Alix Alix komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha se mi líbila po všech stránkách nejen proto, že jsem se narodila a stále žiju v Karviné, ale i proto, že autorka dokázala vykreslit tehdejší život reálně a bez zbytečné romantiky. I můj manžel je horník, takže o jeho práci vím víc, než je mi občas milo, protože o to větší mám o něj strach, ale tak už to tady chodí. Ve vztazích Čechů a Poláků mají pořád prostor určité pocity ukřivděnosti na obou stranách, ale v době mého dětství to bylo daleko horší. Pořád u nás žije polská menšina, pořád jsou u nás polské školy, ale už jsme se naučili spolu žít. Sama pocházím ze smíšeného manželství a nebylo to pro mne vždycky jednoduché. Máme ale rádi svůj kraj a místa je tu pro všechny dost. I když moje mamka říkávala, že šachty byly pro nás požehnáním i prokletím.

25.07.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Skoro se bojím psát svůj komentář, abych se té knihy nešetrně nedotkla, aby ji to nebolelo. Málokdy jsem četla něco tak něžného, krásného a pravdivého. Už to, že vypravěčka je Smrt, tu knihu posunuje k něčemu, co jde skoro mimo nás, pokud se nezačneme zajímat o osudy postav, které v knize jsou. Vždycky jsem si myslela, že dokážu porozumět lidem a pochopit spoustu věcí. Po přečtení této knihy si to už tak moc nemyslím. Najít krásu a lásku tam, kde ji nečekáš, kde na první pohled vůbec není, vyrovnat se s minulostí a dokonce odpustit, to je něco, co bych se chtěla naučit i já. Pro mne to JE naprosto strhující příběh a na tuto knihu nikdy nezapomenu a to z mnoha důvodů.

29.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Prvnímu dílu jsem dala o hvězdičku méně, ale i tak se mnou kniha docela zamávala. Tento druhý díl bych, bez mrknutí oka, ohodnotila i deseti hvězdami. V první knize jsem si nedokázala vytvořit nějaký bližší vztah k jednotlivým postavám, ale tady už do sebe všechno zapadlo, akorát jsem si občas musela upřesnit, kdo, s kým a v jakém rodinném vztahu. Postav je tam opravdu hodně.
Před paní autorkou smekám. Jako lokální patriot jsem spoustu reálií znala z vyprávění babiček, ale tady je to všechno chronologicky srovnáno a za historické informace, které jsem dosud neznala, jsem autorce upřímně vděčná. Už dlouho na mne nějaká kniha takto nezapůsobila a ten pocit za to fakt stojí!

27.08.2021 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Jinak jsem knihu vnímala jako dítě, jinak teď. Co jsem tehdy netrpělivě přeskakovala jako nezajímavé a nedůležité, jsem si dnes přečetla s opravdovým zájmem. Knihy dospívají občas s námi a naše priority se mění. Nic to ale nezměnilo na tom, že jsem si knihu užila a za pár let se k ní určitě zase vrátím tak, jak to dělám se všemi verneovkami. A nejen s nimi...

08.06.2021 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Poprvé jsem Bílého tesáka přečetla v dětství a pamatuji si, že jsem se při čtení hodně bála. Pak jsem na něj zapomněla a vyhrabala ho včera. Četla jsem až do noci a brečela tak, až se mi rozmazávala písmenka. Nádherná kniha, plná citu a porozumění, ale i krutosti a omezenosti. Konečná proměna Tesáka byla popsána naprosto bravurně a konec mne potěšil, takže jsem mohla spokojeně usnout.

14.01.2019 5 z 5

Ani nevím, jak to komentovat, protože kniha je napsaná geniálně. Stoletý stařík vylezl z okna a zmizel a od té chvíle se kolem něj, díky souběhu různých náhod, objevují další a další zajímavé postavičky, některé usilují staříkovi o život, některé ho chtějí chránit a docela důležitý je i kufr plný peněz. Druhá linie příběhu popisuje staříkův život zpětně a je pravda, že je to takový trochu Forrest Gump. Jenže stařík má daleko širší záběr a naprosto se nemíní vzdát komukoli a čemukoli. Okamžiky smrti některých postav mne opravdu pobavily a ke konci knihy jsem se už hlasitě smála.

27.09.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jako odpočinková kniha to nebylo špatné, ale jinak mi tam spousta věcí lezla na nervy, včetně hlavní hrdinky. Detektiv šéfinspektor Fosterová se po celou dobu chová jako umanutá koza a její nadřízený s ní měl teda svatou trpělivost. Nepamatuji si, že by poslechla jediný jeho příkaz, což si nedovedu vůbec představit a kdyby se takhle chovala moje podřízená, vyrazím s ní dveře. Její věčně vybitý mobil mne taky rozčiloval a Superman by se cítil zahanben, protože nemusela jíst, spát a přežila by snad všechno. Jeden vrah byl jasný a druhý se dal uhodnout. Ale celkově jsem se u toho odreagovala.

26.01.2022 3 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Příběh není strašidelný, spíš děsivý a to hodně. Pokud se děj týká malých dětí, člověk to tak nějak bere víc osobně. A kdo SK zná, ten ví, že ne všichni kladní hrdinové, ať už dospělí nebo děti, se ve zdraví dočkají konce příběhu, případně se ho nedočkají vůbec.
Špatné sny jsem z toho měla, to už je u mne tradice. Takže, doporučuji!

23.10.2020 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Skvěle napsaná a skvěle promyšlená kniha.
Zařekla jsem se, že nenakouknu na poslední stránky, abych věděla, jak to dopadne a taky jsem to neudělala. Šetřila jsem si knihu a četla ji pomalu a pečlivě. K vesměs pochvalným komentářům celkem nemám co dodat, snad jen to, že Kingovo " vatování " mi vůbec nevadí, ba naopak, očekávám ho. Popisy kohokoliv a čehokoliv ke Kingovi prostě patří a on je v nich mistr. Právě díky jeho mistrovským popisům přesně vím, jak vypadají lidé v jeho knihách, znám jejich myšlenkové pochody, domy, ve kterých bydlí a auta, ve kterých jezdí. Znám jejich psy a vím, co rádi jedí. Je to lepší než sledování filmu, je to jako precizně a do detailů namalovaný obraz.

02.03.2013 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

A mně se to taky líbí! Často si u té knihy vzpomenu na dětství a svou babičku a jsem ráda, že taková kniha existuje. Její děj je poklidný jen zdánlivě, je tam přece tolik lidských osudů, dobrých i zlých a tolik věcí k zamyšlení...

30.11.-0001 5 z 5

I druhá kniha o staříkovi je, aspoň pro mne, napsaná geniálně. Stařík tady sice má o něco méně prostoru, ale z rozličných nebezpečných situací se pořád dokáže dostat se šarmem a grácií. Politika mi vůbec nevadila, spíš naopak, protože díky staříkovým dobrodružstvím jsem mohla známé i neznámé politiky poznat blíž, než v tisku nebo na televizní obrazovce. Obzvlášť mne pobavil Trump, tomu to fakt sedělo. Ale i komentáře o politické situaci napříč světem, mi daly hodně k zamyšlení. Většinou krátké, stručné, psané s humorem a - pravdivé.

04.10.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Musím přiznat, že se mnou kniha docela zacloumala a hodně jsem o ní přemýšlela, než jsem se pustila do dalších stránek. Zároveň jsem ale nespokojená, protože mi v ní některé věci neseděly, zněly mi falešně. Problém jsem měla s Dorou. I přes její tragický osud jsem se neměla čeho chytit, těžko si mohu vytvořit nějaký vztah k postavě, která jako dítě sice zažije tragedii, pak dospěje, najednou je jí čtyřicet, ale vlastně nic o ní nevím, kromě toho, co nachází v různých archivech, což bylo pak už hodně únavné. Trapná zmínka o jejím vztahu k mužům mi připadala, že ji tam spisovatelka nacpala násilím, stejně jako scéna s Jakoubkovým záchvatem. Prostě jsem tomu nevěřila. Často jsem se musela vracet, abych pochopila o jakou postavu, v jaké době a jakém vztahu k Doře vůbec jde. Jak bylo naznačeno, Dora svému osudu neušla, ale i to mi připadalo tak nějak rychlé a násilné. Fakt mám rozporuplné pocity a říkám si, že to asi přečtu ještě jednou a budu trpělivější.

22.01.2022 3 z 5

Později Později Stephen King

Bylo to příjemné čtení, jako vždy, ale zdá se mi to trochu víc odlehčené, než jsem u SK zvyklá. Ovšem, vcítit se do dětské duše, to SK ovládá bravurně, protože mu věřím každé slovo.

15.11.2021 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Takhle krásná kniha ve mně kdysi vzbudila zájem o antiku,báje, mýty a následně i historii.

30.11.-0001 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Chodím do kurzu angličtiny a panu Kaplanovi jsem neudělala ostudu, jelikož jsem paní lektorce řekla, že jsme si pořídili štěně a to mne pořád kouše. Paní lektorka se okamžitě ohradila, že ona mne určitě nekouše a doporučila mi, ať si zopakuji osobní zájmena. TO byla ostuda!!!

24.03.2018 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Vycházela jsem z toho, že kniha je o nájemném vrahovi, takže jsem čekala něco úplně jiného. Anoano, SK se nevyplatí podceňovat, vždycky má schovaná nějaká překvapení. Knížka je nádherná, plná lásky a porozumění, ovšem nějaké násilné scény tam být musí, to by nebyl King. Ale hlavně je to snad o vykoupení.
SK opravdu nemá rád Trumpa, opravdu tam jsou narážky na Osvícení, ale, podle mne i na Puls. I tam je Alice Maxwelová, ale jako někdo jiný a i tam je malá dětská botička. Pro mne bylo čtení velký zážitek.

22.06.2022 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Kniha se mi v dětství líbila, tak jsem si ji přečetla znovu. Líbila se mi velice i teď i když k některým pasážím se dnes už stavím kriticky. Postavy Julese Verne jsou většinou černobílé, na to si člověk zvykne, ale jeho popisování "divochů" mne občas rozčilovalo. A docela mne nadzvedla krátká pasáž, kdy jeden z hrdinů zastřelí vzácného ptáka, o kterém se zmiňuje, že je na pokraji vymření, což považuji za barbarství. Další pasáž je, jak mladý Robert "udatně ubil ježuru", která mu vůbec nic neudělala a neměl k tomu žádný důvod.
Ale čtení jsem si užila a něco nového se i naučila.

19.05.2021 4 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Pro mne je to krásná kniha, u které jsem mohla popustit uzdu fantazii a představám, jaký byl život pravěkých lovců i celých rodů. Panu Štorchovi jako vypravěči a panu Burianovi jako ilustrátorovi jsem za to velice vděčná, neboť bez nich by má fantazie mohla jen tápat.

Film se mi nelíbí, beru ho na milost jen díky panu Bartoškovi, který zde pobíhá oděn do kůží a je opravdu kouzelný.

30.03.2013

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Nemám moc co dodat. Taťka měl hromadu sešitů Rychlé šípy a já jsem je s nadšením přečetla a to nejednou. Dodnes si pamatuji, že " ovoce, zejména peckovité, v břiše nabobtná ", což na vlastní kůži poznal Jindra Hojer, který se nezřízeně nacpal třešněmi a myslím, že se pak dokonce i napil.

24.08.2012 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Kniha mne nadchla i překvapila. Co taky od SK jiného čekat, že? Je krásná, děsivá a plná citu, nejednou jsem sáhla po kapesníku. A jelikož jsem pejskařka, Radar byla můj favorit a ani jednou mne nezklamala. Udělat takovou míchanici různých příběhů a ještě propojit smysluplně dva světy, to snad dokáže jen King. Překrásná kniha...

05.08.2023 5 z 5