aginecka aginecka komentáře u knih

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Třetí díl mě bavil víc. Buď si autorka ujasnila, kam chce příběh směřovat, nebo mi prospěla roční pauza mezi čtením druhého a třetího dílu. Jsem zvědavá, jak to všechno skončí!

22.02.2018 3 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Věrně napodobená forma a nic víc. Bez obsahu. Jirotku zbožňuju, takže jsem si moc přála, aby to nebyl průšvih, ale bohužel... Tři * s odřenýma ušima za pokus oživit milované postavy a za pocit, že autor má Saturnina asi vážně rád, jen to bohužel dává najevo dost nešťastným způsobem.
Pokud se o "kvalitách" nového Saturnina budete chtít přesvědčit sami, doporučuju opatrné dávkování - tak dvě tři kapitoly týdně. Jinak hrozí, že knížka nebo hůř čtečka dozná v důsledku, mírně řečeno, otravného omílání osvědčených situací a frází značné úhony.

21.02.2018 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dystopie většinou stojí na fungování zvráceného politického systému, ale v tomhle případě dystopii cítíte jen v pozadí. O společnosti, ve které služebnice žijí, se něco víc dozvíte vlastně až v epilogu. Ale vůbec to nevadí, sonda do vnitřního světa strojů na děti je fascinující sama o sobě. Neuvěřitelně čtivé, napínavé a hodně temné.

21.02.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Zajímavé téma, zajímavé osudy, ale nějak se mě to nedotklo...

21.02.2018 3 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Jednoduché, milé čtení. Takové záblesky z venkovské kapitoly Svěrákova dětství.

21.02.2018 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Nadšená jsem nebyla, i když je to docela příjemné čtení. Další z kategorie - senior je taky člověk. Citlivé, lidské, občas i náznak humoru. Ale Ove je Ove!

15.02.2018

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Klasická detektivka s předvídatelným "zvratem". Konec byl slabší, ale jinak dobře napsaná. Svižná a napínavá.

15.02.2018 3 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Asi jsem měla zůstat u té jedné ochutnávky. Při čtení druhé knížky jsem měla, co dělat, abych udržela pozornost. Opět do detailů propracované, ale pro mě opakování téhož. I když je samozřejmě příběh jiný (a vůbec ne špatný), forma je tak výrazná, že se obsah ztrácí. Ale nenechte se odradit!

15.02.2018 3 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Žádný zázrak, ale dystopie přesně taková, jaký má být. Napívaná, svižná a návyková.

10.02.2018 4 z 5

České dějiny nejsou něco, co bych vyhledávala, ale nakonec jsem byla ráda, že mě čtenářská výzva "donutila" si Husitskou epopej přečíst. Neuvěřitelně propracované a čtivě.

10.02.2018 4 z 5

Pohádky Pohádky J. R. R. Tolkien

I na malé ploše dokázal bez problémů vytvořit fungující plastické světy plné kouzla. Jen trochu jiného než toho, na jaké jsou zvyklí pravidelní návštěvníci Středozmě. Hluboké malé příběhy, ideální pro odpolední chvilky mudrování nad smyslem života.

09.02.2018 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jednička s hvězdičkou. Povinná literatura, všeobecně známý příběh a přesto pokaždé chytí a nepustí.

09.02.2018 5 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Na to, že měl autor jen velmi omezený manévrovací prostor, je to vážně dobré. Baví mě víc než filmy. U filmů jsem se "jen" bála, s knížkou jsem si to skutečně prožila.

08.02.2018 4 z 5

Middlemarch Middlemarch George Eliot (p)

Pokud máte chuť na sociologicko-psychologickou sondu do Británie 19. století, lepší nenajdete. Skvěle napsané, veeelmi zevrubné, ale rozhodně nenudí.

08.02.2018 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Nadšená jsem nebyla ani z Dívky ve vlaku, takže pro mě to zklamání nebylo. Sledovat různé příběhy problém nebyl, námět zajímavý, ale... Asi bude fér skončit tím, že mi nesedl autorčin styl. Příliš velká deprese na tak málo invence.

16.01.2018 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Snadné to nebylo, na rozdíl od Rolanda jsem dost často pochybovala o tom, že cíl vůbec existuje, nakonec jsem ale i já, po několika měsících, k temné věži doklopýtala.
Zápory: Ta délka je vážně moc. A kdyby jen délka, King se nevydal na obyčejný maraton, rozhodl se zpestřit si cestu a každou chvílí si odskočil pokoušet možnosti epické šíře. Často jsem si říkala, jestli Kinga nutí mučit čtenáře ka, nebo ho to prostě baví. A nemůžu opomenout překombinovanost a až moc časté spoléhání na deus ex machina. I když na to se dá opět odpovědět, že to byla vůle ka...
Klady: Navzdory úmornému počtu stran jsem se překvapivě až tak často nenudila. Bylo zajímavé pozorovat Kingův vývoj - od pekelného nabubřelého prvního dílu až ke skvělému transcendentálnímu závěru. Oba konce vážně dobré! Obdivuji jeho fantasii a vážně smekám před tím, jak dokázal tak megalomenský opus, i přes ty zádrhele, ukočírovat.
Pokud na to máte nervy, Temnou věž si přečtěte, stojí za to. Já už se ale s pistolníkem na další kolo nevydám.

03.11.2017 4 z 5

Má sestřenka Rachel Má sestřenka Rachel Daphne du Maurier

Její styl si nespletete, přesto pokaždé překvapí. I tentokrát jsem se nemohla odtrhnout.

20.10.2017 4 z 5

Smetánka z Provence Smetánka z Provence Peter Mayle

Skvěle zvolená knížka na dovolenou u moře. Přečetla jsem ji za tři dny, ale jenom proto, že jsem se s ní nechtěla rozloučit příliš rychle. S Peterem Maylem nemůžete šlápnout vedle.

20.10.2017 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Kdybych hodnotila samostatně, bude to King neKing dosebezahleděná nuda. Nebylo snadné se tím prokousat, ale neztrácím víru a jdu na další díl.

11.08.2017 3 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Logicky jiné než Saturnin, ale to neznamená horší. Příběh, včetně konce, je přesně takový, jaký být měl. Rozkošný a absurdní. Ostatně slouží jen jako prostředek k prezentaci geniálního slovního humoru, za který by se ani P. G. Wodehouse nemusel stydět.

11.08.2017 4 z 5