Aiden888 Aiden888 komentáře u knih

Malorie Malorie Josh Malerman

Kdo přečetl Bird Box, tohle je must-have. Dávám plný počet hvězdiček, protože ve výsledku je to sakra dobře odvedená práce a skláním se před autorem. Přesto mi to nedá se vyjádřit trochu obšírněji. V první řadě chci zmínit - pokud nemáte rádi knížky, kde se moc přemýšlí, hodně popisuje a ještě víc váhá, tohle rozhodně nebude váš šálek kávy. Kniha není nabitá akcí od začátku do konce, není ani přehnaně temná a děsivá, aby měl člověk neustále husí kůži. Každopádně vás ale udrží v napětí. Je tak zvláštně syrová a ,,tichá”, až začne chvílemi děsit a nutí se zamyslet nad tím, co bychom dělali, kdyby se to opravdu dělo. Zkrátka se vcítíte, ať chcete nebo ne :). Chvílemi je to zvláštně zdlouhavé (ale paradoxně mi to u této knížky nevadilo), chvílemi se nemůžete odtrhnout. Zmínit musím i konec knihy. Čekala jsem orgasmický závěr, vyvrcholení ,,jako prase” a úplně to nebylo vončo. Ale zklamaná jsem nebyla, konec vás překvapí a nebudete ho nejspíš čekat. Takže suma sumárum - byť se z mého popisu může zdát, že jsem si z toho na zadek nesedla, věřte, že sedla. A vřele doporučuji!

29.04.2021 5 z 5

Žárlivka Žárlivka Lenka Pastorčáková

Od knížky jsem se nedokázala odtrhnout. Klobouk dolů, jak čtivě je to psané. Člověk se nenudí ani chvilku, děj je svižný a pochopitelný. Žádné přehnané flashbacky, babrání v emocích a sáhodlouhé popisy nesmyslných detailů. Být to film, s radostí se podívám. Cením úžasně vykreslenou hlavní hrdinku. Čtenář má pocit, že všechno prožívá s ní - v záchvatech žárlivosti ji můžete litovat, ale spíš budete mít chuť jí dát facku, a to i přesto, že za to vlastně nemůže. Bude vám sympatická i nesympatická. Když jí bude zle, budete to prožívat s ní. Perfektní práce.

23.04.2021 5 z 5

Manželky Manželky Tarryn Fisher

Rozhodně patří mezi jedny z lepších, které jsem četla. Po technické stránce - čte se výborně, má to spád, není to nijak komplikované ani nepřehledné. Po dějové stránce se rozhodně jedná o námět, který jsem ještě v jiné knížce nečetla, takže ho hodnotím rozhodně kladně. Pokud někdo tvrdí, že je knížka předvídatelná, tak opravdu není. Já třeba do poslední chvíle netušila. A netušila jsem ani ve chvíli, kdy už nejspíš podle autorky mělo být jasno. Pořád jsem čekala nějaký zvrat situace, za což nejspíš právě mohl ten neobvyklý námět. Hlavní hrdinka je vykreslená neuvěřitelně skvěle. Chvíli s ní souzníte, chvíli byste jí nejraději dali facku. Knížka výborná nejen pro ženy, ale i pro muže. Doporučuji.

20.04.2021 4 z 5

Neutečeš Neutečeš Dominika Hájková

Hezká a příjemná knížka na jedno delší odpoledne :). Popravdě, dokázala bych si představit víc akce, víc rozebraných životních situací. Takto to bylo takové příliš jednoduché, ale rozhodně se knize nedá upřít, že udrží v napětí. Do poslední chvíle čekáte, co se pokazí a nutí vás dočíst.

20.04.2021 4 z 5

Zapomeň na mě Zapomeň na mě Andrew Ewart

Z knížky mám poněkud smíšené pocity. Ve výsledku se mi líbila, to říkám rovnou. Ale pokud bych to měla rozebrat (elektronickou tužkou :)), pak bych jako největší minusy shrnula toto - ze začátku jsem se do knížky vůbec nedokázala začíst. Bylo to psané tak prazvláštně, oba hlavní hrdinové působili odtažitě, studeně, nesympaticky, čtenář neví, co si o nich myslet. Některé kapitoly mi navíc vůbec nedávaly smysl. Pokud tedy čekáte thriller, který vás okamžitě vtáhne a sednete si z něj na zadek, tenhle to není, a mnoho čtenářů může zpočátku odradit. Když dojde na TO hlavní, o čem je celá knížka, tedy na léčbu, začne děj nabírat na obrátkách. Je to čtivé a napínavé. Nicméně i tak poměrně brzy odhadnete, co se mezi hlavními hrdiny stalo a co oba tají. Pak už se to jenom zvláštně vleče, vzpomínky se prolínají s přítomností, takže občas nevíte, kde se právě nacházíte a co je pravda, a co lež. Konec je takový nemastný neslaný, čekala bych větší bombu. Ale budiž, jako oddechovka to není špatné, jen už si to asi znovu nepřečtu :)

24.03.2021 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Knihu jsem začala číst v 16:30. Během hodiny jsem byla v polovině. Nešlo se odtrhnout a když jsem večer musela jít spát v nejlepším, celou noc mě drásalo, co bude dál. Nakonec jsem nevydržela a další den v práci jsem dočítala tajně, pod stohem vytištěných tabulek, kdyby náhodou :) Ten pocit, kdy nutně chcete dočíst, protože vás kniha úplně pohltila, jsem měla naposledy v pubertě. A teď. Takže jo, kdo má rád thrillery a horory, tohle je dobrá volba. Pořád jste v lese, ale autorka píše tak skvěle, že to rozhodně není nuda. Byla jsem napjatá do poslední chvíle a mrazilo mě víc, než při sledování jakéhokoliv filmu.

17.02.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Stejně jako prakticky všechny ostatní knihy od této autorky, i tato je čtenářsky náročná. Jestliže si libujete v jasných románcích a předvídatelných příbězích, pak tenhle nečtěte. Není postaven na ohromujících zvratech a dějových kličkách, ze kterých se vám bude tajit dech. Stojí na neuvěřitelném příběhu, který je ovšem v mnoha podobách neodmyslitelně spjat s naší minulostí. Je to hluboké, bolestivé, ale zároveň něžné a jemné vyprávění. Okouzlující hrdinka, okouzlující příběh, zároveň spousta smutku a zla. Kniha vás donutí přemýšlet možná víc, než byste chtěli. Ale stojí za to.

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Dávám tři hvězdičky, protože na mě tahle kniha měla výkyvový vliv. Chvíli super, chvíli těžká nuda. Od tak zajímavého námětu bych čekala víc. Víc lidské odpornosti, více zabřednout do problematiky podivných existencí na seznamkách. Jenže uvažování hlavního záporáka na mě prostě nepůsobilo uvěřitelně (ano, úchyláci i naprosto vyšinutí jedinci existují a zřejmě uvažují šíleně a nechutně, ale buď autorka píše špatně nebo se prostě nedokázala do tohohle hajzlíka vcítit). Hlavní hrdinka moc přemýšlela a pasáže s její matkou byly zejména na začátku knihy zdlouhavé a zbytečné. Takže asi tak...

15.02.2021 2 z 5

Ta, která prohraje Ta, která prohraje Liv Constantine

Další skvělý počin. Vzhledem ke svému psychickému stavu jsem se rozhodla dát si přestávku od prvoplánových a děsivých thrillerů, ze kterých mám ještě měsíc pocit, jak je svět ošklivé místo :) Sáhla jsem po něčem více pro ženy a nezklamalo mě to. Pro ženy to je, ale thriller taky, takže jsem byla čtenářsky uspokojena na všech frontách. Že je něco jinak, než si celou dobu myslíte, zjistíte nejspíš až v poslední čtvrtině knihy, ale to je v pořádku, tak to má přece být. Možná dokonce změníte na všechny hrdiny názor a bude vám k tomu stačit jedna jediná strana. Skvělé počtení.

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Někteří tu tvrdí, že byla zápletka předvídatelná. Už jsem toho přečetla poměrně dost, takže možná jen nemám tu správnou inteligenci, ale já jsem zápletku neodhadla ani na posledních stránkách. Takže musím hodnotit pozitivně. Knížka je skvělá, udrží vás v napětí. Od začátku se seznamujete s postavami, které vlastně zatím nic hrozného neprovedly a ani na sebe nic nestihly prozradit, ale i přesto je vám z nich chvílemi špatně. Samotný název knihy prozrazuje, kde se bude děj odehrávat. Jestli čekáte jednopokojovou nudu, budete zklamaní :) Autorka popisuje i ten jeden jediný pokoj takovým způsobem, ze kterého vás mrazí a chcete na hlavní hrdinku prostřednictvím řádků zakřičet, aby odtamtud zmizela. Četla jsem jedním dechem.

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Musela jsem si dát alespoň týden odstup, abych dokázala tuhle knihu zhodnotit s chladnou hlavou. A stále ji nemám chladnou :) Takže narovinu - jestliže v mém životě existuje TOP 3 nejlepších knih, které jsem kdy držela v ruce (jakože asi jo, ale nikdy jsem o tom nepřemýšlela), pak takhle patří k nim. Dokonce přeskočila i Vypravěčku, kterou jsem si zamilovala po prvních pár řádcích. Opravdu, jestli chcete skvělou knihu, zvolte tuto. Romantika, duchařina, thriller, napětí, naprosto fantasticky popsané postavy, propracovaný příběh, ohromující zápletky, dokonalé popisy míst a děje, žádné rozvleklé pasáže. Asi k tomu nemám víc co dodat.

Sleduješ mě? Sleduješ mě? Vincent Ralph

Já vám nevím. S hodnocením jsem dlouho váhala. Kniha mě lákala názvem, obalem i tématem, ale asi jsem čekala víc. Doufala jsem, že se autor víc pošťourá v téměř až nechutném námětu na ještě nechutnější show, která vám sebere poslední zbytky soukromí a udělá z vás veřejnou figurku. To se nestalo. Celá show, o které kniha z velké části je, nebyla pořádně vysvětlená a ve výsledku působila směšně dětinsky a nereálně. Stejně na mě působily i postavy v knize. Kde začít? Zaprvé - jste rodič, dítě oznámí, že chce chytit vraha své matky prostřednictvím internetové show. A vy bez váhání souhlasíte. Jako vážně? Zadruhé - zanechaly ve mně postavy něco? Cokoliv? Ne. V tuhle chvíli si nepamatuju už ani jména, natož abych se s postavami během čtení ztotožnila. Autor o nich neřekl nic, nenechal nás, čtenáře, abychom je poznali. Zkrátka tady máte dospívající holku, která myslí jenom na svou X let mrtvou mámu, pár členů její rodiny a několik kamarádů. Je to divné, ploché, děj se prakticky nevyvíjí, zápletka očekávaná, konec nepřekvapivý. Četla jsem mraky skvělých thrillerů, tohle je takový průměrný pokus.

25.11.2020 2 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

I přesto, že louskám jednu knihu za druhou, málokdy o některé řeknu, že patří k těm TOP. Tahle však mezi ně patří bez debaty. Nemohla jsem se odtrhnout a četla jsem snad i při čištění zubů. Neuvěřitelné zvraty a zápletky v poslední části knihy? No jo, holt to není Lanczovka ze života. Nebo ano? Pozor na to, Pasažéry můžeme brát i jako varování před technologiemi. Až se mi z toho chvílemi dělalo šoufelno, ale pokrok nezastavíš. Zpátky k tématu - kniha je skvělá. Ani chvilku netušíte, co se stane v příští chvíli. A stejně tak netušíte, co je pravda a co není. Naprosto perfektní námět, ze kterého autor vyždímal, co se dalo. U knihy nemáte pocit, že něco zůstalo nevyřčeno, že vás konec neuspokojil. Protože se dozvíte všechno a v pravý čas. Je to psané tak čtivě a svižně, bez zbytečně plytkých a zdlouhavých výplní kapitol, že vás to prostě nenechá v klidu a nenudíte se ani chvilku. Samotné téma i téměř filmové zpracování autorem funguje jako dobrý napínák.

25.11.2020 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Jak tuto autorku zbožňuji, Veselí je pro mě největším zklamáním. Atmosféra a nádech knihy velice podobné knize To prší moře, hrdinky mají mnoho společného, ale opět je to TAKOVÁ TA žena, která vlastně neví co se sebou. A dělá naschvály všem i sama sobě. Toho chlapa nemiluje, ale stejně s ním spát bude. Chce mu říct, že ho nechce, ale neřekne. Nechce dělat tuhle věc, ale stejně ji dělá. Protože má zkrátka pocit, že tím něčemu pomůže, že to někomu dluží a že ji to dostane ze sra*ek. Je to takové rýpání v sebepoškozování. Knížka dlouhá, ale opět bez vyvrcholení a bez konce. Když už se vám zdá, že k něčemu směřuje a něco konečně vyjde, samozřejmě to opět nevyjde. A vy zase odkládáte knihu s pocitem, že život je jeden velký průser, smůla a smutek. Radka Třeštíková by možná mohla alespoň jednou pracovat s faktem, že ne každá žena musí mít nutně ošklivé zážitky z dětství, psychickou poruchu nebo tendenci ničit sama sebe, aby odčinila zlo celého světa. Možná by se pak člověku po knížce lépe dýchalo.

29.05.2020 1 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

(SPOILER) TROŠKU SPOILERŮ :) Radka Třeštíková mě baví. Její knížky mají jednu zvláštní vlastnost - pořád vás drží v napětí a čtete dál, protože čekáte, co přijde. Přemýšlíte nad tím, jak hlavní hrdinka dopadne. Bude to dobrý? Nebo snad spáchá sebevraždu? Vlastně do poslední chvíle nevíte ( a často nevíte ani po poslední větě, takže pro ty, co nenávidí otevřené konce, nedoporučuji). Že je knížka plná pocitů, flashbacků a babrání ve vlastních zklamáních a selháních? Proč ne, i takhle se to dá dělat. Co však autorce neumím odpustit, je to všeobjímající depresivno, které najdete ve všech jejich knihách. Pokud chcete život vnímat jako krásný a plný možností, knížky od Radky Třeštíkové nečtěte. Hrdinky jsou vesměs na facku nebo minimálně na psychiatra. Po přečtení mám ale pocit, že je všechno špatně, všichni kolem mě jsou psychopati, ženy jsou nechutné, nerozhodné a neumí se ozvat a život vlastně stojí za ...... :) A to rozhodně nejsem příznivcem plytkých románků, které vždy končí happyendem a svatbou s miliardářem. Ne ne ne, ale všeho s mírou.

29.05.2020 3 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Z knížky mám poněkud smíšené pocity. Je zajímavé, jak některé autorky dokážou popsat vztah nebo manželství takovým způsobem, že se do toho člověku vlastně ani nechce. Knížku jsem přečetla jedním dechem, vtáhla mě, naskakovala mi husí kůže, a často jsem byla i znechucená. Postava Viliama mi ke konci vadila tak moc, že jsem podvědomě čekala nějaký jeho špatný konec, aby se mi ulevilo. Všichni víme, že život není peříčko, tahle knížka to dokázala popsat dokonale. Na rozdíl od knih R. Třeštíkové nebyla hlavní hrdinka pitomoučce depresivní, neplácala se ve vlastních pocitech, ale konala. To se mi líbí a dokážu se s tím ztotožnit. Z konce knihy jsem ale smutná a říkám si - opravdu je takový život? Takhle to chodí v manželství? Ne, tomu nevěřím. Každý svého štěstí strůjcem. Proto jedna hvězdička dolů, jenom kvůli mým osobním pocitům. Jinak super, stojí za přečtení.

29.05.2020 4 z 5

Zítra vyjde slunce Zítra vyjde slunce Simona Monyová (p)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY!!
Jsem opravdu ráda, že po přečtení cca 8 knih od Simony Monyové jsem konečně narazila na jednu, která má šťastný konec. Nicméně vím, že tuhle knížku už znovu číst nebudu. Taky se vám stává, že byste hlavní hrdince nejraději dali přes hubu? To přesně jsem měla s Hedvikou. Jednou by na mě partner vztáhnul ruku, a odcházím. Ona to nedokázala skoro celou knihu, neustále ho omlouval, litovala... I přesto, že ji surově zbil a choval se jak největší hovado, ona se k němu po návratu z vězení vrátila, aby se chudáček náhodou nezasebevraždil. Lidi se jen tak nezmění a s takovým prasetem bych pod jednou střechou nebyla už ani jednu noc. Ondřeje mi bylo akorát tak líto. Vím, co si autorka prožila a jak skončila, ale ty její desítky příběhů o usoužených chudinkach, kterým chlap může sr.. na hlavu, a ony s ním stejně zůstanou ze strachu, aby nebyly samy, uvrhnou čtenáře akorát do deprese a do pocitu, že galantni muži už vymřeli....

30.06.2019

Osm Osm Radka Třeštíková

Asi nejlepší z knih od Radky Třeštíkové. Konečně jedna z těch, která by se snad dala i natočit, protože to nepůsobí jako psycho příběh obalený čistě jen do ,,divných myšlenek" postav, ale příběh se tu opravdu vyvíjí, a já osobně jsem třeba skoro až do konce netušila, kdo co vlastně provedl. Tahle kniha mi ani nepřijde nijak nereálná, protože posedlost někým je poměrně aktuální a reálné téma. Co je však škoda, a to tato autorka umí poměrně dobře, je odstřihnutí zajímavých knižních scén na úkor zbytečných úvahových pasáží. Například to, že se nevěra Maxe a Míši odbyla několika řádky, i když na to čtenář sakra čekal, a těšil se na něco pikantního.

03.04.2019 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Opět klasika Radky Třeštíkové - extrémně depresivně vykreslený životní příběh. Jistě, nikdo nemá asi úplně růžový život, nicméně tahle autorka ho nedopřeje snad žádné z postav, které se v jejích knihách byť jen mihnou. To, co předvádí Hanka, se snad ani nedá vysvětlit ztrátou rodičů. To už je totiž případ pro psychiatra. A opět narážíme na to, že hlavní hrdinové těchto knih se rádi koupou ve svém žalu, neřeknou narovinu, co si myslí, neopustí ty, se kterými je jim špatně, a neudělají žádný krok dopředu. Raději se poddávají neuvěřitelným vnitřním psycho myšlenkám, aby si to snad ještě udělali těžší. A co je nejhorší, ten příběh zase nemá pointu. Opět se točíme v mysli ženy, která ví, že něco nechce (stejně jako Eliška nechtěla Standu, ani Hanka nechce Huberta), ale stejně s ním bude spát dál a dál. Tohle jsem v životě nezažila, a ta jednotná šablona všech příběhů mě až děsí...nebo spíš štve. Otevřený konec je už naprostá klasika, která spolehlivě zabije jakékoliv očekávání a mírné napětí, kdy fakt jako čekáte, co bude . A ono není...nic.

03.04.2019

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Jedno se paní Třeštíkové upřít nedá - mistrně zvládá používat geniální slovní obraty, které prostě sednou jako ...... na hrnec. Nicméně knížka pro mě byla zklamáním, bohužel. Byť jsem se na ni těšila, byť popis knihy vypadal stejně jako její začátek velmi nadějně, nějak to nevyšlo. Vlastně ani nevím, kde začít. Téma je perfektní, a dalo by se s ním skvěle pracovat. Holka, která se cítila jako světačka, chtěla žít v Praze, poznat svět, se musí vrátit do rodné obce. No...nevím, proč si Radka Třeštíková tak strašně moc libuje v depresivním zpracování. Zatím to předvedla ve všech svých knížkách, až má skoro člověk pocit, že život je jedno velký zklamání, neúspěch a špatně zvolené lásky. Hlavní hrdinka tak ,,osouložila" co se dalo, procestovala kus světa, aby vzápětí zjistila, že JAKO NĚJAK NENÍ SAMA SEBOU A POTŘEBUJE SI DÁT ŽIVOT DOHROMADY. Proto se vrátila do rodné hroudy, která na ní (i na čtenáře) působí jako jedna velká díra, plná stereotypně vykreslených postav (viz tlustá mamina Lenka a agresivní buran Franta) , a kterou vlastně nesnáší. Jako kdyby se ještě víc chtěla vykoupat ve svém depkoidním bolu. Od půlky šel děj úplně do háje, zabřednutí do otcovy rakoviny, což je sice věc smutná, nicméně asi nebyla pravou podstatou příběhu, a úplné zamrznutí jakýchkoliv snah příběh nějak vyšperkovat, vypointovat. O otevřeném konci, jak už je u této autorky zvykem, ani nemluvě. Škoda..

03.04.2019 1 z 5