animovanej medv animovanej medv komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je jednoduchá a dobře se čte. Příběh je chytlavý a svým způsobem napínavý. Jediné co mi chybí je konec. Jako chápu umělecký záměr, ale přála bych si vědět, jak to dopadlo. Tedy víc to rozvinout.

17.12.2019 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Viděla jsem nejdřív film, tak jsem spoustu věcí věděla předem. Ale i tak mě to moc bavilo. Hlavně konec byl velmi překvapivý a moc se těším na další díl.

Bohužel po přečtení celé série musím svoje hodnocení opravit - druhá, ale zejména třetí kniha jsou kvalitativně mnohem níž a děj... no myslím, že by bylo lepší sérii nezačít vůbec číst.
Jediné v co doufám je, že natočený seriál si upraví děj druhé i třetí knihy natolik, aby diváky nerozčílil stejně, jako mne rozčílil plitkost a ukecanost posledního dílu, ve kterém se nic nestane.

06.12.2019 1 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Co říct o knize, kterou zná každý čtenář.

Je to krásné. Líbí se mi celá série a líbí se mi i konec. Není černobílý, nikdo není v ničem dokonalý, ani Brumbál ne. Harry není super hrdina. Je to prostě lidský příběh v kouzelném světě.

Těším se, až to budu číst svým dětem před spaním :)

26.11.2019 5 z 5

Zrada rodu Trnhoffů Zrada rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Ubírám hvězdičku, protože první díl byl prostě lepší. Ale i tak je to skvělý a najdu si i ty autorovy knížky, které nebyly nepřeložené do češtiny, protože mě vážně začal bavit.

21.11.2019 4 z 5

Dědictví rodu Trnhoffů Dědictví rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Knížka je to skvělá. Moc pěkně se čte a na konci vás nepustí, dokud jí nedočtete.

Jen si nejsem jistá, na kolik je to literatura pro děti. Myslím, že tak do 13 let by to děti vůbec číst neměli, protože je tam celkem dost násilný činů, což mě na knize pro děti překvapuje.

Mě se ale líbila a tak se s chutí vrhám na další díl a vám doporučuji totéž.

20.11.2019 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Podle hodnocení je vidět, že knihy dál četli jenom ti, kterým se líbil první díl.

Musím říct, že to bylo lepší než první díl. Na druhou stranu pořád nic moc. Děj je více uspořádaný a neskáče z jedné strany města na druhou. Takže příjemná odechovka.

18.11.2019 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Téma zajímavé, zpracování nikoli. Sice se pořád něco děje a je vidět, že má autor obrovskou fantazii, ale je to takové kostrbaté neučesané a co mi přijde nejhorší postavy nejsou dobře ztvárněné. Nemají žádný charakter, nic co by nasvědčovalo, že každý člověk je jiný.

Ale dávám šanci ještě druhému dílu.

08.11.2019 2 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

I poslední díl si udržel kvalitu těch předchozích. Ačkoli jsem u Přemysla Otakara II. měla trošku pocit, že už je to moc rozvláčné a pořád vlastně to samé dokola, tak mě příběh Václava II. zase začal bavit a já jsem celou knížku přečetla dost rychle.

Hvězdička ubraná za konec. Přijde mi to celé neukončené a chybí mi tam dovyprávění toho, co se stalo s ostatními postavami. Nepotřebuji nějakou dlouhou kapitolu o tom, jak Václav III. přebíral vládu, to ani do této knihy asi nepatří, ale zajímalo by mě, na příklad co se stalo s Rejčkou po Václavově smrti? A tak dále. To je jediné, co bych knize vytkla.

05.11.2019 4 z 5

Kéž bych byl býval věděl .... Kéž bych byl býval věděl .... Gary Chapman

Je to moc pěkné navázání na pět jazyků lásky. Rozhodně doporučuju nejen snoubencům, ale všem kdo žijí v páru.

22.10.2019 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Je mi líto, ale třetí kniha byla nejslabší a sdílím s ostatními komentátory pocit, že si dají pauzu, než se vrhnou na poslední díl...

14.10.2019 3 z 5

Ačkoli mám pocit, že to píšu ke každé knize Harryho Pottera ani teď si to neodpustím - Harry Potter by se zasloužil seriál, filmy jsou velmi nedostatečné, což snad potvrdí všichni, kdo četli knížky.

07.10.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Překvapuje mě mírná hysterie, kolem této knihy.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a byla opravdu krásná, ale není to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, ani si nemyslím, že bych si jí přečetla znovu. Ubírám jednu hvězdičku. Ocenila bych totiž trošku hlubší pohled do duše, hlavně teda Hany. Chtěla bych vědět, jak se s těžkostí svého osudu vyrovnává. Byla bych vděčná za to, kdyby kniha byla delší a my se dozvěděli více.
Každopádně kniha má nápad, sílu a emoce. Doporučuji. Styl psaní a vyprávění děje mi připomíná Hlas kukačky od Hany Marie Körnerové.

25.09.2019 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Můj komentář obsahuje SPOILERY:

1. V této knize více než kdekoli před tím je zdůrazněno, že kladné postavy nejsou superhrdinové. Každý z nich dělá chyby.
Harry je na své přátelé hrubý, ví to, a dokonce mu je to občas jedno. Dělá špatná rozhodnutí.
Harryho otec a jeho přátelé už nejsou ti zábavní slušní a odvážní, ale občas se chovají jako tupci.
Sirius je nepříjemný na každého, kdo může vyjít ven z domu na Grimoldově náměstí.
A samozřejmě Brumbál už není pán, který všechno dokonale předpokládá a vždy reaguje správně.
A přes to všechno ty postavy milujeme. Jsou nám díky tomu bližší. I kouzelníci dělají chyby a špatně se rozhodují. Důležité ale není množství špatných rozhodnutí, ale to, jaký mají charakter a duši.
Dokazuje to konec konců sám Brumbál, který Harrymu vysvětluje, že všakvyuždávnovítekdo nepoužije již spojení mezi ním a Harrym tak, jak to udělal na ministerstvu, protože sdílet duši tak čistou, jakou ji má Harry, je pro něj nesnesitelné.

2. V tomto dílu je dán mnohem větší prostor vedlejším postavám než dříve. Kromě celé rodiny Weasleyové, o které jsme se již dříve dozvídali hodně a ani v tomto díle nezůstáváme pozadu (Percy, který opustil rodinu, dvojčata, kteří otevírají svůj obchod, Ginny, která už není malá a tichá holka pokukující po Harrym, a Ron, který si toho nevšiml)
Mnohem víc tam vystupují Harryho spolužáci jako Nevil, Lenka, Seamus, Dean atd.
Stejně jako Harryho otec a jeho kamarádi, což už jsem ovšem zmiňovala výše.

Knihu to neprotahuje, ale naopak to krásně dokresluje děj, který je díky tomu mnohem lépe představitelnější a pochopitelnější. Zjišťujeme, že postavy, o kterých jsme si mysleli, že jsou v knize jen pro pobavení, mají mnohem hlubší význam. Rowlingová se plně projevuje jako autor, který myslí mnohem víc dopředu, než jak jsme na začátku čekali.

3. Líbí se mi, kolik stránek věnuje autorka Harryho smutku nad ztrátou Siriuse. Smutek má mnoho fází a Harry prochází každou z nich a nic zde není zanedbáno. Na rozdíl od filmu tušíme, co Harrymu pomohlo se s tím na začátku vyrovnat, ale že se ztrátou Siriuse se asi docela nevyrovná nikdy.

4. Opět, jako v minulém díle měl bavila síla medií. Popletal tlačí na Věštce, aby nic nezveřejňoval o návratu vyvítekoho, protože tomu sám odmítá uvěřit. A Denní Věštec ho poslouchá.
Jak trefné v dnešní době a nadčasové!

Celou sérii jsem četla již několikrát, ale pořád v ní nacházím nové a nové věci.

27.08.2019 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Druhá kniha od této autorky. První knihu jsem četla Heřmánkové údolí a byl to skvělý zážitek, takže když jsem zjistila, že zjistila, že autorka vydala novou knihu, neváhala jsem.

Kniha je moc pěkná. Bála jsem se tématu, protože knihy o druhé světové válce ani kolem ní už nečtu, protože na to nemám žaludek. Tohle je ale jenom vedlejší, kniha je hlavně o ženách. O tom, že silné ženy občas dokážou vydržet snad skoro všechno.

26.08.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Krásná kniha. Je tam všechno! Napětí, láska, lidská blbost, smutek, naděje, nadpřirozené schopnosti, i když ony tak nadpřirozené vlastně nejsou. A je tam taky to, že zlý člověk si najde cestu za nacistů, komunistů i v demokracii.

Líbí se mi, jak bohyně se pořád odvolávají na Krista, že né svojí ale jeho sílou léčí, a vlastně je to on kdo léčí, né ony. Přijde mi krásné, jak říkají, že na některé nemoci se hodí víc doktoři a některé je lepší léčit zaříkáním, protože jsou nemoci, kde uzdraví jen víra.

Ale nebojte, to je tak všechno, co tam je z křesťanství. Rozhodně si to přečtěte!

10.08.2019 5 z 5

Dr. Quinnová - Mezi dvěma světy Dr. Quinnová - Mezi dvěma světy Dorothy Laudan

Dr. Quinnová je skvělá. Vážně, je to neohrožená paní, která je sice možná trošku zbrklá a občas né všechno zvládne, jak by měla, ale o to víc mi je sypmatičtější.
Taková fajnová oddechovka na prázdniny.

29.07.2019 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Márqueze mám ráda. Kdo ho zná nebude zklamán. Kdo ne, tak si přečtěte můj komentář:
Je to něžné a pomalé vyprávění o životě dvou lidí. Je to občas smutné, občas velmi vtipné a občas, což jsou moje oblíbené chvíle velmi neobvyklé. Márquez má tu schopnost vám před očima vyčarovat obrázek situace, která je tak neuvěřitelná a tak nepravděpodobná, ale tak perfektně popsaná, že před očima vidíte, co měl na mysli.
Zábavné na té knížce je, že chvíli trvá, než zjistíte, kdo je hlavní postava.

Je to zkrátka ta kniha, která vás zavede do snových kraji ještě nedávných dob pod karibské sluníčko. A nemůžete si nevzpomenout na to, jaké to bylo, když jste byli nemocní omítanou láskou a vůbec se nedivíte tomu, že tento stav je podobný smrtelné nemoci.

Ale je to kniha náročná a Vy byste to měli vědět předem. Pokud se toho bojíte, doporučuji audio verzi. I přes náročnost vyplatí se zatnout zuby a vydržet.

Opravdu krásná kniha.

26.07.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Pokračování Naslouchače bylo stejně napínavé a stejně skvěle napsané. Ilan vystupuje opět jako dítě, není to 13 letý dospělý ale opravdu se chová jako dítě. Občas máte chuť ho vzít za ramena a pořádně s ním zatřást a říct "začni se chovat normálně a přestaň trucovat".
Jenomže pak si uvědomíte, že to by byl úplně jiný příběh a právě to, že to je dítě vás na tom hrozně baví a že nakonec vás to dítě samotné překvapí, protože jeho kroky jsou stejně překvapivé, jako každého dítěte na světě.

Prosím prosím, jen u to vydání dalšího dílu neprotahujte, nebo se asi zblázním nedočkavostí :)

17.07.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tak se mi to opět stalo, tahle kniha mě pohltila a já jsem nebyla schopna dělat cokoli jiného než číst. Cestou do práce jsem narážela do lidí a odložila knihu až v kanceláři. Nic jsem neudělala, protože jsem na ni musela myslet. Dokonce jsem jeden den odešla z práce dřív, abych mohla číst a pak četla až do noci, dokud jsem ji nedočetla a hned ráno jsem si šla koupit další díl.
Líbí se mi, že je hlavní hrdina 13leté dítě, které si nehraje na dospělého, ale vlastně často chce maminku. Když už udělá něco hrdinského, je to vlastně jenom pro to, že se bojí. Buď o život někoho blízkého nebo o svůj vlastní. Naslouchá svým instinktům a svému tělu a ono to funguje.

Zkrátka a přesně jsem nadšená. Jsem taky hrdá, protože je to česká autorka. A taky se bojím, že ten další díl přečtu moc rychle a pak budu muset půl roku čekat na další... No co vám mám povídat, znáte to, ne?

11.07.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Je to nejlepší detektivka, co jsem kdy četla.

18.06.2019 5 z 5