Mluv

Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?! Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... Působivý román Laurie Halsové Andersonové se dočkal již brzy po vydání velkého ohlasu ze strany čtenářů i kritiků. Autorka za něj obdržela několik významných ocenění a byla také nominována na americkou Národní cenu za literaturu v kategorii Young Adult. Později byl román zfilmovaný v hlavní roli s Kristen Stewartovou (Mluv, 2004)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314789/mluv-mBu-314789.jpg 3.7148

Speak (1999)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli

Stejnejden

Nejdříve jsem byla nadšená, postupně mě ale mé nadšení do čtení opustilo. Doporučuji číst do druhé třetiny, pak zavřít a domyslet si konec. Na začátku autorka nedokazála skrýt, co se Melindě stalo, tudíž vlastně po celou dobu víte příčinu. Má ale příjemný styl ke čtení pro chvíle, kdy nechcete moc přemýšlet a jen si odpočinout u knížky.

Anna 13

Poměrně zklamání.
Celou dobu mi přišlo, že se tomu, co se hlavní hrdince příběhu stalo, autorka dost vyhýbá. Popisuje prostředí amerických středních škol a celé vyprávění je poměrně nezáživné. K hlavnímu jádru problému se dostáváme jen velmi okrajově a do hloubky se nedostaneme vůbec. Docela mě to mrzí. Kdyby autorka přestala okecávat přátelská uskupení na škole, basketbalové zápasy a nudné hodiny s učiteli a soustředila se více na rozbolavělé nitro Melindy, byla by kniha mnohem poutavější...
Přesto jí tři hvězdy dám. Dojaly mě totiž reakce na tuto knihu od čtenářů, které objevíte na konci knihy. Pokud vás něco dostane, tak tohle... Protože tahle kniha očividně mění životy, dodává odvahu a pomáhá lidem se stejnými problémy, tak jí zvyšuji hodnocení. Proto, že je pro ně tak důležitá...
Film je (překvapivě) lepší... Doporučuji...

inkatenysek
31.12.2017

Mluv hodnotím 85%. Bylo to takové děj neděj. Spíše šlo o tu psychologii, než nějaký strhující román. Musím upřímně napsat, že s první polovinou knihy jsem měla potíž, hlavně se začátkem, kde se psalo o škole, Roztleskávačkách apod. V tomhle asi Američany nikdy nepochopím. Knížku jsem chtěla hned několikrát odložit a nedočítat, ale ještě že jsem tak neučinila. Druhá polovina byla mnohem záživnější, našla jsem v ní i několik pro mě zajímavých myšlenek. Některé pasáže mi dokonce připomněly moje dřívější myšlenky spojené s trpkými zážitky ze střední. Naštěstí všude je nějaký pan Freeman, který je ochotný naslouchat a pomoci… Ať tak či onak, knihu doporučuji všem bez rozdílu věku a pohlaví. Každý si v ní určitě najde to své. A hlavní je její poselství, které však vyjde najevo až po dočtení celé knihy. Myslím si, že se jedná o trošku náročnější literaturu, nad kterou se čtenář musí zamyslet, aby Melindin příběh vyzněl, tak jak má.

Kikulka97
30.12.2017

U téhle knižky byla opravdu velká pravděpodobnost, že ji vzdám ještě před polovinou. Nejednou jsem podléhala tomu pokušení. Sice jsem ji dočetla do konce, kde už v rámci možností děj rozjel, přesto však nemůžu o knize mluvit v superlativech. Ano, na konci člověk pochopí do jisté míry, proč se hlavní hrdinka chová, jak se chová, na druhou stranu většina lidí se ke konci knihy ani nedohrabe.
Na druhou stranu pozitivně hodnotím hlavní téma knihy, neboť o takových problémech by se psát mělo.

Tery702
02.12.2017

Tato kniha mě mile překvapila. Nejdříve me nebavila, ale když jsem jí dočetla, tak jsem jí celou pochopila a je to úžasná kniha. Jediné co mě na ní mrzí, je to, že se ro všechno rozjede až na konci.

Eleanor-ka
28.11.2017

Opravdu se mi nechtělo knihu odložit ve více jak polovině, ale už se jinak nedalo. Bylo to zbytečně natahované, nudné, spoustu blábolů okolo, bez sebemenší akce či zvratu, pochmurné, nezáživné. Čekala jsem od toho něco zcela jiného.

eblsimonka
23.10.2017

Děj se rozjížděl velmi pomalu a už na začátku knihy jsem věděla o co jde,takže žádné překvapení. Avšak hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická.

rarášek
22.10.2017

Kniha je plná trápení a bolesti. Neschopnosti vyjádřit své trápení a ignorování ze strany rodičů, spolužáků a učitelů. Obálka je nádherná a k tématu knihy se skvěle hodí. Film podle knížky jsem kdysi viděla, ale už na něj mám jen mlhavé vzpomínky, proto jsem se rozhodla, že se na něj opět podívám. :)

parvitas
17.10.2017

je ťažká téma - o znásilnení maloletej na jednej párty... o tom, ako sa tým dievča vyrovnáva, ako postupne prestáva rozprávať a uzatvára sa do seba. je to jej denník, jej postrehy o škole, rodine, učení, predmetoch, učiteľoch, o spolužiakoch, o násilníkovi... proste píše o všetkom. a milujem jej metafory, jej pohľad na svet. jej postrehy sú trefné a veru má čo povedať, ale nie, nehovorí o TOM, dlho jej trvá, kým sa ozve... a aj to nie kvôli sebe, ale chce pomôcť, ochrániť kamarátku... téma stromu, ktorú si vylosovala ako zadanie na výtvarnej je paralelou jej života... musí sa znovu naučiť žiť a veriť, začať rásť...
pre mňa silná téma a krásna kniha, určite odporúčam, aj keď je to desivé, koľko podobných prípadov sa stane a tie deti sa nezdôveria nikomu... na začiatku sú úryvky z listov a mailov, ktoré písali deti a mladí autorke o svojich traumách... :(

DracoMalfoy
05.10.2017

ÚŽASNÁ kniha! Věřte mi, nebudete litovat.

pedroK
06.09.2017

Kniha, která by se měla stát povinnou četbou rodičů a pedagogů, aby se vyvarovali tolika chyb, co udělali rodiče a učitelé Melindy. Trestuhodné! Už zapomínáme, jak složité je dospívání. Kolik se toho odehrává v dětech, zatímco mlčí...? A to i bez prožitého traumatu. Sledovala jsem Melindu, jak se den ode dne propadá do deprese a čekala, kdy si toho rodiče všimnou a začnou se o ni starat..marně.
Kniha je psaná v přítomném čase, což tu mnoha lidem vadí, ale já si myslim, že sem právě ten přítomný čas patří, protože je to výpověď pocitů, které se právě vyvíjí a událostí, co se zrovna dějí. Příběhu to dodává na autentičnosti. Rodiče, čtěte! A přemýšlejte!

sssmile
03.09.2017

Není to typická knížka. Styl psaní se určitým způsobem odlišuje a dokonale se hodí k tomuto příběhu. Dodává mu určité kouzlo a atmosféru. Sledovala jsem Mel na chodbě ve škole, pozorovala ji oknem jejího domu a koukala klíčovou dírkou do kumbálu. Moc ráda bych Melindě pomohla, ale mohla jsem jí jen přihlížet zpovzdálí. Půvabná knížka.

Lokina
11.08.2017

Asi moc nemá cenu psát dlouhý popis o tom zda se mi kniha líbila. Jde o velmi citlivé a závažné téma, takže psát, že je kniha úžasná a skvělá, mi nepřipadá vhodné.
I když stylem psaní se mi autorka moc do noty netrefila, musím uznat, že mě příběh o Melindě zasáhl. Film jsem také viděla, a jak kniha tak film, zanechají na vás citelnou stopu.
Co je bohužel smutné a kniha to vystihuje, že se to doopravdy může stát komukoliv z nás.

Dáduše
25.07.2017

Zajímavý nápad. Autorka má pravdu, že by bylo lepší, kdyby Melinda nemluvila vůbec. To by ale bylo mnohem složitější. Je důležité, že kniha připomíná tak vážné téma. Melinda Vám přiroste k srdci a mnohé určitě přiměje mluvit...

Mermaida
14.07.2017

Nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Nečetla se mi zrovna moc dobře, plno pasáží mi přišlo rušivých, ale příběh sám o sobě je nápaditý a poutavý.

Dakarianna
13.07.2017

Nevím co mám o této knize říci. Je taková o ničem, krátká, moc si z ní nezapamatujete. Jediné co mě skutečně velmi oslovilo byly hodiny výtvarky. Ale konec byl skutečně zajímavý a hrdinky mi bylo velmi líto.

LilianaFalcon
01.07.2017

Tohle je bohuzel pro me ten typ pribehu, na ktery se radsi podivam... proc? stravim tim chvilku oproti tomu, kdybych neco tak emotivniho cetla... Vim, ze kdybych s touhle knizkou stravila den, jeste tyden by me mrazilo... Takze jsem precetla par stranek a styl vypraveni k danemu tematu proste sedel.

Veronika33
22.06.2017

Príbeh Melindy bol pútavý. Bolo smutné ako rodina a okolie ignorovalo očividný fakt, že ju niečo trápilo a nesnažili sa jej pomôcť. A je smutné, že námet knihy je tak skutočný, že obete násilných činov sa mnohokrát cítia byť vinné, že k tomu prišlo. Odporúčam pozrieť aj filmové spracovanie aj keď kniha bola detailnejšie a zrozumiteľnejšie spracovaná čo sa týka pocitov Mel.

surynas
17.06.2017

Melinda byla neskutečně procítěná postava. Chtělo se mi brečet. Vůbec nevím co bych dělala na jejím místě. Kniha mě donutila zamyslet se kolik holek jako Melinda po světě chodí....... Děj byl jednoduchý, ale myslím si že autorce šlo hlavně o to upozornit že tyto problémy existují a že se týkají více děvčat než si umíme představit.

JennieeW
17.06.2017

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně když jsem byla s kamarádkou, ze začátku se mi hrozně líbila ta obálka a pak když jsem si přečtla o čem asi tak je, řekla jsem si že by to mohlo být takové "odpočinkové" čtení. A to taky bylo, kniha se mi docela líbila, četla se dobře, ale to hlavní.... přišlo mi že má v sobě takovou tu jiskru, je jiná než ostatní kniho podobného typu co jsem četla....
Možná že se k ní ještě vrátím a přečtu si ji znova, ale prozatím svůj strom nechám být tak jak je nyní.

Dominika_a
13.06.2017

I když je to bestseller , knihu jsem nedočetla. Po pár stránkách jsem knihu odložila, bohužel mě nezaujala.

Ownkai
03.06.2017

I v případě, že kniha nese označení bestseller, neznamená to, že musí být skvělá. Tak tomu bohužel (alespoň dle mého názoru) bylo i v tomto případě. Kniha sice nijak neurazila, ale ani nenadchla, takový průměr, nezanechala ve mně téměř žádný dojem, což mě docela zklamalo. Jsem schopná o knize přemýšlet i několik dní po dočtení, ovšem v tomto případě tomu tak nebylo.

An52imal
23.05.2017

Jestli jsem si kdy myslela, že jsem našla svoji oblíbenou knihu, mýlila jsem se až do té doby, než jsem přečetla tuhle. S Melindou jsem se na hodně místech ztotožnila, hltala jsem každé (nejen její) slovo. Kniha se četla jedním dechem. Co více dodat... prostě SUPER.

Princezna22
18.05.2017

Docela zklamání.. Obálka nádherná,anotace také slibovala.. Ale styl psaní,skoky v příběhu.. No. Nevím mě se to nelíbilo.... na film jsem viděla ukázku,ale nějak mě nepolapil stejně jako tato kniha.. Za mě co to sakrá je.

paja0327
07.04.2017

Proč je tahle kniha v modré barvě? Neměla by patřit mezi červené s největším hodnocením? Sakra, vždyť je důležité téma a ano, může se to stát i mně...komukoliv....bohužel...
S Melindou jsem prožívala každou sekundu. Nutila mě smát se, plakat a radovat se. Neumím si představit, jak se musela cítit, co sakra prožívala, ale jedno vím jistě, že ten ošklivý zážitek jí už nikdo nevymaže z hlavy a bude jí doprovázet po celý její život. Jenže ona to nevzdala a našla v útěchu v malování - ano stromy jsou moc krásné a nikdy nepromluví - ale ona......
Jsem ráda, že tahle kniha vyšla i v česku (protože film je film i když nádherný ale neřekne tolik jako kniha) a i když je krátká, žádné dlouhé dialogy jen prostě pocity a myšlenky mě naplnily ničím krásným.
Na konci knihy je takový menší rozhovor ze spisovatelkou - dostala mě ta část, kdy se jí nějaký kluci zeptali proč hlavní postava této knihy byla naštvaná když se jí stala ta věc...myslím, že nad touhle větou stojí hodně velké zamyšlení a má tisíce důvodu "PROČ?"

Lenka.Vílka
30.03.2017

Pamatujete, jak jste někdy tak před sto lety viděli film Speak? Mě se líbil (pokud se o tématu dá mluvit jako "líbit") a jsem moc ráda, že mám (konečně) v ruce knihu, která mu byla předlohou. Proč vyšla až teď nevím a zabývat se tím nechci, ale hlavně že vyšla. Překvapilo mě (udělalo radost?), že ve světě má kniha takový ohlas (a že ji dokonce předčítají v Americe na školách). Něco jako Bang Bang You're Dead (myšlenkou, pointou ve mě obě věci tehdy zanechali stejný pocit prázdnoty a opakováním se to neobrousilo), protože jinak mi ty američtí puberťáci v literatuře přijdou jako fakt velký blbci a snažím se jim vyhýbat pokud nejde o podobné případy.
Kniha je napsaná tak, jak se Melinda cítila. Zkratkovitě, osekaně, žádné rozpitvávání emocí, které ji opustily (proto je nemohla rozpitvávat, že? K čemu by to bylo? Že má kniha trochu víc stran? Mě počet vyhovoval.) Forma? Nic bych nevytkla. Protože tahle kniha není podbízivá a nesnaží se uměle zalíbit. Buď jste pro a nebo nejste. Je to snadný.

lue
23.03.2017

Dost dobře napsáno, ale asi až pro dospěláka. Pro dnešní omladinu asi styl psaní bude nezajímavý, žádná nastavená kaše a odbíhání k ničemu. Mám ráda knížky co si na nic nehrají a jen vyprávějí. A i přes silné trauma hrdinky je plný sarkasmu.

kendllajf
21.03.2017

Nečekala jsem, že tuto knihu přečtu za den. Děj na zadní obálce mi nic moc neříkal, jen popisoval holku, která je samotář a k tomu bez přátel. Říkám: Pustím se do toho. Opravdový příběh ze života, na který jsem musela dlouho myslet. Každé z nás se to může stát:(Ohlasy čtenářů mě dojali a rozesmutnili zároveň. Opravdu nádhera. Nadchlo mně téma stromu.

Anoell
14.03.2017

Viděla jsem film a ten se mi líbil, proto jsem se rozhodla přečíst si i knihu. Co bych tak vytkla, je rozdělení do... no tomu se ani nedá říkat kapitoly. Vadilo mi to, ale dá se na to zvyknout... A pak se mi taky nelíbilo, že je to psané v přítomném čase, minulý mi vyhovuje mnohem víc. A co bych naopak pochválila? Rozhodně příběh. Na něm vlastně není nic špatného... Nepřijde mi nereálný, právě naopak, dost dobře si dokážu představit, že by se něco takového stalo. A je dobře, že jsou knihy jako je tahle. Jen kdyby byla napsaná jinou formou... Pak by to mohla být pecka! Tohle je také jedna z mála výjimek, kdy kniha není lepší než film - tady to je tak plus mínus nastejno. Ale koupě nelituju.
P.S.: Ta obálka je skvělá.
P.P.S.: Nejdřív jsem dala 3 hvězdy, ale pak mě něco donutilo přidat i tu čtvrtou. Co to bylo?

buccaneerka
10.03.2017

Přidávám se k většině - nadchla mě obálka, která slibovala úžasný příběh. Bohužel téměř od začátku mi bylo jasné, proč Melinda mlčí. Absolutně mi neseděl strohý styl vyprávění v přítomném čase ani jednotlivé skoky mezi kapitolami. Nejsem však cílová skupina, pro kterou byla kniha napsána. Myslím, že náctileté dívky může zajímat, ale sama jim ji doporučovat nebudu. Upřímně - když má kniha na obálce napsaných pět ocenění, která získala, čekala bych pecku. V porovnání s touto knihou máme i my Češi mnohem lepší knihy, které nepotřebují mít soupis referencí na obálce.