Mluv

Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?! Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... Působivý román Laurie Halsové Andersonové se dočkal již brzy po vydání velkého ohlasu ze strany čtenářů i kritiků. Autorka za něj obdržela několik významných ocenění a byla také nominována na americkou Národní cenu za literaturu v kategorii Young Adult. Později byl román zfilmovaný v hlavní roli s Kristen Stewartovou (Mluv, 2004)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314789/big_mluv-F2o-314789.jpg 3.8336
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , Yoli

Speak, 1999

Kniha Mluv

Varjohukka

Četla jsem v angličtině, velmi silný příběh.

LiLinka
28.12.2021

Silný příběh, který mě ale bohužel nebavilo číst. Nemohla jsem se vžít do pocitů hlavní hrdinky a je mi to líto, protože kniha nese velké a důležité téma, o kterém je potřeba mluvit.

dalya
08.11.2021

Za mě jedno velké ano. Viděla jsem i film. Kniha se vám může zdát tenká a tak si řeknete to bude jednohubka a jdeme další. Ano možná je tenká a je přečtená za chvíli, ale to co se v ní ukrývá a to co vy jako čtenář v ní najdete je neskutečné. Někdy je méně více a to přesně platí v této knize. Po dočtení budete mít hlavu plnou myšlenek a budete nad tím chtít ještě nějakou dobu přemýšlet a vstřebávat ji. Takže rozhodně mohu doporučit.

KnihomolkaAnna
19.09.2021

Rozhodně si myslím, že by si tato kniha zasloužila větší pozornost. Zaobírá se tématem, které je i po více než dvaceti letech stále aktuální a detailně popisuje psychické stavy hlavní hrdinky, což je podle mého názoru při snaze o přiblížení podobných témat nesmírně důležité. Není to vůbec příjemné čtení a přestože cílová skupina je mládež, i dospělí čtenáři jistě v knize najdou spoustu nových poznatků do života.

zbožňuju_knihy
25.07.2021

Hlavní hrdinka byla sympatická, člověk hned pochopil, o co půjde.
Příběh byl čtivý a uvěřitelný.
Dojal mne konec: "Z dopisů čtenářek".
Pokud kniha přiměla někoho mluvit o palčivých tématech, naplno splnila svůj úkol a zaslouží si velké dík.
Dávám 4*, jelikož už nejsem cílová skupina, tak mne to tak nezasáhlo a znám knihy lepší - vůči nim by to bylo nefér :-).
Doporučila bych matkám, ať zakoupí svým dcerám.

Roscata
04.06.2021

Je děsivé, jak i kniha stará dvacet dva let dokáže být aktuální. Téma kterému se věnuje je pořád dost tabu a přesto je to něco o čem by se mělo mluvit co nejvíce.
Kniha vypráví o Melindě, na první pohled obyčejné dívce, která ale nastupuje do prvního ročníku střední školy s cejchem bonzačky. Melinda totiž zavolala na závěrečný školní večírek policii. Proč? To nikoho nezajímá. Ani její nejlepší přátele, kteří nedokážou prohlédnout skrz svoji sobeckost. Mel se uzavírá do sebe a izoluje se od okolí. Dokonce ani její rodiče nevidí že se něco děje dokud nezačne mít problémy se známkami a ani v tu chvíli je nenapadne, že by za tím mohlo být něco víc než jen puberta.
Naštěstí je tu ještě pan Freeman, svérázný učitel výtvarky, který nesoudí, naslouchá a je ochotný pomoci. A tak Melindě svítá naděje na lepší zítřky.
Od Mluv nečekejte svižný děj a rychlé rozuzlení ale připravte se na pomalé vrtání v pocitech, na beznaděj, odmítání a nepochopení. Není to jednoduché čtení, ale je ho potřeba.

IG: zrzi_cte

Zruza
16.05.2021

Kniha nese silný příběh o životě Melindy. Z příběhu mi bylo úzko. Bylo to skvěle napsané. Kniha se mi líbila. Ten konec je také docela otevřený, nezjistila jsem si jestli autorka něco napsala navíc. Pokud ano, musíte si to přečíst v angličtině. Doporučuji však přečíst.

Lexikon.knih
25.04.2021

Knihu jsem četla tak nějak kouskovaně. Nikdy jsem nečetla víc knih dohromady. Jednou jsem udělala výjimku a udělala jsem chybu. Z počátku se mi kniha líbila. Byla fascinující a napínavá. Když nastala průlina tím, že jsem asi měsíc nečetla a četla jsem do toho jinou knihu, tak jsem příběh skoro zapomněla. Nechtěli se mi to číst znovu, proto jsem pokračovala dál. To jsem necítila nic četla jsem jako kdyby ty písmena nic neznamela. Pak jsem se do příběhu opět vcítila a byl krásný. Když jsem zjistila co se stalo jediné co jsem cítila byl odpor ano odpor ne k Melinedě té jsem tak strašně litovala. Konec jsem vůbec nečekala. Byl překvapivý a moc hezký. Ten to vše vylepšil. Zápletka byla též nádherná. Ke konci jsem knihu přečetla jedním dechem. Co mě překvapilo bylo to, že v knize nebyla žádná romantická linka.️ Nechyběla mi. Kniha byla velmi o pocitech. Byla poutavá. Ale četla jsem i lepší knihy. Tudíž na pět z pěti nedosáhla a tak jí dávám, alespoň slušně hodnocení. Co mi celkem vadilo byli přímé řeči, které byli psané podle mého jako pro malé dítě. Vypadali takhle: Já: "proč bych to měla dělat?" Samozřejmě toto v té knize nebylo to jsem si vymyslela, ale uznejte, že je to psané moc děcky. Kniha má moc hezky zpracovanou a tématickou obálku.