku přečtenou, a tak se s tím netrápí dlouho. Pokud touhle knížkou chcete doplnit Will Grayson, Will Grayson, myslím, že se bez toho dá v klidu obejít, jestliže se ovšem přeci jen rozhodnete pro přečtení, doporučuju to těm, kteří mají jisté znalosti v muzikálech, v knize se vyskytuje spousta narážek. :)

25.12.2017 1 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tohle je snad poprvé, co jsem sáhla po povídkách, a rozhodně toho nelituji. Na Zaklínače jsem zatím slyšela jen samou chválu a nemůžu jinak než souhlasit, fantasy mám ráda a tohle je navíc vtipné, napínavé a zajímavé, rozhodně jsem se ani jednou nenudila, nově příchozí postavy vždy ožijí s lehkostí a líbí se mi také narážky na některé pohádky, zkrátka a jednoduše se nemůžu dočkat, až se dostanu k dalším Geraltovým dobrodružstvím.

17.11.2017 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Skvělá kniha. Jako první bych asi zmínila, že nejprve jsem viděla film a až pak jsem zjistila, že je to na základě skutečnosti a existuje i kniha (nutno ovšem podotknout, že je to pouze fikce založená na realitě :) ) a tu jsem se rozhodla si přečíst. Zprvu mě překvapil a nevyhovoval mi styl psaní, ale nakonec jsem si na to zvykla... Příběh je silný, hodně o pocitech a pokud 100% neuznáváte translidi, radši ani knihu neotevírejte. Lili Elbeová je pozoruhodná postava, naivní, někdy až hloupoučká, ale člověk jí stejně musí fandit... Stejně obdivuhodná je i její manželka Greta, která svého muže milovala natolik, že to snad ani není možné... Častokrát mi ale přišlo její jednání sobecké, přeci jen často kvůli své tvorbě Einara přesvědčovala, aby se převlékal za dívku.... ale víc prozrazovat nebudu. Přečtěte si to sami. :) Pokud se vyloženě nepídíte po faktech a zajímá vás spíš psychická stránka věci a myšlenky a pocity postav, nemůžu Dánskou dívku jinak než doporučit. A pakliže se necítíte na celou knihu, ani film není k zahození... vzhledem k tomu, že jsem se nejdřív střetla s filmem a pak až s knihou, tak nemám potřebu film nějak shazovat. Jistě, jsou tam rozdíly (někdy docela veliké), ale stejně je to zajímavý zážitek.

29.10.2017 5 z 5

Pusheen: Já, košišta Pusheen: Já, košišta Claire Belton

Milé, roztomilé... člověk to nemůže brát nějak seriózně jako knížku, je to taková prkotina na zlepšení nálady.

30.09.2017 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Pohledy některých postav jsou nudnější než pohledy jiných, autor možná všechno až trochu moc popisuje, což po chvíli začne unavovat... ale jinak dávám rozhodně palec nahoru.

06.07.2017 3 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Viděla jsem film a ten se mi líbil, proto jsem se rozhodla přečíst si i knihu. Co bych tak vytkla, je rozdělení do... no tomu se ani nedá říkat kapitoly. Vadilo mi to, ale dá se na to zvyknout... A pak se mi taky nelíbilo, že je to psané v přítomném čase, minulý mi vyhovuje mnohem víc. A co bych naopak pochválila? Rozhodně příběh. Na něm vlastně není nic špatného... Nepřijde mi nereálný, právě naopak, dost dobře si dokážu představit, že by se něco takového stalo. A je dobře, že jsou knihy jako je tahle. Jen kdyby byla napsaná jinou formou... Pak by to mohla být pecka! Tohle je také jedna z mála výjimek, kdy kniha není lepší než film - tady to je tak plus mínus nastejno. Ale koupě nelituju.
P.S.: Ta obálka je skvělá.
P.P.S.: Nejdřív jsem dala 3 hvězdy, ale pak mě něco donutilo přidat i tu čtvrtou. Co to bylo?

14.03.2017 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Nemám potřebu tuhle knihu nějak zvlášť porovnávat s V šedých tónech, nepřipadala mi nějak horší, jak je tu již naznačeno... Byla moc pěkná, ale je jasné, že V šedých tónech na vás víc zapůsobí - však vy víte čím. Nicméně já jsem s tímhle dílem spokojená, ačkoliv jsem dle zdejších komentářů nic moc extra neočekávala. Kapitoly jsou krátké, takže čtení krásně ubíhá. Pořád se tam něco děje, asi jsem ani nenarazila na žádné nudné pasáže... Čekala jsem asi větší popis dob, ve kterých se to celé odehrává, no, moc jsem se nedočkala, ale na konci mi to vlastně ani nechybělo... Pokud si chcete přečíst něco nenáročného, rozhodně doporučuji.

11.03.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Moc krásná a moc smutná kniha, netřeba víc komentovat. Prostě si ji přečtěte.

26.02.2017 5 z 5

Stejně jako u My děti ze stanice ZOO mám i u téhle knihy problém ji nějak řádně zhodnotit, nebo to jsou možná spíš jen zábrany... Protože mi přijde, že nehodnotím jen nějakou knihu, ale něčí život, což by se rozhodně dělat nemělo. Takže těmi pěti hvězdičkami neříkám, jak strašně se mi ten příběh líbil, jak jsem postavy v něm měla či neměla ráda... Abych právě nehodnotila její život, hodnotím čtivost. Knihu jsem měla přečtenou, dalo by se říct, za dva dny, nikde jsem se nezasekla, nenutila jsem se do čtení... Mohla jsem knihu jednoduše popadnout a kdykoliv se do ní bez problémů ponořit. Opět oceňuji přidané fotografie, činí to díle ještě víc osobnějším a zároveň otevřenějším. Co bych tak řekla k „příběhu"? Jistě, Christiane udělala ve svém životě spoustu špatných rozhodnutích, ale rozhodně nemám v plánu ji soudit. Jak byste se v její situaci zachovali vy? Opravdu si myslíte, že byste vše zvládli perfektně? Určitě se najdou lidé, kteří by si jistě v její situaci poradili mnohem lépe, ale zase by nasekali chyby někde jinde... Nikdo není dokonalý. I Christiane Felscherinow je jenom člověk, proto by ji nikdo, kdo si něčím takovým také neprošel, neměl soudit. Vám by se to také nelíbilo. Doufám (i když nejpravděpodobněji marně), že zbytek svého života prožije co nejvíc v klidu a míru bez ohledu na to, jestli si to po tom všem zaslouží, či nezaslouží.

29.01.2017 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Miluju Greenovky, opravdu ano, takže tohle byla jasná volba pro vánoční dárek. A tahle volba se vyplatila. Za dva dny přečtené, skvěle jsem se pobavila. Od začátku je poznat, který Will je Johnův a který Davidův, to však vůbec nevadí a tahle spolupráce dobře funguje. Věcí k zasmání i zamyšlení spousta. Oblíbila jsem si oba dva Willy, nejdřív více Levithanova Willa, poté víc Greenova Willa. Ale jestli mi někdo vyloženě vadil, tak to byl Drobek. Drobek Cooper, dle mého názoru, je taková ta postava, která působí dojmem, že by ho měl mít každý rád, jenže... Ne, tohle u mě nezafungovalo. Ať říkal, co chtěl a jak chtěl, stejně mi přišel příliš sebestředný, otravný a přehnaný. Samozřejmě by to bez něj nešlo, to ne, ale nemusel být tolik... moc. Jinak dobré, zábavné... a muzikál bych chtěla vidět. :D

26.12.2016 5 z 5

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Kniha s potenciálem, který byl naplněn. Ovšem jen z části. Autorka dobře popisuje, co se s hlavním hrdinou děje, jak na něj nedostatek spánku působí psychicky i fyzicky. Co už se mi ale tolik nelíbilo, jaká pozornost byla věnována Mie. Přišlo mi, že z ní paní Johansson dělala tu největší chudinku a přímo čtenáře nutila, aby ji litoval - což se tím pádem u mě nestalo. Také jistý vztah mezi hlavním hrdinou a jednou ženskou postavou mi nepřišel vhodný. Tyhle věci bych vůbec do příběhu necpala, tady by stačilo zaměřit se ryze na Parkera... Ale jinak fajn. Čtivost příběhu byla celkem dobrá no a ty chyby... Na jednu knihu jich byla spousta, víc překlepů jsem v literatuře ještě neviděla, není to ovšem podle mě tak hrozné, jak někteří popisují. Pokud se po nich člověk přímo nepídil, dalo se to bez problémů přežít. To ale neznamená, že by si na to příště překladatel neměl dát pozor. Kdo to ovšem promítl do hodnocení, je pěkný pitomec, za tohle kniha rozhodně nemůže... Pochybuju, že by se tyhle chyby vyskytovaly i v originálu. Něco mi říká, že tahle série půjde z kopečka dolů a bude pěkně upadat... I tak jsem však zvědavá na pokračování a tenhle díl se mi líbil. :)

30.09.2016 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nejsem žádný historik a ani jsem nikdy opravdovou válku neviděla, a tak nedokážu určit, jestli to bylo tak, jak je to v knize popsáno - tak či onak, z mého úhlu pohledu to bylo popsáno opravdu neskutečně. V tom dobrém slova smyslu. Překvapila mě neskutečná čtivost knihy, ačkoliv to ani náhodou není novější kousek. Ani nevím, co bych o tom řekla, pořád si nedokážu v hlavě utřídit myšlenky. Snad jen stačí to, že je to naprosto geniální kniha, skvělá k zamyšlení, i když svou podstatou velmi smutná, a měl by si ji přečíst snad každý...! Otevírala jsem ji s tím, že to možná bude dobré, s přesvědčením, že mě válečná literatura bavit nebude, třebaže jsem nikdy předtím nic takového nečetla. A ejhle... Teď je mi jasné, že k tomuhle dílu se určitě nejednou vrátím.

25.07.2016 5 z 5

Prvních 100 Prvních 100 Kass Morgan

Ve většině případů je kniha lepší než film.
Jenže se mi zatím snad pokaždé stalo, že co se seriálů týče, je to naopak. A v tomhle případě to platí obzvlášť.
Líbil se mi seriál, a tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Ze začátku to bylo fajn, docela dobrej rozjezd... Jenže pak všechno šlo tak nějak do kytek. Nejméně se mi líbila dějová linka Glass (respektive nejvíc nelíbila), jak v přítomnosti, tak i v minulosti (tam obzvlášť). Námět je to opravdu dobrý, ale pro akci, ne pro tuhle rádoby romantiku, která na mě rozhodně nezabrala. Ačkoliv se mi tato verze nelíbila, zajímalo by mě, jak se spisovatelka popasovala s druhým dílem. Takže pokud vás tohle téma zaujalo, doporučuji raději seriálovou verzi.
Jednu hvězdu dávám za rychlou čtivost.

06.06.2016 1 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Občas se u sérií stává, že každý další díl je horší a horší, příběh upadá, autoři se už jen snaží rozpitvávat to dál a dál, protože prostě proto (jistě každý dokáže alespoň na jeden důvod přijít), a celkově kvalita díla značně upadá. To ale rozhodně není případ Harryho Pottera. Na filmech o mladém čaroději (nechce se mi používat slovo kouzelník, automaticky si představím králíka v klobouku) jsem vyrůstala a až teď jsem se dokopala i ke knížkám. Říkala jsem si, že to bude běh na dlouhou trať, přece jen 7 dílů je 7 dílů a některé z nich jsou všechno, jen ne tenké (dobře, většina). Nakonec to ale uteklo docela rychle a pocit, že už to mám všechno za sebou, je opravdu zvláštní... Zpátky ale ke kvalitě! Tenhle díl je jeden z nejlepších, když nad tím teď tak uvažuju, líbil se mi asi nejvíce. Jo. Co se samotného příběhu a zpracování týče, nevím, jestli je třeba k tomu něco dodávat... Kniha je dobrá, ale na těch filmech jsem prostě vyrůstala a viděla je už několikrát a některé věci se mi víc líbily ve filmovém zpracování (stanový tanec Harryho a Hermiony, to, co Harry udělal s bezovou hůlkou...), v jiných ale samozřejmě byla lepší kniha. Bylo zvláštní číst závěrečnou kapitolu, epilog, či jak to mám nazvat... Prostě časový posun o 19 let. Pořád jsem totiž hlavní hrdiny viděla jako ty náctileté a prostě a jednoduše jsem z toho měla zvláštní pocit. Navíc to byla asi jediná nepovedená část knihy... Byla jsem, jsem a budu fanoušek této série a myslím, že tohle úplně stačí, není nic víc třeba dodávat. ;) (Beztak už je tento komentář dlouhý ažaž.)

07.04.2016 5 z 5

Tady snad už ani není co dodávat. Pět zasloužených hvězdiček a hurá za viteály... ;)

20.03.2016 5 z 5

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Jako první věc bych chtěla zmínit to, že mé hodnocení je spíš 2,5 *, ale ne dost silných, abych mohla dát tři.
Nejdřív mě na knize zaujala obálka, která je fakt luxusní... Jenže pak jsem ji otevřela. Prvním problémem byl přítomný čas. Snesu ho a zvyknu si, ale minulý je prostě lepší. Za další samotná Emmeline... Bůhvíproč jsem si ji nedokázala představit s tmavou kšticí. Prostě pro mě byla blondýna. A tak hrozně nesympatická... Opravdu. Navíc způsob, jakým pohlížela na ostatní postavy. V jistých chvílích jsem chtěla mít bratra Stockhama ráda, jenže kvůli jejímu smýšlení to prostě nešlo. Taky nechápu, co na ni ti muži viděli, opravdu ne.
Někdy v polovině mě to začalo fakt bavit, že jsem se na čtení vždy těšila, ale čím blíž konec byl, tím víc jsem se do toho musela nutit. A samozřejmě je tu vidět i inspirace v jiných dílech. Teď jsem ráda, že to mám za sebou, a další díl si zřejmě nepřečtu.

P.S.: Obvykle miluju popisování krajiny, zde mě to ale vyloženě uspávalo.

06.03.2016 2 z 5