Allys Allys komentáře u knih

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásne napísaná kniha od ktorej sa nedalo odtrhnúť. Je to zaujímavý náhľad do japonskej kultúry, života a zvykov. Čitateľ je vtiahnutý do deja a daného obdobia bez dlhých nudných popisov. Má možnosť nahliadnuť do zákulisia, v ktorom vidno aj odvrátenú stránku života gejš a nielen na verejnosti prezentované pozlátko. Príbeh je podaný veľmi realisticky, no napriek tomu si zachováva istý nadhľad a jemnosť. Je až priam neuveriteľné, čím všetkým si v živote Sajuri prešla. Je to kniha, na ktorú sa po prečítaní nezabúda. Určite odporúčam.

09.07.2019 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Úžasná kniha pre všetkých milovníkov našich štvornohých kamarátov. Miestami som sa smiala, miestami plakala (a to sa mi pri žiadnej knihe ešte nestalo), kniha je písaná tak, aby vzbudila silné emócie. Dojímavé rozprávanie z pohľadu psíka je podané krásne a aj vďaka tejto knihe som zase o trochu viac pochopila toho môjho :-) Je to pútavý a poučný príbeh, ktorý si určite ešte niekedy prečítam. Určite však odporúčam najskôr si prečítať knihu a až potom pozrieť film, ktorý bol síce taktiež krásny, ale miestami dosť odlišný.

04.07.2019 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Ďalšia úžasná detektívka zo série Prípadov Kim Stoneovej. Ako vždy je príbeh napísaný pútavo a kvalitne. Páčilo sa mi prelínanie zábleskov z mysle vraha počas celej knihy, miestami to bolo naozaj psycho. Rozuzlenie a záver taktiež super. Viac nechcem písať, aby som nespoilerovala, ale určite odporúčam a verím, že raz budú mať tieto prípady svoj vlastný seriál :-)

01.07.2019 5 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Síce už niesom v cieľovej skupine, ale napriek tomu som rada, že sa ku mne kniha dostala. Bolo to príjemné oddychové čítanie (po ťažších knihách predtým), postavy boli sympatické a štýl písania pútavý. Bolo to síce trochu predvídateľné, ale vôbec mi to nevadilo. Dokonca som čítala aj pokračovanie. Hlavná postava dosť často pečie rôzne sušienky, tak som dostala chuť napiecť nejaké tiež :-D

28.06.2019 5 z 5

Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí Jonas Jonasson

Plne súhlasím s nižšie uvedenými komentármi, ako som sa na knihu tešila, tak som bola sklamaná. Stoletý stařík aj Analfabetka boli super, ale toto bolo miestami tak preplnené súčasnou politikou a nezáživné, že keby nečítam knihu v rámci výzvy, asi by som ju odložila nedočítanú. Začiatok aj záver boli fajn, inak Alan v knihe takmer nebol a keď už tam bol, zväčša liezol niekomu na nervy (časom už aj mne). Autorov štýl písania sa mi páčil a niektoré časti boli fakt vtipné (najmä tie z Kórei a Afriky), ale väčšina knihy bola skôr únavná.

26.06.2019 3 z 5

# Smrt všem prasatům # Smrt všem prasatům Tony Parsons

Kniha je naozaj dobre napísaná, ten úvod z pohľadu obete bol veľmi silným zažitkom. Spočiatku dej trochu zadrhával, ale nie moc, skôr to boli také chvíle, že si som si povedala, je čas ísť spať a dočítať nabudúce. V mnohých hodnoteniach sa píše, že postava Wolfa je vykreslená tuctovo - pravdupovediac, mne tí vyšetrovatelia prídu, ako by ich jeden autor písal úplne v každej detektívke - každý je sarkastický, nikto nemá čas na blízkych a takmer každý má nejakú traumu z minulosti, prečo sa rozhodol byť vyšetrovateľom. Myslím, však, že to nieje dôvod udeľovať nízke hodnotenia, aspoň ja to beriem tak, že to patrí k žánru :-) Kniha rozhodne za prečítanie stojí.

18.06.2019 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasná kniha, som veľmi rada, že som ju čítala. Toľko nových a zaujímavých informácií napísaných veľmi pútavým spôsobom sa len tak nevidí. Popis lesného spoločenstva a dejov, ktoré v ňom prebiehajú (o ktorých som ani netušila), vzťah medzi rôznymi druhmi stromov navzájom, vzťahy medzi stromami a inými obyvateľmi lesa a mnoho ďalších informácií je podaných čitateľovi veľmi pútavým spôsobom. Od prečítania knihy si vždy pri návšteve lesa všímam veci, ktoré som predtým nevidela. Určite by som túto knihu odporúčala aj mladším ročníkom, aby si vybudovali pozitívny vzťah k prírode, úplný ideál aby sa táto kniha dostala do škôl :-)

17.06.2019 5 z 5

Hon na ovcu Hon na ovcu Haruki Murakami

Prišlo mi to nezáživné - tretina knihy popisovala len stravovací režim a siahodlhé popisy, ktoré s ničím nesúviseli. Pol strany o plechovke na móle vrátane popisu skrutiek na tom móle mi už prišlo moc. Kniha je však jazykovo napísaná kvalitne a autor je pravdepodobne veľký perfekcionista, vzhľadom k tomu, že všetko popisuje do tak najmenších detailov, až čitateľovi nezostane nič, čo by si mohol predstaviť :-) Dej začal byť zaujímavejší v druhej polovici knihy a koniec sa už čítal oveľa lepšie. V knihe sú prvky surrealizmu, čo bolo zaujímavé a kniha navodzuje melancholicko-depresívny pocit, čo úplne nevyhľadávam. 3,5*

14.06.2019 3 z 5

Zdravá výživa pro psa - Syrová strava BARF Zdravá výživa pro psa - Syrová strava BARF Sabine L. Schäfer

Knihu som čítala, keď som chcela prejsť so psíkom na BARF. Je to super príručka - všetko je vysvetlené jasne, stručne a pochopiteľne. Sú v nej aj tabuľky, ktoré plodiny majú kedy sezónu, ktoré som využila aj vo svojom stravovacom pláne :-)

13.06.2019 5 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Chvíľu mi trvalo kým som si zvykla na štýl písania a vyjadrovania Elsy, ale potom to už bolo OK. Bolo tam veľa vtipných chvíľok a postrehov, kniha nesie zaujímavé posolstvá a otvára otázky, ktoré hýbu spoločnosťou. Ostatné hlavné postavy sa mi tiež veľmi páčili, kniha sa čítala rýchlo a dobre (po prejdení trochu zmäteného úvodu). Určite odporúčam ako oddychovku, pri ktorej sa dá nad mnohými vecami zamyslieť.

13.06.2019 4 z 5

Zlá žena Zlá žena Marc Pastor

Kniha vychádza zo skutočných udalostí a možno aj na základe toho mi prídu niektoré časti miestami až neuveriteľne nechutné a kruté, možno aj preto, že šlo hlavne o deti. Vyvažuje to však rozprávač - smrť s patričným nadhľadom a správnou dávkou čierneho humoru. Práca detektívov je taktiež zaujímavá - riešenie zločinov bez modernej techniky, to už sa dnes len tak nevidí :-)

10.06.2019 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Veľmi zaujímavá kniha plná emócií. Krátke kapitoly mi vyhovovali, ale pri čítaní sa naozaj treba sústrediť, lebo okrem rôznych dejových línií sa striedajú aj rôzne časové obdobia a nie v chronologickom poradí. Prepojenie línií je priam až neuveriteľné, ale krásne spracované. Dojemný príbeh z vojnového obdobia s netradičnými postavami. Dúfala som síce, že to dopadne trochu inak, ale knihu rozhodne odporúčam.

10.06.2019 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Vtipný príbeh o prvom turistovi v Ankh-morporku, jeho chodiacej batožine a sprievodcovi mágovi :-) Tento rok som si knihu čítala znovu a smiala som sa ako prvý krát :-D Páči sa mi aj vysvetlenie fungovania rôznych prírodných a fyzikálnych zákonov na Zeměploche a super bol aj Dvoukvítkov fotoaparát :-)

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Ďalší skvelý príbeh od A. Marsons. Tá voľba pred ktorú sú rodičia postavení ma dostala. Autorka má skvelý štýl písania a dokáže do hĺbky vykresliť charaktery zúčastnených postáv bez zbytočného balastu okolo. Kniha bola plná napätia a strachu od začiatku do konca.

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Oddychové čítanie o živote hlavného hrdinu a ďalších členov jeho rodiny. Autorka popisuje bežný život obyčajných ľudí plný rôznych zvratov a prepojení. Kniha sa čítala veľmi dobre a veľmi sa mi páčil aj štýl humoru, aj keď sa stalo niečo negatívne, bolo to veľakrát podané odľahčenou formou :-) Pekná kniha, odporúčam.

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Dojímavý príbeh o osudoch žien a dievčat z nedávnej minulosti, keďže posledná takáto inštitúcia bola zatvorená v roku 1996. Posielanie žien v podstate pre nič za nič do takejto inštitúcie v mene cirkvi, ktorá hlása lásku k blížnemu. Pôvodný účel, ktorý bol pomáhať napr. prostitútkam zaradiť sa prácou naspať do spoločnosti sa zvrhol a bežne sa tam dostali mladé nevinné dievčatá a z práčovní sa stalo väzenie. Najviac som bola šokovaná z prístupu rodičov dievčat a ľudí bývajúcich okolo práčovní, ako sa boli schopní správať k tým ženám. Viem, že príbeh je vymyslený, ale na základe udalostí, ktoré sa naozaj stávali a je mi z toho smutno, koľko zloby sa môže v človeku nájsť.

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Ako prvú knihu od Yrsy som čítala Pamatuju si vás všechny a možno som od tejto knihy čakala niečo podobné, čo sa však nestalo. Miestami bol dej zaujímavý, ale ako som sa chcela báť, tak som sa vôbec nebála. Postava Tóry v tomto príbehu mi príde vložená nejak nasilu. Prvá časť knihy sa zaoberá nelogickými odôvodneniami, prečo tam práve ona musí ísť a potom si pobalí do Grónska blúzky s volánikmi :-D Viem, že kniha je zo série, kde je Tóra hlavná postava, ale buď mala riešiť pre ňu vhodnejší prípad, alebo tento príbeh nemusel byť z tej série a mohol dávať trochu zmysel :-)

04.06.2019 3 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

Priznám sa, že som prvý diel nečítala, avšak aj napriek tomu ma kniha veľmi zaujala. Neotrelý dej, prelínanie minulosti a súčasnosti bolo taktiež spracované kvalitne. Kniha sa čítala veľmi dobre, dej plynul svižne a veľmi zaujímavá bola aj teória predurčenia osudov a prepojenie deja napríklad s Nostradamom alebo Shakespearom. Po celý čas som mala pocit, že čítam námet na film. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o staršiu knihu som ho hneď hľadala, žiaľ nenašla, ale snáď ho raz niekto natočí :-)

22.05.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Dej je pútavý, plný napätia a zvratov. Emócie hlavných postáv kvalitne podané, úplne som to prežívala. Prečítala som ju za víkend, nemohla som prestať - zvraty v deji podávané akurát tak, že vždy, keď som si povedala, že idem niečo robiť nastal ďalší a potom zase niečo, no v ten víkend navarené doma nebolo :-)

22.05.2019 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Na toto pokračovanie som sa veľmi tešila a môžem povedať, že nesklamalo. Príbeh je dosť obsiahly, ale je napísaný prehľadne, aspoň ja som sa v ňom nikdy nestratila. Dej je pútavý, čitateľnosť výborná. Veľa vecí a situácií mi však príde hlavne pre efekt a nie všetko je realistické. Baxterová v roli vyšetrovateľky bola sympatická a dejové linky mi prídu lepšie prepracované ako v Hadrovom panákovi. Ako film by to bolo super, šla by som naň aj do kina :-)

30.04.2019 4 z 5