Hedvábí

Toto není román. A není to povídka. Toto je příběh. Poetický příběh o nenaplněné lásce, vyprávěný stylem hladkým a lehounkým jako hedvábí. Děj se odehrává ve Francii a exotickém Japonsku devatenáctého století. Hrdina Hervé Joncour se živí neobyčejným řemeslem – cestuje přes celý svět, aby do Francie z dalekých zemí přinesl vajíčka bource morušového a prodal je zde. Pří jedné cestě z neznámých končin Japonska je tak očarován, že ho to poznamená na celý život…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16427/hedvabi-16427.jpg 4.3128
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Eminent

Seta, 1996

Kniha Hedvábí

esma

Bariccovo Hedvábí mám pořád ve svých myšlenkách. Čeho se chytit? Touhy, naplněné i nenaplněné lásky a nekonečných variací na toto téma, kombinaci exotiky a onoho křehkého tichého štěstí tam doma, kdy jeho žena Héléne predikuje jeho touhy?
Je to kombinace všeho, ale na vyšší úroveň to převedl sám autor. Poetické blouznění, jenom náznak reality, to zvláštní opakování vět, jemná, intimní dovednost, kterou dokázal vyjádřit vše : možné i imaginární, čtenářský zážitek…

Přidávám jednu poznámečku : měla jsem možnost být na exkurzi ve fabrice, kde se dělá hedvábí. Tamní ženy, vesměs vyššího věku, odmotávaly ručně z kokonů nekonečné kilometry vlákna. Byli jsme upozorněni, abychom se podívali na jejich ruce. Jejich staré ruce měly podobu té nejjemnější kůžičky miminek. Takže hedvábí není jenom … to snové nic… ale i učiněný zázrak...

Shui-Xian

Podmanivý příběh, kterému jeho křehkost a neuchopitelnost velmi sluší. Vůbec mi nevadilo, že autor záměrně opomíjí řadu reálií a soustředí se hlavně na tužby a poetiku hedvábného putování. Baricco je totiž ve své úspornosti mistr ("Hervé Joncour provedl pár výpočtů a zjistil, že je bohatý"). A namísto, aby text působil úsečně, vyvstávají spíše náznaky a subtilní dojmy. Pro mě osobně byl požitek právě v autorově řemeslné dovednosti. Příběhu neupírám kouzlo a opojnost, ale sledovat jej ještě o něco déle, považovala bych jej za monotónně unylý. Hervé Joncour zahlédl konec světa právě včas.

JezinkaJ
07.12.2020

Okouzlující příběh a naprosto se ztotožňuji s komentářem "marvarid", že na tohle pět nestačí. Pro mě zcela mimořádná kniha na kterou nikdy nezapomenu.
Bylo mi hodně líto, když jsem ji přečetla, protože na tak mimořádný milostný příběh, který není červenou knihovnou, člověk narazí jen párkrát za život.

marvarid
25.11.2020

Nemám slov. Na tohle 5 * nestačí...

Sidonia
20.07.2020

Příběh lehce nastíněný, vyprávěný formou pohádky, přitom obsahuje historická fakta, popisuje zámořské cesty, ale je protkán romantikou, láskou a erotikou, přestože jen v náznacích. Závěr nečekaný, pro mě dojemný a nezapomenutelný.

wildavk
15.10.2019

Přečteno za jediný den. Kniha se opravdu podobala básni. A jako by z ní byla cítit ta lehkost hedvábí, která pronikala i do stylu vyprávění.

freejazz
17.01.2019

pekná jednohubka. celý čas som myslel na iný príbeh, ktorý zapísal David Mitchell - Tisíc podzimů Jakuba de Zoeta a ešte jeden, ktorý zapísal Šúsakú Endó - Mlčení.

jant02
29.12.2018

Váhal jsem při hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec dávám čtyři kvůli neobvyklému stylu vyprávění a zajímavému závěru, ale je to o fous. Autor si se čtenářem hraje a docela na něj spoléhá. Spoléhá, že si od začátku porozumí, že se potkají. Pokud se potkají na stejné vlně, může vše dobře fungovat. Potenciál tu je. Snaha o navození rytmu doslovným opakováním celých pasáží a o vyvolání pocitu pomalosti a lehkosti plynutí příběhu pomocí zvláštního užití interpunkce mi místy přišli až příliš chtěné. Ale jak říkám, záleží na konkrétním naladění, když to člověku sedne, může mu kniha poskytnout celkem solidní čtenářský zážitek.
Jak píše sám autor v anotaci, není to román a není to ani povídka. Je to příběh. A ten se musí vyprávět. Pokud máte rádi příběhy, pusťte se do čtení. Jestli mohu doporučit, nespěchejte. Dejte si načas, soustřeďte se na každé slovo. Čím víc času knize věnujete, tím větší bude požitek z ní. Když se ji budete snažit přečíst za hodinu, leccos z atmosféry vám unikne.