Dva roky prázdnin

Dva roky prázdnin

Verne v knize zpracoval napínavý příběh patnácti chlapců, kteří si vyjeli na prázdninový výlet jachtou na moře. Po zakotvení v Aucklandu na Novém Zélandu odešla posádka na břeh a loď se díky nedopatření dostala zpět na moře. Zde byla hroznou bouří zahnána k břehům pustého ostrova kdesi v jižním Pacifiku, kde ztroskotala. Tak se z městských školáků, z nichž nejmladšímu bylo osm a nejstaršímu čtrnáct let, stali robinzoni, odkázaní jen sami na sebe. Většina z nich byli Britové, nejstarší byl Američan a dva chlapci byli Francouzi. Jejich prázdninový výlet se protáhl na dlouhé dva roky. Za tu dobu si chlapci na ostrově vybudovali vzkvétající osadu, kde každý pracoval podle svých sil a schopností a podřizoval se nutné kázni. Proto mohli úspěšně čelit všem nebezpečím a překlenout i vážnou roztržku, která hrozila rozdělit osadu na dva tábory. Když na ostrově přistála skupina pirátů, podařilo se jim za pomoci dvou dospělých lidí z bývalé posádky pirátské lodi nad zločinci zvítězit a po mnohých útrapách se navrátit zpět do vlasti. V této knize Verne opět ukázal (jako v mnoha jiných svých dílech) sílu kolektivu, který je schopen dosáhnout takových výsledků, jakých by nikdy nemohl člověk dosáhnout sám. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341/dva-roky-prazdnin-341.jpg 4.4760

Deux ans de vacances (1888)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Mladá fronta

kiki11

Už dlouho jsem si chtěla od tolik oblíbeného Julese Vernea něco přečíst, ale pořád jsem se k tomu nemohla dokopat. A pak se mi dostaly do rukou Dva roky prázdnin, které jsem dosud znala jen jako seriál, a ejhle! Objevila jsem naprosto úžasnou knížku. Musím tedy podotknout, že od zmíněného seriálu se kniha značně liší (ať už v některých postavách, věku chlapců, tak v mnoha částech děje), ale i tak má seriál něco do sebe a já ho stále řadím mezi své oblíbené.

Co se týče knihy, je psána nesmírně poutavým jazykem, takže jakmile se začtete, neodtrhnete oči dřív než na poslední stránce. To jsem si pořád říkala: „Dočtu tuhle kapitolu a jdu spát.“ A pak koukám, ono je čtvrt na dvě a za mnou dalších dvacet stran. Zkrátka, tímto řadím Julese Vernea mezi své oblíbence a s chutí se začtu do dalšího dobrodružství.

Stanenka

Nechápu, proč jsem verneovky nečetla už dříve. Jsou to čtivé, napínavé, perfektně vykreslené příběhy. Už se těším na další dobrodružství a určitě si dokoupím chybějící v mé knihovně.

EpicChlubis

Tohle byla moje první Vernovka a četla se mi velmi dobře, asi kvůli prostředí, které bylo velmi dobře zvoleno vzhledem k ději.
Knihu bych doporučil skoro všem čtenářům nebude, asi pro romantiky a pro lidi, kteří čtou naučnou literaturu atd....

Hanjimka

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.
Jak já jim v dětství záviděla...:-D

jan14s

Krásná kniha, jak jsem si jako kluk přál být na ostrově s nimi.

knihomol5555458

Velice čtivá, napínavá a to až do konce.

firei1980

knihu právě čtu ale i když jsem teprve v půlce moc se mi to líbí :D napětí tam vůbec nechybí :D

babicka_amalka

moje nejoblíbenější verneovka; zřejmě i proto, že jako každé dítě jsem toužila mít taky dva roky - a nejen dva měsíce - prázdnin ;-)

Jarda72

Četl jsem tuto knihu jako malý kluk. Byl jsem překvapen, jak čtivé je to i po těch letech.
Celá kniha mě bavila a užíval jsem si dobrodružství společně s celou partou kluků. Určitě doporučuji přečíst, je to takový návrat do dětských let a to není špatné :-)

Sandik

Četli jsme teď se synem. Stále stejně silné, jako kdysi...

TaLu
21.10.2016

Spolu s knihou Patnáctiletý kapitán moje nejoblíbenější verneovky. A tuto knihu jsem měla ještě o kousek raději. Dobrodružství kluků, kteří si prázdniny prodloužili na dva roky a tím vším, čím si prošli, vystudovali vlastně školu života, bylo jedinečné. Naše děti, když byly nemocné, poslouchaly stále dokola mluvenou verzi - pamatuji se, že tam zněl Marek Eben.

MirijamFrankl
08.04.2016

Nádherná kniha. Vlastně jsem si v ní našla jednu z prvních lásek, Brianta (-:
Ale nakonci jsem měla ráda i Doniphana a když málem zemřel, skoro jsem plakala.

Hedwik
20.02.2016

Krásně čtivé, milé a dětsky naivní :)

konicekbily
15.02.2016

Když jsem býval mlád, byl bych dva roky prázdnin měl rád. Aspoň jsem se k nim v této verneovce přiblížil, i když to nebyla povinná četba! V dětství jsme pořádali "expediceů do okolí rodné vísky a prázdniny byly najednou fuč. A pan Verne vystihl dokonale touhu tehdejších kluků za dobrodružstvím.

Exit-50
09.02.2016

Není co dodat. Prostě skvělé čtení.

mira.l
06.01.2016

No co k tomu dodat? Je snad nějaký kluk, který tohle aspoň jednou nečet??:)

kalache
29.11.2015

...už jsem velkej,ale srdcem pořád s nimi...

TaLu
28.09.2015

Moje nejoblíbenější Vernerovka.
To je vlastně úžasné, když si uvědomím, že knihy nějakého autora si získaly souhrnné označení.
Autor s nekonečnou fantazií a se schopností předávat dobrodružství dalším a dalším generacím.
Zajímalo by mne, jakým způsobem by pracoval a psal v současnosti.
Kolik těch jeho snů se uskutečnilo.
A kolika dětem předal svými knihami vědomí, že je dobré se nevzdávat, že statečnost je hodná obdivu a že přátelství není jen slovo.
Díky, že jeho knihy byly součástí i mého dětství.

standoslav
21.09.2015

Kniha byla dobrá, napínavá.

Luccy78
10.09.2015

Nádherně dobrodružná Verneovka, kterou jsem opravdu milovala a četla jedním dechem! Dobrodružství, hrdinství, odvaha, síla přátelství, tajemství neznámých dálek a moří... To je přesně ono..

woodward
18.08.2015

Další z mých oblíbených "Podivuhodných cest". Strašně jsem záviděl klukům, kteří mohli vyrazit na "školní výlet" na škuneru (i když to dopadlo trochu jinak). Představoval jsem si, jaká by to byla paráda, kdyby do holešovického přístavu připlul takový škuner a odvezl nás na pustý ostrov...
A taky jsem se díky téhle knížce od mámy dověděl, jak se vyslovuje "Auckland".

hancijar
15.07.2015

Odpocinkova cetba, napinave, hezky psane. Kniha se mi libila, doporucuji si precist. Pokud vim, tak snad i patri do povine cetby, stoji za to.

miriam.w
18.06.2015

Pridávam sa k hodnoteniam - pred cca 40 rokmi jedna z najčítanejších kníh v mojej knižnici ..

Ačánek
21.05.2015

Stejně jako kniha cesta do středu země mě tato kniha velmi nadchla. Při jejím čtení prožíváte životy chlapců na jejich ostrově, všechny jejich dobrodružství a nebezpečí kterému několikrát museli čelit. Kniha se čte velice dobře a jakmile se do ní ponoříte nejde přestat, protože s každou stránkou se dozvídáte něco nového.
Jak jsem předpokládal kniha mě nezklamala proto 5/5

Aniga
02.05.2015

Knihu jsem četla dost dlouho (velké až několika měsíční přestávky z důvodu času), ale příběh nebyl špatný. Z tohoto důvodu jsem jej nakonec i dočetla až do konce. Nejvíce mi zaujala stavba draka. Zatím ale pro mne je to od p. Verna nejméně zajímavý příběh.

Avatar Aang
27.04.2015

Vážně dobrodružné a nebzpečné prázdniny. Hlavně jsem se těšil na to jak se Doniphan s Briantem spřátelí. Nakonec to vyšlo.

Iwíček
10.04.2015

Kniha se mi velice líbila. Těším se na další autorovi knihy :)

Manunka
10.04.2015

První Verneovka, kterou jsem přečetla. Překvapilo mě množství zajímavých informací, které autor do příběhu zasadil. Jen si ale říkám, jak se to asi čte takovému dvanáctiletému klukovi. Nicméně příběh byl poutavý, chlapci více než stateční a vše skončilo tak jak má. Já jsem spokojená.

adax44
13.01.2015

zatím dobré.

Mercatino
30.12.2014

Knížka velmi dobře napsaná, vzhledem k tomu kdy byla napsána. Každopádně jsem přesvědčen, že zůstat chlapci na ostrově déle, všechny zvířata by tam podráždili. Osobně by jsem uvítal situování příběhu více do subtropických pásem, kde by se chlapci mohli více živit nějakými rostlinami. Jules Verne byl pravděpodobně vášnivý lovec a tuto loveckou náturu převedl i na dětičky. Např vyvraždění tuleňů je masakr dle mého i pro dospělého. Souhrnem nebýt toho střílení, knížka by byla více než použítelná pro mládež. Vykreslení charakterů je snad tou nejzajímavější casti knihy.