Annieren Annieren komentáře u knih

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Tahle kniha by výborně šla popsat slovy "all flash and no substance". Je vidět, že autoři si dali velkou práci s vytvářením světa, avšak sice všechno hezky pojmenovali, ale nedokázali to nechat žít samo o sobě. Cílem první knihy nějaké série je vtáhnout čtenáře do děje, aby si chtěli přečíst další díly, aby se těšili na pokračování. Tato kniha na mě tak nepůsobila. Naopak; je to, jako by čtenáře prosila, aby ještě chvíli vydrželi, než se to všechno rozjede. Teď se sice ještě nic neděje, ale slibujeme, že to bude lepší! Avšak tyto "sliby" jsou velmi pofidérní věc a málokdo dokáže opravdu předvést to, k čemu se takto zaváže (viz Sherlock od Moffata, který používá tuto "taktiku" a kvalita viditelně sérii od série klesá). Možná se před vydáním mělo ještě pár měsíců počkat, aby si autoři ujasnili, jak knihu napsat tak, aby dokázala fungovat sama o sobě. Mohla bych psát dál o věcech, které tu úplně nefungovaly - příliš dokonalé postavy, příslib slovanské mytologie, kterou jsem tam tedy moc nenašla (fajn, jednou tam byl vodník), na první pohled zbytečné dějové linky (turnaj?). Nechci se tady ale o tom rozepisovat, protože je vidět, že autoři do toho přeci jen dali kus práce a proto mě trochu mrzí, že to nedokázali dotáhnout a trochu se uskromnit ve svých grandiózních snech o sérii připomínající Píseň ledu a ohně.

06.08.2018 2 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Velmi melancholický příběh, ve své podstatě krásný, ale spíše tragický. "Zdál jste se tak čistý a plachý... až pak jste mne poslal nahoru, abych počkala v posteli, a byl jste stejní jako oni."

21.02.2018 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Začalo to pro mě strašně zajímavě. Myslela jsem, že to povede k nějakému cyberpunku s fantasy prvky, až mi to připomínalo Observera. Pak... to celé šlo, takříkajíc, do kelu.

Chápu, proč by se to mohlo někomu líbit, ale pro mě to ve finále nebylo nic moc inovativního, třebaže ten fiktivní svět z počátku vypadal velmi slibně.

25.09.2017 2 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Koralina, pro dospělé příběh naprosto děsivý, pro děti kouzelný. Pro mě to bylo něco mezi tím, příběh je to každopádně jedinečný.

31.01.2015 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Musím se přiznat, že při čtení první poloviny jsem byla poněkud skeptická, a pokud by tímto způsobem pokračovala celá kniha, nejspíš bych jí dala maximálně 3 hvězdičky. V druhé polovině se však už od popisů konečně přesouváme k nějakému vyprávění a já se po dlouhé době znovu do něčeho opravdu začetla. 4 hvězdičky mi přijdou tak nějak oprávněné, i když pořád malinko s odřenýma ušima, protože čím víc o tom přemýšlím, tím víc docházím k názoru, že se toho v knize vlastně moc nestalo (což je ale přeci jen u prvního dílu delší série očekávatelné). Jen mě mrzí, že ten začátek je natolik zahlcen různým vysvětlováním (které je samozřejmě v knihách tohoto žánru vždy nějakým způsobem zapotřebí a je těžké ho zvládnout nějak důstojně), že se tím člověk musí tak trochu prokousat.

04.05.2019 4 z 5

Sága Sága Brian K. Vaughan

Vulgarismy mi v knize nevadily; naopak přišlo mi, že to vytváří skvělý kontrast k ději, který by jinak mohl být prezentován úplně jinak (patetičtěji, dramatičtěji atd.), takže mi to takhle spíše vyhovovalo. Celkově je tato sci-fi a fantasy směska doprovázena takovým zajímavým černým (ani nevím, jestli to nazvat černým) humorem, například ta Sex planeta, robotí princ, duchové, kteří vypadají přesně tak, jak byste vypadali, kdybyste šlápli na minu... kresba je úžasná, příběh zatím velice zajímavý a originálně zpracovaný, takže se musím jednoznačně vrhnout na další díl.

17.01.2019 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Kniha mi přišla velice rozvleklá, bez příběhu a Kvothe mi byl vyloženě nesympatický. Takový self-insert vymodelovaný do naprosté dokonalosti; radši si přečtu něco o normálních lidech s chybami.

25.11.2016 1 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Kniha, která se nečte úplně lehce (a do které se asi už znovu pouštět nebudu), která se odkrývá velmi pomalu a postupně a která vyjadřuje myšlenku a otázku, kterou v umění vyhledávám a o níž velice ráda čtu - jsou lidé vůbec schopni žít v míru? Co je potřeba k tomu, abychom složili zbraně a žili spolu bok po boku? Určitě doporučuju přečíst, protože kniha je o to více uhrančivá svou atmosférou a raným anglickým středověkem.

06.09.2018 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Vynikající kniha. Stáhla jsem si do čtečky všechny Gaimanovy knihy a náhodně začala číst tuto, takže jsem neměla ponětí, o čem to bude, a nebyla jsem zklamaná. Gaimanův styl psaní je chytlavý, třebaže nezvyklý, a celý příběh je napínavý a neskutečně zajímavý. Je pravda, že tam byly pasáže, kde jsem se nudila, ale rozuzlení celé knihy bylo vynikající a proto mohu s čistým svědomím říct, že si tahle kniha pět hvězdiček zaslouží.

13.02.2015 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

O Kunderovi bych si snad i troufla říci, že je to momentálně nejlepší český (?) autor. V jeho knížkách jsem ale nikdy nemohla nepřehlédnout jeho šovinismus a jeho superego, což mi čtení dost znesnadňovalo a mnohdy i protivilo. U této knihy nemohu říct, že to tam nebylo, ale poprvé mi to tak "nepřekáželo". Příběh mi také svou propleteností a vzájemnými souvislostmi připomínal Davida Mitchella a jeho Atlas mraků a Hybatele.
Za mne nejlepší Kunderova kniha.

30.03.2018 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Přestože Danny je často popisován jako "frajírek" (však on se tak i v knížce povětšinou chová), stejně tam byly záblesky momentů, kdy v něm člověk vidí i něco víc; například na konci, když odjíždí Angličani. Celkově ten konec na mě zapůsobil asi nejvíc. Knížka mě příjemně překvapila (začala jsem to číst akorát po Švejkovi a nějak jsem si nemohla pomoci a tu českou švejkovštinu tam nevidět, pak se to ale přeci jen zlepšilo).

19.02.2018 4 z 5

Nečekala jsem, že se do knihy až takhle začnu. Asi bych měla začít dávat sci-fi více šancí.

15.11.2017 5 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Knížka mě velice mila překvapila. Pouze mě mrzelo, že Adare bylo věnováno tak málo kapitol v poměru s jejími bratry. Taky bych možná vytkla autorovi přílišné užívání jednoho plot device (tedy že za vším stojí magie), ale vlastně mi to ani tolik nevadilo a nepřekáželo. Jelikož už jsem u fantasy celkem náročná, jsem ráda, že se mi jednou zase dostalo do ruky něco, co mě bavilo.

02.10.2017 4 z 5

Obraz Martina Blaskowitze Obraz Martina Blaskowitze Ladislav Fuks

"Setkáme se, jako se setkávají dřívější molekuly a atomy, najdeme se, jako se nacházejí někdejší myšlenky a vědomí, poznáme se, jako se vzájemně poznává vše, co spojovala láska a proudí v toku nekonečného, nepomíjejícího a nezničitelného života."

Přiznám se, že tady mi ukápla slza.

01.11.2016 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Skvělá kniha. Jedná se opravdu o velmi silný příběh, v mnoha momentech jsem se neubránila slzám.

26.06.2014 5 z 5

Prevít na studiích Prevít na studiích Jan Jícha

Při čtení téhle knihy jsem pochopila, jak otravně se svými věčnými jazykovými analýzami na své okolí působím. Každopádně pěkná reflexe bohemistických studií a toho, jak to tam asi před těmi dvaceti lety vypadalo :)

05.08.2019 3 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

"Mnoho dobrodružství. Nezemřel."

Této knize prakticky nemám co vytknout. Její forma je neotřelá, její příběh je neskutečně zajímavý, je vidět hluboká erudice autorů; líbil se mi popis na přebalu knihy, který romány Neala Stephensona nazývá "košatými barokními díly" na pomezí více žánrů (sci-fi, fantasy, historický román...), což tuto knihu výborně vystihuje. Snad jediné, co mě trochu mrzí, je, že fascinující zabrušování do fyziky a lingvistiky a starodávných jazyků, které bylo na začátku, postupem času trochu ochablo a kniha se spíše soustředila na rozvoj událostí a jak se všechno postupně byrokratizovalo. Přesto něco jako tenhle román těžko hledá obdoby, proto těch 5 hvězd.

04.08.2019 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Musím říct, že když jsem dokoukala film, myslela jsem si - teda, Amy je fakt cool. Je hrůzu nahánějící, ale sakra cool. Když jsem si ale přečetla knížku, už jsem si nemyslela, že je "cool". To už mě opravdu a vyloženě ta její postava jen děsila - ten neskutečný kontrast, jak se Nick dozvídá, že je jeho žena ve skutečnosti pomstychtivá psychopatka přes různé příběhy lidí, kterým zničila život - a potom zničehonic příběh ze strany Amy, kde zní hrdě, šťastně, úžasně. V tenhle okamžik se nemůžu rozhodnout, jestli mi přišel lepší film, nebo kniha.

06.08.2015 5 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Název mě svedl k smýšlení, že kniha bude úplně o ničem jiném, ale to, co jsem nakonec přečetla, byla velice milá a půvabná knížka. Spíš než Nestvůra je to taková trochu Pýcha a předsudek :)

07.08.2019 5 z 5

Rybí šupiny / Rty a zuby / Had na sněhu Rybí šupiny / Rty a zuby / Had na sněhu Bohuslav Reynek

Asi nejvíce se mi z Reynekovy tvorby líbily jeho "básně v próze", například Stigma, Hodiny nebo Kočky. Nádherné metafory :)

22.02.2018 5 z 5