100 perliček pro (ne)milovníky češtiny

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Seznamte se jednoduchou a zábavnou formou se stovkou nejčastějších pravopisných a gramatických chyb, které Češi dělají. Tato kniha není žádná výkladová mluvnice ani slovník – je určena všem, ať žákům druhého stupně základních škol, kteří krásy jazyka teprve objevují, nebo těm, kteří nechtějí chybovat a stále hledají lásku k naší mateřštině. Za pomoci příkladů a diktátů, které jsou speciálně vytvořené k jednotlivým perličkám, si osvěžíte znalosti ze školních lavic, které jste třeba i zapomněli. Na své si přijdou nejen milovníci, ale především nemilovníci češtiny, kterým kniha může pomoct v textech méně chybovat. Autorky navíc přidaly k některým výrazům i užitečné pomůcky a tipy. Tato kniha byla vytvořena s láskou k češtině. #100perlicek...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450551/big_100-perlicek-pro-ne-milovniky-cesti-lEB-450551.jpg 4.8158
Nahrávám...

Komentáře (51)

Kniha 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny

Kikulka97
03. března

Graficky i obsahově velmi pěkné shrnutí profilu @cervenapropiska, co najdeme na Instagramu. Největším přínosem za mě byly diktáty, díky kterým člověk může okamžitě uplatnit nabyté/osvěžené znalosti. Zjistila jsem, že toho sšpatně píšu daleko víc, než jsem si myslela xD V budoucnosti bych klidně uvítala celý sborník diktátů, věřím, že bych nebyla jediná, kdo by z něj čerpal ;)

Snoopi
24. února

Přiznávám, že od knihy jsem moc neočekávala a přistupovala jsem k ní skepticky. Také nejsem zrovna přívrženec "rychlokvašek z blogů", kterým se brzy po "naplnění kapacitních možností" dostává knižní podoby. Zde jsem však byla mile překvapena už od začátku: zdá se mi, že záměr autorek - jednoduchou a zábavnou formou přiblížit obyčejnému uživateli češtiny četné pravopisné záludnosti - se vydařil. Dokonce mne přesvědčily o tom, že podobně čtivých příruček by klidně mohlo být víc. Nečekejme žádnou nudu ani suchopárné výklady: vybrané jevy, v nichž často chybujeme, jsou vysvětleny stručně a srozumitelně, navíc za pomoci smajlíků a vtipných ilustrací. Velmi oceňuji, že po "pravidelném nářezu teorie" následuje diktát, v němž si můžeme nabyté znalosti otestovat, a správnost odpovědí ověřit v klíči na konci knihy.
Pro lepší orientaci jsou všechny tyto "jazykové perličky" řazeny abecedně a spolu vytvářejí jeden úžasný, dokonale propletený náhrdelník. Věřím, že po něm rádi sáhnou nejen dospělí, ale i děti.
Souhlasím s metaforickým přirovnáním autorek, že "čeština je sval, který ochabne, když jej netrénujeme". Vidím to všude kolem sebe: zdá se mi, že s ukončením povinné školní docházky značně klesá snaha většiny lidí o jakoukoliv korekci vlastního písemného projevu. Jakmile si osvojíme určitá pravidla pravopisu, měli bychom je dále "cvičit", než nám přejdou do krve - a v případě nejistoty se nebát do patřičných příruček nahlížet. Hodně mě mrzí, když například i na zdejší platformě nalézám v četných komentářích chyby veskrze školácké.
Kniha je určena široké veřejnosti. Je jasné, že v ní nemůžou být zachyceny všechny problematické jevy - k tomu slouží další odborné publikace. Při pročítání zde svá "slabá místa" objevíme asi všichni - i já jsem odhalila jevy, jež jsem si vykládala špatně /kardamom, holt X hold/. Ráda jsem se nechala poučit a velmi mě těší, že klasika jako "mě X mně, ji X jí, výjimka, fobie, permanentní, tip X typ" tady rozhodně nechybí. Těším se i na další podobně zaměřené knihy od těchto dvou autorek.


Taufa
01. února

Knížka pro (ne)milovníky češtiny je opravdu skvělá a velmi užitečná. Knížka se mi líbila, byla přehledná a stručná. Možná si zakoupím i pokračování. Doporučuji! 5/5

Ainyska
25. ledna

Tuto knihu, spolu s dalším dílem 100 přešlapů...., mi přinesl ježíšek a rozhodně to nebyl špatný výběr. Ke knize se určitě budu, v průběhu let, vracet. Jen mě mrzí, že třeba na konci nejsou vyjmenovaná slova a vzory rodů. Myslím, že spoustě z nás by to osvěžilo paměť. Přece jen se tyto informace časem tak nějak vytrácejí.

misa.krcalova
24. ledna

Knihu jsem dostala jako dárek. Češtinu mám moc ráda, nikdy mi nečinila problémy, takže zajímavé počtení. Chválím za některé z pomůcek, které jsou v knize uvedeny - neznala jsem a přitom jsou fajn :). Znám mnoho lidí, kteří by tuto knihu měli mít doma místo Bible, bohužel právě takoví, co by to nejvíce potřebovali, si ji nekoupí… No nic :D

Štěpinambura
09.08.2022

Opravdu perlorodá kniha.

AngeliS
05.08.2022

Místo starých pravidel českého pravopisu stačí mít doma tohle. Bible do každé domácnosti. Do některých rodin by se asi hodila daleko více, ale právě takoví lidé si ji bohužel nekoupí.
Viz. komentáře a příspěvky na Faceboocích :D
Pondělní diktáty miluju, připadám si pak tak správně hloupě.

Aliii
26.03.2022

Velmi zdařilá knížka, která mě potěšila. Češtinu mám moc ráda a vítám možnost oprášit a zdokonalit své znalosti.
Vysvětlení k jednotlivým heslům jsou krátká, přehledná, zábavná a líbilo se mi i grafické zpracování.
Věřím, že knížka osloví i ty, kteří češtinu nemilují a těch "perliček" bude ubývat :-)

1