Ainyska Ainyska komentáře u knih

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Za mě je to pořád průměr, ale perfektní oddechovka. Klidně bych zvládla více dílů. V knize se ve finále nic moc neděje, ale i tak mě to bavilo a doporučuji.

20.08.2019 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Díky této sérii jsem přišla na chuť fantasy a YA literatuře, i když už dávno nejsem cílová skupina.

Druhý díl byl lepší než první. Jako mnoho dalších jsem si zamilovala partičku kolem Rhysanda i jeho samotného. Naštěstí mám po ruce hned 3 díl, abych mohla pokračovat dál v příběhu a dozvěděla se, jak se to všechno vyvrbí. Otevřený konec byl překvapením o proti prvnímu dílu. Tenhle díl mi přišel i o dost vtipnější, protože co naše šestice kolikrát práskla za hlášky, či gesta, bylo nezvyklé a hodně to oživilo děj. Nehledě na to, že mi přišel trochu víc lidštější, než první. Zkrátka a dobře baví mě to, nejspíš se po této sérii pustím i do druhé série autorky.

20.08.2019 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Knihy které přečtu jedním dechem hodnotím plným počtem. Tato kniha je přesně ten případ. Nádhera.

28.06.2019 5 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Popravdě řečeno očekávala jsem od knihy víc. Co se týče zpracování knihy, vadily mi jisté nesrovnalosti. Například: v Československu se ve 20. století na Nový rok opravdu krocan a nádivka nejedli (pokud ano, prosím o odkaz na příslušnou literaturu), dále mi vadily chyby v i/y (v knihách je to kapku ostuda), v knize se píše, že Hana a její rodina jezdila na výlety autem, ale na místo, odkud probíhala deportace, jeli koňským povozem, dále v knize autorka jednou používá sestřenice, podruhé sestra, přitom se o rodinného příslušníka nejedná.

Co se týče příběhu, je to rekonstrukce života Hany, ale podaná jako pohádka pro děti (respektive jako by to psalo dítě). Z knihy to přímo čiší. Příběh krásný a obdivuji vedoucí centra za její vůli dotáhnout vyšetřování do konce. Ovšem ze stylu, jakým je kniha podaná čtenářům a to i těm dětským, jsem velmi zklamaná. Za příběh 5*, za zpracování 1,5*.

10.06.2019

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Jedničku jsem přečetla velmi rychle a bavilo mě to. Dvojka byla horší a odkládala jsem, ale ke konci už to šlo také rychle a trojka? Ano bavila mě, ale jen asi od 300 stránky. Knihu jsem četla snad 14 dní, odkládala jsem a dokopala jsem se k ní zpět v podstatě z důvodu, že maximální výpůjční doba v knihovně končila. Bylo to hezké čtení ale na 5 hvězd to není. Za mě byla trojka nejslabší díl z celé trilogie. Jako by autor natahoval děj, protože mu dochází šťáva. Od opětovného setkání to šlo rychle a podle mě tomu měl autor věnovat daleko více stran, než putování samotné Emmy a Jacoba. Velmi se mi líbila dějová linka s netvory a překvapivé odhalení jistého pána "nápomocného" v Ďáblově akru.

Kniha má zajímavý konec, takový správně otevřený, ale zároveň se hlavní příběh uzavřel. V podstatě díky konci může autor jakkoliv navázat další děj. Určitě půjdu do Mapy dní a buď se otevře další dobrý příběh, nebo celou trilogii zabije.

03.04.2019 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

O jihokorejském masakru jsem doteď neslyšela. Díky ČV (což je taky účel), jsme se k této knize dostala. Výběru rozhodně nelituji.

Je to velmi silné a těžké čtení, je velmi čtivé, místy šokující. Ovšem člověka jako já, který má načteno hodně z druhé světové, konkrétně období holocaustu, tato kniha tolik svým popisem událostí nešokuje. Rozhodně se mi nezdály zlé sny, ani nic podobného. Je fakt, že knihu jsem odkládala, člověk potřebuje přečtené stránky zpracovat.

Každopádně knihu můžu doporučit, obzvlášť k faktu, že se o tématu moc neví, nebo jsou veřejně dostupné, pouze zkreslené informace.

20.01.2019 5 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Řeč Ostraváka mi není cizí, tož bydlím kusek no ni? Byly v knize i dobré hlášky u kterých jsem se zasmála např. "Chvilu sem uvažoval, že ji řeknu, esli kdy viděla v kostele takeho teho chachara v trenkach, co vypada jak tvrdy Y."

Určitě v budoucnosti přečtu i ostatní díly, ale že by mě to nějak šíleně nadchlo se říct nedá. Bylo fajn číst o místech kde jsem byla i já, i když nejsem Ostravák, ale soused. V Ostravě jsem celkem často. Možná až pojedu do Avionu, tak si vzpomenu na jeho trapas :D.

04.01.2019 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Jo tohle mě bavilo, i když jsem prvně viděla film, překvapilo mě, jak se v některých věcech odlišuje od knihy. Knížka mě nerozplakala, u knih nebrečím, ale u filmu slza ukápla. Je to napsané neuvěřitelně čtivě a od knihy se jen těžko odchází. Rozdělení kapitol je také fajn (miluji kratší kapitoly). Rozhodně půjdu do dalších knih autora.

27.12.2018 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Na to, že je to tak staré dílo, je velmi nadčasové a chytlavé. Dobře se čte a má to spád, kniha se mi velmi líbila a doporučuji si ji přečíst. Koneckonců jednou se to může stát i nám.

12.12.2018 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Nidkynoc nebyla špatná, ale tohle je úplně jiný level. Kdy že má vyjít další díl? A ať má alespoň dvojnásobek stran! Skvělý......

15.08.2023 5 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Nebylo to vůbec zlé, sice příběh seriového vraha je už docela ohraný a v zásadě je to pořád na stejné kopyto, ale tento příběh byl (až na menší části) svižný, postavy zajimavé, ovšem musím si rýpnout. Proč, když je Elle skvělá amatérská vyšetřovatelka, jí trvalo tak dlouho, než jí docvaklo o koho sak*a jde? Bože. Jinak dobrý až na tu příšernou obálku, v originále je daleko hezčí.

18.06.2023 4 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Dávám dvě hvězdy, jednu za grafické zpracování ořízky a obálky a jednu za to, že jsem se asi 5x zasmála.

Opravdu nechápu jak tohle mohlo vyjít jako kniha. Dneska fakt vydají všechno, všem. Nejen, že drtivá koláží nebyla vtipná, ale některé byly opravdu nechutné. Jako dělat si prdel z člověka, který nemůže za to jak vypadá (Klaus ml.), jako pardon, ale tohle udělá jen opravdový *******. Po internetu koluje spoustu daleko vtipnějších koláží a nejsou vydány v knize. Nejen, že autor není vtipný, ale ani s Photoshopem to zrovna dvakrát neumí. Naštěstí byla kniha půjčená, jinak by skončila stejně, jako nechvalně proslulé červené trenýrky.

30.01.2023 2 z 5

Tuto knihu, spolu s dalším dílem 100 přešlapů...., mi přinesl ježíšek a rozhodně to nebyl špatný výběr. Ke knize se určitě budu, v průběhu let, vracet. Jen mě mrzí, že třeba na konci nejsou vyjmenovaná slova a vzory rodů. Myslím, že spoustě z nás by to osvěžilo paměť. Přece jen se tyto informace časem tak nějak vytrácejí.

25.01.2023 4 z 5

Dospělost je mýtus Dospělost je mýtus Sarah Andersen

V téhle knize se hlavně najdou introverti, takže za mě super. Extroverti to nejspíš moc nechápou, ale introverti zase nechápou extroverty, je to začarovaný kruh.

04.11.2022 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tak tohle byl obrovský boj. Knihu jsem neustále odkládala a prokládala jinými knihami. První dvě třetiny knihy jsou opravdu nudné a moc nechápu význam poznámek pod čarou, dle mého názoru 90% z nich je úplně zbytečných a akorát to vytrhává z děje. Byla jsem rozhodnutá dát jen 2*, nakonec dávám 3* za poslední třetinu, kdy se konečně něco pořádného dělo. Opravdu nevím jestli mám chuť se pouštět do dalšího dílu, každopádně to zkusím a pokud to bude na podobné bázi jako tento, bez pardonu odkládám.

04.11.2022 3 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Kniha mě chytila hned na začátku do svých spárů a nepustila až do konce. Trochu jsem se bála, zda nebude problém číst tuto knihu, aniž bych četla ty předchozí. Kupodivu mi to tak nepřišlo. I když v knize byly odkazy na předchozí knihy, nijak mi to nevadilo v orientaci. Rozhodně si nenechám ujít ostatní počiny autora, sice teď vím, jak některé postavy dopadnou, ale i tak se do nich ráda pustím.

23.09.2022 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Pravdou je, že jsem se této knihy trochu obávala (nejsem fanoušek Sci-fi), ale nebyl důvod. Tuto 600 stránkovou nálož, se mi podařilo přelouskat během jednoho dne. Zápletka je skvělá, úplně pohltí a nepustí, ač je to bichle, stránky letí rychle. A ta grafika? Tak ta se opravdu povedla. Dokonce jsem se u pár pasáží vyloženě řehtala ( hlavně část s hláškou: "strážný anděl toho mamlase má zase napilno"), celkově shrnutí analytiků bylo super. Nezbývá mi, než se hned pustit do dalšího dílu.

03.01.2022 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Asi jsem nepochopila, co je na této knize hororové. Absolutně průhledný příběh. Nic děsivého, za to podprůměrného. Snad autorce jdou knihy lépe, než povídky.

22.12.2021 2 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Tato kniha se mi dostala do rukou po sérii těžších knih. Místy jsem odkládala, abych to dokázala vše zpracovat. Kniha je opět na motivy skutečných událostí a stejně jako Tatéra z Osvětimi, mohu tuto knihu vřele doporučit. Jsem zvědavá na třetí díl Tři sestry.

19.12.2021 4 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Tato sbírka básní je o něco více pozitivnější, než předchozí kniha Mléko a med. Některé básně pohladí po duši, některé naštvou, ale to je úděl těchto knih, vyvolat emoce. První kniha ve mně vyvolala úzkost, tato spíše pozitivní emoce. Obě stojí za přečtení a je možné, že se ke knihám někdy vrátím.

I když to běžně nedělám, tady musím - citace:

"abych usnula
musím si představovat
jak vedle mě ležíš
tiskneš se ke mně zezadu
v dokonalém souladu
dokud neuslyším tvůj dech
musím šeptat tvoje jméno
dokud neodpovíš a
nezačneš se mnou mluvit
dokud se má mysl neunaví
a nenechá mě usnout"

- představy

A ještě jedna životní pravda:

"toužím
po tobě
ale ty toužíš
po jiné
ty co mě chtějí
odmítám
protože chci někoho jiného"

- tak to chodí

13.12.2021 4 z 5