angloumene angloumene komentáře u knih

HHhH HHhH Laurent Binet

HHhH je dost netradiční rekonstrukcí operace Anthropoid. Spolu s autorovým (smyšleným či reálným?) osobním komentářem se čtenáři nedostává očekávaná fikce, ale naopak děj usměrňuje a zdůrazňuje historické zajímavosti. Ačkoliv se to Binet snaží negovat, právě kvůli jeho vstupu dostává kniha románový nádech. Oproti očekáváním ale v pozitivním slova smyslu, protože dílo získává na čtivosti a nabízí toto úzce zaměřené téma, které by jinak zaujalo pár Čechů a skalní válečné fanoušky, širšímu čtenářskému publiku.
Pokud mám napsat něco o knize samotné, musím ocenit autorskou fikci a zdařilou hru se čtenářem, která mi pomalu začíná docházet až teď při psaní komentáře. Věrohodnost předkládané historie ze svého laického pohledu nemůžu plně zhodnotit, ale Binetovo líčení na mě působilo přinejmenším uvěřitelně. Celkově dílo hodnotím jako čtivé a přínosné. Určitě se neztratí jako doporučená literatura na gymnáziu, ale ani v (ne)obyčejné domácí knihovně.

30.08.2017 4 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Ze začátku mi Lovecraftovo vyprávění o hrůzách, které lze jen těžko popsat a o zapomenutých monstrech z dávnověků přišlo poněkud úsměvné. Postupem času jsem se ale do jeho stylu vyprávění dostala a začal mě opravdu bavit. Ne že bych knihu brala jako horor v pravém slova smyslu, ale je pravda, že Lovecraft v rámci svých příběhů atmosféru děsu rozhodně dokázal navodit. Ze všech povídek mě opravdu překvapila ta, po které je pojmenovaná celá kniha, totiž v horách šílenství. Jedná se o nadprůměrně zdařilé dílko, které překvapí realisticky vědeckým stylem vyprávění a opravdu hutnou atmosférou.

30.11.2015 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Pratchett je prostě mistr rozebírání těch nejmenších detailů ve chvíli, kdy paralelně graduje obrovský dějový zvrat, ke kterému směřuje celá kniha.
Tentokrát mě ale tehle autorský trik vůbec nedráždil. Možná právě naopak. S malým dítětem výrazně klesla moje tolerance dramatična a zdá se, že odlehčené, ale napínavé příběhy ze Zeměplochy jsou to pravé.

25.05.2024 4 z 5

Morálka lidské mysli Morálka lidské mysli Jonathan Haidt

Morálka lidské mysli je zajímavá, informacemi nabitá populárně naučná kniha. Bohužel je na první pohled patrné trochu starší vydání, protože ve srovnání s třeba takovým Koncem stárnutí, působí poněkud suše. Pokud se ale čtenář obrní nebo bude Morálku lidské mysli jednoduše brát jako učebnici, čeká ho zajímavá cesta světem objektivní morálky.
Kde začíná a kde končí kulturní zvyklosti? Co si myslíte o muži, který má v soukromí svého bytu pohlavní styk s mrtvým kuřetem? Jedná amorálně? A souvisí jeho čin s morálkou? Odpověď na tuto a řadu méně i více kontroverzních otázek autor ukazuje na řadě vlastních i převzatých studií. Kromě toho se dozvíme také typické profily pravicových vs. levicových amerických voličů a mnoho dalšího. Za přečtení kniha jednoznačně stojí.

10.02.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Proměna podobně jako řada jiných Kafkových děl nabízí pohled na temnou stránku lidskosti. Krátká, absurdní forma asi vedla k všeobecné popularizaci. Pokud vás bavila, zkuste Proces, který jde více do hloubky.

15.11.2020 4 z 5

Lahodně s Ellou Lahodně s Ellou Ella Woodward

Nějak jsem si myslela, že celosvětová mánie ohledně Elly bude založená na skutečném umu. Po zakoupení kuchařky mám pocit, že jde hlavně o příběh. Jestli se necítíte dobře, nejste spokojení se svojí postavou a vůbec je něco špatně, určitě bude super, pokud vám Ella dokáže trochu ozdravit jídelníček. A vlastně vás hlavně namotivovat pozitivním přístupem a příkladem, že to jde. Já jsem si knihu pořídila spíš s touhou poznat nové recepty, naneštěstí jich kuchařka nenabízí mnoho. Pro někoho, kdo je trochu zkušenější s prací s luštěninami, ovocem a zeleninou se v knize opravdu mnoho nenajde. Pokud ale teprve začínáte přecházet na stravu, která neobsahuje tolik masa, Ella může být právě pro vás. Najdou se zde totiž na přípravu i čas nenáročné a jednoduché recepty. Postupy jsou jasné a ke každému pokrmu je také přiložena fotografie. Celkově knihu vnímám spíš než jako kuchařku jako příběh o cestě k lepšímu zdraví. Jestli dokáže někoho přesvědčit, aby se vydal cestou zdravé výživy, určitě si zaslouží své místo.

09.07.2019 2 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě hluboce dokázala vtáhnout do děje. Možná je to tím, že mám taky něco nacestováno, možná tím, že občas taky pochybuju o tom, kdo jsem a co vlastně chci, nebo je to tím, že i když se skrývám za závojem humanisty, i tak mi i přesto v hlavě občas vytanou rasistické myšlenky.

Kniha nás provází všemi těmito tématy, postupně graduje k bouřlivému vzkypění ega hlavní postavy, která díky tomu můžu nahlédnout zase o kousek dál, uklidnit svou mysl a pokračovat. Kam? To už není důležité.

Pánek skrze toto dílo dokazuje nejen vlastní lidskost a empatii, ale také velký literární talent. Jeho věty jsou až úmorně dlouhé, ale je velice snadné nechat se jimi strhnout a až v básnickém rytmu proklusat celou knihou. Ze všech úhlů se jedná o velmi kvalitní, znepokojivé a přesto uklidňující dílo, které má co nabídnout i ostříleným čtenářům.

07.10.2018 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

John Galsworthy představuje své životní, Nobelovou cenou ověnčené, dílo o početné rodině Forsytů. Jedná se o rodinu, která svou hamižností a touhou po vlastnictví odráží celkovou náladu ve společnosti kolem počátku 19. století. Daří se mu ukázat tehdejší poměry, nálady, války i osobní vzestupy a pády.
Sága rodu Forsytů pro mě vždy měla punc takové té lepší telenovely vysílané v České televizi. Když jsem se tedy dostala ke knize samotné, moje očekávání nebyla nijak vysoká. Nakonec ale musím uznat, že i když se jedná o žánr ne vzdálený červené knihovně, jde nejen o čtivou a zábavnou knihu. V této sáze se totiž podařilo zachytit samotnou esenci lidství. Někomu sice přijde nízká, někomu nezajímavá, ale myslím, že tak jako tak není příliš vzdálená realitě.

30.07.2017 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Jednotlivé příběhy jsou čtivé a i samostatně by dobře fungovaly. Díky jejich elegantnímu propojení ale čtenář získává něco navíc a má tak příležitost zamyslet se nad předkládanými tématy z tak nějak všeobímajícího pohledu. Linky týkající se základních pravd o lidské existenci jsou relativně hluboké a překvapivě nepůsobí nijak na sílu. Celkově kniha jednotlivými příběhy zaujme i bez hlubšího propojení, kterým jsou jednotlivé povídky svázané. Hlubší smysl je příjemná třešnička na dortu.

30.10.2016 5 z 5

Tovje vdává dcery Tovje vdává dcery Šolom Alejchem (p)

Někdy smutné, někdy veselé Tovjeho příběhy se mi pořádně vryly pod kůži. S Židovskou grácií podané životní osudy prostého mlékaře, jehož hlavním životním posláním je zaopatřit svoji rodinu a zajistit všem svým dcerám bohatý a příjemný život. Čtenáře pohladí po duši a zpříjemní tak sebe deštivější den.

24.10.2016 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Růže pro Algernon je pro mne jedno z nejsilnějších děl všech dob, už nikdy se nevytratí z mé mysli ani z mého srdce. Neuvěřitelný vývoj psychologie hlavní postavy spolu s opravdu zajímavým nápadem - prostě román, jak má být :)

26.11.2015 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý díl pro mě představoval určitý zlom v kvalitě. Možná to bylo tím, že jsem už trochu dorostla a i když byl Harry vlastně stejně starý jako já, už se nedokázal rovnat s dalšími světovými klasikami, které se mi v té době dostaly do ruky. Atmosféře temna prostě něco chybí a navíc mě neskutečně otravovalo neustále fňukání hlavní postavy. Na druhou stranu i tato knížka nabízí typické kouzlo kouzelnického světa a vyniká svojí čtivostí.

25.11.2015 4 z 5

Nedokončené príbehy Nedokončené príbehy J. R. R. Tolkien

Nedokončené příběhy doporučuji číst až po Silmarilionu. Jedná se vlastně o soubor legend z různých časových období, které jsou o to kouzelnější, když čtenář tuší, k jakým historickým událostem ve Středozemi se vztahují.

23.11.2015 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Čekala jsem další z řady nepříjemně amerických rozvojových knížek a už na pár prvních stránkách jsem si uvědomila svůj omyl. Pět jazyků lásky nabízí opravdu snadný návod jak naplnit srdce ostatních, ale i to svoje.

29.04.2020 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Kultovní dílo, které pro mě zůstává překvapivě nezáživným. První, neúspěšný pokus o přečtení jsem hodnotila spíš jako osobní selhání. Napodruhé se ale ukázalo, že Kerouac tak snadno nestrhne. Celá kniha je velmi repetitivní a točí se opravdu jen kolem ženských, chlastu a raušů nejrůznější podoby. Na druhou stranu mi volnomyšlenkářský styl těhle pobudů dokázal vniknout pod kůži. Celkově jsem za tehle výlet po Americe ráda, další si ale odpustím.

29.04.2020 3 z 5

Kvítka v bytě Kvítka v bytě Veronika Ježková

Velmi příjemně pojatý úvod do světa květin. Zatím jsem květinám přistupovala spíše z pozice pozorování - na tomhle místě se jí daří/nedaří, tahle zálivka jí ne/vyhovuje atd. Kvítka v bytě nabízí návod, jak ještě rozvinout tehle selský přístup. Už se těším na jaro a na velké přesazování! :)

21.01.2020 4 z 5

Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Nicole Staudinger

Těžké téma podané lehkou rukou. Autorka nejenže nabízí zábavné a poučné čtení, ale na celou problematiku nahlíží s dostatečným odstupem. Místo přehrabování se v těžkém osudu podává rady, jak se z něj vyhrabat a přestat být ona "hodná holka". Některé typy přesáhly rámec mého očekávání, takže teď vím nejen to, jak se poprat s typicky ženskými "neutrálními" narážkami, ale třeba taky to, co odpovědět při pohovoru na téma těhotenství a péče o děti. Super, víc takových knížek a hlavně autorek, ke kterým člověk může vzhlížet.

07.01.2020 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Autor nás provází životem zlomeného muže. To vše, aby nám předal jedinou myšlenku. Možná spíš jednoduché, ale jasné poselství. Otázkou je, jestli kvůli tomu bylo nutné psát knihu. Ta je místy záměrně otravná, zdlouhavá a snad až nudná. Na druhou stranu Houellebecq rozhodně psát umí. Stačí to? Spíš ne.

22.12.2019 3 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor slouží jako předloha pro řadu divadelních komedií, stejně notoricky známých jako třeba Sen noci svatojánské od Shakespeara. Můžeme se tedy těšit na přehlídku absurdních situací, plných lidské malosti a podlézání. Naštěstí vše Gogol dokáže podat tak, že se u čtení člověk necítí trapně, ale dokáže si naplno užít tuhle pitoreskní komedii.

30.07.2017 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Předloha notoricky známého filmu s Tomem Hanksem. Proto mě překvapilo hned několik zásadních rozdílů mezi oběma díly. Mezi všemi vypíchnu třeba Forrestovu tělesnou schránku nebo jeho až zázračné nadání pro matematiku. Kniha je také více fantastická a nabízí mnohem odvážnější a nereálnější dobrodružství než film.
Pokud vás tedy láká humoristický, fantastický román o věčném smolařovi a šťastlivci v jednom, ne nepodobném třeba Královny nemají nohy od Neffa, je Forrest Gump určitě pro vás. Jen se připravte na to, že milostná linka tu na rozdíl od filmu nehraje tak zásadní roli.

30.07.2017 4 z 5