100 perliček pro (ne)milovníky češtiny

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Seznamte se jednoduchou a zábavnou formou se stovkou nejčastějších pravopisných a gramatických chyb, které Češi dělají. Tato kniha není žádná výkladová mluvnice ani slovník – je určena všem, ať žákům druhého stupně základních škol, kteří krásy jazyka teprve objevují, nebo těm, kteří nechtějí chybovat a stále hledají lásku k naší mateřštině. Za pomoci příkladů a diktátů, které jsou speciálně vytvořené k jednotlivým perličkám, si osvěžíte znalosti ze školních lavic, které jste třeba i zapomněli. Na své si přijdou nejen milovníci, ale především nemilovníci češtiny, kterým kniha může pomoct v textech méně chybovat. Autorky navíc přidaly k některým výrazům i užitečné pomůcky a tipy. Tato kniha byla vytvořena s láskou k češtině. #100perlicek...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450551/big_100-perlicek-pro-ne-milovniky-cesti-lEB-450551.jpg 4.896
Nahrávám...

Komentáře (33)

Kniha 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny

agatha2
08. října

Setkáme se zde s většinou mluvnických jevů napříč celým jazykem českým, máme zde spoustu chytáků a zapeklitých libůstek, které nám náš mateřský jazyk přináší. Ať si již prostudujeme 100 perliček či 100 přešlapů, vždy po 25 případech následuje diktát, který prověří naše znalosti, a to se mi moc líbí, protože si hned můžeme vyzkoušet, jak na tom jsme. Diktáty jsou přesně sestavené tak, aby cílily opravdu na mluvnické jevy, které se v předchozích 25 perličkách či přešlapech probíraly.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Marekh
02. října

Autorky KARLU A SABINU sleduji na Instagramu, mají profilový účet červenapropiska. Na vysoké škole vystudovaly češtinu a v současnosti se živí jako korektorky a jejím cílem je šířit krásu českého jazyka. Dělají to jak na svém Instagramu, tak také díky těmto knihám.

100 PERLIČEK PRO (NE)MILOVNÍKY ČEŠTINY je skvělá kniha a určitě se k ní budu vracet, pokud si s něčím nebudu vědět rady ohledně pravopisu. Knihu určitě doporučuji pro žáky ZŠ a SŠ a pro všechny čtenáře, kteří se chtějí vyvarovat pravopisným chybám v českém jazyce. Knihu hodnotím na 100 %.

Kniha je zpracována stručně a přehledně. Je napsána hravou a zábavnou formou s řadou cvičení. Jedná se o prvotinu. Na počátku každé perličky jsou uvedeny správné a špatné tvary včetně znázorněného smajlíku, anebo výrazy, které jsou oba správné, ale mají jiný význam, anebo jsou povoleny obě varianty. Je uvedena stručná charakteristika, různé příklady, autorčiny rady. V pravém dolním rohu se nachází prázdné čtverce, do kterých si můžeme odškrtnout, že jsme látku pochopili. Kniha má kvalitní papír.

V knize se vyskytují také DIKTÁTY. Vzpomínám si, že jsem neměl v oblibě diktáty na základní škole ani na střední škole. Vždy jsem měl v diktátech nějaké pravopisné chyby. Měli jsme ještě přísného češtináře, který hodnotil diktáty přísně a nerozlišoval hrubé a drobné chyby. V jeho pojetí byla chyba jako chyba, což asi také není úplně správné.

S některými výrazy jsem se již setkal, některé byly pro mě zcela nové a neznámé. Hodně výrazů je aktuálních z dnešní doby, takže autorky jdou s dobou a v knize nalezneme slova, se kterými se setkáváme v každodenním životě. Myslím si, že téměř každý člověk ve slovech, která se nacházejí v této knize, udělal během svého života nějaké chyby, anebo stále dělá, aniž si to uvědomuje.

V knize se vyskytují tyto části: ČÍSLOVKY, DUBLETY, HYPERKOREKTNOST, PŘÍSLOVEČNÉ SPŘEŽKY, SVÁTKY A VÝZNAMNÉ DNY, ZÁJMENA, ČEŠTINA PRO FAJNŠMEKRY.

V závěru se nachází KLÍČE K DIKTÁTŮM, které se nacházejí v průběhu knihy, takže si můžeme zkontrolovat získané vědomosti. V závěru knihy se nachází také volná dvojstrana pro naše poznámky a ZDROJE, ze kterých autorky čerpaly.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná.

V minulosti jsem dělal hodně chyb v níže uvedených gramatických jevech. V současnosti se snažím dávat pozor, abych nenasekal hodně chyb:

MNĚ X MĚ
JI X JÍ, NI X NÍ
JENŽ JEŽ JIŽ
BYCHOM X BY JSME X BYSME aj.

Samozřejmě dělám chyby i v jiných gramatických jevech, ale snažím se, aby pravopisných chyb bylo co nejméně. Některé chyby nám opraví textové editory (Word), ale také se nemůžeme na ně ve všem stoprocentně spolehnout.

Myslím si, že tato kniha je praktickou příručkou, kterou určitě využiji a ke knize se budu určitě nesčetněkrát vracet. Zpočátku jsem váhal, jestli si mám knihu pořídit, ale nakonec jsem si knihu pořídil a udělal jsem správné rozhodnutí. Koncept knihy mi vyhovuje, a pokud budu potřebovat se rychle zorientovat, tato kniha je k tomuto účelu ideální.

Myslím si, že v knihách by se mělo vyskytovat co nejméně chyb jak pravopisných, tak také překlepů. Od toho máme KOREKTORY, kteří by měli text perfektně zkontrolovat a pokud možno zachytit co nejvíce chyb. My čtenáři bychom si měli dávat pozor na chyby, když píšeme různé recenze na knihy, anebo v jakémkoliv jiném písemném projevu. Pokud však uděláme nějakou chybu, svět se určitě nezboří, ale můžeme si vzít pro příště poučení. Na chybu nás může někdo upozornit, anebo na ni přijdeme sami. Člověk se učí po celý svůj život. Nicméně zastávám názor, že knihy by měly být, pokud možno s co nejmenším počtem chyb. Většinou v knihách převažují překlepy než pravopisné chyby, ale někdy se také vyskytnou pravopisné chyby. Je pak velká škoda, když máme v knihách chyby, pokud by tam nemusely být, kdyby je korektoři opravili. Někdy to působí na mne tak, že text si vůbec nepřečetli, jinak by chyby museli odstranit.


Kara28
26. září

Pěkná knížka, kterou by v knihovničce měl mít každý. Snad všichni určitě najdou nějakou perličku, kterou doposud psali špatně.

katka.oo
12. září

Knižní lahůdka pro (ne)milovníky češtiny, opravdu skvělá a velmi užitečná kniha, i já jsem zjistila, že něco píšu fakt blbě, knížka se mi moc líbila a určitě mi doma nezůstane jen tak ležet, diktáty si budu opakovat :-). Doporučuji a určitě si koupím i pokračování.

TetaPeta
28. července

Super prirucka pro vsechny, kterym neni jedno jak mluvi a pisou, ale cekala jsem, ze tam bude vice perlicek, se kterymi se denne setkavam...Kazdopadne se tesim na novou knihu.

michaela.97
23. června

Holky sleduju na instagramu a mám ráda především jejich diktáty, díky kterým si čas od času osvěžím různé češtinářské základy, ale i "pokročilejší" věci. Je dobře, že někdo takový i v tom online světě existuje a pomáhá tak spoustě z nás :)

Knížka je krásně graficky zpracovaná a najdete v ní plno užitečných příkladů, pravidel, perliček a rad. Občas do ní nakouknu a ujistím se, abych nepsala hlouposti :) Za mě opravdu povedené vydání.

lucakuca
12. června

Vychutnávala jsem si češtinu plnými doušky a občas se začervenáním: "Marjánko panenko, já to píšu blbě!"
Vtipné stručné přehledné.
DORAZ KOTĚ! V tomto případě přítelkyni oznamujeme, aby zabila koťátko.
DORAZ, KOTĚ! Zde je to správně! Vyzýváme přítelkyni, aby přišla.

Capkomi
31. května

Obohacující kniha, myslím, že každý v ní najde něco, co nevěděl. Krásná grafika a zpracování.

1