Ajinka126 Ajinka126 komentáře u knih

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Čekala jsem něco trochu jiného. Čekala jsem napětí a opravdu thriller.
Tohle je rodinné drama. Mělo by to dostat vlastní kategorii. Sice to byla rychlovka čtenářská, ale to nejzajímavější přijde až úplně na konci. Snesla bych více "akce, napětí, překvapení" i v průběhu čtení.
Za mě to je slušný průměr.

22.12.2022 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Tohle se mi těžko hodnotí. Na jednu stranu jsem si knihu užila, líbily se mi hlavní postavy, akčnost děje a celé mě to jednoduše bavilo.

Na druhou stranu musím hodně upozadit pocity naprosté najivity nad pohledem na historii a vztah muže a ženy. Nad jejím pohledem na to, kolikrát ji tam chtěli znásilnit, zmrzačit nebo upálit. Hlavně, že je zamilovaná. Nad tím jsem často kroutila očima.

Nebudu raději ani rozebírat problémy cestování v čase, které autorka neřeší a já u toho zůstanu také.

Pokud všechno tohle přehlédnete, tak do toho rozhodně jděte! Bylo to pro mě svěží a příjemné poslouchání (koupila jsem jako audioknihu a Jitka Ježková odvedla skvělou práci).

Konec se pro mě trochu táhl, ale stejně jsem po dokončení audioknihy měla pocity smutku, že už nemůžu pokračovat dál. Klasický čtenářské rozpolcení.

22.12.2022 4 z 5

Autorka je obdivuhodná žena! Absolutně mě její odvaha dostala. Tato kniha je skvělá, jednoduchá a čtivá. Je to "ne tak šokujiící" pohled na tamní život.
Oproti její novější knize (Svědectví o životě v KLDR) to postrádá pomyslný kousek, který mi dodá pocit, že se mě jejich osudy a život dotkl.
Stále je to skvěle napsaná kniha. Rozhodně si její další tvorbu pohlídám a mohu doporučit.
PS: poslouchala jsem jako audioknihu a krásná četba, zvukový doprovod. Skvěle dotváří celou atmosféru.

22.12.2022 4 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Nejlepší hororová atmosféra, kterou jsem zatím četla.
Lovecraft je právem titulován králem hororů (E.A.Poe mi promine).

Nechci záměrně moc popisovat, co se v knize děje. Ale ta samotná přítomnost "něčeho", popis vjemů, prostředí, lidí. Dokonalé.

16.12.2022 5 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

K této knize mám silnou citovou vazbu. Je od mého dědy.
Kniha je krásně vyvedená s barevnými a originálními ilustracemi. Samotné příběhy jsou úžasné. Děda mi je vyprávěl dlouho před tím, než jsem je mohla číst.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Audiokniha - naprosto ohromná! Četba, audio doprovod, režie. Wow. Wow.

Co se samotného dialogu s obyvateli Severní Koree, tak obash je stejěn silný. Úžasně kladené otázky, dobře řízený rozhovor. Všechna čest autorce.

To všechno dohromady dává uvěřitelný, tragický a dojmený pohled na tamní život. Také je vidět, jak nechutně dokonalý systém si tam vytvořili. Nevěří ani vlastní manželce (ano, z domluveného svazku), tak jak by se mohli organizovat, aby si pomohli.
Tragicky krásné. Hltala jsem každou minutu.

Rozhodně doporučuji a jako audiokniha je to masterpiece!

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Tohle bylo sillné. Krásné, temné se skvělou myšlenkou a zajímavými postavami.
prnví půlka knihy mi přišla ohromná. Povolání stalkera i jeho vývoj od blázna, přes hrdinu až k tomu "jo, stalkera dělá každý druhý". To bylo skvělé!
Ale ta osobnostní linka mi tolik nesedla.
Nicméně je to pro mě jedna z nejlepších knih ruské literatury a jedna z nejlepších sci-fi myšlenek.

16.12.2022 4 z 5

Dobrá biogragická kniha se vždy pozná podle toho, jestli mám jako čtenář příjemný pocit, že autora znám. A jo! Tady to rozhodně platí. Skvěle sepsané, Tom má překvapivý dar slova a vyprávění. To umocňuje tu představu o tom, jak krásnou osobnost má.

Doporučuji tak nejvíc, jak můžu! Skvostné.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Velmi dojemné a působivé. Není to až tolik hard sci-fi jako vhled do společnosti a vyobrazení hodnoty člověka vs. jeho intelekt.

Velmi silná kniha. Krásný hlavní hrdina. Moc ráda bych ji doporučial všem, ale je nutné nemít očekání nebo představu. Já jsem to totiž jednou odložila s tím, že tohle nebude pro mě. Omyl.

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Velmi příjmená oddechovka. Kuchařské prostředí a Irsko působilo velmi příjemně.
Hlavní postavy mají osobnost a jsou dobrými průvodci příběhu.

No, nicméně nemohu popřít, že jsem se místy nudila. Bylo to všechno tak chill a v pohodě, až jsem se přistihla u toho, že mě moc nezajímá, co bude dál. A to je problém. Není tu drive v příběhu. Ale to je můj problém u většiny romantických knih. Ten výsledek je jasný. Buď spolu skončí nebo ne. Podle toho, jak se autor zrovna probudí. A když tam není nějaké tajemství nebo něco dalšího, co pohání příběh, tak mě to těžko udrží. Pokud to máte stejně, tak tady možná budete mít také těžké chvíle.

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Příběh je lehký, svižný a příjemný. Ten silný efekt se dostaví na konci knihy a po dočtení. Stála na ten příběh myslím.
Krásné.

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Jsem mírně zklamaná. Chtěla bych od tohoto žánru víc. Sci-fi bylo vždy o tom, že popisuje nové myšlenky, nápady, technické možnosti, světy atd.
Vše, co v knize bylo, tak už bylo někde napsáno, zfilmováno. Chybí mi originalita, nápady.

Postav samotných je moc, byl to pro mě chaos. Vývoj postav nebo zápletka byla pro mě slabší. Celé to směrovalo "jen" k boji mezi lidmi a korzáry.

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Samotný příběh je dobrý. Rozhodně bych jej neoznačila jako žánr pro děti. Místy to bylo těžké a brutální.

Nicméně ten příběh tak nějak plynuj a já si říkala, kde je to kouzlo. Proč to má tolik čtenářů v oblibě. Pak přišel konec a ten mě dostal. Byl citlivý, jednoduchý. A zanechal ve mě silnou stopu.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Geniální, jednoduché. Viděla jsem několik filmových adaptací a byla jsem mile překvapená, že kniha je přesným podkladem.

Opravdu krásný popis problému ve společnosti, vývoj postav i morální "poučení" pro čtenáře.

Pokud Vánoční koledu neznáte, tak jděte do toho. Setkáte se s duchem, který bude průvodcem dalších Vánoc hlavního hrdiny.

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Do série mám zpoždění jen asi 17 let. Nic velkýho. A celkově jsem byla přijemně překvapená.
Byly tu momenty, které bych raději vynechala. Ta přehnaná sexualizace žen u českých autorů je snad lekcí číslo jedna v tutoriálu "jak psát...". Ne, není třeba. Sex i krása opačného pohlaví se dá napsat jinak, než "ten zadeček...".
Na úvod do JFK světa to bylo povedené. JFK se mi v podání Žmbocha a Procházky líbil. Těším se na další díly.

Házím ti laso, kamaráde Házím ti laso, kamaráde Josef Pecinovský

Audiokniha: dostala jsem se zatím jen k povídce Házím ti laso, kamaráde. A byla jsem ohromená tou jednoduchostí, lehkostí a skvěle zpracovaným nápadem.

Je to takový pra otec Hunger games. Jen dospělejší.

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velmi příjemná oddechovka. Skvělé postavy. Napínavý i dojemný příběh. Nejsem moc příznivec románů pro ženy, ale tohle mi sedlo.

Samotné zasazení i nápad s tím, že spolu prožijí tak těžký zážitek působí pro jejich vývoj uvěřitelně. Do toho promítání jeho minulosti bylo dobře zasazené a jako čtenáře mě zajímalo.

Jediný problém jsem měla s koncem. Ten byl na mě moc patetický.

Ale jinak doporučuji!!! :)

Solaris Solaris Stanisław Lem

Wow. Tohle bylo napsáno v roce 1961? Ta myšlenka, její propracování i závěr je fantastický. Hlavní hrdina je velmi příjemným průvodce příběhu. Vedlejší postavy jsou osobité. Pocit tíživého vesmíru a jiných planet se povedl na jedničku. Některé popisy a myšlenky jsem nečetla ani v současné literatuře.

Příběh je o tom, že náš hlavní hrdina žije sám na planetě Solaris a začnou se dít zvláštní věci. Chvíli jsem sama nevěděla, jestli jsou to halucinace, projekce nebo podivný mimozemský život. Wow.

Jen některé části jsou těžkopádné a určitě by dnes prošli korekturou.

Ale rozhodně doporučuji. Kníha stárne skvěle.

16.12.2022 4 z 5

Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Edgar Allan Poe

Přiznám se, že jsem měla velká očekávání. A přišlo mrzení. Nemá to takovou atmosféru a napětí jako umí Lovecraft. A když Poe napsal větu ve smyslu, že její zuby jsou vzpomínky, tak mě ztratil úplně.

16.12.2022 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Téma samotné mě stále láká i přes to, že post-apo je v každé druhé sci-fi knize.

Bohužel ve Spadu není svět moc dobře vybudován. Kompletně chybí jakákoliv atmosféra z něj. Prostě si vemeš pilulky proti radiaci a jdeš. Takový zjednodušený dojem to ve mě vyvolalo.

Dalším problémem hlavní postava. Absolutně nezajímavá. Bez morálních hodnot. Jasně, jasně. Je to svět vybudovaný na hnusech (opět, jak jinak, protože to tu ještě nebylo), nemorálnosti, ženských sexuálních otrokyních (a nikomu to nepřijde k zamyšlení - plochost a prostoduchost postav).

Samotná "politická zápleta" nebo mocenské rozdělení je dobré. Závěr působí příjemně a je z něj cítit takové to "jo! takhle se to dělá.".

Nicméně jsem velmi zklamaná, že to Kotleta nedotáhne dál a neposune se pryč od té brutality. Nic proti tomu, pokud to je dobré pro vývoj postav nebo příběhu. Ale popisovat ji jen, aby tam byla, protože "tak to v tom světě je", je pro mě málo.

16.12.2022 2 z 5