Mluv

Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?! Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... Působivý román Laurie Halsové Andersonové se dočkal již brzy po vydání velkého ohlasu ze strany čtenářů i kritiků. Autorka za něj obdržela několik významných ocenění a byla také nominována na americkou Národní cenu za literaturu v kategorii Young Adult. Později byl román zfilmovaný v hlavní roli s Kristen Stewartovou (Mluv, 2004)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314789/mluv-F2o-314789.jpg 3.8173

Speak (1999)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli

amejzlík

Samotný nápad byl dobrý, ale mám pocit že děj se točil spíše kolem života na amerických středních školách a k hlavní zápletce jsme se dostali až skoro na konci knihy. Hrdinka se chová celou knihu divně a na mě působila zatrpkle a byla mi nesympatická. Důvod jejího počínání mi celou dobu nebyl jasný, až do chvíle kdy se ukázaly její vzpomínky. Myslím že autorka měla dát na začátek knihy nějaký prolog, aby čtenářům bylo od začátku jasné proč se hlavní hrdinka chová divně. Oceňuji však snahu napsat knihu na téma o kterém se ostatní bojí mluvit.

KaileyBlot

Tato kniha nebyla špatná, ale mě moc neoslovila. Byla dost jednoduše napsaná, což byl asi záměr, ale musím se přiznat, že jsem v některých chvílích vypínala a nějak knihu nevnímala. Měla jisté poslání, ale zhodnotila bych ji jako takový průměr. Co se mi fakt hodně líbí je obálka, ta je nádherná.

LaDouceBrise

Velmi přínosná kniha. Nedávno jsem bohužel viděla film, takže pro mě měly všechny postavy už předem jasné tvary a podoby. Ale přesto mě kniha nezklamala. Autorka se pustila do těžkého tématu, které není zas tolik diskutované, jak by mělo být. Líbilo se mi, že neměla tendence do příběhu vplétat milostnou linku jako je tomu například u knihy Byla jsem tu. Melindino vyprávění bylo uvěřitelné a jeho styl čtivý, nenáročný, srozumitelný, připomínající opravdu spíše deníkové zápisky, čímž mě osobně více oslovil.
Konec byl možná trochu moc otevřený, kdybych neviděla film, kde je přece jen trochu jiný závěr, byla bych asi malinko naštvaná. (Třeba fakt, že rodiče Melindy na posledních stránkách knihy nehráli skoro žádnou roli, mě vážně zklamal.)
Takže pro takové hezké doplnění a srovnání doporučuji po dočtení knihy zhlédnout i stejnojmenný film. :)

MLUV ROZHODNĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ, ať už z důvodu skvělého zachycení pocitů hlavní hrdinky po tak otřesném zážitku nebo kvůli samotnému tématu sexuálního násilí.

Veronika95

Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně proto, že jsem kdysi dávno viděla film, který mě hodně oslovil.

Autorka si jako hlavní téma vybrala něco, co je velmi intimní a bolestivé. Ani si nedokážu představit, jak těžké, smutné a depresivní muselo být psaní takovéhle knížky a už vůbec si nedokážu představit, jak se autorce tak brilantně podařilo vystihnout pocity a proudy myšlenek hlavní hrdinky.

Styl psaní mi hodně připomínal deníkové zápisky, to asi proto, že Melinda popisovala plno věcí ze svého života, co se jí stalo, s kým mluvila, co bylo ve škole apod.

Celkově o knize můžu říct, že na mě hodně dolehla z mnoha různých osobních důvodů. Po přečtení knihy, to bylo někdy kolem desáté večer, jsem si musela jít lehnout...až tak moc mě dostala.

A co se mi líbilo, tak že konec knihy je zasvěcen rozhovoru s autorkou, kde se dozvídáme, proč se rozhodla psát zrovna o tomto tématu, co ji k tomu vedlo a jak kniha vlastně zapůsobila na čtenáře. A samotný závěr knihy obsahuje několik telefonních čísel , na které člověk může zavolat, pokud se ocitl nebo ocitá ve stejné nebo podobné situaci, která byla hlavním tématem knihy, což mi připadá jako velice užitečná věc.

Tánička11

Laurie Hals Anderson píše úžasně jediná škoda, že tohle je jediná její přeložená knížka do češtiny. Krátký kapitoly ve kterých se nic neděje byl asi jeden z mnoha problémů všech čtenářek, je to vlastně fajn, protože to poukazuje na to, že v Melindině životě se nic moc toho neděje, bylo to jako číst deník, co jste zrovna našly, sice je to skvělé téma jako například Kruh od Dave Eggerse tak i tahle knížka byla úžasná jedině námětem i když mě anotace moc nenalákala, na jednu stranu jsem brečela a to díky představě, co bych já dělala v této situaci na druhou stranu jsme se o důvodu depresí Melindy dozvěděli, až na konci. Příběh je krátký a přitom má v sobě mnoho, ale z prve by bylo dobré říct, co se Melindě stalo aby jste od začátku pochopili její úvahy a pochody jejího chování.

SelenaDemi428

Od knihy jsem nic přehnaného nečekala a brala jsme ji jako příjemnou oddychovku, kterou jsem si nosila do školy, když jsem četla objemnou bichli Eragona, kterou jsem nechtěla pořád tahat. Nakonec mě ale příjemně překvapila. Vyhovovaly mi i krátké kapitoly, díky kterým jsem se na chvilky mohla odreagovat mezi učením.

Abnička

Nevím jak přesně mám knihu hodnotit..
Asi začnu tím, že do knihy jsem se nemohla vůbec, ale vůbec začíst.
Připomínalo mi to Deník Mimoňky a podobné blbosti.
Za co si ale kniha zaslouží veliké plus je téma této knihy.
Toto je strašně obávané téma a velice těžké. Autorka musí mít hodně velkou odvahu! Ale je pravda, že to tam bylo rozvinuté jen okrajově.
Spíše se autorka zaměřila na Mel city až nějaký ten čas PO incidentu. Kdyby šla den po dni, knihy by teprve pořádně “zajímavá”.

Stejnejden

Nejdříve jsem byla nadšená, postupně mě ale mé nadšení do čtení opustilo. Doporučuji číst do druhé třetiny, pak zavřít a domyslet si konec. Na začátku autorka nedokazála skrýt, co se Melindě stalo, tudíž vlastně po celou dobu víte příčinu. Má ale příjemný styl ke čtení pro chvíle, kdy nechcete moc přemýšlet a jen si odpočinout u knížky.

Anna 13

Poměrně zklamání.
Celou dobu mi přišlo, že se tomu, co se hlavní hrdince příběhu stalo, autorka dost vyhýbá. Popisuje prostředí amerických středních škol a celé vyprávění je poměrně nezáživné. K hlavnímu jádru problému se dostáváme jen velmi okrajově a do hloubky se nedostaneme vůbec. Docela mě to mrzí. Kdyby autorka přestala okecávat přátelská uskupení na škole, basketbalové zápasy a nudné hodiny s učiteli a soustředila se více na rozbolavělé nitro Melindy, byla by kniha mnohem poutavější...
Přesto jí tři hvězdy dám. Dojaly mě totiž reakce na tuto knihu od čtenářů, které objevíte na konci knihy. Pokud vás něco dostane, tak tohle... Protože tahle kniha očividně mění životy, dodává odvahu a pomáhá lidem se stejnými problémy, tak jí zvyšuji hodnocení. Proto, že je pro ně tak důležitá...
Film je (překvapivě) lepší... Doporučuji...

inkatenysek
31.12.2017

Mluv hodnotím 85%. Bylo to takové děj neděj. Spíše šlo o tu psychologii, než nějaký strhující román. Musím upřímně napsat, že s první polovinou knihy jsem měla potíž, hlavně se začátkem, kde se psalo o škole, Roztleskávačkách apod. V tomhle asi Američany nikdy nepochopím. Knížku jsem chtěla hned několikrát odložit a nedočítat, ale ještě že jsem tak neučinila. Druhá polovina byla mnohem záživnější, našla jsem v ní i několik pro mě zajímavých myšlenek. Některé pasáže mi dokonce připomněly moje dřívější myšlenky spojené s trpkými zážitky ze střední. Naštěstí všude je nějaký pan Freeman, který je ochotný naslouchat a pomoci… Ať tak či onak, knihu doporučuji všem bez rozdílu věku a pohlaví. Každý si v ní určitě najde to své. A hlavní je její poselství, které však vyjde najevo až po dočtení celé knihy. Myslím si, že se jedná o trošku náročnější literaturu, nad kterou se čtenář musí zamyslet, aby Melindin příběh vyzněl, tak jak má.

Kikulka97
30.12.2017

U téhle knižky byla opravdu velká pravděpodobnost, že ji vzdám ještě před polovinou. Nejednou jsem podléhala tomu pokušení. Sice jsem ji dočetla do konce, kde už v rámci možností děj rozjel, přesto však nemůžu o knize mluvit v superlativech. Ano, na konci člověk pochopí do jisté míry, proč se hlavní hrdinka chová, jak se chová, na druhou stranu většina lidí se ke konci knihy ani nedohrabe.
Na druhou stranu pozitivně hodnotím hlavní téma knihy, neboť o takových problémech by se psát mělo.

Tery702
02.12.2017

Tato kniha mě mile překvapila. Nejdříve me nebavila, ale když jsem jí dočetla, tak jsem jí celou pochopila a je to úžasná kniha. Jediné co mě na ní mrzí, je to, že se ro všechno rozjede až na konci.

Eleanor-ka
28.11.2017

Opravdu se mi nechtělo knihu odložit ve více jak polovině, ale už se jinak nedalo. Bylo to zbytečně natahované, nudné, spoustu blábolů okolo, bez sebemenší akce či zvratu, pochmurné, nezáživné. Čekala jsem od toho něco zcela jiného.

eblsimonka
23.10.2017

Děj se rozjížděl velmi pomalu a už na začátku knihy jsem věděla o co jde,takže žádné překvapení. Avšak hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická.

rarášek
22.10.2017

Kniha je plná trápení a bolesti. Neschopnosti vyjádřit své trápení a ignorování ze strany rodičů, spolužáků a učitelů. Obálka je nádherná a k tématu knihy se skvěle hodí. Film podle knížky jsem kdysi viděla, ale už na něj mám jen mlhavé vzpomínky, proto jsem se rozhodla, že se na něj opět podívám. :)

parvitas
17.10.2017

je ťažká téma - o znásilnení maloletej na jednej párty... o tom, ako sa tým dievča vyrovnáva, ako postupne prestáva rozprávať a uzatvára sa do seba. je to jej denník, jej postrehy o škole, rodine, učení, predmetoch, učiteľoch, o spolužiakoch, o násilníkovi... proste píše o všetkom. a milujem jej metafory, jej pohľad na svet. jej postrehy sú trefné a veru má čo povedať, ale nie, nehovorí o TOM, dlho jej trvá, kým sa ozve... a aj to nie kvôli sebe, ale chce pomôcť, ochrániť kamarátku... téma stromu, ktorú si vylosovala ako zadanie na výtvarnej je paralelou jej života... musí sa znovu naučiť žiť a veriť, začať rásť...
pre mňa silná téma a krásna kniha, určite odporúčam, aj keď je to desivé, koľko podobných prípadov sa stane a tie deti sa nezdôveria nikomu... na začiatku sú úryvky z listov a mailov, ktoré písali deti a mladí autorke o svojich traumách... :(

DracoMalfoy
05.10.2017

ÚŽASNÁ kniha! Věřte mi, nebudete litovat.

pedroK
06.09.2017

Kniha, která by se měla stát povinnou četbou rodičů a pedagogů, aby se vyvarovali tolika chyb, co udělali rodiče a učitelé Melindy. Trestuhodné! Už zapomínáme, jak složité je dospívání. Kolik se toho odehrává v dětech, zatímco mlčí...? A to i bez prožitého traumatu. Sledovala jsem Melindu, jak se den ode dne propadá do deprese a čekala, kdy si toho rodiče všimnou a začnou se o ni starat..marně.
Kniha je psaná v přítomném čase, což tu mnoha lidem vadí, ale já si myslim, že sem právě ten přítomný čas patří, protože je to výpověď pocitů, které se právě vyvíjí a událostí, co se zrovna dějí. Příběhu to dodává na autentičnosti. Rodiče, čtěte! A přemýšlejte!

sssmile
03.09.2017

Není to typická knížka. Styl psaní se určitým způsobem odlišuje a dokonale se hodí k tomuto příběhu. Dodává mu určité kouzlo a atmosféru. Sledovala jsem Mel na chodbě ve škole, pozorovala ji oknem jejího domu a koukala klíčovou dírkou do kumbálu. Moc ráda bych Melindě pomohla, ale mohla jsem jí jen přihlížet zpovzdálí. Půvabná knížka.

Lokina
11.08.2017

Asi moc nemá cenu psát dlouhý popis o tom zda se mi kniha líbila. Jde o velmi citlivé a závažné téma, takže psát, že je kniha úžasná a skvělá, mi nepřipadá vhodné.
I když stylem psaní se mi autorka moc do noty netrefila, musím uznat, že mě příběh o Melindě zasáhl. Film jsem také viděla, a jak kniha tak film, zanechají na vás citelnou stopu.
Co je bohužel smutné a kniha to vystihuje, že se to doopravdy může stát komukoliv z nás.

Dáduše
25.07.2017

Zajímavý nápad. Autorka má pravdu, že by bylo lepší, kdyby Melinda nemluvila vůbec. To by ale bylo mnohem složitější. Je důležité, že kniha připomíná tak vážné téma. Melinda Vám přiroste k srdci a mnohé určitě přiměje mluvit...

Mermaida
14.07.2017

Nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Nečetla se mi zrovna moc dobře, plno pasáží mi přišlo rušivých, ale příběh sám o sobě je nápaditý a poutavý.

Dakarianna
13.07.2017

Nevím co mám o této knize říci. Je taková o ničem, krátká, moc si z ní nezapamatujete. Jediné co mě skutečně velmi oslovilo byly hodiny výtvarky. Ale konec byl skutečně zajímavý a hrdinky mi bylo velmi líto.

LilianaFalcon
01.07.2017

Tohle je bohuzel pro me ten typ pribehu, na ktery se radsi podivam... proc? stravim tim chvilku oproti tomu, kdybych neco tak emotivniho cetla... Vim, ze kdybych s touhle knizkou stravila den, jeste tyden by me mrazilo... Takze jsem precetla par stranek a styl vypraveni k danemu tematu proste sedel.

Veronika33
22.06.2017

Príbeh Melindy bol pútavý. Bolo smutné ako rodina a okolie ignorovalo očividný fakt, že ju niečo trápilo a nesnažili sa jej pomôcť. A je smutné, že námet knihy je tak skutočný, že obete násilných činov sa mnohokrát cítia byť vinné, že k tomu prišlo. Odporúčam pozrieť aj filmové spracovanie aj keď kniha bola detailnejšie a zrozumiteľnejšie spracovaná čo sa týka pocitov Mel.

surynas
17.06.2017

Melinda byla neskutečně procítěná postava. Chtělo se mi brečet. Vůbec nevím co bych dělala na jejím místě. Kniha mě donutila zamyslet se kolik holek jako Melinda po světě chodí....... Děj byl jednoduchý, ale myslím si že autorce šlo hlavně o to upozornit že tyto problémy existují a že se týkají více děvčat než si umíme představit.

JennieeW
17.06.2017

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně když jsem byla s kamarádkou, ze začátku se mi hrozně líbila ta obálka a pak když jsem si přečtla o čem asi tak je, řekla jsem si že by to mohlo být takové "odpočinkové" čtení. A to taky bylo, kniha se mi docela líbila, četla se dobře, ale to hlavní.... přišlo mi že má v sobě takovou tu jiskru, je jiná než ostatní kniho podobného typu co jsem četla....
Možná že se k ní ještě vrátím a přečtu si ji znova, ale prozatím svůj strom nechám být tak jak je nyní.

Dominika_a
13.06.2017

I když je to bestseller , knihu jsem nedočetla. Po pár stránkách jsem knihu odložila, bohužel mě nezaujala.

Ownkai
03.06.2017

I v případě, že kniha nese označení bestseller, neznamená to, že musí být skvělá. Tak tomu bohužel (alespoň dle mého názoru) bylo i v tomto případě. Kniha sice nijak neurazila, ale ani nenadchla, takový průměr, nezanechala ve mně téměř žádný dojem, což mě docela zklamalo. Jsem schopná o knize přemýšlet i několik dní po dočtení, ovšem v tomto případě tomu tak nebylo.

An52imal
23.05.2017

Jestli jsem si kdy myslela, že jsem našla svoji oblíbenou knihu, mýlila jsem se až do té doby, než jsem přečetla tuhle. S Melindou jsem se na hodně místech ztotožnila, hltala jsem každé (nejen její) slovo. Kniha se četla jedním dechem. Co více dodat... prostě SUPER.