Děti kapitána Granta

Až do Severního průlivu donesl žralok kusou zprávu o ztroskotání lodi Britania i výzvu nešťastných trosečníků o pomoc. A tak tři neúplné listiny nalezené v útrobách žraloka zavedou jachtu Duncan a její statečnou posádku, odhodlanou pomoci, na bludnou pouť kolem celého světa. Na palubě jachty jsou i Mary a Robert, děti skotského kapitána Granta, který se svou lodí Britania zmizel kdesi v neznámých oceánských pustinách, kde hledal novou vlast pro hladovějící lid své země. Jen úvahy a dohady řídí cestu dětí za otcem po neschůdných cestách, kde číhá plno nesnází, nebezpečí a nejednou i smrt. Víra obou dětí v konečný úspěch výpravy je však nezlomná a přenáší se i na jejich ochránce a přátele až do chvíle radostného setkání s kapitánem Grantem. Tato kniha se stala jednou z nejčtenějších a nejrozšířenějších Vernových knih, které byly i dramatizovány a filmovány. Verne vložil do tohoto prostého, ale napínavého příbehu mnoho zeměpisných, přírodovědných i národopisných poznatků o dalekých krajích, o Jižní Americe, Austrálii a Tichomoří, a jako dobrý znalec lidských povah vykreslil v dětech kapitána Granta opravdové malé hrdiny, kteří jsou i dnes vzorem statečnosti a odvahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300/deti-kapitana-granta.jpg 4.5611
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Les enfants du capitaine Grant, 1867

Kniha Děti kapitána Granta

Alix

Kniha se mi v dětství líbila, tak jsem si ji přečetla znovu. Líbila se mi velice i teď i když k některým pasážím se dnes už stavím kriticky. Postavy Julese Verne jsou většinou černobílé, na to si člověk zvykne, ale jeho popisování "divochů" mne občas rozčilovalo. A docela mne nadzvedla krátká pasáž, kdy jeden z hrdinů zastřelí vzácného ptáka, o kterém se zmiňuje, že je na pokraji vymření, což považuji za barbarství. Další pasáž je, jak mladý Robert "udatně ubil ježuru", která mu vůbec nic neudělala a neměl k tomu žádný důvod.
Ale čtení jsem si užila a něco nového se i naučila.

eva-lupen

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství. Teď jsem se do ní "z nouze" pustila znova a už mi tak skvělá nepřišla :-D. Tedy v něčem ano, ale celkově to působí hrozně naivně. Pro děti ale super! Co mne ale velmi překvapilo je to, jak Verne úplně ignoroval Darwina! Jinak přece není možné, aby ho Paganel nikde nezmínil. V té době byly přece Darwinovy knihy velmi populární. Zvláštní.

pepa4081

Tento román je velmi dlouhý a doslova nabitý dobrodružstvím. Procestujeme v něm několik kontinentů, při pátrání po zmizelém kapitánu Grantovi. Ani zde nechybí delší poučné výklady většinou ze zeměpisu a přírodopisu v podání profesora Paganela. Fakta jsou často zastaralá, někdy nudná, můžete je však přeskočit a vychutnat si pouze dějovou část knihy. Já jsem tentokrát nemusel vynechat ani řádek. Pominu li jistou naivitu a neskutečné štěstí, které hrdinové knihy mají, jde o napínavý román, který doporučuji dobrodruhům každého věku.
Kdo již dříve četl Tajuplný ostrov, bude bohužel připraven o pár překvapení.
Malá zajímavost: Francouz Paganel trpí nyktalopií, která je ve vysvětlivce označena za schopnost vidět za tmy. Jen minimum odkazů na internetu toto potvrzuje. Valná většina článků označuje nyktalopii pojmem šeroslepost, což je pravý opak.
Velmi uspokojivé.

Louisareading
28.12.2020

Podívejte se, v jakém roce byla tahle kniha napsaná a pak můžete zůstat v němém úžasu jako já, pokaždé, když jeho knihy otevřu.

Greenfingers
04.09.2020

Na knihách J. Vernea jsem vyrůstal a proto na ně nedám dopustit. Dnešní mládež má již zřejmě jiné vzory, ale pro mne zůstávají postavy z autorových knih těmi pravými hrdiny (možná jsem si je tak trochu zidealizoval).

Miro.slav
30.08.2020

Ako malý chlapec som si užíval putovanie ďalekým krajmi. Doteraz nezabudnem na scénu potopy, kde sa hlavní hrdinovia zachránili vylezením na obrovitánske stromy. Verne je naozaj dokonalý tvorca atmosféry a dobrodružstva. Odporúčam.

Liteket
02.07.2020

Krásná kniha, ale co se deskripce týče, tak poněkud náročná..

Luigi1
21.06.2020

Rád jsem pomáhal dětem najít svého otce a čelil mnoha nástraham,které může neznámý svět přinášet.Zde jsem viděl hrdiny a snil o takovém dobrodružství.Byl jsem moc rád,že děti našli svého otce,čtivé