Dva roky prázdnin

Koupit

Verne v knize zpracoval napínavý příběh patnácti chlapců, kteří si vyjeli na prázdninový výlet jachtou na moře. Po zakotvení v Aucklandu na Novém Zélandu odešla posádka na břeh a loď se díky nedopatření dostala zpět na moře. Zde byla hroznou bouří zahnána k břehům pustého ostrova kdesi v jižním Pacifiku, kde ztroskotala. Tak se z městských školáků, z nichž nejmladšímu bylo osm a nejstaršímu čtrnáct let, stali robinzoni, odkázaní jen sami na sebe. Většina z nich byli Britové, nejstarší byl Američan a dva chlapci byli Francouzi. Jejich prázdninový výlet se protáhl na dlouhé dva roky. Za tu dobu si chlapci na ostrově vybudovali vzkvétající osadu, kde každý pracoval podle svých sil a schopností a podřizoval se nutné kázni. Proto mohli úspěšně čelit všem nebezpečím a překlenout i vážnou roztržku, která hrozila rozdělit osadu na dva tábory. Když na ostrově přistála skupina pirátů, podařilo se jim za pomoci dvou dospělých lidí z bývalé posádky pirátské lodi nad zločinci zvítězit a po mnohých útrapách se navrátit zpět do vlasti. V této knize Verne opět ukázal (jako v mnoha jiných svých dílech) sílu kolektivu, který je schopen dosáhnout takových výsledků, jakých by nikdy nemohl člověk dosáhnout sám....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341/dva-roky-prazdnin-341.jpg 4.4962
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Mladá fronta

Deux ans de vacances (1888)

Kniha Dva roky prázdnin

JulianaH.

Asi jsem udělala chybu, že jsem se snažila knížku přečíst za dva dny (resp. noci), takže jsem z ní ve výsledku nic neměla. Navíc mi bylo čtrnáct nebo čerstvých patnáct, takže jsem už odrostla cílové skupině. Zkrátka mě tehdy jen zajímalo, jak Verne píše; brali jsme ho ve škole a babička ho měla v knihovně, tak jsem po něm sáhla.
Je tedy možná jen můj problém, že se mi Dva roky prázdnin nelíbily. Nicméně je to fakt. Dráždila mě dokonalost dětských gentlemanů, ačkoli si teď uvědomuji, že zcela odpovídala představám 19. století – a že by se tak snad chlapci i zachovali.
Bohužel mi v paměti utkvěla jen úvodní bouře, pak výuka mladších chlapců staršími a nakonec jakýsi zmatený úprk pralesem. Verne si mě zkrátka nezískal. Ale dám mu ještě šanci a zkusím něco jiného.

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

princesse

Naprosto skvělé dílo. A televizní seriál byl naprosto úžasný.

Chingiz

Krásný příběh. Plný typických verneovských nesmyslů, nevěrohodných scén, příhod, událostí, kostrbatých dialogů. Člověk by si asi mněl zachovat romantizující a idealizující vzpomínku z dětství a nečíst to v dospělému věku. Jedna z nejhezčích verneovek po stránce příběhu. Téměř hrůza po stránce literární.

Hani77

Super kniha mého dětství, četla jsem ji minimálně 2x. Líbil se mi i seriál. Nechápu, jak někdo může knihu nazvat odpadem.

lukas9608

Četl jsem jako malý kluk, ale doteď si pamatuji, jak mě tato kniha spolu s dalšími Verneovkami uchválila.

Silwia20
21.12.2018

Prva kniha od Verneho. Som z nej nadsena. Pre mna napinavy, dynamicky pribeh, kde sa stale nieco dialo. Aj ked chvilami mozno trosku velmi prikresleny, kedze chlapci mali vsetko ako na tacke okolo seba ????

barca7361
19.11.2018

Výborná kniha, která je určena nejspíš mladším čtenářům, ale já jsem ji ocenila i jako dospělý čtenář.